Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34

Thread: тяло за подгрев на антифриза

  1. #31
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Дефинирайте ми понятието "установяване на топло обменен процес" колега!......

    Както виждам колега, сте запознат с фундаменталните закони на физиката и в частност с тези на термодинамиката. А от ръзсъжденията, които правите, разбирам, че добре схващате смисъла на израза, който използвах ("установяване на топло обменен процес")

    И все-пак, понеже искате да "дефинирам" въпросното понятие, ще обясня, защо ползвам въпросния израз.

    Наличие на топлообмен съществува тогава, когато имаме разлика в температурите в различни обеми от дадено тяло, или когато имаме материална връзка между тела с различни температури. Когато нямаме такива температурни разлики, съответно нямаме и топлообмен.
    В конкретния пример имам впредвид това, че поставяме в контакт два обема материя с различни температури. В резултат на това започва процес по топлообмен. Т.е - вид преходен процес. Както много други преходни процеси и конкретният процес на топлообмен има затихващ характер и спира (установява се) след определено време, когато температурите се изравнят.
    Поради това използвах въпросния израз, който макар и рядко употребяван мисля, че е достатъчно ясен.


    PS:

    Направих някои съвсем груби сметки при които приемам следните изходни условия:

    Масата на двигателя е 100 кг (стомана)
    Температурата на двигателя е 0 гр. C
    Температурата на водата от термуса е 90 гр. C
    Специфичните топлинни капацитети:
    на вода - 4
    на стомана - 0,4
    Желана температура на двигателя след топлообмена: 60 гр. C
    Няма загуби на топлина.

    Сметката показва, че желаната температура ще се постигне с 23,5 кг. вода.
    Т.e - обемът на термуса трябва да е около 25 литра, което е доста повече от обема на малкия кръг и поради това, водата от термуса ще трябва циркулира през двигателя.
    Last edited by ecotronic; 31-12-2012 at 17:27.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #32

    Default

    Само не видях колега къде отчитате факта, че вкарвате в системата допълнителна топлина и какво е количеството на тази топлина в следствие работата на двигателя?
    Всъщност, това е трудната (но не и непреодолимата) част от задачата според мен.
    Не мисля обаче че 31.12.2012 е момента да я преодоляваме тази трудност.

    П.П.
    Разбрах, че не съм Ви разбрал правилно всъщност. Имали сте предвид след установяване = спиране на топло обмена. Което предполага, че наливаме съдържанието и чакаме да стопли двигателя. Определено нямах това в предвид!
    Last edited by fade; 31-12-2012 at 17:50.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  3. #33
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by fade View Post
    Само не видях колега къде отчитате факта, че вкарвате в системата допълнителна топлина и какво е количеството на тази топлина в следствие работата на двигателя?
    Всъщност, това е трудната (но не и непреодолимата) част от задачата според мен.
    Не мисля обаче че 31.12.2012 е момента да я преодоляваме тази трудност.

    П.П.
    Разбрах, че не съм Ви разбрал правилно всъщност. Имали сте предвид след установяване = спиране на топло обмена. Което предполага, че наливаме съдържанието и чакаме да стопли двигателя. Определено нямах това в предвид!
    Точно това имах впредвид

    Независимо от това, че остават само няколко часа до началото на новата година, винаги имам време и ми доставя удоволствие да дискутирам подобни постановки с хора като Вас колега.

    Желая Ви весело посрещане на новата година, много здраве и късмет!


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Точно това имах впредвид

    Независимо от това, че остават само няколко часа до началото на новата година, винаги имам време и ми доставя удоволствие да дискутирам подобни постановки с хора като Вас колега.

    Желая Ви весело посрещане на новата година, много здраве и късмет!
    Благодаря колега, нека и за Вас новата 2013 е носител на приятни емоции и успехи във всички ваши начинания!

    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •