Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Трети стоп със светодиоди?

  1. #1

    Default Трети стоп със светодиоди?

    Привет колеги. Понеже никъде не намерих информация за подмяна на крушките със светодиодна лента искам да попитам дали някой е го е правил? Мисля си, че няма да има проблем със светенето, защото лентата е предвидена да се захранва от 12V, но нямам идея дали няма да светне индикацията, че има изгоряла крушка. Благодаря на всички, изразили мнение.

  2. #2
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    И аз съм се замислял да го правя така. По спомени, чекът следеше само крушките на главните светлини, т.е не би трябвало да реагира. Но това може лесно да се провери - просто му изключи буксата и пробвай дали ще светне чека като натиснеш спирачка.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  3. #3
    започва да се пристрастява mrwrong's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    55

    Default

    На 147-цата чека не следи третия стоп. Така че давай смело и да качиш после снимки да видим как е станало.
    Alfa 75 2.5 QV
    Alfa 147 1.9JTD face

  4. #4

    Default

    Мерси, колеги! Днес ще купя 1 метър светодиодна лента и започвам с ТНТМ-то. Ще документирам процеса със снимки и после ще ги публикувам.

  5. #5
    започва да се пристрастява cTaHuO's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Велико Търново/ София
    Posts
    37

    Default

    Чекът със сигурност не светва. Моя съм го направил със светодиоди от близо година и съм много доволен от ефекта. Само че не е е с диодна лента, а с едноватови червени диоди, вързани последователно на две петици. Те си влизат на мястото на крушчиците и съм махнал цялата задна част на третия стоп и на нейно място е един тънък алуминиев профил с наредените на него 10 диода. Най- хубавото е че не горят и светят истинско червено, а не оранжевеещо като крушчиците. За съжаление тази седмица колата не е при мен, но другата седмица мога да го снимам и да кача снимки

  6. #6

    Default

    Днес завърших стопа и за мое учудване светна Както се вижда на третата снимка свети повече от прилично. Вложените компоненти са 10 броя студено-бели светодиоди, 5 броя резистори 330Ohm/0.25W. Схемата на свързване се вижда на четвъртата снимка. Диодите са с диаметър 5мм и си пасват точно в отворите. Залепени са с Каноконлит. Нарочно съм я проектирал за 13 волта, защото напрежението варира и е от 12 до 14 волта. Утре ще го монтирам на мястото му и ще снимам.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Photo0042.jpg   Photo0043.jpg   Photo0044.jpg   Schematic.JPG  

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Добре се е получило. Нямаше ли да е по-добре, ако беше ползвал червени светодиоди?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Добре се е получило. Нямаше ли да е по-добре, ако беше ползвал червени светодиоди?
    Има само един начин да се разбере

  9. #9
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    със сигурност е по-добре с червени високояркостни. на белите червения им спектър е минимален и огромна част от енергията и светлината отива за нищо. друго хубаво нещо е вместо резистори да се ползва lm317 по схема current limiter (примерно) защото напрежението в колата варира в твърде широки граници.
    Last edited by kolev; 11-03-2013 at 17:42.
    точка

  10. #10

    Default

    Съвсем съзнателно съм подбрал бели диоди, предвид факта че пластмасата пред светодиодите е червена и следва да свети в червено. Освен това съзнателно не съм използвал по-мощни светодиоди, защото не искам да ослепявам тези, които са зад мен, и така си светят перфектно. Аз лично много мразя стоповете на колата пред мен да светят като стопове за мъгла.

  11. #11
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    предвид факта че светодиодите са монохромни източници на светлина, се обезсмисля използването на цветен филтър или такъв в различен цвят от излъчвания.
    белите светодиоди всъщност са сини светодиоди с нанесен допълнителен фосфорен слой който поглъща част от синята светлина и излъчва такава с по-голяма дължина на вълната. тоест основния спектър е син, от фосфора получаваме малко жълт /блокирани от филтъра/ и незначително количество червен който в случая пропуска цветния филтър.
    сложи един червен на мястото на бял и ще разбереш за какво ти говоря. сега стопа ти свети мътно жълто-оранжево и значително по-слабо от крушките. с червени ще свети баш кармазъ и по интензитет ще е много близко до оригиналното.
    точка

  12. #12
    започва да се пристрастява cTaHuO's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Велико Търново/ София
    Posts
    37

    Default

    Здравейте колеги,
    Ето това е моето решение за светодиоден 3ти стоп. Както писах по нагоре използвал съм едноватови червени диоди. Две групи от по 5 диода вързани последователно и един стаибилизатор на напрежение 7812. Диодчетата са залепени за алуминиев профил, защото по принцип се нуждаят от охлаждане, но тъй като е стоп светлина и не свети постоянно не е особен проблем.. Черното на снимките е горещ силикон Аз съм доволен- вече около година е така и няма проблеми. Свети по-силно от оригиналния, но не вади очи все пак. Снимките са малко калпави, но ето го резултата:






    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20130312_133444.jpg   IMG_20130312_133504.jpg   IMG_20130312_133517.jpg   IMG_20130312_133703.jpg   IMG_20130312_133712.jpg  

    IMG_20130312_133741.jpg   IMG_20130312_134038ww.jpg  

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by cTaHuO View Post
    Здравейте колеги,
    Ето това е моето решение за светодиоден 3ти стоп. Както писах по нагоре използвал съм едноватови червени диоди. Две групи от по 5 диода вързани последователно и един стаибилизатор на напрежение 7812. Диодчетата са залепени за алуминиев профил, защото по принцип се нуждаят от охлаждане, но тъй като е стоп светлина и не свети постоянно не е особен проблем.. Черното на снимките е горещ силикон Аз съм доволен- вече около година е така и няма проблеми. Свети по-силно от оригиналния, но не вади очи все пак. Снимките са малко калпави, но ето го резултата:
    Много добре се е получило. Но както ползваш 7812 не идва ли момент в който напрежението на стопа пада на 10 и нещо волта?
    Мисля, че по-добрият вариант е да се ползва стабилизатор на ток, както каза Колев по-горе, вместо такъв на напрежение.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14

    Default

    Преди малко монтирах третия стоп на мястото му и се отдадох на аматьорска фотографска дейност (снимките са малко кофти, но такива са възможностите на телефона). Като интензитет на светене е повече от прилично, а на живо е много красиво, светлината на стопа е много ярка. Колегата cTaHuO отлично се е справил, но тези светодиоди от по 1W, които е използвал ми ги предлагаха за 1.40 парчето, като добавиш и стабилизаторът на напрежение (а защо точно напрежение, като е важен тока през диода?) инвестициите щяха да излязат 20 лева. А на мен ми излезе 3,20 лева , като резултат не отстъпва на cTaHuO-вия и смело го конкурира Замерих напрежението на куплунга на третия стоп - преди да запаля двигателя U=12.4V, след запалване на двигателя U=13.8V. Е, при разлика в напрежението от 1.4 волта защо да слагам стабилизатори? Готов съм да си мерим..... светодиодите
    П.С. Този трети стоп е от бившата 156-ца и е поставен на мястото на оригиналния, който беше на колата, когато я купих. Та в този ред на мисли смятам да го мод-на и него, но този път с по-мощни диоди и един ценер за стабилизатор, а полупроводниковата индустрия на братушките предлага прибори, които са на цени без конкуренция.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Photo0045.jpg   Photo0046.jpg  
    Last edited by dansguardian; 12-03-2013 at 20:55.

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Тези снимачки на телефоните не дават реална представа. Сигурен съм, че наживо изглеждат доста по-добре.

    Относто стабилизирането по ток - това е доста важно, защото светодиодът има нелинейна волт-амперна характеристика и при малко увеличение на напрежението, токът расте доста повече и така лесно стига до стойности критични за светодиода.
    Но ти си наслагал последователно резистори, които до голяма степен поемат въпросния критичен нарастък на напрежението върху себе си. Все пак по-елегантното решение е със стабилизатор на ток.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •