Results 1 to 14 of 14

Thread: Подготовка за зимата

  1. #1
    започва да се пристрастява chaveto86's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Дупница-София
    Posts
    88

    Default Подготовка за зимата

    Здравейте колеги ! Реших да пусна една тема, тъй като мисля да подготвям колата за зимата и да споделя какво ще сменям и дали съм направил правилния избор на продукти ! Ще се радвам и вие да споделите какви точно промени правите за зимата и от кой продукти и марки сте най-доволни и ще препоръчате на хората.

    Кола : Alfa Romeo GT 1.9 gtd 2004

    1. Моторно масло : Selenia diesel wr 5w40 - Сменено !

    2. Хидравлично масло : Tutela GI/а или Tutela GI/e - Честно казано не знам каква е разликата и кое точно е за мен и ще ви помоля за препоръка !

    3. Антифриз : I.G.A.T или Paraflu - Мисля да се спра на

    I.G.A.T тъй като надали е толкова голяма разликата м/у тях а все пак за 13-14лв. той е 1.5л.

    4. Спирачна течност : Tutela brake fluid Top 4 или Tutela Top 4 for Alfa Romeo - не виждам каква е разликата и трябва ли въобще да избирам ?

    5. Гуми : Dunlop Sp Winter Sport 4D - Карал съм преди с 3D и съм страшно доволен от тях.

    6. Въздушен филтър : Филтрон - нямам особено мнение
    или наблюдения за този тип филтри. Ще се радвам да ми препоръчате.

    7. Филтър купе : Magneti Marelli : И тук също няма мнение и ще се радвам да ми препоръчате.

    8. Пистов ремък : SKF или DAYCO - Започна да вие отскоро и при оглед се видя, че е тръгнал да се напуква, но мисля че вие от някоя ролка. Така или иначе цял комплект ще се сменява. Препоръчайте към кое да се насоча.

    9. Накладки : TRW или Аte - Тук говорим за задни накладки ! Предните съм ги сменял ( Textar)

    10. Добавки :
    Diesel Power Cetane Booster - Подобрява изгарянето и повишава мощността на двигателя, улеснява стартирането при ниски температури и прочиства горивната система. Миналата зима я ползвах и съм много доволен ! Мисля, че цената беше около 24-26 лв. за 135л.

    Мисля, че е това за сега, ако изникне още нещо за смяна ще споделя, но се надявам да няма друго
    Last edited by chaveto86; 14-09-2013 at 12:10.
    GT

  2. #2
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Quote Originally Posted by chaveto86 View Post
    Здравейте колеги ! Реших да пусна една тема, тъй като мисля да подготвям колата за зимата и да споделя какво ще сменям и дали съм направил правилния избор на продукти ! Ще се радвам и вие да споделите какви точно промени правите за зимата и от кой продукти и марки сте най-доволни и ще препоръчате на хората.

    Кола : Alfa Romeo GT 1.9 gtd 2004

    1. Моторно масло : Selenia diesel wr 5w40 - Сменено !

    2. Хидравлично масло : Tutela GI/а или Tutela GI/e - Честно казано не знам каква е разликата и кое точно е за мен и ще ви помоля за препоръка !

    3. Антифриз : I.G.A.T или Paraflu - Мисля да се спра на

    I.G.A.T тъй като надали е толкова голяма разликата м/у тях а все пак за 13-14лв. той е 1.5л.
    Бих заложил на Парафлу...

    4. Спирачна течност : Tutela brake fluid Top 4 или Tutela Top 4 for Alfa Romeo - не виждам каква е разликата и трябва ли въобще да избирам ?
    Все едно...

    5. Гуми : Dunlop Sp Winter Sport 4D - Карал съм преди с 3D и съм страшно доволен от тях.

    6. Въздушен филтър : Филтрон - нямам особено мнение
    или наблюдения за този тип филтри. Ще се радвам да ми препоръчате. Нямаш грижи с него!

    7. Филтър купе : Magneti Marelli : И тук също няма мнение и ще се радвам да ми препоръчате. Всеки филтър с активен въглен ще ти върши работа.

    8. Пистов ремък : SKF или DAYCO - Започна да вие отскоро и при оглед се видя, че е тръгнал да се напуква, но мисля че вие от някоя ролка. Така или иначе цял комплект ще се сменява. Препоръчайте към кое да се насоча.
    И двата са арни приятел.

    9. Накладки : TRW или Аte - Тук говорим за задни накладки ! Предните съм ги сменял ( Textar). Трв са малко твърди, бих заложил на друга марка...Ате, текстар, ебс стаф...втора степен, червен или зелен беше.

    10. Добавки :
    Diesel Power Cetane Booster - Подобрява изгарянето и повишава мощността на двигателя, улеснява стартирането при ниски температури и прочиства горивната система. Миналата зима я ползвах и съм много доволен ! Мисля, че цената беше около 24-26 лв. за 135л.

    За добавка бих добавил, БДЦ на Бардал...тя се ползва ежедневно...и зима и лято...и е за 1000 литра цена 32 лв по спомен. Немска марка е.
    Мисля, че е това за сега, ако изникне още нещо за смяна ще споделя, но се надявам да няма друго
    ....

    Gulfstream G650 with Italian design...

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by chaveto86 View Post
    Здравейте колеги ! Реших да пусна една тема, тъй като мисля да подготвям колата за зимата и да споделя какво ще сменям и дали съм направил правилния избор на продукти ! Ще се радвам и вие да споделите какви точно промени правите за зимата и от кой продукти и марки сте най-доволни и ще препоръчате на хората.

    Кола : Alfa Romeo GT 1.9 gtd 2004

    1. Моторно масло : Selenia diesel wr 5w40 - Сменено !

    2. Хидравлично масло : Tutela GI/а или Tutela GI/e - Честно казано не знам каква е разликата и кое точно е за мен и ще ви помоля за препоръка !

    3. Антифриз : I.G.A.T или Paraflu - Мисля да се спра на

    I.G.A.T тъй като надали е толкова голяма разликата м/у тях а все пак за 13-14лв. той е 1.5л.

    4. Спирачна течност : Tutela brake fluid Top 4 или Tutela Top 4 for Alfa Romeo - не виждам каква е разликата и трябва ли въобще да избирам ?

    5. Гуми : Dunlop Sp Winter Sport 4D - Карал съм преди с 3D и съм страшно доволен от тях.

    6. Въздушен филтър : Филтрон - нямам особено мнение
    или наблюдения за този тип филтри. Ще се радвам да ми препоръчате.

    7. Филтър купе : Magneti Marelli : И тук също няма мнение и ще се радвам да ми препоръчате.

    8. Пистов ремък : SKF или DAYCO - Започна да вие отскоро и при оглед се видя, че е тръгнал да се напуква, но мисля че вие от някоя ролка. Така или иначе цял комплект ще се сменява. Препоръчайте към кое да се насоча.

    9. Накладки : TRW или Аte - Тук говорим за задни накладки ! Предните съм ги сменял ( Textar)

    10. Добавки :
    Diesel Power Cetane Booster - Подобрява изгарянето и повишава мощността на двигателя, улеснява стартирането при ниски температури и прочиства горивната система. Миналата зима я ползвах и съм много доволен ! Мисля, че цената беше около 24-26 лв. за 135л.

    Мисля, че е това за сега, ако изникне още нещо за смяна ще споделя, но се надявам да няма друго
    Oт казаното само гумите ми се струват зимна подготовка. Другото си е периодично обслужване
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #4
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Oт казаното само гумите ми се струват зимна подготовка. Другото си е периодично обслужване
    Мда, поне да беше написал една зимна течност за чистачки.

    Иначе на мен ми трябва само пикел, котки и снегоходки
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  5. #5
    започва да се пристрастява chaveto86's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Дупница-София
    Posts
    88

    Default

    Типично по Български, "ври и кипи" от препоръчителни мнения и насоки, идейни предложения, градивни критики, взаимопомощ, компетентни мнения, полезни съвети и т.н. и т.н.
    п.с. Благодаря за бързото мнение и отбелязването, че това е периодично обслужване, което всеки Българин може да си позволи да прави на 2-3-5 месеца и да вади по 500-1000 лв. да си обслужи колата

    п.с. Зимна течност си имам и седи в гаража, снегоходки също !
    GT

  6. #6
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by chaveto86 View Post
    Типично по Български, "ври и кипи" от препоръчителни мнения и насоки, идейни предложения, градивни критики, взаимопомощ, компетентни мнения, полезни съвети и т.н. и т.н.
    п.с. Благодаря за бързото мнение и отбелязването, че това е периодично обслужване, което всеки Българин може да си позволи да прави на 2-3-5 месеца и да вади по 500-1000 лв. да си обслужи колата

    п.с. Зимна течност си имам и седи в гаража, снегоходки също !
    Колега не сме искали да те засягаме но масла и филтри не се сменят зимата а когато колата си мине километрите. Ако някой кара повече това наистина може да му се случва на всеки 3- 5 месеца. И то в никой случай не е 500 - 1000 лева
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Posts
    373

    Default

    малко ми е съмнителна цялата работа с тези "добавки" в една от предишните ми работи ми бяха зачислили служебен Форд Мондео 2006г 2.0tdci от 110 000 нататък го карах постоянно с добавка Redex точно както е описано...и на 132000 турбината му даде фира...не знам дали това е причината, но знаете служебните коли (в големите фирми) се обслужват винаги по книжка и винаги в официален сервиз...та от тогава добавки не съм сипвал никъде...
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v

  8. #8
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by chaveto86 View Post
    ...п.с. Зимна течност си имам и седи в гаража...
    Добре де, кажи нещо за нея.
    Има зимни течности, които с времето стават на парцали вътре (нещо се пресича) и започват да запушват пръскалки, тръбички и др.
    Има зимни течности, които са агресивни към боята на автомобила и след няколкомесечна употреба пада лака на капака, покрива и страничните колонки около джама.
    Има и течности, които не замръзват, но след като се пръснат на джама спирта им се изпарява много бързо и при -10 стъклото става скреж за секунди.

    Нали искаш тема за подготовка за зимата. Мани ги тия накладки и темподобни, ами кажи от коя течност си доволен, защото аз от българските не съм.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  9. #9
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Зимна течност, както и лятна ползвам само на Сонакс, антифриза също не го сменям, карарам целогодишно с италиански
    Last edited by fred; 14-09-2013 at 15:25.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  10. #10
    баш пердашкин Venci's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    2,953

    Default

    Преди зимата е добре да се обърне внимание и на чистачките. Аз лично съм много доволен от чистачки Денсо. Скоро взех Валео и за сега съм доволен, и от тях. Зимна течност за чистачките 2 години взимам една българска и съм доволен, но не се сещам за марката сега.
    Преди зимата е добре да се провери алтернатора дали зарежда достатъчно под товар.
    Alfa Romeo 75 24V

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    София
    Posts
    34

    Default

    Според мен нещата, на които трябва да се обърне внимание са:
    1. Подгревни свещи. Ако има някойя изгоряла да се подмени.
    2. Акумулатор. Ако е обслужваем да му се измери плътността.
    3. Гуми.
    4. Стъргалка и четка.
    5. Проверка на всички светлини.

    Нищо друго не съм сменял/проверявал, като: горивен филтър, спирачна течност, антифриз, масла...
    Маслото го сменям точно на 8000 км и това е. Сипвам 10W40 селения или тутела. Колата пали на -19 без проблеми.

    Едит: течност за чистачки. Внимавайте как я смесвате с вода. Течност за -40, като се смеси 1:1 с вода не става за -20 ! На гърба на бутилката обикновенно има таблица.

  12. #12
    Младши алфист Bono1984's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Павликени
    Age
    40
    Posts
    18

    Default

    От мен антифриз мотол мисля да е готов -36 течност пак мотол и пак готова гуми навил съм се на ханкок ма след като пробва 225/55/16 и 215 да видя дали ще опират ще реша друго за зимата силиконов спрей да не реши някоя врата да залепне спрей за ключалки за всеки случеи и май това ще е евентуално ако ми попаднат излишни парички може едно чипче да бодна
    fiat uno 60s 1.1 i ' 91
    lancia delta 1.9 td ' 96
    алфа 156 2.4жтд ' 98

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    138

    Default

    Quote Originally Posted by Bono1984 View Post
    От мен антифриз мотол мисля да е готов -36 течност пак мотол и пак готова гуми навил съм се на ханкок ма след като пробва 225/55/16 и 215 да видя дали ще опират ще реша друго за зимата силиконов спрей да не реши някоя врата да залепне спрей за ключалки за всеки случеи и май това ще е евентуално ако ми попаднат излишни парички може едно чипче да бодна

    чипче за зимата е задължително
    да не съм оф-гуми,акумулатор,флуиди най-важното.След това чистачки и тн.

  14. #14
    Младши алфист Bono1984's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Павликени
    Age
    40
    Posts
    18

    Default

    Е как вез чипче за зимата нали с тия нисички коли сме си снегорини
    fiat uno 60s 1.1 i ' 91
    lancia delta 1.9 td ' 96
    алфа 156 2.4жтд ' 98

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •