Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: Проблем с климатика

  1. #1
    Запален алфист redshark's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Плевен/София
    Posts
    111

    Default Проблем с климатика

    Здравейте колеги! проблема с климатика е, че не ми се пуска перката на вентилатора и осезаемо не прави достатачно студено сравнвние с преди и се чудя дали има нещо общо. Ако може да ми кажете къде да търся проблема в някой от датчиците или нещо по системата ще съм благодарен.... Да спомена, че ми се беше спукал радиатора и го лепиха и са отстранени 2 реда от питата и сега като го напълних просто не студи хубаво :/
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 98г.
    Alfa Romeo 156 2.4 20V 04г.

  2. #2
    започва да се пристрастява mrwrong's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    55

    Default

    Виж дали неса забравили да ти закачат куплунга на вентилатора. Провери също дали е здрав предпазителя за перката , на твойта мисля че беше до акумолатора. Има вероятност да не е зареден климатика с достатъчно хладилен агент. Най добре е според мен да язакараш отново при тези които са ти правили ремонта да си дооправят колата.
    Alfa 75 2.5 QV
    Alfa 147 1.9JTD face

  3. #3
    Прохождащ Алфист Nimi's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Варна
    Age
    59
    Posts
    201

    Default

    И аз имам същия проблем с невключване перката на вентилатора. Климатика е зареден с точното количество но вдига налягане и изключва.

    Някаква схема на климатичната уредба някой може ли да предложи? Трябва да се провери управлението на вентлатора и търся насоки за това.

    Вентилатора на парното е с два кабела.. единия от които минава през датчик (може би контактен) закачен на радиатора ?! Направо ме хвърли в тъча

    Колата е 147-ца..

  4. #4
    започва да се пристрастява mrwrong's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    55

    Default

    Вентилатора на парното - този който е в купето се управлява от електронен блок който му управлява оборотите според това на коя степен си сложил врътката за вентилатора. Перката на радиатора - тази която е при двигателя се управлява от пресостат ( датчик на налягане). Той има 4 състояния
    1- когато налягането е по-ниско от 2.5 бара не се включва нито шайбата на компресора нито вентилатора на радиатора;
    2-налягане между 2.5 и 15 бара включва компресора и първа степен на вентилатора ( вентилатора се управлява от реле T6 което си има собствен предпазител F6 ) намират се в кутията до акумулатора;
    3- налягане между 15 и 20 бара - включва втора степен на вентилатора - реле Т7 с предпазител F7 ;
    4- налягане над 22 бара изключва компресора на климатика за да предотврати спукване на някоя тръба или радиатор.

    Датчика управлява ECU-то което от своя страна управлява релетата на вентилатора. Ниската степен е през съпротивление което ако е изгоряло няма да тръгне на ниски обороти вентилатора.
    Alfa 75 2.5 QV
    Alfa 147 1.9JTD face

  5. #5
    Запален алфист vanko_monev's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Сливен
    Age
    33
    Posts
    186

    Default

    Нaй-честия проблем в не срaботвaнето не перкaтa е пресостaтa, той се нaмирa нa филтър дехидрaторa, свaлянето му е много трудно, aз свaлях целият филтър.

  6. #6
    Прохождащ Алфист Nimi's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Варна
    Age
    59
    Posts
    201

    Default

    Quote Originally Posted by mrwrong View Post
    Ниската степен е през съпротивление което ако е изгоряло няма да тръгне на ниски обороти вентилатора.
    Насоки къде се намира споменатото съпротивление ?

    Единия от кабелите на вентилатора на радиатора преминава през някакъв елемент закачен на пластмасите на радиатора... дали не е това резистора ? Като замисля, няма как да е резистор защото в такъв случай няма как да има втора степен..

  7. #7
    Запален алфист redshark's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Плевен/София
    Posts
    111

    Default

    Ако може някоя снимка къде се намира този проблемен елемент ще съм благодарен
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 98г.
    Alfa Romeo 156 2.4 20V 04г.

  8. #8
    започва да се пристрастява mrwrong's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    55

    Default

    Именно това закаченото е резистора. Схемата на свързване е такава - минуса на вентилатора е към маса, за ниските обороти плюса минава през резистора, а за високите обороти плюса е директен. Най-лесния начин за проверка е да свалиш двете релета за ниски и високи обороти и да провериш ако на клема 87 на релето ( едното и другото ) подадеш плюс от акумулатора дали вентилатора ще тръгне на ниски , респективно на високи обороти. Ако всичко е ОК проверяваш дали ан клема 30 имаш 12 волта захранване както и на клема 85. Управлението и на двете релета идва от ECU-то и се управляват с маса.
    Това е най-простата проверка която може да направиш.
    Най-добре е обаче да се закачи на компютър през OBD2 интерфейса и да се направи тест на ниските и високите обороти на вентилатора. Има много колеги от форума които имат кабели и програми за тестване, така че все някой ще има близост до теб да тествате.

    Качвам и снимка на радиатора на алфа 147 с ограден в червено реостат.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails alfa 147 radiator pack.jpg  
    Last edited by mrwrong; 06-05-2013 at 23:43.
    Alfa 75 2.5 QV
    Alfa 147 1.9JTD face

  9. #9
    Прохождащ Алфист Nimi's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Варна
    Age
    59
    Posts
    201

    Default

    Да споделя резултатите от теста.. които ме хвърлиха в още по-голямо приключение.

    Вентилатора на водния и климатичния радиатор е в изправност... управлението му също. Управлява се безпроблемно през KTS-а.

    Пресостата също е изправен - работят си му и трите режима и то както трябва.
    1-вия - на 0.5 бара, 2-ри - на 16, 3-тия на 20.

    Та.. какво се оказа ?!

    Пресостат - изправен. Явно подава коректни сигнали към компа. Компа на климатика не изработва коректно или никак управлението на външия вентилатор. Нито първа нито втора степен. Всички останали функции - управления на клапи, скорости и температури са в изправност. Защитата по ниско и високо налягане също сработва коректно.

    То ясно, че не е никакъв проблем да накарам вентилатора да работи както трябва но ми е интересно какво се е случило и дали може да се оправи без побългаряване

    Някакви идеи за проблема ?

  10. #10
    започва да се пристрастява mrwrong's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    55

    Default

    Компютъра на климатика няма отношение по управлението на външният вентилатор. За него отговаря само ECU-то.
    След като си направил всички тези проби и всичко е наред остава само количеството на хладилния агент R134A в системата. Намираш някой който има манометри за зареждане на климатици и се закачаш. Когато климатика е включил компресора на около 1500-2000 оборота на двигателя и температура на околната среда над 25 градуса, манометъра за ниско налягане трябва да е около 2 бара, а манометъра за високо налягане да е около 15-16 бара.
    Ако стойностите неса около тези или няма достатъчно R134A или компресора неможе да поддържа нужното налягане поради износени клапани.
    Не се доверявай само на майсторите които са ти лепили питата и са ти заредили климатика. Отиди при друг климатикаджия да провери какво е положението. Климатик се зарежда предимно по манометри не с кантарче колко газ сме сипали. Още повече че твойта система е вече с променени парамртри заради отстранените два реда тръби.
    Ако всичко е както трябва с климатика когато го пуснеш на 3 степен при температура на минимум и да духа само към лицето на централните отвори трябва температурата на излизащия въздух да е 7-9 градуса когато навън е 30 градуса.
    Alfa 75 2.5 QV
    Alfa 147 1.9JTD face

  11. #11
    Прохождащ Алфист Nimi's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Варна
    Age
    59
    Posts
    201

    Default

    @mrwrong не ме бъркай с автора на темата

    Вчера два пъти празнихме и пълнихме климатика заради тестовете на пресостата. По кантар и манометри всичко си е в нормата.

    На място няма как да измеря температутите защото компресора изключва по високо налягане...

  12. #12
    започва да се пристрастява mrwrong's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    55

    Default

    Извинявай Nimi. Грешката е моя .
    Проблема при теб явно е доста странен.
    Щом през KTS-a успяващ да управляваш вентилатора това ме наважда на мисълта че ECU-то не получава сигналите от пресостата.
    Закачи се с ФЕС-а и турси проблемите в секцията на двигателя. Не на климатика.
    ФЕС-а ще ти покаже дали ECU-то получава информацията за налягането на фреона и дали се опитва да включи някоя от степените на външния вентилатор.
    Може да има записана грешка.
    Провери дали когато загрее двигателя се включва вентилатора на радиатора.
    Не е изключено да има скусани кабели от пресостата до ECU-то или окислен или зацапан някой куплунг по веригата.
    Проблема е доста интересен, ще следа развитието му
    Alfa 75 2.5 QV
    Alfa 147 1.9JTD face

  13. #13
    Прохождащ Алфист Nimi's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Варна
    Age
    59
    Posts
    201

    Default

    Проблема се оказа... майсторски

    Кабелите между пресостата и ECU-то тествани - ОК !
    Някой... някога е изтръгнал кабела за масата от куплунга на пресостата. Опитвал се е да го запоява но максимално некадърно. Наложи се да изчовъркам здраво буксата докато стигна до клемата за да запоя кабела като хората.

    Всичко е ток и жици

    Термометъра заминава под 7 градуса и наляганията са перфектни

    П.П. Какво установих за работата на компресора и вентилатора.
    При налягане над 0.5 тръгва компресора без да се включва вентилатора. При достигане на 15 бара се включи първата степен на вентилатора и високото се задържа в границите 11~12. Не можах да дочакам втората степен.

  14. #14
    започва да се пристрастява mrwrong's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    55

    Default

    Супер че всичко се е оправило.
    В момента температурите неса много високи и затова неможе да вдигне по високо налягане. През лятото ще включи и втората степен.

    Успех.
    Alfa 75 2.5 QV
    Alfa 147 1.9JTD face

  15. #15
    Запален алфист redshark's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Плевен/София
    Posts
    111

    Default

    само да попитам моя реостат като преставлява един керамичен цилиндър с навита оклонего тел, дали пак задейства перката? Защото нещо не мога да си изясня принципа му на работа :/
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 98г.
    Alfa Romeo 156 2.4 20V 04г.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •