Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 107

Thread: 16 Въпроса

  1. #1
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default 16 Въпроса

    Здравейте колеги около 1 година не съм писал нищо,но чета често.На времето един колега от Пловдив ме посаветва,че най добре е да четеш без да пишеш,и аз реших да се облагодетелствам от неговия опит.Четох много ма не разбрах нищо.Преди около 6 месеца катастрофирах тежко с Алфата и останах без кола.Аз си ползвам от 2003 година Алфа 155 имам около 1 000 000 километра на борда на тази кола и съм много доволен.До сега обаче съм карал само 8 клапанови 155 ци.Сега реших да наблегна малко на екстрите и си купих 16 клапанова понеже всички екстри и 8 клапанов няма или ако има то няма намиране.Жабарите са хитро племе и или си продават купетата без никакви екстри ,ма с железен 8 клапанов мотор или си продават скапаните 16 клапанови мотори с готини купета ,аз лично помислих логично така ,че избрах готино купе с всички екстри и идеята че без никакви проблеми мога да му сложа 2.0 8 клапана или 1.7 8 клапана ,което е много по лесно отколкото да слагам ел стъкла огледала АБС и прочие.Та сега имам Алфа 155 2.0 16.Значи минах вече 8000 километра и не е чак толкова зле ,като оставим настрана скъпото обслужване колата се държи добре.Сега идва важното и въпросите към знаещите и можещите.Доколкото разбрах от други теми този мотор има 8 свещи ма ползва само 4 от тях,а именно пали на големите свещи ,а малките ги ползва само за да чисти цилиндъра в не работен такт,с оглед за околоната среда.Аз няма да живея вечно и за околната среда не ми е зор,ма ми е зор,че трее да дам една шапка пари за свещи и кабели от които се облагодетелстват само врабчетата.Явно и жабарите са открили топлата вода и после в 2002 година същия мотор в евро 3 версията подава ток на двете свещи на един и същ цилиндър като при старите 8 клапанови мотори.Та първия ми въпрос е,за да си направя мотора като новите трее да си сменя само кабелите на свещите с тези като на евро 3 или трее да сменя и бубините ,понеже четох ,в други теми ,че има разлика и в бубините понеже дават ток на малките свещи малко по късно и разликата е в комутатора вграден в самата бубина.Ако е така добре ако ли не значи ,че пак някой колега си е писал през главата.Това е първият въпрос и остават още ,ма ще ги задавам един по един понеже е по добре да търсим решенията по отделно.Ако съм допуснал правописни грешки се извинявам и моля да не ме критикувате ,ма българският ми е втори език.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  2. #2
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Здравей. Скоро се чудех защо вече не те мяркам из форума (не пишеш мнения) а то какво било. Много жалко за хубавата ти 155-ца.
    Та по въпроса ти: До колкото съм запознат освен че са две свещите на 16в са и различна големина и мисля,че неможеш ейтака да преправиш нещата,но нека все пак да се изкаже някой който има такъв мотор,че аз съм до 12 клапанните версии
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  3. #3
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Здравей. Скоро се чудех защо вече не те мяркам из форума (не пишеш мнения) а то какво било. Много жалко за хубавата ти 155-ца.
    Та по въпроса ти: До колкото съм запознат освен че са две свещите на 16в са и различна големина и мисля,че неможеш ейтака да преправиш нещата,но нека все пак да се изкаже някой който има такъв мотор,че аз съм до 12 клапанните версии
    То колега няма нищо за преправяне свещите са си там една голяма и една малка само дето както казват сърбите тази малката ради без везе.Та ако няма разлика в бубините ще трее само 4 кабела ,а ако има разлика значи ще трябват и 4 бубини.Всичко се свежда до това дали на евро 3 двете свещи дават искрата едновременно или малката я дава малко по късно в което много се съмнявам,но има колеги които казват така.
    Last edited by nicola 59; 15-05-2013 at 20:09.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  4. #4
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    То колега няма нищо за преправяне свещите са си там една голяма и една малка само дето както казват сърбите тази малката ради без везе.Та ако няма разлика в бубините ще трее само 4 кабела ,а ако има разлика значи ще трябват и 4 бубини.
    Според мен е безмислена тая операция...
    Може да се опита да се подкара ,но невиждам на практика какво ще се подобри!
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  5. #5
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Според мен е безмислена тая операция...
    Може да се опита да се подкара ,но невиждам на практика какво ще се подобри!
    Колега и аз незнам дали ще се подобри,ма поне ще стане туин спарк ,сега само табелката на капака отзад е туин спарк ако не се направи тази маневра остава само един вариант ,а именно 4 тапи на малките свещи и всичко в казана кабели свещи бубини и прочие ,а от там 4 бубини от 156 2.5 24 и лека нощ .А щом на евро 3 вече е както искам аз значи и жабарите са разбрали колко е безмислено 8 скъпи свещи без да има нужда от тях.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  6. #6
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Хайде бе колеги тука в този форум има толкова тунингисти ,които чипосват,турбинират,разпилват,олекотяват моторите и си утежняват живота с каде по трудни задачи,няма ли кой да ми помогне ,с малко инфо,а именно как пали евро тройката.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  7. #7
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    Хайде бе колеги тука в този форум има толкова тунингисти ,които чипосват,турбинират,разпилват,олекотяват моторите и си утежняват живота с каде по трудни задачи,няма ли кой да ми помогне ,с малко инфо,а именно как пали евро тройката.
    Защо не пробваш да навържеш кабелите както са тук http://www.youtube.com/watch?v=8XneaoTd1NA и еи ти работещ туин спарк
    Просто лесно бързо... Как ще работи обаче трябва да се тества (според мен трябва да работи знам ли)

    (а за разбирачи във форума... истинските такива се броят на пръстите на едната ръка)
    Last edited by mimouzunov; 16-05-2013 at 11:03.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  8. #8
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Защо не пробваш да навържеш кабелите както са тук http://www.youtube.com/watch?v=8XneaoTd1NA и еи ти работещ туин спарк
    Просто лесно бързо... Как ще работи обаче трябва да се тества (според мен трябва да работи знам ли)

    (а за разбирачи във форума... истинските такива се броят на пръстите на едната ръка)
    Точно това искам да направя колега ,но това ми начинание има едно слабо място,а именно че четох из форума ,че има разлика и в бобините на този мотор на клипчето,и точно това ме бави ,че несъм сигурен ,ако бубините нямат разлика слагам 4 къси кабела,които вече имам и готово,ако бобините са различни то тогава трябва да се сменат и те.Един колега е писал ,че на евро 3 мотора или цф3 бубината е различна от тази на цф2 ,понеже е направена да дава искра на втората ,,малката,, свещ няколко микро секунди по късно,за да се получи един вид удължаване на искрата,и понеже не си спомням коя беше темата и кои беше колегата ,и най важното дали е от тези които се броят на пръстите на едната ти ръка или е от другите колеги дето и 50 ръце да имаш нямат преброяване,а неискам да сменявам и бобините ,ако няма нужда.Не ,че е проблем имам и бобини но бобините на мотора от клипчето имат разлика в буксите на захранващите кабелчета ,и трее да се сменят и буксите ,а именно точно това неискам да правя ,ако няма нужда.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  9. #9
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Лично съм виждал 2.0 ТС 156-ца ( ЦФ2=евро 2), на която и се сложиха бобини и кабели от Цф3=евро 3. Нямаше абсолютно никакви драми при работата на мотора, палене, разход итн...
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  10. #10
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    Точно това искам да направя колега ,но това ми начинание има едно слабо място,а именно че четох из форума ,че има разлика и в бобините на този мотор на клипчето,и точно това ме бави ,че несъм сигурен ,ако бубините нямат разлика слагам 4 къси кабела,които вече имам и готово,ако бобините са различни то тогава трябва да се сменат и те.Един колега е писал ,че на евро 3 мотора или цф3 бубината е различна от тази на цф2 ,понеже е направена да дава искра на втората ,,малката,, свещ няколко микро секунди по късно,за да се получи един вид удължаване на искрата,и понеже не си спомням коя беше темата и кои беше колегата ,и най важното дали е от тези които се броят на пръстите на едната ти ръка или е от другите колеги дето и 50 ръце да имаш нямат преброяване,а неискам да сменявам и бобините ,ако няма нужда.Не ,че е проблем имам и бобини но бобините на мотора от клипчето имат разлика в буксите на захранващите кабелчета ,и трее да се сменят и буксите ,а именно точно това неискам да правя ,ако няма нужда.
    Ако бубините и двете (там цф2/3) са с по 2 кабела аз си мисля, че нямаш никакъв проблем!!! (говоря за нисковолтовата им част)
    Last edited by mimouzunov; 16-05-2013 at 12:19.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  11. #11
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Лично съм виждал 2.0 ТС 156-ца ( ЦФ2=евро 2), на която и се сложиха бобини и кабели от Цф3=евро 3. Нямаше абсолютно никакви драми при работата на мотора, палене, разход итн...
    При 1.5.5 и 7.3.1 става,но при 2.10.3/4 няма да стане,управлението на бобините е различно

    П.С.Коелга не се занимавай с глупости,карай си колата,няма никакъв смисъл от това,което си замислил.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  12. #12
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    При 1.5.5 и 7.3.1 става,но при 2.10.3/4 няма да стане,управлението на бобините е различно

    П.С.Коелга не се занимавай с глупости,карай си колата,няма никакъв смисъл от това,което си замислил.
    Е така де... Значи ако просто се поразместят кабелите (високоволтовите) трябва да заработи, така ли излиза?!
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  13. #13
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Е така де... Значи ако просто се поразместят кабелите (високоволтовите) трябва да заработи, така ли излиза?!
    Не,защото неговата кола е с 2.10.3/4 с различното управление на бобините.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #14
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Колеги интервенцията беше успешно завършена и то с доста голям успех.Или колата е имала преди някоя бобина която е била кофти ,ма след като ги смених,бобините и кабелите тези от евро 3 сега колата върви много по добре.Значително е по пъргава.Аз съм сложил и дюзи от рено меган.Мотора на моята алфа е с алуминиевия капак орегинално,а този на снимките съм го слагал аз,пояснявам за да не се заблуди някой колега относно типа на мотора.


    Въпрос номер две.На тази кола вариатора на колко оборота мести вала ,и как точно работи,защото искам да го изхвърля,а именно да си направя на струг едно желязо което да изглежда като него ,и да го поставя на вала под шаибата без да мести повече нищо.Вала да се зацепи за шайбата на максималния аванс които дава вариатора .За целта първо ще пробвам да подам постоянен ток на соленоида за да видя как върви колата с постоянен аванс.Тука обаче пак имам слабо място а именно,че едно приятелче ми каза че вариатора работи само в средните обороти и във високите може да засрещне клапаните,ма и това пиятелче не беше сигурен точно кога действа.Затова малко информация и мнения ще са от голяма полза.Също така и евентуално вече някой колега го е правил това нещо.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_1329.jpg   IMG_1330.jpg  
    Last edited by nicola 59; 08-07-2013 at 23:07.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  15. #15
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Радвам се, че това с бубините е сработило...
    За вариатора обаче незнам дали ще е удачно да се "зацепи" в краино положение. Предполагам ,че ще има ядове с оборотите на празен ход.Аз ако трябва да го блокирам, бих го заварил в средно положение...
    Все пак пробваи да му подадеш напрежение докато е на празен ход двигателя и ще се види как е...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •