Results 1 to 13 of 13

Thread: Променя ли се налягането на маслото с пробега?

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    64

    Default Променя ли се налягането на маслото с пробега?

    Здравейте,
    Пускам темата в раздела за 155, защото доколкото разбрах този модел имат както манометър, така и термометър за маслото. Интересува ме, при еднакви други условия каква е разликата в налягането на маслото, в началото (ново масло) и в края преди да го смените? Предполагам всеки е обръщал внимание, какво е налягането примерно при 90-100 градуса (да кажем работна температура) на маслото, при някакви обороти (празен ход или по-високи) в началото и примерно след 6-8-10-15-20 или колкото там хиляди км, когато решите да го смените… Ако може да споменете и типа на маслото.
    Благодаря!
    Лудия

  2. #2
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    Quote Originally Posted by Двигателист View Post
    Здравейте,
    Пускам темата в раздела за 155, защото доколкото разбрах този модел имат както манометър, така и термометър за маслото. Интересува ме, при еднакви други условия каква е разликата в налягането на маслото, в началото (ново масло) и в края преди да го смените? Предполагам всеки е обръщал внимание, какво е налягането примерно при 90-100 градуса (да кажем работна температура) на маслото, при някакви обороти (празен ход или по-високи) в началото и примерно след 6-8-10-15-20 или колкото там хиляди км, когато решите да го смените… Ако може да споменете и типа на маслото.
    Благодаря!
    Променя се.
    Като е ново държи осезаемо по-високо налягане.(показанията са в барове).
    Ново масло и изправен датчик. Налягане на студен мотор - 4-6 бара. След време 2-4 бара.

    Загрява също така по-бързо и държи по-висока температура на самото масло.
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    64

    Default

    Какво е маслото? Каква е температурата му? При някаква работна температура на маслото какво е положението?
    Last edited by Двигателист; 01-12-2012 at 23:55.
    Лудия

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Двигателист View Post
    Какво е маслото? Каква е температурата му? При някаква работна температура на маслото какво е положението?
    Маслото е мазно (поне аз не разбрах тиочно какво питаш с този въпрос), температурата му зависи от много фактори, основно натоварването на двигателя и качествата на самото масло, положението (предполагам, че питаш за това с налягането) е, че при по-висока температура, налягането става все по-ниско.

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    64

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Маслото е мазно (поне аз не разбрах тиочно какво питаш с този въпрос), температурата му зависи от много фактори, основно натоварването на двигателя и качествата на самото масло, положението (предполагам, че питаш за това с налягането) е, че при по-висока температура, налягането става все по-ниско.
    Прочети първия пост и ще разбереш какво питам в третия.
    Лудия

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    София
    Posts
    387

    Default

    Както колегата ти е писал по - горе, при ново масло държи около 6 бара на студен мотор. Преди смяна налягането пада с около 1 бар. Засичал съм го и със Selenia, Mobile и от няколко смени съм с Yacco. Разликата е в пробега. Първите две по - бързо прегарят и съответно по - бързо им пада налягането на празен ход (мои наблюдения).
    При загрял мотор (90-100 градуса) на празен ход налягането е по- ниско с около 1-1,5 бара. В обороти си гони максимума, без значение марката и пробега на маслото.
    Надявам се да съм бил полезен.
    Alfa Romeo 155, 2.5, V6/ GTV 2.0 TB V6 / 146 TS, 2.0 Junior/ 145 TS, 2.0 16V/ Giulietta 1.8, 166 2.0 V6 TB

  7. #7
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Проблемът не е в това, че "прегарят". При всяко студено палене в маслото влиза конденз, при определени обстоятелства(недобро изгаряне в определен режим) и бензин. Оттам му пада и вискозитета, особено при градски режими.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Двигателист View Post
    Прочети първия пост и ще разбереш какво питам в третия.
    Аха, моя грешка - не бях видял последното изречение...
    Целта на темата е да стане нещо като база с информация кое масло какви характеристики демонстрира ли..?
    Защото ако е така, най-добре е първия въпрос на който трябва да отговарят пишещите е "С какво е измерено всичко цитирано?", защото ако на уредите не може да се вярва напълно (примерно защото са "китайчета" с неизяснен произход или пък са по-стари на възраст от собственика на колата да кажем), данните ще бъдат просто безмислени...
    И на еднакво износени мотори еднакви температури и налягания ли се очаква да държи едно и също масло..? Ами ако има охладител на маслото или пък ако е свален оригиналния охладител..? Дизелите и бензините еднакво ли се товарят..? И т.н...
    Last edited by badmadafaka; 14-12-2012 at 09:26.

  9. #9
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    64

    Default

    Благодаря за данните...

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Аха, моя грешка - не бях видял последното изречение...
    Целта на темата е да стане нещо като база с информация кое масло какви характеристики демонстрира ли..?
    Защото ако е така, най-добре е първия въпрос на който трябва да отговарят пишещите е "С какво е измерено всичко цитирано?", защото ако на уредите не може да се вярва напълно (примерно защото са "китайчета" с неизяснен произход или пък са по-стари на възраст от собственика на колата да кажем), данните ще бъдат просто безмислени...
    И на еднакво износени мотори еднакви температури и налягания ли се очаква да държи едно и също масло..? Ами ако има охладител на маслото или пък ако е свален оригиналния охладител..? Дизелите и бензините еднакво ли се товарят..? И т.н...

    Иначе ако просто идеята е да се напише нещо:
    Карам с М10Д с махнат ограничител на оборотите, сменям го на 20К километра, температурата му е макс 90 градуса, налягането под 4.5 бара не пада и нямам никакви проблеми!
    Именно. Нещо като база данни за усточивостта на вискозитета маслата на стареене без големи претенции, защото не можем да измерим алкално или киселинно число. Доколко запазват първоначално заявения вискозитетен клас и индекс. Да, измервателните уреди и състоянието на двигателя наистина имат голямо значение, затова не взимам под внимание абсолютната стойност, а просто разликата. Факт е, че маслата имат свойство да намаляват работния си вискозитет (примерно хW-40 става хW-30) поради изхабявене на добавките за стабилизиране на вискозитета (молекули, които увеличават дължината си с повишаване на температурата и обратно, които са чувствителни на цикъл студено-работна температура-студено и след определен брой такива цикли ефективността им силно намалява. Това, което е интересно, че явно и xW индекса също се променя (увеличава се), но там въпроса е дали причината е отново добавка или се касае просто за замърсяване на маслото следствие на детергентно-диспергиращите му свойства (би трябвало да е по силно изразено при дизеловите двигатели). Като резултат и вискозитетния индекс също пада, доближавайки се до този на базовото масло.
    Предполагам, че включилите се в темата използват масла от базови група 2 и група 3 (минерални, полусинтетични, хидрокрекинг)... Интересно ми е някой със синтетично масло да се включи (група 4 и 5).
    Лудия

  10. #10
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Карал съм Лики Моли; Фюш и Репсол ( в момента 2-ра смяна съм с Репсол),като всичките са били 10W40 и уж Репсола го дават като почти пълна синтетика(ако мога така да се изразя) .
    Общо взето и трите марки започват да държат по-ниско налягане при загрял мотор ,пропорционално на изминатите километри. Най-пресен пример имам за Репсол-мултивалвулас на който разликата след 5к км е около 0.5 бар по-малко от преди.
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  11. #11
    The same cool guy DJ Vladic's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Русе
    Age
    35
    Posts
    499

    Default

    Ами я споделете какво налягане държи стрелката на налягането, при подаване на контакт? При мен от 'чуканчето' се повдига на 0, и когато запали се вдига на горепосоченото ниво.
    Alfa 155 1.8 TS 8V 129 hp '95 ....ех

    Alfa 156 SW 2.4 M-Jet '04

  12. #12
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Всичко ти е ОК колега
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by DJ Vladic View Post
    Ами я споделете какво налягане държи стрелката на налягането, при подаване на контакт? При мен от 'чуканчето' се повдига на 0, и когато запали се вдига на горепосоченото ниво.
    Как иначе да стане, като си само на контакт нямаш налягане на маслото а без контакт няма захранване на датчика
    Video meliora proboque deteriora sequor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •