Results 1 to 13 of 13

Thread: Размер на гуми

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    София
    Posts
    26

    Default Размер на гуми

    Колеги, не можах да намеря тема за гуми, та въпросът ми е дали могат да бъдат поставени 215/50/17 ? За 17' производителят прпоръчва единствено 225/45, ако сложа другите, дали няма да има проблеми свързани например със задиране в подкалниците при натоварен автомобил, висока скорост или неравности на пътя? Или пък нещо със стабилността например? Благодаря.
    Last edited by sub zero; 28-10-2013 at 00:19.

  2. #2
    Запален алфист Georgi Sartliyski's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    София и Пазарджик
    Posts
    109

    Default

    Нищо няма да се промени освен минимална разлика в километража.

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    София
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by Georgi Sartliyski View Post
    Нищо няма да се промени освен минимална разлика в километража.

    Сигурен ли си, защото наистина препоръчват само 225/45?

  4. #4
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    първата цифра означава ширината на гумата в мм. тоест 215 е по-тясна от 225 с 10мм = 1см.
    от тук следва и логичното заключение, че няма как по-тясната гума да ти "задира".
    по-важния въпрос е джантите ти с какво J са. това е ширината на джантата в инчове, щамповано е върху нея. но едва ли 1см ще сбърка нещата.

    втората цифра е процентно отношение на височината на гумата спрямо ширината.
    тоест
    225/45 означава че височината на гумата е 45% от 225мм което е 101мм

    215/50 е 50% от 215 = 107мм

    важно за абс-а е и 4-те гуми да са с еднаква височина.
    точка

  5. #5
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    София
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    първата цифра означава ширината на гумата в мм. тоест 215 е по-тясна от 225 с 10мм = 1см.
    от тук следва и логичното заключение, че няма как по-тясната гума да ти "задира".
    по-важния въпрос е джантите ти с какво J са. това е ширината на джантата в инчове, щамповано е върху нея. но едва ли 1см ще сбърка нещата.

    втората цифра е процентно отношение на височината на гумата спрямо ширината.
    тоест
    225/45 означава че височината на гумата е 45% от 225мм което е 101мм

    215/50 е 50% от 215 = 107мм

    важно за абс-а е и 4-те гуми да са с еднаква височина.
    За джантите стават 225 и 215, а това, че гумата е по-тясна е ясно, мен ме притеснява да не задира на височина, когато е натоварен автомобилът или друсне в дупка, понеже диаметърът на гумата вече ще бъде по-голям с 13mm. Иначе и четирите гуми ще бъдат с еднаква височина.

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Posts
    101

    Default

    Разликата ти е 0,65см.Няма проблеми според мен.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by krasivl View Post
    Разликата ти е 0,65см.Няма проблеми според мен.
    Разликата е 13mm колега /изполай калкулатора/ в допустимите граници е проблема идва след като се натовари колата и започне да се кара по неравности /родните пътища/ тогава може да позастърже в подкалника
    AR 156 2.4 JTD

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Говорите за едно и също нещо. 13 mm в диаметър са 0,65 cm. в радиус.
    Т.е - гумата ще е с 0,65 сm по-близо до формите на купето в сравнение с оригиналния размер.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    София
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Говорите за едно и също нещо. 13 mm в диаметър са 0,65 cm. в радиус.
    Т.е - гумата ще е с 0,65 сm по-близо до формите на купето в сравнение с оригиналния размер.
    Точно така е. Според теб, дали тези 0,65 сm ще са проблем? На мен идеята ми да сложа този размер, вместо препоръчания от производителя, е да вдигна малко колата, за да е по-проходима, а също така и да започне да вози по-меко, да щади ходовата част през зимата в дупките, пълни с вода и т.н.

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by sub zero View Post
    Точно така е. Според теб, дали тези 0,65 сm ще са проблем? На мен идеята ми да сложа този размер, вместо препоръчания от производителя, е да вдигна малко колата, за да е по-проходима, а също така и да започне да вози по-меко, да щади ходовата част през зимата в дупките, пълни с вода и т.н.
    Идея си нямам
    Обикновено гумата допира с ръба си и след като ще са по-тесни - това за сметка на по-голямата височина и в крайна сметка да не допират, но най-добре е някой, който е карал с такъв размер да каже.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    София
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Идея си нямам
    Обикновено гумата допира с ръба си и след като ще са по-тесни - това за сметка на по-голямата височина и в крайна сметка да не допират, но най-добре е някой, който е карал с такъв размер да каже.
    Изглежда аз ще съм първият, карал с такъв размер
    Благодаря на всички за изказаните мнения, ще оставя темата отворена, за да напиша по-натам имало ли е някакви проблеми.

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by sub zero View Post
    Изглежда аз ще съм първият, карал с такъв размер
    Благодаря на всички за изказаните мнения, ще оставя темата отворена, за да напиша по-натам имало ли е някакви проблеми.
    Карано е на много 166 ци с 235/45/17, това на височина е с идея по ниско (4мм) от исканата от теб да сложиш гума, и е безпроблемно, освен това макс размера даден от производителя за 166 е 235/40/18 на 8ца джанта което е пак високо като размера които искаш да сложиш но разпъва повечко гумата на широчина, така че слагай смело яд няма да имаш.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  13. #13
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    София
    Posts
    26

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Карано е на много 166 ци с 235/45/17, това на височина е с идея по ниско (4мм) от исканата от теб да сложиш гума, и е безпроблемно, освен това макс размера даден от производителя за 166 е 235/40/18 на 8ца джанта което е пак високо като размера които искаш да сложиш но разпъва повечко гумата на широчина, така че слагай смело яд няма да имаш.
    И аз мисля така Жив и здрав да си брате и безаварийно!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •