Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 130

Thread: Алтернатор?

  1. #91

    Default

    Нямам нищо против да ме "пращаш" в който си искаш клас, аз така или иначе нищо не разбирам от това.

    Работата е там, че съм се напатил от "майстори".

    Та, ако ще плащам половината цена на нов за поправка на стар алтернатор, предпочитам новият.

    Виж, ако е за автомобил струващ до 3500 лв мога и да се навия за това което казваш, защото да дадеш 1/7 от цената му за нов алтернатор...

    А бре дори и тогава ще си помисля.

    Заводското е винаги за предпочитане, освен когато става за нещо "custom" .

    Не че нещо, ама и на глупости се наслушах и нагледах покрай различната ми офис техника - да ми били пълнели принтерите "само" за 35 лева на касета.Или "само" за 30 лева.

    Е, пълниха.И не наравиха нищо, като преди това се кълняха в майка си и баща си и едва ли не в цялата си рода.

    НЕ СТАВА.Днешните машини си имат и чипове и всичко е програмирано.

    Печатам - появяват се едни деруги по листата -вертикални черни линии.

    Намерих си от чужбина и си поръчвам заводски чисто нови касети които ми идват на цена между 19 и 21 лева с доставката за една касета.


    Морди, твоето поколение е свикнало да поправя.Такива бяха времената по комунизма -нямаше откъде и всичко се поправяше.

    И аз бях свикнал така- все гледах да се поправя, а не да се дават пари за ново.

    Е, времената се менят.Предпочитам ново, сменявам и забравям.Тези като теб ще са все по-малко и все повече ще са самозванци с претенции че могат нещо, а всъщност са пълен "въздух под налягане".

    Те едно зарядно на лаптоп не мога да замерят дали е изправно и то във фирми с претенции които са на пазара от 20-на години, взимат ми парите и казват "готово-направихме ти зарядно, ама да знаеш, че не е е от него-донеси си и лаптопа", а се оказва, че НЕ Е.И го нося втори път на друга фирма- оторизиран представител който действително го направи...А на лаптопа му няма нищо...
    Добре, че не им занесох лаптопа, че какво "лайно" бяха изсрали на зарядното -лепили го поксипол, без изобщо да е необходимо...

    Нагледах се и на "правачи" и на "майстори" ...И ще се все по-малко, защото все повече хора са разочаровани от тях и предпочитат новото ...


    Проблемът не е че е "правено" или втора употреба, а в "правачите" и търговците(измамниците) които продават 2Употреба като "изправни" ...
    Вече за каквото и да е "правене" бих се доверил само на себе си или на близък приятел който познавам.За останалото предпочитам нов продукт.

    ================================================== =======

    На мен обаче никой от гореописаните "правачи" не ми е виновен, ВИНОВЕН съм си единствено и само АЗ, защото не бях достатъчно умен ...
    Last edited by alfa racer GTA; 26-10-2016 at 07:37.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  2. #92

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Нямам нищо против да ме "пращаш" в който си искаш клас, аз така или иначе нищо не разбирам от това.

    Работата е там, че съм се напатил от "майстори".

    ================================================== =======

    На мен обаче никой от гореописаните "правачи" не ми е виновен, ВИНОВЕН съм си единствено и само АЗ, защото не бях достатъчно умен ...
    Няма да е много по темата, но наистина един алтернатор не е проблем да си го оправиш и ти донякъде. Вярно е, че се народиха много сервизчета, дето само взимат пари и нищо не правят, а обещанията са ..... И аз наскоро си изпатих със съединител - дадох на приятел да прави за да дам на близък човек парите. Загубих, но и спечелих друг, който може
    Колкото до касетките на тонерите - те ги пълнят, но не сменят валяците, които имат живот и затова имаш деруги и т.н.
    Last edited by Alex_26; 27-10-2016 at 10:08.

  3. #93
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Какви са стойностите с които трябва да зарежда алтернаторът?Миналата седмица акумулаторът с който купих колата ме остави и купих нов.При заверката на гаранцията замериха напрежението на инсталацията и ми казаха, че горе-долу било добре, но на място - когато са включени всички консуматори било ниско 13,4v.Радардетекторът ми има волтметър, който показва напрежение в границите 13.5-14.2V. На таблото не ми святка никаква индикация, но ако алтернаторът не е наред не ми се иска да скапе новия акумулатор.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_0168.jpg  
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  4. #94
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    14V. Вземи някой доверен уред и мери с него.

    Не се притеснявай за новия акумулатор. Боди компютърът следи не само напрежението, но и ефективността на алтернатора. При понижена ефективност, дори и при нормално на моменти напрежение, пак ще вдигне аларма за неизправност по зареждането.
    Last edited by ecotronic; 03-08-2018 at 17:56.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #95

    Default

    Какъв е новият акумулатор и колко амперчаса и начален ток е?

    Доколкото зная напрежението не се мери на 800-1000 оборота, а от 1500 нагоре.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #96
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Варта силвър динамик 77Ah 780a начален ток.С някъкъв уред мереха началния ток и на този дори показа 840а начален!Напрежението на колата го замериха на нормалните обороти, а не на 1500-2000!
    Last edited by stu; 03-08-2018 at 21:36.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  7. #97
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Динамо, алтернатор, генератор и прочие трябва да зарежда на номиналния си ток и напрежение още на празния ход. Няма такъв филм на 1500 и нагоре обороти. Той така или иначе работи на около 2000-3000 оборота, когато моторът е на 950-1100.
    Интересно е къде и как са мерили напрежението.
    Защото генераторът може да работи коректно, но по връзките да имаш пад на напрежението. При 13.4 все още имаш добър заряд. Лошото е като падне под 13 волта. За сега я карай без да се притесняваш!!!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  8. #98
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Това не е вярно.
    Токът му зависи от оборотите му, като по правилото на палеца се приема при около 6000 оборота да е номиналната му мощност, които се подбират чрез шайбата му, при около 1/3 - 1/2 от работния оборотен диапазон на двигателя.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #99
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Това не е вярно.
    Токът му зависи от оборотите му, като по правилото на палеца се приема при около 6000 оборота да е номиналната му мощност, които се подбират чрез шайбата му, при около 1/3 - 1/2 от работния оборотен диапазон на двигателя.
    Токът му зависи преди всичко от напрежението на изхода му и от товара. И тъй като за акумулатора, както и за всичкото останало оборудване е важно напрежението, има регулатор на напрежение.

    Идеалният алтернатор трябва да изработва едно и също напрежение, независимо от оборотите и независимо от товара.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #100
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Значи сега да карам спокойно и до го мисля, когато ми светне индикацията на таблото?
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  11. #101
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Точно така. Профилактиката на акумулатора никога не е излишна. Един заряден цикъл в началото на зимата и един след 3 месеца само ще му удължат живота.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #102
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Токът му зависи преди всичко от напрежението на изхода му и от товара. И тъй като за акумулатора, както и за всичкото останало оборудване е важно напрежението, има регулатор на напрежение.

    Идеалният алтернатор трябва да изработва едно и също напрежение, независимо от оборотите и независимо от товара.
    Това е така, но ако на дадените обороти не може да осигури необходимия ток, за да държи/регулира/достигне неибходимото напрежение, то последното е по-ниско от номинала на регулатора. Знаеш го това по-добре от мен. При празен ход на ДВГ-то, алтернатора се върти с около 2-3к оборота, което пак по общо правило се приема, че е във възможност да произведе 60-70% от номиналния си ток. И през това време ако товара е по-голям от възможностите му, то е абсолютно нормално да не може да достигне до изискуемото напрежение на регулатора.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #103
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Старият акумулатор(Exide excell 74ah), издържа близо две години и две тежки зими с температури, които достигнаха до -26/28 градуса!Не знам на колко години е бил, тъй като купих колата с него.Принципно на няколко месеца слагам акумулатора на зарядно, тъй като въртя доста градско, с над 10-15 стартирания на ден и каране на къси разстояния.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  14. #104
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Това е така, но ако на дадените обороти не може да осигури необходимия ток, за да държи/регулира/достигне неибходимото напрежение, то последното е по-ниско от номинала на регулатора. Знаеш го това по-добре от мен. При празен ход на ДВГ-то, алтернатора се върти с около 2-3к оборота, което пак по общо правило се приема, че е във възможност да произведе 60-70% от номиналния си ток. И през това време ако товара е по-голям от възможностите му, то е абсолютно нормално да не може да достигне до изискуемото напрежение на регулатора.
    Неслучайно използвах израза "идеален алтернатор". Няма проблем да се конструира такъв, който и при празен ход да може да осигури 100% от потенциала си. Но това не се прави поради това, че той би бил с по тежък ротор, откъдето с нежелано голям инерционен момент. От друга страна ситуацията в която е необходима 100% от мощността му при празен ход е рядко срещана. Поради това се прави компромис, който очевидно е приемлив.

    Нищо, че и в документацията (E-learn) се твърди:

    "A voltage governor, also built into the alternator, maintains the power supply at a constant voltage (14 V) throughout all load variation and engine speed ranges."

    Лично аз, силно се съмнявам в това твърдение


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #105

    Default

    Не зная, но ако този стар Ексайд Ексцел си го купувал ти, то това очевидно не е най-добрият вариант.Премиума е предназначен за нашите коли в него е използвана хибридна карбон технология за по-бързо зареждане.

    Аз съм с Macht clasic или нещо подобно, като явно това е базовият вариант и той не е подходящ за дизели над 2.0 обем и натоварени с електроника.Интересно, че в немският сайт пишат, че този вариант издържа до 18 месеца без дозареждане със зарядно, тоест на 18 месец най-късно трябва да се зареди.С него купих колата от предишния собственик.Точно на 18 месец от покупката (на акумулатора-април 2015г. според предишният собственик)акумулатора умря и трябваше да го зареждам на зарядно...

    В сайта на българския вносител такава информация няма.Както в немския сайт, така и в румънския сайт са МАCHT SILVER дават 5 години гаранция, а у нас за същия модел само 2-3 години ...

    Сега съм пред покупка-есента на акумулатор, след като моят съм го дозареждал 3 пъти досега.

    Започвам по следния ред:

    1. Мутлу силвър 90 или 95 амперчаса 850ампера- 22 килограма
    2. Маcht silver - 21.200 кг
    3. Exide Premium 85аh 800a - 20.800кг

    Настоящият направи 3 години и половина с 3 зареждания със зарядно.

    Това което трябва да се има предвид е, че 159-ката не е проектирана когато дневните светлини са били задължителни 24 часа в денонощието.

    Теориите, че тези светлини са почти без значение ги зная, но като слизам от колата, а жената редовно си остава в нея докато пазарувам и си слуша музика по 15-30 минути на гол акумулатор и като се има предвид, че зимата я карам по между 300 до 1200 км за около 6 месеца, като само около 200-300км са извънградско и се случва да не я паля по 20 дни, та дори макар и рядко по цял месец и акумулатора си "отпътува" ...

    Бях решил да върна старият Мacht 80 ah 720a и да ми отбият 20-на лева, но ще го запазя(аз си сега съм с него), тъй като зимата когато го заредя три седмици до 1 месец нямам проблем колата да си стои без да я паля и да си запали след този 1 месец дори и при отрицателни температури, а и отделно съм решил Мутлуто да го заредя преди да го кача на колата.
    Last edited by alfa racer GTA; 04-08-2018 at 17:43.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •