Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 106 to 120 of 149

Thread: Давност наказателно постановление

  1. #106

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ма ти пак си вадиш изводи за другите, вероятно съдейки по себе си.

    За 36 години зад волана имам 3 - 4 акта за превишена скорост, 1 година лишаване заради "алкохол", 1 спечелено дело за "минаване на червено" и сега това е второто, което водя.

    Като гледаш, колко съприкосновения имам със закона, нали случайно не си мислиш, че основните ми занимания се свеждат до висене по съдилищата в разправии с КАТ?

    Негативното ми отношение спрямо КАТ далеч не проичлиза от личните ми взаимоотношения с институцията. Както е видно, те далеч не са много.

    Негативното ми отношение произтича от това, което виждам ежедневно, що се касае до това, как работи КАТ.

    Докато висят на широки, равни и прави участъци на които може самолет да кацне, но иначе има ограничение 50 да дебнат, кой балък ще мине със 70 а същевременно в участъци в които наистина често стават тежки инциденти и се губят човешки животи, няма и помен от КАТ......Докато действията на КАТ имат за основна цел пълненето на хазната вместо повишаването сигурността на пътя, и моето отношение ще бъде такова.
    И те не са съвсем виновни, като им сложат норма за деня колко акта да напишат и те пишат.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  2. #107
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Да не се заблуждаваме, че ако поставим катаджии на всяко място с концентрация на ПТП, жертвите ще намалеят. Просто ще се изместят местата. Какво става преди и след всяка известна камера с радар? А какво става преди и след застанали на видно място полицаи? Това което трябва да се промени сме ние, на първо място.
    Много моля, някой да ми обясни - абе защо аджеба, не се подава светлинен сигнал при намерение за смяна посоката на движение?
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  3. #108
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Щото говори по телефона, и ако го санкционарат ще се развика че му нарушават правото на комуникация.Пестим крушки, акумолатора пазим, кьорав ли си нали гледаш, общо взето щото сме българи, а като е известно имаме пхрама ма не и задължения.Общо взето всеки му се иска да е батка, да има хубава кола ,готина мацка...ама нямааа.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  4. #109

    Default

    Аз минавам често покрай знак за радар и отдолу пише 15 км. действие на знака не съм виждал до сега по голяма дистанция за този знак, може просто да слагат такива между две населени места и всички ще карат бавно. виждам също улица, която е без изход и на входа има знаци- забранено влизането, забранено спирането и паркирането, улица без изход и вътре е пълно с коли, вероятно на полицаи и винаги се чудя от къде са влезли при тези знаци пълно с абсурди
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #110
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Виж колко е весело да живееш в тая държава, погледни нещата от веселата страна.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  6. #111
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    Да не се заблуждаваме, че ако поставим катаджии на всяко място с концентрация на ПТП, жертвите ще намалеят. Просто ще се изместят местата. Какво става преди и след всяка известна камера с радар? А какво става преди и след застанали на видно място полицаи? Това което трябва да се промени сме ние, на първо място.
    Много моля, някой да ми обясни - абе защо аджеба, не се подава светлинен сигнал при намерение за смяна посоката на движение?
    Нали маса пари се наляха в съвременни средства за контрол. В София няма кръстовище без поне 5 камери. И какво от това? Нарушения се правят по най-пладнешкия начин. Някой бива ли санкционирван за това? Като няма ресурс, да разпродадат патрулките и да купят бюра и компютри а видео материалите можем и ние да осигуряваме. Не минава ден да карам из града и да не стана свидетел на поне 3 груби нарушения. Често пътувам до Търново. На всяко пътуване виждам средно по 5 неправилни изпреварвания. Май е крайно време да си сложа един регистратор и да заливам КАТ с мат'рял за размисъл.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #112
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Нали маса пари се наляха в съвременни средства за контрол. В София няма кръстовище без поне 5 камери. И какво от това? Нарушения се правят по най-пладнешкия начин. Някой бива ли санкционирван за това? Като няма ресурс, да разпродадат патрулките и да купят бюра и компютри а видео материалите можем и ние да осигуряваме. Не минава ден да карам из града и да не стана свидетел на поне 3 груби нарушения. Често пътувам до Търново. На всяко пътуване виждам средно по 5 неправилни изпреварвания. Май е крайно време да си сложа един регистратор и да заливам КАТ с мат'рял за размисъл.
    Само три!? Май е време да местим морето в София и аз да се изнасям.
    Катаджии на живо имат същият ефект, като камерите. Тоест - ако има някактв, то е доста ограничен в пространството. За това се опитват да ловят нарушители където не се очаква да ги има. С идеята за превенция. Да крайният резултат отсъства за сега. Докато не си оправим правосъдието няма да имаме държава, а няма ли държава - ще се трепем по пътищата.
    В Германия като видят нарушител - звънкат в полицията.
    В България, като видят полицай - присвяткат на насрещните да ги предупредят.
    Най лошото е че всеки е изключителен, като всички останали са под общ знаменател. Няма оправия.
    За да не ме разберете неправилно - и аз не се различавам от средностатистическият български гражданин, въпреки че съм паднал от Марс и напоследък ме сърбят раменете нещо....
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  8. #113
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Е нали това казвам - и у нас има достатъчно съвестни водачи, подобно на Германия които могат да заринат КАТ с материал за санкции. А тюфлеците, вместо нищо да не правят в патрулките, да стоят пред компютрите и да анализират материалите.
    Виждам днес, как някой състезател слаломира между колите по цариградско. Щрак Марийке на портрет и филмчето в КАТ. Ма да има резултат от всичко това. Като му боднат 5 фиша за един месец и на Стенмарк ще му се изпари желанието да слаломира.
    Аз се драпам от 4 години с КАТ защото спорим за един светофар. А вчера един синковец на дюс червено от крайна лява лента направи завой надясно пред 2 реда коли. Немам думи, просто.

    Аз също не се слагам в графата "примерни". Но ще ми е безкрайно интересно, някой да ме снима, как минавам на червено.
    Last edited by ecotronic; 13-07-2016 at 20:49.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #114
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Аз пък не мога да разбера защо варненските шофери са решили че могат да се влачат в най лявата лента.Дори в София ми е по лесно да карам отколкото във Варна.Тука са най големите гъзари и селяндури.Нервя се още на втория светофар.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  10. #115
    започва да се пристрастява Fori's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    80

    Default

    Малко (обобщено) инфо за давността Може да е полезно ...

    За задълженията за глоби (наложени на физически лица) или имуществени санкции (наложени на еднолични търговци или юридически лица) давността е двегодишна.

    Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

    Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл тригодишен срок.

    Ако обаче е образувано изпълнително дело за събиране на глобата/имуществената санкция при публичен изпълнител или при ЧСИ, давността е общата петгодишна, респективно десетгодишна давност по ДОПК.
    Fun: GTV 3.0 v6 24v
    Ex: GTV 2.0 16v TS

  11. #116
    Алфа Кентавър gorbi's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Варна/Одеса
    Posts
    416

    Default

    Че какво и има на лявата лента в града, лента като лента.. ? То не е магистрала да е скоростна и да трябва се прибираш. Караш където ти е кеф, ако е в твоето направление и спазваш ограниченията...
    AR 166 2,4 jtdm
    NT II 2,7 tdi
    Peugeot 206 1,1
    AR 155 1,6 ex, AR 145 1,9 jtd ex, MB 124 CE ex

  12. #117
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Fori View Post
    Малко (обобщено) инфо за давността Може да е полезно ...

    За задълженията за глоби (наложени на физически лица) или имуществени санкции (наложени на еднолични търговци или юридически лица) давността е двегодишна.

    Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.

    Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл тригодишен срок.

    Ако обаче е образувано изпълнително дело за събиране на глобата/имуществената санкция при публичен изпълнител или при ЧСИ, давността е общата петгодишна, респективно десетгодишна давност по ДОПК.
    Благодаря ти за разяснението

    В тази връзка имам още 2 въпроса:

    1 - Доколкото знам, давността започна да тече от 1 януари на годината следваща тази в която е наложено наказанието. Това вярно ли е?

    2 - Конкретно в моя случай - аз съм подал иск срещу КАТ през февруари 2013 и оттам нататък КАТ не е предприемал никакви действия.
    През 2016 - та съм установил, че делото е прекратено заради това, че не съм бил открит за призоваване. Обжалвах това решение на РС пред АС и сега чакам развитие.
    Междувременно вероятно ще настъпи датата 01. 01. 2017. Т.е. - ще са изтекли 3 години от 01. 01. 2104 (годината следваща тази в която е наложено наказанието).
    Това означава ли, че през 2017 мога да ида в КАТ и да си искам талона, независимо от статуса на делото?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #118
    започва да се пристрастява Fori's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    80

    Default

    Здрасти !

    1. От 1.01. на следващата година започва да тече давността само за данъци и такси, а давността за глоби - започва от датата на влизане в сила на НПост. (14 след издаването му) Ако не са образували изп.дело за събиране на глобата -
    ще е 2/3 г. но ако са - тогава ще е 5 г.- (от образуване на делото) (и 10 г. абсолютна погасителна давност, ако "не са събрали нищо дотогава"

    2. Независимо от давността - при минали 3 години от наказанието (НП), и липса на изп. дело, не следва да се налага санкция. Така че ако са минали 3 г, от НП и сега можеш да отидеш в КАТ за талона, НО...

    3. друг е въпросът дали няма да те 'помолят' първо да си платиш и после да ти го дадат, а ако откажеш ще те пратят ... да ги съдиш, освен ако не си много убедителен и/или попаднеш на някой по-грамотен там... Алтернативно, ще те чакат да ти изтече шоф. книжка и при подновяването ще те "помолят" да си платиш пак и естествено се оформя "тъпоъгълен" триъгълник КАТ-СЪД-КАТ...
    Fun: GTV 3.0 v6 24v
    Ex: GTV 2.0 16v TS

  14. #119
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Т.е. - още сега мога да ида в КАТ и да си искам талона, тъй като са изминали 3,5 години от издаването на НП а през това време от КАТ не са предприели никаква активност по казуса.

    Аз няма да го направя а ще си чакам чинно АС да удовлетвори жалбата ми и така искът ми срещу КАТ да си бъде разгледан от РС.

    Както казах и преди, за мен не е важно опрощаването на едни 100 лв или връщането ми на една хартийка (талона).


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #120
    започва да се пристрастява Fori's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    80

    Default

    Да.

    Жалкото е, че в при нас няма ефективно право-съдие, да не говорим за справедливост...

    п.с. ще се радвам да се видим на/около Абоба
    Fun: GTV 3.0 v6 24v
    Ex: GTV 2.0 16v TS

Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •