Results 1 to 8 of 8

Thread: Тропане от предницата

  1. #1
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default Тропане от предницата

    Здравейте, имам следното питане. От известно време при тръгване с пълен десен или пълен ляв ми причукват каретата леко, което смятах, че е поносимо. От скоро обаче при ляв завой по инерция, колата като се наклони се чува едно почукване-"так так так". Притеснява ме вече сериозно това, щото май при по-висока скорост усетих и вибрация някаква онзиден. Според вас тези неща с един и същ проблем ли са свързани-аз се съмнявам в дясното каре, но не знам дали външно или вътрешно?

  2. #2
    Запален алфист Член на клуба Събев's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Димитровград/Европа
    Posts
    498

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Здравейте, имам следното питане. От известно време при тръгване с пълен десен или пълен ляв ми причукват каретата леко, което смятах, че е поносимо. От скоро обаче при ляв завой по инерция, колата като се наклони се чува едно почукване-"так так так". Притеснява ме вече сериозно това, щото май при по-висока скорост усетих и вибрация някаква онзиден. Според вас тези неща с един и същ проблем ли са свързани-аз се съмнявам в дясното каре, но не знам дали външно или вътрешно?
    При тези симптоми залагам на вътрешно каре!
    Alfa romeo 33 1.7 8V - the monument and Alfa Romeo 156 1.9JTD

  3. #3
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by Събев View Post
    При тези симптоми залагам на вътрешно каре!
    Аха, благодаря ти колега. А нормално ли е да има някакви луфтове там-днеска се завирах под колата и клатих полуоските с ръка, стори ми се, че в дясната полуоска има надлъжен луфт. Впрочем не знам какъв, но нещо мръдна там. Възможно ли е и нормално ли е?

  4. #4
    Запален алфист ivomanev's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    София
    Posts
    134

    Default

    Тези симптоми ги имах и аз. Започнаха с леко тракане при завой, докато изведнъж една нощ пътувайки за Пловдив започна стабилно да ми дърпа волана все едно джантата е на баница! Спрях и огледах да не съм спукал гума и да огледам какво се случва, но уви не забелязах нищо нередно - нито спукана гума нито някакви луфтове и продължих по пътя си. След като продължих вибрацията изчезна но само за малко! Спрях на осветено място и легнах под колата и забелязах скъсан маншон на външно каре. Бръкнах вътре и започнах да вадя Първо част от сепаратора после съчми - 3бр. От общо 6 Прибрах си ги чинно в багажника и леко леко без резки и крайни движения на волана изминах около 100 и кусур километра до Пловдив, където на следващия ден си смених половината останало външно каре и колата се успа
    Относно луфта на полуоската за който питаш, доколкото аз разбирам е съвсем нормален и мисля че идва от вътрешното каре!
    Съветът ми е да си отвориш маншоните на каретата и да видиш дали нямаш счупен или спукан сепаратор, защото има опастност да блокира и да стане голяма беля!
    Успех и пиши какво си открил
    Last edited by ivomanev; 03-04-2013 at 07:27.
    Alfa Romeo 156 - 1.9 JTD 100 и не знам си там колко коня

  5. #5
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Благодаря ти колега, явно е вътрешното каре-аз ги гледам от доста време, че са омаслени и двете вътрешни, но то кога да стигна и до тях, че да ги оправя

  6. #6
    Запален алфист ivomanev's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    София
    Posts
    134

    Default

    Quote Originally Posted by Dimicha View Post
    Благодаря ти колега, явно е вътрешното каре-аз ги гледам от доста време, че са омаслени и двете вътрешни, но то кога да стигна и до тях, че да ги оправя
    Както ти казах, мисля че малкия луфт е нормален, но ако са скъсани маншоните си ги смени възможно най-бързо защото после ще страдаш повече!
    Гадно е защото за да смениш вътрешните маншони трябва да разкачиш всичко отпред за да извадиш полуоските! Разкачаш макферсоните (мисля че може да стане и без да откачаш полуоската от главината) и на вътрешните карета около маншона има шестограмни болтове с гайки отзад. Развиваш ги и полуоските излизат! Само внимавай като ги вадиш да не излезнат директно от скоростите защото ще ти изтече масло от скоростите. По принцип имат осигурителни зегерки от вътре, но е възможно да излезнат!
    Другия вариант е да разкачиш полуоските от главините и да свалиш външните карета и от там да налундзиш маншоните, но май външните каретата се сваляха малко гадно заради една зегерка там!
    Успех
    Alfa Romeo 156 - 1.9 JTD 100 и не знам си там колко коня

  7. #7
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Вчера я гледа един познат, който има повече опит с колите. Каза, че вътрешните карета са тръгнали, но имат още живот в тях, щото причуквали чак при навит докрай волан. А това потропване не е от тях според него, а можело да е шарнир или кормилен накрайник, щото се чува дори по инерция без да е на скорост колата, при мърдане на волана вляво-само тогава.

  8. #8
    скрападжия cobra_11's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Кърджали/София/Благоевград
    Age
    43
    Posts
    103

    Default

    Аз много много не разбирам , обаче вътрешни карета не чукат при напълно навит волан . При разбити вътрешни карета , се получава едно "придърпване " при ускорение . А тропане в предницата не е от много неща , вдигай колата на крик и търси къде са луфтовете по ходовата част.
    LANCIA DEDRA 2.0 8V Turbo INTEGRALE
    LANCIA THEMA 2.0 8V
    ALFA ROMEO 155 1.8 8V Silverstone
    ALFA ROMEO 155 1.9 turbo D

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •