Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 88

Thread: Сменям кораба

  1. #61
    Запален алфист tweety's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    206

    Default

    За най-икономично зависи от наклона, който се спуска. При по-голям наклон е по-добре да се държи на скорост тъй като колата ще си поддържа скорост и разхода ще е нула, но при по-малък наклон (например бул. Брюксел - моста за летището) наклона не е достатъчен за поддържа скорост и е необходимо да се подава газ. В този случай по-икономично ще е да се изключи от скорост - разхода за празен ход на двигателя ще е по-малък от разхода при подаване на газ от педала. Всичко зависи от конкретното място и не може да се определи кой от двата варианта е по-добър за всички възможни случай.

  2. #62
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by VIHHRONNY View Post
    Разхода при мен на пх варира м/у 1.2-1.3 л/ч. Няма как по принцип да варира в по-големи граници. За това с мазането, това не е двутактов двигател, тотално не сум съгласен. Изключването от скорост е предимство което малко хора умеят правилно да го правят, то спомага намаляването на разхода. Разбира се има моменти когато не е желателно да си на пх.
    Пример:
    Бул Брюксел, моста за летището, не е все едно дали го взимаш целия мост със 100 км/ч на 6-та или ще пуснеш по инерция и ще мине само 1/4 от пътя на скорост. Разликата е двойна.
    Камионджиите по други съображения не пускат на пх, освен това те имат допулнителна моторна спирачка, която автомобилите нямат, всички автобуси са като камионите също и при тях проблема е с масата и необходимостта от продължително спирачно усилие. Няма нищо общо с масла и мазане...

    Разход моментен при 100 км/ч отговаря точно на разход на пх в л/ч.
    Изключването на дизел или на двигател с директно впръскване от скорост е пълна глупост и не води до никаква икономия.
    При големите двигатели има т.н. декомпресор и именно него ползват водачите и то да намалят съпротивлението на мотора. Друга двигателна спирачка няма.
    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Това с мазането са пълни глупости, не може при работещ двигател да няма мазане.
    Абсолютно вярно. Върти ли се вала, ДВГ-то се маже.

    Quote Originally Posted by Iltcho View Post
    Абе пичове, вие май отказвате да мислите. Разхода за момента ти пада на 0л на 100 км, да ама тоя мотор тия бутала си имат съпротивление бе момчета. Растоянието, което изминавате намалява пропорционално на скоростта. Не напразно му викат МОТОРНА СПИРАЧКА!!! А помислете де!
    А на празен ход - изключен от скорост нямаш съпротивлението на мотора, скоростта се поддържа от масата на автомобила!
    При спускане на наклон на включена предавка и отнета газ ти пада скоростта нали?

    А ся - малко физика пак :Скоростта е мярка за бързината на движение.

    Тя се отбелязва с латинската буква v. При равномерно движение скоростта v е равна на отношението на изминатия път s към времето t , за което този път е изминат:

    скорост = път / време

    Като използваме означенията за скоростта, пътя и времето, формулата придобива вида:

    v = S / t ;
    t = S / v ;
    S = v . t .

    п.п. Аз спирам да пиша по темата!
    Точно така, скоростта намалява и това е целта на занятието. Ако пуснеш автомобила по инерция, двигателя си работи на оборот и икономия няма. Когато си на скорост, освен че забавя, моторът минава в режим "cut off" и не подава гориво при обороти по-високи от базисните. Това е причината за икономията.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Продължителното използване на моторната спирачка води до охлаждане на двигателя, което не е добре за него. Иначе разходът е 0.
    При изправна охладителна система, това не е проблем, а и няма толкова дълги спускания.

    ---------- Post added at 10:33 ---------- Previous post was at 10:29 ----------

    Quote Originally Posted by tweety View Post
    За най-икономично зависи от наклона, който се спуска. При по-голям наклон е по-добре да се държи на скорост тъй като колата ще си поддържа скорост и разхода ще е нула, но при по-малък наклон (например бул. Брюксел - моста за летището) наклона не е достатъчен за поддържа скорост и е необходимо да се подава газ. В този случай по-икономично ще е да се изключи от скорост - разхода за празен ход на двигателя ще е по-малък от разхода при подаване на газ от педала. Всичко зависи от конкретното място и не може да се определи кой от двата варианта е по-добър за всички възможни случай.
    Аз пък ти гарантирам, че при спускане на предавка с "малко" газ, разхода е по-малък отколкото на свободна.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #63
    Алфа Кентавър gorbi's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Варна/Одеса
    Posts
    416

    Default

    Общо взето безсмислен спор

    Тази тема е във всички форуми и трае години - ППХ ли е по-икономично или ПХ

    Аз пък да ви споделя, че икономията идва от поддържане за дълго време на постоянна скорост, която като обороти натоварва най-малко двигателя и същевременно не попада в стръмната част на кривата - скорост/въздушно съпротивление.

    Имам и доказателство - моята 166, която е автомат/175 и няма ПХ, а ППХ компютъра си го менка като сваля предавките надолу когато си реши (много ме дразни като пускам надолу из планината).
    Въпреки това съм постигал за целта на експеримента стойности на среден разход около 4.0/100 за кратки разстояния и 4.8 за по-дълги. Нормално, ако не се занимавам с глупости харчи 6.0 - 7,5 извънградско. Ако карам спокойно и зяпам филми докато карам, пада на 5,5...

    Така че - спазвайте всички ограничения и разходът ще падне под заводския...

    P.S всъщност автоматът има ПХ, ама в дебелите книги пише да не се ползва, щото не е това дето е на механичната.,.
    Last edited by gorbi; 15-03-2013 at 10:40.

  4. #64
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Колегата Myato, го е написал много кадърно...Що спорите за разни улици/наклони. Има много писано по това...Top Gear, правиха опити и те го доказаха. При спускане надолу на скорост, без да се натиска газ...разход 0...имаме cut off на горивото.
    Смазване винаги има при работещ двигател.
    Елементарно е просто:
    При работа на място двигателя изразходва около 1л/час...тоест има разход...
    При спускане на скорост нямаме подаване на гориво...разход 0.

    Gulfstream G650 with Italian design...

  5. #65
    Алфа Кентавър gorbi's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Варна/Одеса
    Posts
    416

    Default

    Елементарно е, но хората от векове търсят перпетум мобиле... ))

  6. #66
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Iltcho View Post
    Абе пичове, вие май отказвате да мислите. ...
    И ти отказваш да мислиш.
    Всичко това щеше да е вярно ако живееш в някакъв идеален свят без странични фактори.

    Quote Originally Posted by Iltcho View Post
    А на празен ход - изключен от скорост нямаш съпротивлението на мотора, скоростта се поддържа от масата на автомобила!
    Ето. Както каза колегата горе, хората се мъчат от години да открият перпето мобиле, или иначе казано закона за запазване на енергията, и ти го направи.
    Имаме автомобил, засилваме го, пускаме го по инерция и защото има маса може да обиколим планетата 10 пъти, докато ни се изтъркат гумите.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #67
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Нещо се отплеснахте от темата,колегата си предлага колата, вие си мерите ........!

  8. #68

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Това за мазането ли?
    ми за мазенето ми

    И отделно може да стигне и 7-8 /100 докато се спускате надолу на свободна ама няма да казвам защо помислете
    156 2.4JTD 136+ PS

  9. #69
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    ми за мазенето ми

    И отделно може да стигне и 7-8 /100 докато се спускате надолу на свободна ама няма да казвам защо помислете
    Ако спускането се извършва със скорост около 14 км в час.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #70

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    ми за мазенето ми

    И отделно може да стигне и 7-8 /100 докато се спускате надолу на свободна ама няма да казвам защо помислете
    Освен мотора да се товари от консуматорите и сервото, друго не виждам...

  11. #71

    Default

    за вас жени няма ли, доста по интересни са от един двигател
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #72
    Да не ми се пречка никой VIHHRONNY's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    софия
    Age
    44
    Posts
    168

    Default

    На колегата от #38-ми - Нафта на 2.15лв/л, 33 лв са 15.35 л. Да с толкова ще направя 320 км извънградско, че и повече.
    Искаш да се обзаложим ли? Не си падам по хазарта. Ще ти предложа друго.
    Сипваш не до горе, а точно 15.5 л на празен резервоар (гарантирано от мен +- 200 грама няма как) + 10 лв винетка и го праим. Няма зиме, няма лете.
    В единия случай поемаш горивото, винетката и 50 лв за мен (и ако прецениш да я взимаш ще ти приспадна тези разходи), в другия ти поемам направените разходи и се признавам за НЕправ. Съгласен ли си ?
    С 15.35 л при 4.796л/100км прави 320 км.
    СЪГЛАСЕН ЛИ СИ ?


    ПП. Нямам намерение да си хваля иви прехвалвам "манерката", просто един пост за тези които биха се заинтересували се изпълни с безмислени спорове и некомпетентни изказвания за неща които са друга тема.

    ---------- Post added at 19:24 ---------- Previous post was at 19:13 ----------

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако спускането се извършва със скорост около 14 км в час.
    Само това ще да е.


    Last edited by VIHHRONNY; 15-03-2013 at 19:41.

  13. #73

    Default

    VIHHRONNY не се сърди за глупости бре човек.Мани кои какво пише включае и мен!
    Сипи си едно питие и си гледай кефа.Хорски мнения бол...
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  14. #74
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    за вас жени няма ли, доста по интересни са от един двигател
    А де, кажи им!

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    VIHHRONNY не се сърди за глупости бре човек.Мани кои какво пише включае и мен!
    Сипи си едно питие и си гледай кефа.Хорски мнения бол...
    Сипи ако няма донеси, и аз идвам!

  15. #75

    Default

    Quote Originally Posted by popaay View Post
    Сипи ако няма донеси, и аз идвам!
    Аз не пия,но пийте едно и за мен
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •