Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 134

Thread: Мистерията на алтернатора

  1. #16

    Default

    Не е точно така, защото реално със зсгряването пада и волтажа, да бавен е празния ход, да не ме е оставяла колата, но 100% имам някакъв проблем. Малката шайба ще помогне за празен ход, но ще мъчи алтернатора във високи обороти.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  2. #17

    Default

    А на обороти колко държи, примерно на 2000?

  3. #18
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by pakumba View Post
    А на обороти колко държи, примерно на 2000?
    Не би трябвало да има разлика

    ---------- Post added at 20:53 ---------- Previous post was at 20:52 ----------

    Quote Originally Posted by duronman View Post
    Не е точно така, защото реално със зсгряването пада и волтажа, да бавен е празния ход, да не ме е оставяла колата, но 100% имам някакъв проблем. Малката шайба ще помогне за празен ход, но ще мъчи алтернатора във високи обороти.
    Я запали колата и я остави да работи 5-6 мин. отвори багажника и пипни клемите на акумулатора,ако някоя от тях грее,значи там имаш проблем.Имай предвид,че проблема със зареждането може и да е от маса.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  4. #19
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Динамото би трябвало да започне да зарежда и при празния ход, както и да няма разлика във волтажа при празен ход и при високи обороти. Ако има, значи има рязък спад във мощността. Това се получава при липсата на една фаза, а това е или при пробил диод или при пробила намотка.
    Дали е от клеми, маси, кабели и прочие е достатъчно да премериш напрежението на самото динамо, когато то падне на акумулатора. Ако е над 14 волта, то е във връзките, ако не-то проблема е в самото динамо. В темата е дадено какво , как да се мери и какво означават. По-малки шайби и прочие са просто простотии. Дори не ги споменавайте!
    Такива неща не оправят проблема, а само го замазват!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #20
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ако се закачи едно осцилоскопче за секунди ще стане ясно дали липсва фаза.

    Фазата може и да не липсва напълно но при прекъснал 1 диод от греца, ще липсва само един полу-период от едната фаза.

    Другият подход (без осцилоскоп) означава разглобяване и мерене, което е доста по-мъчително.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #21

    Default

    Колкото и да ми се иска да подходя с осцилоскоп, ще пробвам по далеч по простия и груб метод:

    1. Ще меря на самия алтернатор. Ако там положението е същото сменял цялата електроника, защото по щастливо стечение на обстоятелствата имам. Ако и това не оправи проблемът ще му мисля.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  7. #22

    Default

    Със 100 зора, махане на биалетка, кормилен накрайник иоткачане на амортисьора падна алтернатора. Уви електроникаа от JTD се оказа друга. Утре пак ще ходи на стенд, да го видим.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  8. #23
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Колеги, просто сте уникални!
    В темата, която съм ви посочил е описано как да премерите динамото за проблем във фазите и диодите, ама кой знае защо, пак ровите там, където е най-трудно. Електрониката е последното нещо, което може да е при така описаният проблем.
    Мерете плюсовата клема на динамото към корпус за съпротивление, но на скалата където има едно диодче.
    Като сложиш червената палка на плюсовата клема, а черната на корпуса, трябва да дава безкрайност. Като сложиш черната на плюсовата клема, а червената на корпуса-трябва да показва над 900 ома .
    Ако показва по-малко, значи има прецакана фаза!
    Не знам как по-опростено да ви го обясня.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  9. #24
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Колеги, просто сте уникални!
    В темата, която съм ви посочил е описано как да премерите динамото за проблем във фазите и диодите, ама кой знае защо, пак ровите там, където е най-трудно. Електрониката е последното нещо, което може да е при така описаният проблем.
    Мерете плюсовата клема на динамото към корпус за съпротивление, но на скалата където има едно диодче.
    Като сложиш червената палка на плюсовата клема, а черната на корпуса, трябва да дава безкрайност. Като сложиш черната на плюсовата клема, а червената на корпуса-трябва да показва над 900 ома .
    Ако показва по-малко, значи има прецакана фаза!
    Не знам как по-опростено да ви го обясня.
    По този способ ще установи ако има диод с понижено съпротивление в обратна посока. Ако има прекъснал диод, така няма да го хване.
    Трябва да разглоби алтернатора за да стигне до греца, да разкачи греца от статорните намотки и тогава да мери диодите един по един. Но това е трудоемка процедура и поради това осцилоскопът може да спести много време и труд.

    С активен товар осцилограмата при изцяло липсваща фаза ще изглежда така (гледаме жълтата крива):





    При избил диод (прекъснал):




    Когато всичко е изправно:

    Last edited by ecotronic; 24-06-2013 at 11:17.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Колеги, просто сте уникални!
    В темата, която съм ви посочил е описано как да премерите динамото за проблем във фазите и диодите, ама кой знае защо, пак ровите там, където е най-трудно. Електрониката е последното нещо, което може да е при така описаният проблем.
    Мерете плюсовата клема на динамото към корпус за съпротивление, но на скалата където има едно диодче.
    Като сложиш червената палка на плюсовата клема, а черната на корпуса, трябва да дава безкрайност. Като сложиш черната на плюсовата клема, а червената на корпуса-трябва да показва над 900 ома .
    Ако показва по-малко, значи има прецакана фаза!
    Не знам как по-опростено да ви го обясня.
    Колега, правих го но не съм писал, защото резултатите са малко спорни. Мерих го, в едното положение е безкрайност, но в другото не е 900 ома, а повече, да де, оабче мерихме и перфектен либров алтернатор зареждащ идеялно и той беше така... за това и не писах, защото това не потвърждава или отхвърля нищо. Днес или утре ще отиде на по-сериозен стенд и ще си покаже.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  11. #26
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Аз не мога да разбера,защо сваляш алтернатора,преди да си проверил за лоши връзки,защото в тази кола те може да са на няколко места..................
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  12. #27

    Default

    Както писах мерих и на клемите на алтернатора на работеща кола, същата история...
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  13. #28
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    разкопчаваш тънкия зелен кабел който отива към алтернатора. даваш го тоя кабел към 12 волта така че да ходят към алтернатора. палиш и мериш напреженията. ако пак не са ок - от алтернатора е. сменял ли си реле регулатора.
    точка

  14. #29

    Default

    Извинявай, не разбрах идеята. Значи към алтернатора са 2 кабела, тънъл и дебел, къде го давам към 12 волта, на самият алтернатор или ?
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  15. #30
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Този експеримент с подаването на +12V на тънкия кабел нищо няма да докаже. Ако проблемът е в калпави връзки между изхода на алтернатора (дебелия кабел) и плюсовата клема на акумулатора, напрежението пак ще е ниско, независимо от това че алтернаторът е изправен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •