Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46

Thread: пасажер без колан - да спра ли еърбеците?

  1. #1

    Default пасажер без колан - да спра ли еърбеците?

    Пичове,

    поради причини от бременен характер жената вече не може да слага колан и се чудя да спра ли еърбеците на 159-ката от ключа за бебешко столче или да ги оставя. Принципно съм чел, че е по-добре ако няма колан да няма и еърбеци, защото са опасни. Какво ще препоръчате?

  2. #2
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Нека се вози на задната седалка. По-безопасно е. Не е хубаво да си на предната седалка в ситуация, в която е наложителен колан или еърбег, а ти да си без такива. Отзад си по-защитен.
    Last edited by bager; 17-04-2013 at 12:25.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  3. #3

    Default

    не ще отзад да се вози

  4. #4

    Default

    Където и да се вози, при евентуална катастрофа (да пази господ), ако си без колан нищо не помага. Размазваш се в това пред теб като муха на лайно. Според мен, най-удачното решение е седалката максимално назад и да си направи колана така, че да не и затиска корема. Еърбега може да го изключиш. Братовчедка ми си караше до последните месеци така, и нямаше проблем.

  5. #5

    Default

    нямаме вариант с колан, така че да не пречи и да не е неудобен.

  6. #6

    Default

    Факта, че някои от ония "инжове", които проектират колите са направили SRS да НЕ отваря торбите ако не си си сложил колан, за мен лично говори достатъчно...

    Е, сигурен съм, че разбирачи ще намерят финансова причина в тази зависимост - то си е напълно логично като се замислиш - като треснеш колата така, че да се отворят еърбеците, най-важно е да спестиш 50-100 лева от пластмасичката на таблото, която покрива възглавницата, сигурно затова ще са ги направили така...

    Ама ти си интелигентен човек и мисля, че ш'се сетиш, че нЕма как да е толкова "висша" причината, а най-вероятно има друга по-прозаична, до която са стигнали след много на брой тестове и разбити глави на тестови кукли...
    Last edited by badmadafaka; 17-04-2013 at 17:30.

  7. #7

    Default

    Помня че бях срещал някъде едно много логичон обяснение - при катастрофа ако пасажера е без колан изхвърча напред. Ако в този момент еърбега се отвори притиска главата му в тавана и при 99% му счупва врата. Ама не мога да го намеря сега ...

  8. #8
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Доколкото виждам, всички са наясно с верния отговор, но упорито търсят алтернативно решение - корназлък ли, какво ли

    Най-добре на задната седалка и с колан, сложен по описания начин:
    Is it safe to use a car seat belt during pregnancy?

    А примирим ли се така или иначе с колана, може и на предната седалка с еърбега - от нас да мине
    Is it safe to use a car with an air bag during pregnancy?

    Но наистина в 159 отзад е тесновато (ако мога така да се изразя политически коректно), та бременна жена има право да е недоволна там...
    Last edited by bass; 17-04-2013 at 16:57.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не знам какви са разликите в принципа на действие на ербег системата при 159 сравнено със 166, но очевидно има всеобщ логически замисъл, вложен от конструкторите.

    По въпроса с икономисването на 100 - те лева от пасажерския ербег, като човек, съзнаващ компететността на констукторите, чета тяхното техническо описание (E-Learn). И там е записано следното:

    Passenger air bag disabling

    There are two methods for excluding the activation of the passenger Air Bag by the control unit:
    manual: using the key
    automatic: through a special sensor on the seat.
    The manual intervention voluntarily and temporarily excludes the operation of the passenger Air Bag.
    The automatic intervention prevents the intervention of the passenger Air Bag if the front seat is empty, in order to reduce vehicle repair costs following the passenger Air Bag being activated unnecessarily.

    ......Написано черно на бяло.

    А пък без да се имам за велик разбирач, си задавам въпроса защо е тая сложнотия с датчика за тегло в седалката? Усложнявайки системата тя не става ли по-ненадеждна?
    И така логическото ми мислене се припокрива с мотива, който е изложил и самият производител.


    Относно колана....
    Не само, че жената не трябва да се чувства дискомфортно, като се мъчи някак да го слага, но и ползването на колан на предната седалка в нейното състояние хич не е препоръчително, заради принудителното затягане на колана при евентуален дори по-лек инцидент.

    Моят съвет е ербегът да се изключи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10

    Default

    ама какви са тея не искала да седи на задната седалка ?

    тя за детето ли я е грижа или на коя седалка е седнала !? съжалявам, че така го поставям

    иначе по-добре изключи бега и карай адски внимателно и бавно...

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ...Написано черно на бяло...
    Да, прав си (а аз съм в грешка)... Мога да кажа само едно:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails alfaromeo.jpg  

  12. #12
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ...заради принудителното затягане на колана...
    За да се избегне този риск, коланът по принцип трябва да е максимално плътно сложен - тогава си седи на безопасните места (кокалите на таза, ключицата, гръдната кост) и дори да се затегне, не е проблем. Правилното поставяне много зависи и от положението на седалката. Аз всъщност не съм пробвал дали пасажерската седалка може да се кандилка напред/назад като шоферската (имам предвид като офисен стол - не само облегалката, ами барабар със седалката) - в линковете горе препоръчват да се наклони назад.

    Малко встрани от конкретната тема, но хлабав колан при рязко пре-натяге в инцидент може да изплющи жестоко човек по врата или лицето даже.
    Last edited by bass; 17-04-2013 at 17:25.

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  13. #13

    Default

    [/COLOR]
    Quote Originally Posted by Stoyan Georgiev View Post
    ама какви са тея не искала да седи на задната седалка ?

    тя за детето ли я е грижа или на коя седалка е седнала !? съжалявам, че така го поставям

    иначе по-добре изключи бега и карай адски внимателно и бавно...
    Моя опит с бременни жени е че когато седи отпред и се повръща ,а ако трябва да седи отзад става страшно.Изключването на бега според мен е задължително.
    Относно цепнатината при отваряне на Еар Бега при 159 ката не е 100лв. А е над 1300 ново табло се слага.Как то и на 99% се чупи и предния прозорец от отварянето.
    __________________
    CUORE SPORTIVO 164 +,156 2.4 TI +++, 159 TI +++,Alfa Romeo Arna 1.3 TI
    Fiat Uno Fire,Fiat Tipo Gran Turismo,Fiat Bravo, Fiat Grande Punto, Fiat 1500 Lunga,Fiat 850,Fiat 1300/1500

  14. #14

    Default

    Всички които съветват жена му да седи отзад с колан са ненормални,та дори и от пред с колан.Явно е че не знаете за какво става дума...задната седалка за жена в напреднала бременност,а напреднала е след 3-ти месец,е в пъти по-опасна без колан,от колкото предната без колан.
    Пасарежкия бег се изключва само и единствено когато има дете в столче!!!
    Освен дискомфорта от возенето й отзад има редица психологични показатели които й пречат да седи отзад.

    Бояне,когато се вози отпред си взимайте възглавница която да слага между вратата и корема си.Бега не го изключвай!
    Last edited by Linkestis; 18-04-2013 at 09:07.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Doomguy View Post
    Където и да се вози, при евентуална катастрофа (да пази господ), ако си без колан нищо не помага. Размазваш се в това пред теб като муха на лайно.
    Искаш да кажеш, че е по-добре да се праснеш в пластмасата на таблото и в челното стъкло, отколкото в задната част (мека и тапицирана) на седалката?
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •