Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 134

Thread: Мистерията на алтернатора

  1. #31

    Default

    Не виждам логика в калпави връзки при мерене на самата клема. на алетнатора. Чакам да видим от стенда какво ще кажат, като стигнат до него. Веднага, като разреша проблема ще пиша
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  2. #32
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by duronman View Post
    Не виждам логика в калпави връзки при мерене на самата клема. на алетнатора. Чакам да видим от стенда какво ще кажат, като стигнат до него. Веднага, като разреша проблема ще пиша
    Нямах впредвид твоя случай. След като си мерил едно и също напрежение на клемите на акумулатора и директно на изхода на алтернатора, очевидно при теб проблемът не е заради калпави връзки.
    Имах впредвид принципната методика, която предлага Колев.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #33
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by duronman View Post
    Колега, правих го но не съм писал, защото резултатите са малко спорни. Мерих го, в едното положение е безкрайност, но в другото не е 900 ома, а повече, да де, оабче мерихме и перфектен либров алтернатор зареждащ идеялно и той беше така... за това и не писах, защото това не потвърждава или отхвърля нищо. Днес или утре ще отиде на по-сериозен стенд и ще си покаже.
    Това мерене може да го повторите и на малките диоди.
    Тоест при махнат реле-регулатор на малките клеми. Понякога горят някой от малките диоди и няма достатъчно ток за електромагнитната намотка.
    В твоя случай е добре да се сравнят и двете, защото има генератори с различни диоди и при едни е нормално 950 ома, при други 1200, а при трети направо 1500 ома.
    Има и динама, при които ако не махнеш реле-регулатора можеш да се подведеш от резултатите.
    И накрая да не забравяме, че може самото динамо да е клеясало и да не провежда добра маса от задната част към предната, където обикновено е хваната масата.
    Не знам за какъв стенд говориш. но най-добре е на осцилоскоп, ако съвсем се закучат нещата.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  4. #34

    Default

    Занесохме алтернатора свален. Сега е със сменен реле регулатор и лагер (той профилактично). Сега твърдят, че е супер. Като го сложим ще видим. Стенда върти алтернатора, пуска му товар до 100 или колкото трябва ампера и се вижда кляка ли, не кляка ли... в изолирана от автомобила среда, за да се отстранят, като опция други проблеми по ел. системата на колата.
    Last edited by duronman; 24-06-2013 at 20:09.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  5. #35
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by duronman View Post
    Занесохме алтернатора свален. Сега е със сменен реле регулатор и лагер (той профилактично). Сега твърдят, че е супер. Като го сложим ще видим. Стенда върти алтернатора, пуска му товар до 100 или колкото трябва ампера и се вижда кляка ли, не кляка ли... в изолирана от автомобила среда, за да се отстранят, като опция други проблеми по ел. системата на колата.
    Извинявай, колега, ама такива стендове са играчки за непораснали деца и залъгалки за идиоти.
    Като ще работиш професионално слагаш осцилоскопа.
    А на всеки лаптоп можеш да му сложиш една програмка и да го направиш осцилоскоп.
    Динамото е толкова проста система, че осцилоскопи, стендове и прочие неща са само доказателство, че тоя, който се занимава с тях е напълно некомпетентен!
    Освен ако не се сблъскаш с абсолютно идиотска ситуация.
    Три пъти пренавивах едно динамо на един Голф, до като не открих, че точно по средата на кабела от динамото до стартера, точно под радиатора, германеца е запоил едно тънко парче кабел, което да ограничава тока.
    Получи се най-култовата авария за всеки ел. техник.
    Напрежение има, ток няма
    дано и в твоя случай се окаже някоя простотийка!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  6. #36

    Default

    Това за осцилоскопа и лаптопа съм си го мислил. Така... проблемите продължават. Алтернаторът е с нова електроника, четки и лагер. Качваме го на колата и пак същата схема: на празен ход е ОК, когато е студена (защото тогава държи 1000 оборота). Като загрее празният е 650 оборота и с много консуматори напрежението е незадоволително, а в обороти е 13.5-13.6 малко по-добре от преди. Дори по разни чужди форуми намерих мнения, че част от колите имали температурни промени във волтажа нарочно и в по-горещо време го сваляли, за да не кипне някой акумулатор. Вече се чудя така ли да си карам и да не се занимавам или да търся проблемът (при положение, че явно около година и около 20 000км карам така) Утре ще продължавам да мъдря какво се случва.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  7. #37
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by duronman View Post
    Това за осцилоскопа и лаптопа съм си го мислил. Така... проблемите продължават. Алтернаторът е с нова електроника, четки и лагер. Качваме го на колата и пак същата схема: на празен ход е ОК, когато е студена (защото тогава държи 1000 оборота). Като загрее празният е 650 оборота и с много консуматори напрежението е незадоволително, а в обороти е 13.5-13.6 малко по-добре от преди. Дори по разни чужди форуми намерих мнения, че част от колите имали температурни промени във волтажа нарочно и в по-горещо време го сваляли, за да не кипне някой акумулатор. Вече се чудя така ли да си карам и да не се занимавам или да търся проблемът (при положение, че явно около година и около 20 000км карам така) Утре ще продължавам да мъдря какво се случва.
    Много пъти съм ги карал да ми покажат къде са тия термични ограничители, но до сега никой не ги е открил
    Празният ход ти е много нисък. Динамото няма нужните обороти.
    Подай директно от акумулатора 12 волта на тънката жичка и виж дали има подобрение. Много ме съмнява да нямаш изгорял малък диод.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  8. #38
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    имат термокомпенсация реле регулаторите. в горещото е нормално да държат 13,6-13,8 даже 13,4 , а зимата - 14,4-14,6 даже 14,8. но не е нормално така да се променят при теб.
    дай тънкия зелен кабел на 12 волта и измери как зарежда.
    точка

  9. #39

    Default

    Нисък ми е празният ход... толкова си е на шестаците, какво да се прави. Ако беше по-висок градският разход сигурно с още литър - два щеше да скочи Днес по-късно ще ходя да я гледаме пак и ще споделям впечатления какво се случва.
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  10. #40
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Като казваш, че е сменена електрониката в алтернатора, това означава ли, че е сменен и изправителя?
    Ако има нарушена изолация между навивки от статорната намотка, това би довело до понижено КПД и загряване.

    Най-добре е някой колега със същия двигател, да замери напрежението за сравнение. Може да се окаже, че при всички е така.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #41
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    имат термокомпенсация реле регулаторите. в горещото е нормално да държат 13,6-13,8 даже 13,4 , а зимата - 14,4-14,6 даже 14,8. но не е нормално така да се променят при теб.
    дай тънкия зелен кабел на 12 волта и измери как зарежда.
    Абе те го имат, ама това не означава, че мери температурата на околната среда. Те са си за тяхната температурна стабилизация.
    Ще ви напиша двойки!
    То е същото като да твърдиш, че лятно време трябва да слагаш по-гъсто масло, а зимата по-рядко!
    Това е важело, ама преди 40 години. Сега термостатите и вентилаторите гонят точност от 2-3 градуса.
    Така и с реле-регулаторите!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #42
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Ямбол
    Posts
    24

    Default

    А мерил ли си напрежението при по високи обороти при топъл двигател. До колкото знам ,за да работи с пълния си капацитет на генератора му трябват поне 800 оборота. Все пак ,за да се генерира електричество трябва въртящо магнитно поле и когато оборотите са по ниски от тези за който е сметнат генератора няма как да развие пълния си капацитет на мощност. Моята каляска също е шестак ,нотихите ми не падат под 800.

  13. #43

    Default

    Закарай я при хора, които разбират от електроника.
    При мен имаше всякакви проблеми с токове, включително и такива и се оказа едно елементарно реле струващо 5лв.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  14. #44

    Default

    Да четох темата за релето за 5лв, което не било ОК и ми беше доста любопитно.

    Днес ходих при разбиращите от токове, който реално сменяха и електрониката и т.н.

    Казаха, че няколко алфи с шестак са ходили с това "оплакване" но на никоя не и бил паднал акумулатора (както и при мен не пада) и извадиха същото твърдение, че с толкова много консуматори, перки на клима, фарове и т.н. 600-650 оборота не му стигат на алтернатора за да покрие нуждите.

    В обороти държи 13,5 - 13,6, което според тях било здравеословен волтаж за акумулатора, но зареждал по-бавно така. Другата седмица ще им я оставя да си поиграят още малко и ще видим. Много се надявах колеги със същия мотор да пуснат стойности, но уви...

    Казаха, че са го мерили с осцилоскоп, няма загуби, всичко е ОК, алтернаторът е перфектен и всъщност се оказа, че и старото ми реле и т.н. са били ОК, но са ги сменили едва ли не профилактично...

    Накрая ще послушам принципа на инженера - да не барам нещо, което работи!
    Alfa Romeо 166 2.5 V6 Sportronic, EX: Lancia Lybra Comfortronic 5.20, Ex: Lancia Kappa Power Drive 5.20

  15. #45
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Ако искаш да измеря как е при мен? Не е 2.5 ама....

    600-650 оборота не са ли малко? 700-750 ми звучат по-добре.
    Last edited by Boby; 27-06-2013 at 09:23.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •