Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Alfa 145 QV - Ревизия на двигател

  1. #1
    започва да се пристрастява Tr0ubl3's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    31

    Default Alfa 145 QV - Ревизия на двигател

    Здравейте колеги, имам нужда от съвет от хора препатили и вече извървяли пътя който поех аз Малко предистория, имах си аз една ALFA 156 1.9JTD, която карах 4 години и освен проблеми с окачването, само хубаво видях от тази кола. Продадох я и си взех едно пежо 206HDI. То ме слушаше още по-вярно и година и половина дори не се наложи да влиза за сериозен ремонт. Но както всички в този форум знаем, алфиста си е алфист. Махнах пежото и взех една 145 QV 96та година. Дотук добре. Покарах си малко из София колата върви та се къса Не знам кой точно вътрешен глас ме накара да се кача на магистралата та да и видя потенциала Е покарах си аз добре, но в момента в който развих 220км/ч и реших да я напъна още малко и стана тя, каквато стана.... Чу се тропане, лампата на маслото започна да мига и оттам натам звуците които чух, не бяха никак приятни Отбих си аз веднага в аварийната лента изключих колата. Пробвах един път да запаля, видях, че колата не иска да превърти и ми стана ясно, че нещата са СЕРИОЗНИ Както и да е... Майстора отвори двигателя и сега ситуацията е следната : Лагерите бяха в картера... Не съм успял да прецакам нищо съществено. Блока е здрав, буталата също. С ръцете си пипах цилиндрите ( простете неточността, но не съм технически грамотен ) нямат ръб. Та според майстора двигателя не е лош. Каза, че мога да взема друг двигател или да си правя този. Както аз си преценя. Реших, че да взимам друг двигател за който реално не знам нищо, няма смисъл. Ще си правя този... Частите които са за смяна ( според майстора ) са следните :
    1.Всички видове гарнитури трябва да се сменят
    2.Основни и биелни лагери
    3.Сегменти ( като напасна сегмента в цилиндъра имаше около 1-2мм растояние )
    4.Шлайфане на колянов вал
    5.Даване на главата за тестове и нареждане на клапани

    Може и още нещо да ми е казал, но се обърках тотално от многото информация

    Та на върпоса към знаещите и правилите вече такива манипулации ( а те са много така като чета форума ) :

    1.Освен изброените горе неща, има ли нещо друго което е хубаво да се направи ?
    2.Има ли някакви особености, за които да предупредя майстора да внимава ?
    3.На коя фирма, да закупя частите, защото не желая да се повтаря въпросната случка ?

    Предварително благодаря на отзовалите се ! И като допълнение ще кажа, че изобщо ентусиазма ми не е намалял, напротив! Звука, ускорението и удоволствието които изпитах от 2.0ТС са безценни. Казват ми, че съм мазохист, но кеф цена няма!!! Ще си я правя докато не стане! Просто искам да я направя качествено и да си карам и да си свиркам
    Last edited by Tr0ubl3; 15-10-2013 at 15:34.
    145 2.0 QV

  2. #2
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    То така от разстояние да се дава акъл не е много удачно, при мен стои двигателя разглобен, гледам го и си записвам каквото ми дойде на ум, че като го сглобя е късно.
    Все пак ще карам на бегли спомени.
    - много е важно болта на коляновия вал да се стяга здраво, дават му 35кг, което е страшно много, аз ги и лепя. Болтът е с обратна резба. Иначе този болт събира двигателя на нова сметка без проблеми
    - семеринги КВ и РВ, ако искаш "сух" мотор, може да си видиш и съединителя.
    - на маслената помпа аз режа гарнитурка от клингерит иначе със силикон ще го ядеш ..
    - цилиндрите шлайфиста ги мери и казва дали ще се размине само със сегменти, буталата също.
    - КВ се мери и за кривина
    - болтовете за главата се мерят колко мм са, най-добре нови.
    - относно частите, от Евро 07 си вземай Гьотце, АЕ няма проблеми. На един основен ремонт слагах турски бутала, че нямаше никакви варианти, пак не съм имал проблеми. Общо взето такива части кой да е не се хваща да прави, та не са от снакс Гарнитури най-добре Виктор Рейнц, Пайен и от сорта ..Лепенето по двг пак с Виктор Рейнц силикон черен.
    нещо ако се присетя ще ти дописвам
    пп и живот и здраве, като си направиш колицата, над 6хил об не я дръж на висока предавка, т.е. продължително, щото този мотор е възможно най-големия бронхит
    Last edited by code; 15-10-2013 at 16:03.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Sofia
    Posts
    138

    Default

    Колега, само мога да ти пожелая успех, защото съм минал по този път. По-добрия вариант е да си ревизираш мотора отколкото да купуваш друг, който не знаеш в какво състояние е. Както ти е написал колегата code, след ремонта не надвишавай 6000 оборота, че става страшно. Аз 7000 км. след ремонта го направих и отзад се получи дим като на футболен стадион.
    Alfa Romeo 145 1997 1.4 TSpark 103 h.p.

  4. #4
    започва да се пристрастява Tr0ubl3's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    31

    Default

    Благодаря, за бързите и изчерпателни отговори! Ще предупредя майстора и ще изискам от него всичко което code е споменал. Цилиндрите изглеждат перфектно гладки, но щом трябва и те ще ходят на замерване и т.н.
    Смятам да инсталирам и уреди за налягане и температура на маслото + един такъв и за ампеража на акумулатора. Без
    тези уреди съм сигурен, че пак ще я докарам до под кривата круша Четох за масления сепаратор, че и той трябва да се почисти. А относно маслената помпа, тя подлежи ли на ревизия ? Прегледах темата на колегата VАКАТА и останах с впечатление, че и тя е важна за да нямам бъдещи проблеми ?
    145 2.0 QV

  5. #5
    започва да се пристрастява IcemaN92's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Горна Малина
    Age
    32
    Posts
    37

    Default

    Quote Originally Posted by nikolchoni View Post
    Колега, само мога да ти пожелая успех, защото съм минал по този път. По-добрия вариант е да си ревизираш мотора отколкото да купуваш друг, който не знаеш в какво състояние е. Както ти е написал колегата code, след ремонта не надвишавай 6000 оборота, че става страшно. Аз 7000 км. след ремонта го направих и отзад се получи дим като на футболен стадион.
    А защо да не се кара над 6000 оборота?Нали затова се прави този ОСНОВЕН ремонт.За да е изправен двигателя в целия си диапазон на обороти.Просто на туйн спарка му идва бедна сместа във високите при продължително каране с 200++ става родилка.Затова основен ремонт с хубави части и качествен майстор,след това хубав ремап и .
    The new one - Lancia Delta II 1.8 16v 131hp 98'
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S. 98'
    Lancia Dedra 1.8 i.e. 92'
    ex Fiat Uno Turbo

  6. #6
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Маслената помпа може да си я замериш с манометър, на мястото на датчика за налягане се слага, това след събирането на мотора. Другият вариант е да я пратиш някъде ги ремонтираха, търси из гугъла ремонт на маслени помпи, после ги проверяват на стенд, с последното аз не бих се занимавал, освен при проблем Уреди няма как да гледаш с 220км/час, та и да имаше нямаше да ти помогнат По-скоро помисли за някаква превенция, а тя на този мотор е по-гъсто масло 15W50 или 10W60.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  7. #7
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Не се радвай на гладки цилиндри! По тях трябва да си личат браздите от шлайфа. задължителен е хонинга на цилиндрите, защото после с новите сегменти ще гори масло. Ако няма машина, достатъчно е с една средно едра шкурка, например 100 да се минат цилиндрите с въртеливо-постъпателно движение, първо по часовниковата, а после и на обратно. Идеята е да се получат фини бразди под ъгъл 120 гр. Това маса неграмотни майстори не го знаят и се радват на лъскави цилиндри.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  8. #8
    започва да се пристрастява Tr0ubl3's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    31

    Default

    Отново хиляди благодарности! Колега mordohy живея в град София и ще настоявам този хонинг да се направи на машина. Относно маслото майстора ме предупреди, че ще трябват две масла. Едното като се запали двигателя и другото за после. Второ ще настоявам да е 10w60. Пак ви благодаря за няколко часа откакто пуснах темата, ме подготвихте за какво да внимавам

    Ето сваления картер, тези дни ще направя още снимки
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1382838_10201641006461371_937828097_n.jpg  
    Last edited by Tr0ubl3; 15-10-2013 at 19:52.
    145 2.0 QV

  9. #9
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    По-горе ти казаха, ама и аз да напиша - като я разработиш, един хубав ремап е задължителен. После може да й раздаваш всичката газ и над 6000 оборота.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  10. #10
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    И да направиш снимки/клипове на колата, жената и евентуално балдъзата

    Успех с ремонта, определено ще си залужава всеки вложен лев.

  11. #11
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Колега, не е лошо този ремонт който ще предприемаш, но е важен майстора. Един приятел си прави подобен ремонт на поло 1.4 16, тази кола, въпреки смяната на гарнитури и ремонтите, не работи като преди и тече като лейка.
    Дано майстора ти е добър и стругаря също. Ако стругаря направи вала хубаво, и твоя майстор стегне и залепи всичко както трябва, този мотор може да надживее купето си

  12. #12
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Не се радвай на гладки цилиндри! По тях трябва да си личат браздите от шлайфа. задължителен е хонинга на цилиндрите, защото после с новите сегменти ще гори масло. Ако няма машина, достатъчно е с една средно едра шкурка, например 100 да се минат цилиндрите с въртеливо-постъпателно движение, първо по часовниковата, а после и на обратно. Идеята е да се получат фини бразди под ъгъл 120 гр. Това маса неграмотни майстори не го знаят и се радват на лъскави цилиндри.
    защо трябва да ги има браздите ?? как със шкурка да хванеш ъгъл 120 гр. Ако е набраздено не е ли по логично да харчи масло ?? все пак идеята на масления сегмент не е ли да изтегли маслото на долу ?? ако има бразди той ще оставя маслен филм. По скоро е да харчи масло ако има елипса. Тогава новите сегменти няма да лягат хубаво и ще харчи повече масло. Старите са се изяли по цилиндъра и от там да идва това.
    Казвам какво ми се вижда логично. Обясни моля те.
    Не споря само казвам моето мнение и искам да знам защо трябва да е набраздено. Без злобни изказвания по долу Благодаря

  13. #13
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by ivaka89 View Post
    защо трябва да ги има браздите ?? как със шкурка да хванеш ъгъл 120 гр. Ако е набраздено не е ли по логично да харчи масло ?? все пак идеята на масления сегмент не е ли да изтегли маслото на долу ?? ако има бразди той ще оставя маслен филм. По скоро е да харчи масло ако има елипса. Тогава новите сегменти няма да лягат хубаво и ще харчи повече масло. Старите са се изяли по цилиндъра и от там да идва това.
    Казвам какво ми се вижда логично. Обясни моля те.
    Не споря само казвам моето мнение и искам да знам защо трябва да е набраздено. Без злобни изказвания по долу Благодаря
    Адаш, веднага ти давам един очеваден аргумент. Всички нови ризи и блокове са с такива бразди. Мислиш ли, че при съвременната техника е толкова трудно да се лъснат дори до степен 10 или направо 14.
    А ето ти и обяснението:
    В браздите остава масло, което смазва както буталото, така и сегментите. И сега внимавай, защото трябва малко въображение!
    При такта засмукване и сгъстяване, маслото свободно си маже стените на цилиндъра. При работния такт масленият сегмент обира маслото, но не може да обере всичко. То остава в посочените бразди, но между тях сегмента се пропуска от работното налягане и това, което първият ръб на масленият сегмент не може да обере, през втория, като все едно пароструйка го издухва компресията над буталото.
    Втората причина е уравновесяване на налягането на сегмента към цилиндъра. Сегмента винаги пропуска малко компресия, между него и буталото. По този начин сегмента е силно притиснат към цилиндъра. Това води до интензивно износване на сегмента и на цилиндъра. Когато има бразди от хонинг по цилиндъра и от там изпуска компресия, тя не само изчиства маслото, но и се стреми да свие сегмента. Тоест се противопоставя на силата, която бута сегмента към стената и уравновесява в някаква степен двете сили, които действуват на сегмента.
    И последната причина, която всички знаят е, че новият сегмент по-лесно уляга, тоест напасва с цилиндъра.

    Когато са излъскани цилиндрите, много често при високи обороти се получава така, че сегментите се свиват от маслото, защото то не се сцежда добре и мотора изпушва. След гасене и ново палене не пуши, но......

    Казах 120 гр. , защото машината го прави така. Ако просто хванеш с ръка и с въртеливо движение напред-назад го минеш с шкурка е по-добре, отколкото да го оставиш лъскав!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  14. #14

    Default

    Сега аз да ти дам съвет, не се занимавай с пълен основен ремонт акъла ще ти се вземе. Търси си читаво дъно със стоков колянов вал, смени му лагери и сегменти и му давай, цялата газ. На твоята трябва проверка на тунела на коляновия вал, както вероятно и корекции на биелите, абе филм, шлаифиста найстина трябва да е много добър. Най евтиния вариант е със здраво дъно и най сполучливо ще се получи
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  15. #15
    Bolen alfist Majed_146's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Горна Оряховица / Ботевград
    Age
    42
    Posts
    412

    Smile

    Ремап, на ЕКУ-то за избегнеш от бедните смеси във високите ял съм го този....

    поздрави

    Alfa 146 1.6 TS ---> 2.0 TS Remapped by Oem
    FIAT TIPO 1.6 DOHC

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •