Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 74

Thread: За климатиците - размисли и отговор на BLUE1

  1. #1
    Тестпилот на клуба pinko's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София, Кокаляне
    Age
    58
    Posts
    1,789

    Default За климатиците - размисли и отговор на BLUE1

    Quote Originally Posted by BLUE1 View Post
    Пинко, при цялото ми уважение към теб и към приятеля ти със сервиз, но въпросните климатици са меко казано компромис, а откровено казано са боклук. За охлаждане наистина ще вършат работа ако не обръщаме внимание на слабата ефективност, ниското качество, високото ниво на шум и никаквата надеждност. За отопление тази машина изобщо не става ако температурите падат под -5 *С, липсва им ТРВ, орязан компресор, изпарител, кондензатор......евтин китайски боклук. Ако бюджета за климатици е този посочен Румбата, единствената алтернатива е добре подбрани употребявани машини за японският пазар. Сори за офтопика.
    За да не замърсяваме темата за Мартинката, ти отговарям в нова тема:

    Не знам, може би си прав, може би се занимаваш професионално с климатици, ама аз като прост юзър съм доста разочарован от прочутите "японски" машини - при това купени чисто нови. Не ми се мисли, ако бяха употребявани. Освен къщата в София (6 климатика -3 Панасоник, 1 Гнусмас и 2 Хайер) имаме къща в Елена (4 климатика - 3 Хайер и 1 Гнусмас) и до Банско (7 климатика Панасоник). И имам наблюдения както от ужасно скъпите инверторни Панасоници по ~1500 лева, така и от китайски боклуци Хайер за 300-400 лева (за сплит системи става дума, 9-ки и 12-ки).

    Ако щеш вярвай, но 2-та Хайера, купени по съвета на същия този мой приятел, споменат по-горе, работят безотказно и почти денонощно в Кокаляне, лято и зиме. И така вече 7-ма година. А още 3 осигуряват отоплението на къщата в Елена през най-лютата зима. и се справят повече от перфектно. И за 7 години нито са се повреждали, нито нищо - просто работят като швейцарски часовници. Докато 2 от Панасониците дадоха фира още в гаранционния срок (за щастие). Може би съм имал късмет (с Хайерите) и съм попаднал на калпави Панасоници, не знам, но такива са фактите. Но корейските Гнусмас са тотално разочарование, но-калпави климатици просто няма.

    А останалите 2 Панасоника и 1 Гнусмас в Кокаляне - зимата на минус 10 докато зацепят и почнат да духат лекинко топло минават десетина-петнайсет минути, а Хайера на втората минута вече вее жега като калорифер, дори съм се чудел дали няма реотани вътре. И не забелязвам да е по-неефективен, щото Панасоника, докато почне да духа топло, Хайера вече е загрял стаята, а прочутата японска инверторна машина само бучи и бръмчи.

    Дори ми минава еретичната мисъл да разкарам Панасониците и да ги заменя с най-нормални Хайери или други класически китайски боклуци като HISENSE например. И изобщо не става дума за парите - говоря за реални впечатления и задоволство на клиента. Винаги съм казвал, че евтиното излиза по-скъпо. За съжаление това явно не важи за скъпите климатици. Но важи за хладилните кутии - факт. Защото ми писна от разни ментета хладилни кутии с елемент на Пелтие и днес си купих 50-литрова компресорна хладилна кутия Indel Webasto Marine за колата, която струва ... абе адски много.

    http://www.indelwebastomarine.com/ho.../homepage.html

    http://www.indelwebastomarine.com/Pr...html/9902.html

    Обаче е нещо феноменално, работи на 12/24/220 волта, с компресор Данфос, не се чува как работи, харчи смехотворните 45 вата в режим MAX и за 20 минути свали от +22 до -12 гр. Ненормална работа, ей...
    Last edited by pinko; 28-06-2013 at 12:33.
    Volvo XC90 D5 '06
    Alfa Romeo Spider 2.0 '90
    Lancia Ypsilon 1.2 '00



    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Distinctive '02
    ex Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '00
    ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 '99

  2. #2
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    И аз да се изкажа. С климатици нямах никакъв опит щото си живеех в къща на парно с дръвца, лятото е хладно и т.н. Така допреди 6г, когато ми се наложи да си купя 5бр климатици на един път. Понеже нямах възможност да отделям някакви крупни суми си напазарих кажи-речи най-евтините пръчки на пазара - Осака. 9-ки - 2бр, 12 - 1бр и 33-ки - 2бр. Имаха гаранция 3г ако всяка година им правя профилактика - на малките по 30лв, на големите 50. Разбира се аз никакви профилактики не съм им правил, а те 6-та година си дънят без забележки да чукна на дърво. Работят си 5 от 5 - мисля, че е добре

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #3

    Default

    Трите най-добри марки климатици са Дайкин, Футжицу и Мицубиши, всичко което мислите за добро е среден клас. Ниския клас са всички еднакви, но с различни имена, само Мидея имат собствен завод и са горе долу добри.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #4
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Майката муе (ако има лев де) да си прасне човек Дайкин или Митсубиши,това го казвам от първаръка инфо. Единственното условие е да се провери дали компресора е мейд ин Джапан,ако са японски са почти вечни (това се отнася и за двете марки). Това е важно понеже до скоро (а може и още да е така) за България,а и за голяма част от европа Дайкин се внася от европейските сглобки и нее с японски компресори,а всички вносители за Бг взимат от Европа,а не от Япония.... Та извода е ако искаме нещо истинско и ефективно (да се избие с времето,а не прост да не спира зимата) си трябва малко повече пара и японски компресор
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  5. #5

    Default

    Дайкин се сглобяват в Австрия и Белгия и за Италия не помня, японски се внасят един два модела.
    Last edited by lordliness; 28-06-2013 at 00:06.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #6
    започва да се пристрастява CoF's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    34

    Default

    Нашите Дайкин са произведени в Чехия.

  7. #7

    Default

    Може, нямам преки впечатления от този бизнес от няколко години. По принцип лятото всички работят добре, дори и най-евтините, едни дрънкат малко повече, други по малко. Проблема е зимата, ако климатика не замръзва е добър, това е теста.
    Last edited by lordliness; 28-06-2013 at 00:06.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #8
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Трите най-добри марки климатици са Дайкин, Футжицу и Мицубиши, всичко което мислите за добро е среден клас. Ниския клас са всички еднакви, но с различни имена, само Мидея имат собствен завод и са горе долу добри.
    Аз имам впечатления от първите 2 марки и наистина са ОК. Имаме един мощен Дайкин, който не признава -15 за студ. Перфектен е. Фуджитсу/Фуджи/Дженерал имаме няколко 12-ки и също са ок. Имаме и един китайски Панасоник инвертор, който топли много добре, но му бучи някакъв лагер от 2-3 години. За него са ми казвали, че е късмет, че Панасоник работел толкова добре. По-новите били дърво.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Аз имам впечатления от първите 2 марки и наистина са ОК. Имаме един мощен Дайкин, който не признава -15 за студ. Перфектен е. Фуджитсу/Фуджи/Дженерал имаме няколко 12-ки и също са ок. Имаме и един китайски Панасоник инвертор, който топли много добре, но му бучи някакъв лагер от 2-3 години. За него са ми казвали, че е късмет, че Панасоник работел толкова добре. По-новите били дърво.
    Това са климатици висок клас и имат добра сервизна поддръжка, за евтините преди време се разглобяваха нови климатици за да се вземат части, сега сигурно вече не е така.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Темата за климатиците е толкова обширна, че едва ли може да се обобщи с едно две изречения. Да се каже, че Дайкин или Мицубиши са върха на бора и всичко от тези марки е ОК е несериозно. По принцип почти всичко продавано на нашият пазар даже и японските брандове е сглобявано в Китай. Изключвам някои от върховите модели на Тошиба, Дайкин и Панасоник. За съжаление качествен климатик с номинална мощност на отопление около 4 киловата, който би бил достатъчен за отопление на стандартно изолирана стая от около 25 квадрата е в ценовият клас от над 1500 лева, а ако желаем машината да е с висока ефективност (СОР над 5) да притежава плазмен филтър и озонатор цената драстично скача. От старите китайски клими, говоря за тези внасяни преди 5~10 години в т.ч. и Осаките имаше читави модели. Поне работеха при минусови въпреки огромната си консумация на ток, но в момента не е така. Китайските брандове за нашият пазар са най-долно качество продукти струващи около 90~150 долара ако поръчаш контейнер от Китай. Голяма част от тях не са сертифицирани даже и от Еуровент, т.е. не отговарят на европейските стандарти за енергоефективност. При японските брандове положението не е по различно. За да могат все пак да имат някакъв дял в супер свития и беден пазар в Източна Европа почти всички марки напускаха серии които са силно орязани от към хардуер и с много компромиси в качеството. Има обширни теми по въпроса във форума на Сетком за серии на Дайкин, Панасоник и Фуджитсу...
    Много хора ползващи климатици от китайските марки и уцелили читави такива са доволни, но са възприели много ниски критерии за работата на климатиците като цяло.
    Моята препоръка към хора с нисък бюджет е да търсят и избират машини внос от Япония и предназначени за техният пазар, да употребявани са, но като стандарт и изпълнение са на изключително високо ниво и поне с 10 години изпреварващи моделите предназначени за Европа. Недостатъка е, че Меката на Японските клими е Пловдив и не се намират достатъчно магазини за такава техника в София, но пък има пловдивски фирми които се занимават с монтаж и сервизиране в цялата страна. Искам да уточня, че бизнеса ми не е търговия на климатици!
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  11. #11

    Default

    Всичко е на късмет - в апаратамента съм с уж японски Хитачи-та и за 5г. няма никакви проблеми, а на вилата с китайски Фуджи-та и пак така без проблеми нито зиме, нито лете. Китайските при мен са малко по-съвременни, но и по-скъпи от японските.
    Забравих да пиша, че родителите ми карат вече над 10г. с едно от първите инверторни японски Хитачи-та и нямат все още никакви проблеми.
    Last edited by old alfist; 28-06-2013 at 09:59.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  12. #12

    Default

    Аз от скоро съм с две Фуджитсу/Дженерал в нас и съм адски доволен. В момента тече промоция 999 лв за 12-ка, но без монтаж. Иначе Дайкин отдавна не е това, коеот беше.

  13. #13
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Според мен като цена качество в момента Sharp са много добре. Но найстина всичко е на късмет, каква партида ще се уцели, с какви части ще е вътре и т.н. Всички производители се дънят.
    Преди години имахме интернет зали, та спешно бях взел няколко Мидей на промоция за едната зала че и на офиса сложихме, с идеята за временно ползване, но не е имало никакви проблеми с тях а най редовно работеха на отворени врати, даже и профилактика не им правехме просто ги чаках да си заминат - е да ама не. Гледам в бившия ни офис още си работи Мидеята а е на 7г. В същото време, в другата зала, 3-пъти по скъп Дженерал се дънеше през 4 дена и лятото прегряваха компютрите. А за Панасоник не ми се и говори даже....кляка на -8.
    Та не го мислете да слага човека някакъв и дано има късмет.

  14. #14

    Default

    Скъпите модели на Панасоник са с компресор Дайкин.
    Lexus IS200

  15. #15
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Вкъщи от 3 години имам 9-ка Samsung и 12-ка NEO. И двата са обикновени сплит ситеми. И двата замръзнаха веднъж по-миналата година, защото беше спирал тока. През останалото време работят безотказно! Самсунга не го знам с какъв компресор е, НЕО-то е с Hitachi. Като се има предвид, че двата ми струваха общо по-малко от 700лв. с монтажа, съм супер доволен!
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •