Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Странно тропане отпред вдясно

  1. #1
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default Странно тропане отпред вдясно

    Имам следния проблем откакто съм купил колата. Тропа отпред вдясно щом пропадне колелото в неравност. Тропа само при пропадане на гумата. При по-големи дупки или при удар нагоре на гумата няма тропане. Навъртях и вече почти 30'000км и топането не се променя!
    Сменил съм:
    1.Горни носачи TRW - проверих ги пак - не мърдат грам
    2.Долни носачи TRW - проверени са пак - никакви луфтове
    3.Биалетки едната е TRW другата Moog
    4.Буферните тампони на стеблото на амортисьора(бяха си за смяна няма как да тропа от тях) - оригинални
    5. Размених амортисьорите с последната надежда, че проблема е в тях, но НЕ. Пак тропа отпред вдясно!
    6.Тампоните на макферсоните са като нови!
    7.Тампоните на стабилизиращата щанга са здрави!
    8.Кормилните накрайници са здрави!
    9.Рейката няма никакъв луфт!

    Вече ми се изчерпаха идеите и не знам какво да правя!
    Дайте някакви предположения.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  2. #2

    Default

    То друго, което да тропа май няма, освен тампони на двигателя
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    То друго, което да тропа май няма, освен тампони на двигателя
    Проверени са и те. Долните са здрави а горните(малките) са сменени.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  4. #4

    Default

    пробвай да караш на втора бавно и натисни рязко газта и също така рязко я отпусни, така няколко пъти и виж дали пак тропа. Друг вариант е да не можеш да локализираш точно звука и да тропа отзад или тропа нещо, което няма нищо общо с ходовата част и е разхлабено
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Пробвах с рязко подаване и отпускане на газта. Мотора си блъска напред/назад, но тропане няма. Усъмних се и в задния мост. Прегледан е няколко пъти и в дигнато положение на колата и стъпила на гумите и всичко е здраво отзад. Бяха разбити тампоните на ЗСЩ, но са сменени и всичко е здраво. Тропането идва от предния мост. Тропа и при завой и при движение на право. Тропа и докато тегли двигателя и докато е по енерция.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  6. #6

    Default

    значи тропа само във вертикална посока, нищо не ми идва на акъла, утре ще се навра под моята да погледна, може да ми хрумне нещо, така както го описваш тропат шарнирите, вземи една щанга и ги провери
    Last edited by lordliness; 03-02-2013 at 21:23.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    започва да се пристрастява MC_G's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    PLOVDIV
    Posts
    33

    Default

    На мен ми идва идея за тест на амортисьорите, и ми мен тропа... обаче рядко Гледам че си от София виж този линк :
    http://www.dacia-bg.com/dacia/forum/...hp?f=28&t=1761
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD

  8. #8
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Да тропането е само във вертикална посока, но и само при пропадане на гумата надолу. Когато преминавам през пешеходна пътека от тези надигнатите при качване няма тропане, при слизане изтропва веднага. Прегледах и болтовете на магарето да не са хлабави, но всичко е стегнато.

    MC_G идеята ти е да клати гумата нагоре/надолу и да слушам какво тропа ли? Ако се съмняваш в амортисьор - не е от него. Размених ляв и десен и тропането пак остана вдясно.
    Last edited by Boby; 04-02-2013 at 13:14.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Прилича като да има луфт в горната опора на амортисьора - не в самия амортисьор а там където се захваща пръта.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    May 2007
    Location
    Smolian
    Posts
    281

    Default

    При мен Алфа 146 зимата все си потропва, напролет като се разледи и като се измие пясъка се оправя..........

  11. #11
    Запален алфист mian4o's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Burgas, Sliven
    Age
    47
    Posts
    389

    Default

    Десният тампон на ДВГ при ТС има една планка и като омекне тампона рамото на ДВГ опира в тази планка и като се раздвижи ДВГ и има едно странно чукане/тропане/. Не знам при теб как е. И другото което е малко разхлабени болтове на тампоните на ДВГ. Карах с такова тропане около година и накрая реших като тропа да си изтропа че да го сменя ама не. И реших да проверя всички болтове и гайки и на левият тампон болтовете мръднаха около 15 градуса и планката от дясно. Сега имам друго тропане ама то е от долен десен шарнир на който му предстои смяна.

    Дано съм бил полезен.
    алфа ромео 166 2.0 ТС 1998 г.
    алфа ромео 166 2.0 ТС 2003 г.

  12. #12
    Старши алфист Iltcho's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Враца
    Age
    42
    Posts
    625

    Default

    Здрасти Боби,
    провери пак биалетките!

    Идентичен шум както при мен.
    Оказа се не разбита, а ХЛАБАВА! За стабилизиращата щангата. Нищо не ти пречи! Вдигни колата на подемник обаче. Нека цялата е във въздуха. Дано е това.

    Ако не е и това вече незнам.
    ALFA ROMEO 164 2.0 Facelift
    ALFA ROMEO 164 SUPER 2.5TD
    Audi a6 2011 3.0 TDI Quattro
    Mini Cooper 1.6 16V Turbo kit 1++hp

  13. #13
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Мисля,че е от тампона на макферсона..като махнеш капачето, сложи ръка върху него и залюлей колата.Ако усетиш нещо като почукване в ръката...заминал е!
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  14. #14
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Прилича като да има луфт в горната опора на амортисьора - не в самия амортисьор а там където се захваща пръта.
    Стеблото на амортисьора се захваща за тампона. Т.е. няма какво да тропа там освен ако не е разбит тампона, но той е здрав.

    ---------- Post added at 14:30 ---------- Previous post was at 14:28 ----------

    Quote Originally Posted by Tasho View Post
    Мисля,че е от тампона на макферсона..като махнеш капачето, сложи ръка върху него и залюлей колата.Ако усетиш нещо като почукване в ръката...заминал е!
    Правих го и това. Тампона не мърда и няма почукване в него. Проверен е и визуално. Много трудно го напъхах в горната опора на макферсона, което значи, че е доста стегнат и не е износен.

    ---------- Post added at 14:32 ---------- Previous post was at 14:30 ----------

    Quote Originally Posted by Iltcho View Post
    Здрасти Боби,
    провери пак биалетките!

    Идентичен шум както при мен.
    Оказа се не разбита, а ХЛАБАВА! За стабилизиращата щангата. Нищо не ти пречи! Вдигни колата на подемник обаче. Нека цялата е във въздуха. Дано е това.

    Ако не е и това вече незнам.
    Проверени са и биалетките отново въпреки, че са нови. Нямат никакъв луфт и не са хлабави.

    Тропането нито се промени, нито изчезна поне за 10км независимо от това, че съм сменил почти цялото окачване.

    ---------- Post added at 14:37 ---------- Previous post was at 14:32 ----------

    Quote Originally Posted by mian4o View Post
    Десният тампон на ДВГ при ТС има една планка и като омекне тампона рамото на ДВГ опира в тази планка и като се раздвижи ДВГ и има едно странно чукане/тропане/. Не знам при теб как е. И другото което е малко разхлабени болтове на тампоните на ДВГ. Карах с такова тропане около година и накрая реших като тропа да си изтропа че да го сменя ама не. И реших да проверя всички болтове и гайки и на левият тампон болтовете мръднаха около 15 градуса и планката от дясно. Сега имам друго тропане ама то е от долен десен шарнир на който му предстои смяна.

    Дано съм бил полезен.
    Със 164-та съм имал проблем с хлабав тампон, но той тропа когато се мести мотора напред/назад, а при мен тропа когато окачването се разтяга.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  15. #15

    Default

    Амортисьорите отгоре на дебелата част имат едни като завинтени тапи, които пък от своя страна биха могли да имат едни планки върху себе си, най-често хванати с точкова заварка за въпросните тапи. Та тия планки биха могли да се откъснат и като се разгъне амортисьора те да дрънкат защото се удрят в тапата за която са били точково заварени.
    Не знам дали стана съвсем ясно, но това се проверява на подемник или крик като се притисне прашника с нещо силно нагоре за да се открие края на дебелата част на амортисьора...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •