Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 134

Thread: Мистерията на алтернатора

  1. #1

    Default Мистерията на алтернатора

    Здравейте колеги, от както взех колата преди година имам любопитен проблем, който не мога да установя на 100%.

    Алтернаторът зарежда, но не както ми се иска. Волтажът сутрин преди да съм пуснал 200 консуматора е що-горе ОК (13., но когато загрее колата, пуснат се всички перки на климатика, охлаждащите, фарове, радио и т.н. напрежението пада до 13.2 в движение и 12.6 на място. Знам, че шестаците заради бавния си празен ход често имат леееко занижен волтаж, но този не ми се струва ОК.

    Ясно е, че всеки би казал "ми пич алтернаторът ти е фира, ремонтирай го". Да де, обаче го свалях преди няколко месеца, изглежда като нов, има четки, всичко е перфектно. Носихме го на стенд и там държи заветните 14.4, като го товариха с 2 големи перки.

    Мисля да го сваля пак и да гледам внимателно този път. Дайте предположение - реле регулатор, диоден блок ? Нещо друго. От приятел имам 2 счупени (преебани шайба и намотка, които не ме късаят) алтернатора от либра със същата електроника и спокойно мога да взема каквото е нужно, но ще съм благодарен за насоки.

    Благодаря предварително!

    П.П. Може ли някой друг с V6 автомат да си замери тоците на рпазен ход при загряла кола с климатик и фарове как са, да не се окаже, че търся проблем а си е особеност на колата.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  2. #2

    Default

    Колко време държиш уреда закачен когато мериш?
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3

    Default

    Минута - две... пробвах в моторния отсек, пробвах на акумулатора, в запалката (всичко това с мултицет). За да избегна потенциална грешка от уред пробвах и със софтуер и кабел през буксата за диагностика. Данните съвпадат с незначително отклонение от стотни от волта.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Намери в 33 раздела темата за динамото!
    Там сме го описали много добре!
    Веднага ти казвам, че проблема ти е липсваща фаза, тоест пробил диод или намотка или хлабав ремък!
    Няма мистерия!
    В темата ще намериш и как и какво да мериш, та да знаеш какво става!
    успех!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5

    Default

    Благодаря колега. Не съм намерил явно правилните, защото търсих алтернатор и реле регулатор и т.н., не динамо... пробила намотка и т.н. не звучи весено, дано да е диод (диоден блок) направо го сменям с блока от либровия алтернатор и така. Ремъкът 100% не е хлабав.

    EDIT: Изчетох темата, май повече се карате там за ИзфорЦирането при мен лампа не светва, колата си е така от месеци и работи ок, но не ми харесват просто волтажите. Имах и идея да не е просто някой кабел, който не прави добра връзка и не пренася винаги достатъчно ток. Спирам с разсъжденията, защото ще се оспами темата бързо бързо, а не това е целта.
    Last edited by duronman; 21-06-2013 at 21:36.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  6. #6

    Default

    Остави уреда закачен поне 5- 10 минути и наблюдавай как заряда постепенно се покачва. Пиши как е.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Най правдоподобно обяснение, според мен е това, което Иво казва за липсваща фаза.

    Едно от важните неща, които трябва да установи проверката на стенд е именно това. Това, че ограничава напрежението на 14 волта може да се установи и без да се сваля алтернаторът от колата.

    Това проверено ли е?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by duronman View Post
    Благодаря колега. Не съм намерил явно правилните, защото търсих алтернатор и реле регулатор и т.н., не динамо... пробила намотка и т.н. не звучи весено, дано да е диод (диоден блок) направо го сменям с блока от либровия алтернатор и така. Ремъкът 100% не е хлабав.

    EDIT: Изчетох темата, май повече се карате там за ИзфорЦирането при мен лампа не светва, колата си е така от месеци и работи ок, но не ми харесват просто волтажите. Имах и идея да не е просто някой кабел, който не прави добра връзка и не пренася винаги достатъчно ток. Спирам с разсъжденията, защото ще се оспами темата бързо бързо, а не това е целта.
    Все пак, това е раздела за 33-ки!
    Така, че не се впечатлявай, че се караме!
    Това си ни е изказа!
    А и технологично нашите динама са пълно гюбре.
    Схемата обаче е същата и проблемите и симптомите са същите
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  9. #9
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Аз пък силно препоръчвам да си прегледаш всички плюсови връзки,от отпред до отзад,премери какво напрежение излиза директно от алтернатора и ще разбереш за какво говоря.Като цяло при 166 е сбъркана цялата схема на плюсовото захранване на колата,с дългите си кабели и множество връзки.

    П.С.Скоро един познат имаше проблеми с автомата на 2.4 Мжет,и като пооправихме доста плюсови връзки,постигнахме почти 1 волт разлика нагоре и колата се оправи .
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  10. #10
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Имах същия проблем с 164-та. Докато е студена ковеше 14,5В и не мърда и почне ли да загрява мотора напрежението падаше на 13-13 и малко. На стенда алтернатора беше перфектен. Смених 2 регулатора и не се оправи положението и накрая си взех алтернатор ІІ-ра употреба и заспаха нещата. Закачи мултицета докато е студена, пусни няколко постоянни консуматора и следи напрежението докато загрява мотора. На 166-та напрежението е 14,3в, а с доста консуматори пада на 14в, не е автоматик, но предполагам, че алтернаторите са еднакви.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  11. #11
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Аз пък силно препоръчвам да си прегледаш всички плюсови връзки,от отпред до отзад,премери какво напрежение излиза директно от алтернатора и ще разбереш за какво говоря.Като цяло при 166 е сбъркана цялата схема на плюсовото захранване на колата,с дългите си кабели и множество връзки.

    П.С.Скоро един познат имаше проблеми с автомата на 2.4 Мжет,и като пооправихме доста плюсови връзки,постигнахме почти 1 волт разлика нагоре и колата се оправи .
    и аз си мисля че е от лоша връзка. най-лесно е да се измери потенциала между + на акумулатора и изхода на алтернатора. веднага ще се види колко волта се губят по трасето.
    точка

  12. #12

    Default

    Благодаря за идеите колеги, ще проверя всичко. За сега, това което описва Boby ми звучи най-близко по симптоми, но само разглабянето ще покаже.

    Много е криво мястото на клемата на алтернатора, но тия дни ще разглобя, като имам време и ще пиша. Странно е, че колата я карам така от почти година и винаги пали от един оборот и никога не е клякал акумулатора, но вероятно и това ще стане... а при автомат това е много, много лошо
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  13. #13
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    Премери на акумулатора дали ще пада напрежението докато загрява без да си играеш да разглобяваш.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  14. #14

    Default

    Карах 10км само днес. Първите 2 14.3, после плавно пада до 13.2 и дори 12.9 на празен ход. Консуматорите не ифраят почти никаква роля. В покой на загасена кола акумулаторът е едва 12.2.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  15. #15
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    На моята 156 2.5 напреженията са също по-ниски от стандартните. Вече не помня точни стойности, но като ги мерих се бях притеснил. Може да е проблем с инсталацията , може и да не е . Казвали са ми за по-малка шайба на алтернатора , която може да оправи положението.
    Като купих колата беше с някакъв акумулатор, който не си знаеше годините , видимо доста по-малък размер от този който трябва да бъде.И логично скоро след това умря. Но колата не ме остави. Като завъртях ключа умря таблото , стартера не помръдна дори, но аз задържах ключа в тази позиция и след 2 секунди се чу стартера как едва едва мръдна но пък това беше достатъчно колата да запали. Премерих го и беше под 11.5 волта ...
    Купих нов акумулатор , точно какъвто трябва да бъде.
    2,5 години след това нямам проблем с акумулатора, не е свалян за дозареждане.
    Имал съм други коли с перфектни напрежения ииии всяка зима съм им свалял поне по веднъж акумулатора да го дозареждам.
    Мнението ми е че 6таците не са замислени да бъдат слагани в градски коли за задръствания...
    ...

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •