Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 133

Thread: износени малки свещи оказват ли влияние на мошноста на двигателя?

  1. #61
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Най-добре е да се сменят всичките свещи.

    И все-пак, ако има някакви обстоятелства, поради които човек не е в състояние да го направи и трябва да избира кой от двата набора да смени, очевидно това са големите свещи.
    Значи след като любезно ми разясни от англииски с превода ,за което съм ти благодарен колега разбирам какво е имал предвид ОМ значи на евро 3 мотора има опция при диагностика за гасене на цилиндрите по избор на механика,това при евро 2 ще е невъзможно понеже за да изгасиш един цилиндър трее да изгасиш два. Но тука остава пак отворена темата ако няма разлика и е все едно и също защо тогава още от самото начало тези мотори не излизат със окабеляване като на евро 3 ,понеже от всичко написано до тук излиза,че единственото предимство на дългите кабели е работа на мотора при повредени бубини и кабели.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  2. #62
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    С цялото ми уважение към всички участници в дискусията, ще помоля колегата oem да ми разясни това, как се съчетава написаното от него:

    "и при 3-те мотора няма закъснения както и при трите има wasted spark"

    и написаното във уйкипедия:


    On the later CF3 (2001 on Euro 3 emissions standard) 16v TS the four coils fire both spark plugs in one cylinder (so not 1 & 4 and 2 & 3 as pairs), and may not be a wasted spark system. The potential benefits of each coil being associated with one cylinder being: halving the firing frequency - the coil is only required to fire every 720° crankshaft rotation rather than every 360° crankshaft rotation. This would double coil saturation time, reducing coil load and improving spark quality at high rpm. Some Bosch engine management system have the ability to advance and retard ignition timing in individual cylinders, which would be impossible in the CF1 and CF2 configurations as each cylinder is serviced by two coils, but could be used in the CF3 setup.


    Според написаното по-горе става ясно това, че при CF3 мотора НЯМА искри "навятъра" и честотата на която работят бобините не наполовина по-малка от тази при CF2


    Затова дали има отместване по време между двете искри при CF2, ще си направя труда да го установя при първа възможност и ще пиша за резултата.
    Last edited by ecotronic; 10-09-2013 at 17:39.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #63
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    С цялото ми уважение към всички участници в дискусията, ще помоля колегата oem да ми разясни това, как се съчетава написаното от него:

    "и при 3-те мотора няма закъснения както и при трите има wasted spark"

    и написаното във уйкипедия:


    On the later CF3 (2001 on Euro 3 emissions standard) 16v TS the four coils fire both spark plugs in one cylinder (so not 1 & 4 and 2 & 3 as pairs), and may not be a wasted spark system. The potential benefits of each coil being associated with one cylinder being: halving the firing frequency - the coil is only required to fire every 720° crankshaft rotation rather than every 360° crankshaft rotation. This would double coil saturation time, reducing coil load and improving spark quality at high rpm. Some Bosch engine management system have the ability to advance and retard ignition timing in individual cylinders, which would be impossible in the CF1 and CF2 configurations as each cylinder is serviced by two coils, but could be used in the CF3 setup.


    Според написаното по-горе става ясно това, че при CF3 мотора НЯМА искри "навятъра" и честотата на която работят бобините не наполовина по-малка от тази при CF2


    Затова дали има отместване по време между двете искри при CF2, ще си направя труда да го установя при първа възможност и ще пиша за резултата.
    Ако при цф3 няма искра на вятъра всичко е по разбираемо и подредено,ма ако е както твърди ОМ то тогава не виждам смисъл от дългите кабели.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  4. #64
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by nicola 59 View Post
    Ако при цф3 няма искра на вятъра всичко е по разбираемо и подредено,ма ако е както твърди ОМ то тогава не виждам смисъл от дългите кабели.
    Затова питам и аз, защото не ми е ясно.
    Има много писано по въпроса, но малко есенция и много плява а не е космическа технология и нищо не пречи да се обясни ясно и точно вместо да гадаем.
    Last edited by ecotronic; 10-09-2013 at 17:59.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #65
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Лично съм мерил с осцилоскопа и на 3-те мотора. С друга цел ми се е налагало да ги меря и на 3-те мотора има wasted spark и на 3-те мотора свещите палят едновременно. разликата при CF3 е, че имаме детонационен контрол на всеки един цилиндър и детекция за работата на всеки цилиндър (missfire). И за да бъдат тези функции правилно осъществени са се принудили да сложат всяка една бобина да работи на съответния цилиндър. Просто и ясно го обесних.

    Википедия не е офицялен източник на информация и има доста неща които не са съвсем правилно описани там. Освен ако моя спомен ме лъже когато съм мерил CF3-ката... ако съм с грешни спомени ще ме извините, но просто така ми е останало в главата.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #66
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това е важен момент.
    Да разбирам, че ако на CF3 мотор наредиш кабелите по схемата на CF2 той ще работи нормално?

    А защо Missfire detection и Individual cylinder knock detection не могат да се реализират на CF2 мотор?
    Ще работи нормално до толкова, че няма да има видими драми. Обаче в движение ще има проблем

    А по втория въпрос. Не могат да се реализират тъй като това са функции на ЕКУ-то. По стари ЕКУ просто нямат такива функции
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  7. #67

    Default

    Карам от близо 2 години 2.0 ЦФ2 с бобини и кабелите от 1.8ЦФ3 - от някаква англичанка ми се моташе цялата шейна с кабелите и бобините и тогава ми се играеше и рекох да видя как ще е.......никва разлика.......покарах малко да видя разход тва - онва - никва разлика, върнах ги старите - все едно нищо........пак сложих ЦФ3 след седмица че бяха по лачени бобините и оттогава не съм ги пипал......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  8. #68
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Сега аз от цялата тема разбрах, че на CF2 всяка бобина "пали" 2 пъти по-често от обикновен мотор, т.е. в цилиндъра горе ли е буталото пали без значение дали е в работен такт. И всяка 2-ра искра е за тоя дето духа. Това е доста по-смислено отколкото заключението в другата тема(явно грешно), че малките свещи нищо не вършат.
    Всичко на всичко разбрахме как да установим лесно издумкала бобина.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  9. #69
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Лично съм мерил с осцилоскопа и на 3-те мотора. С друга цел ми се е налагало да ги меря и на 3-те мотора има wasted spark и на 3-те мотора свещите палят едновременно. разликата при CF3 е, че имаме детонационен контрол на всеки един цилиндър и детекция за работата на всеки цилиндър (missfire). И за да бъдат тези функции правилно осъществени са се принудили да сложат всяка една бобина да работи на съответния цилиндър. Просто и ясно го обесних.

    Википедия не е офицялен източник на информация и има доста неща които не са съвсем правилно описани там. Освен ако моя спомен ме лъже когато съм мерил CF3-ката... ако съм с грешни спомени ще ме извините, но просто така ми е останало в главата.
    Благодаря!
    Има ли вариант на по-ранен стадий от внедряването на CF3 поради и ползването на стар модел ECU - та, да продължава да се ползва wasted spark, и на по-късен етап това да е коригирано?
    Смятам, че е малко тъпо бобините да работят на двойно по-висока от необходимата честота.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #70
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Ето защо слагат иридиеви свещи хората На практика натоварването на ел. системата е х4.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  11. #71
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Ето защо слагат иридиеви свещи хората На практика натоварването на ел. системата е х4.
    Току що докачих 4 свещи ма трее се види дали стават за Алфата Шампион QA55V Този дето ми ги даде каза ,че били реисинг ма трее се провери понеже са странни,вие виждали ли сте такива.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_1535.jpg   IMG_1536.jpg   IMG_1537.jpg  
    155 2.0 16v МY95 Sport

  12. #72
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Благодаря!
    Има ли вариант на по-ранен стадий от внедряването на CF3 поради и ползването на стар модел ECU - та, да продължава да се ползва wasted spark, и на по-късен етап това да е коригирано?
    Смятам, че е малко тъпо бобините да работят на двойно по-висока от необходимата честота.
    Мерил съм на МЕ7.3.1 и на МЕ3.1 все са си така.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #73
    ашлак StanG's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    238

    Default

    Демек на CF2 нема как да работи на 3 цилиндъра, освен да ти изгорят 2 бобини Може па за това да са ги кръстосали - ако ти изгори свещ или дори бобина да се прибереш
    Alfa 156
    ::::1.8ts::::144hp::::'98:::::

  14. #74
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Quote Originally Posted by StanG View Post
    Демек на CF2 нема как да работи на 3 цилиндъра, освен да ти изгорят 2 бобини Може па за това да са ги кръстосали - ако ти изгори свещ или дори бобина да се прибереш
    То колега от всичко написано до тук излиза че цф2 просто няма как да работи никога на 3 цилиндъра или на 2 или на 4 ма за протокола моята алфа преди доста често си бачкаше на 3 .
    Last edited by nicola 59; 11-09-2013 at 00:34.
    155 2.0 16v МY95 Sport

  15. #75
    започва да се пристрастява 145selespeed's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Barcelona
    Age
    42
    Posts
    53

    Default

    Елементарни работи ги мъдрите от толкова време, никой нищо не се сеща, а всичко е написано в тази тема и преповторено в други подобни. Какво толкова? 4 двойни бобини тип DIS при двигатели ЦФ1, ЦФ2 и ЦФ3. Запалването работи по един и същ начин като единствената разлика е при последния вариянт, където кабелите са къси и компютъра разпознава всеки цилиндър и има възможност да прави корекции по отделно. Всичките са DIS с "изгубена искра", защото няма как да се знае кой цилиндър в коя фаза е. Пускаш една искра в повече, но за сметка на това системата е опростена и надеждна. Повече от 15 години това беше запалването след като отпадна делкото. За да знаеш кой цилиндър в коя фаза е трябва повече технология. Всичко е казано в темата, само трябва човек да чете и да мисли.

    Оставям ви и малко примерна информация за бобините ако някой реши да търси да му спестя грижите:

    2.0 ТС АР67204 ЦФ1 ... ФИАТ 7793212 ... БОШ 1 227 030 059 ... кабели 46786044 + 46756506
    2.0 ТС АР32301 ЦФ2 ... ФИАТ 46469863 ... БОШ 1 227 030 062 ... кабели 46786044 + 46756506
    2.0 ТС АР32310 ЦФ3 ... ФИАТ 46755605 ... БОШ 1 227 030 071 ... кабели 46755606
    Last edited by 145selespeed; 11-09-2013 at 03:33.
    145 QV Selespeed
    GTV 2.0 TS ´01

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •