Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Ниско налягане на маслото - 2.4 jtd

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    София
    Posts
    6

    Question Ниско налягане на маслото - 2.4 jtd

    Здравейте колеги. Смених автомобила от Ауди на Алфа 156 SW 2.4 jtd 136 магарета 2000г. Седмица след покупката на колата (и след обслужването), започна да премигва лампата за маслото (на загрял мотор). Когато я обслужвах сипах 5w40 manol (защото беше на аванта), фултъра е от 12лв (незнам марката или поне не я помня) + ролки и ремъци и термостат BEHR. Лампата светна и веднага при майсторите. Смениха ми маслото с 15w40 total, но проблема не се оправи. Утре ще им я закарам да сменят отново масления филтър, след което да измерим налягането на мотора. Искат да сменят и датчика за налягане на маслото. Въпроса е, че и те незнаят къде седи датчика за налягане на маслото. Някой от вас знае ли къде е точно този датчик и дали въобще проблема е в този филтър и датчик. Четох в една тема, че се намира от задната страна на мотора. Също така, когато я настъпя повече забива и светка червената дюза над лампата за маслото, но не винаги. Някъкви идей за този проблем също?

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by alex_gsi View Post
    Здравейте колеги. Смених автомобила от Ауди на Алфа 156 SW 2.4 jtd 136 магарета 2000г. Седмица след покупката на колата (и след обслужването), започна да премигва лампата за маслото (на загрял мотор). Когато я обслужвах сипах 5w40 manol (защото беше на аванта), фултъра е от 12лв (незнам марката или поне не я помня) + ролки и ремъци и термостат BEHR. Лампата светна и веднага при майсторите. Смениха ми маслото с 15w40 total, но проблема не се оправи. Утре ще им я закарам да сменят отново масления филтър, след което да измерим налягането на мотора. Искат да сменят и датчика за налягане на маслото. Въпроса е, че и те незнаят къде седи датчика за налягане на маслото. Някой от вас знае ли къде е точно този датчик и дали въобще проблема е в този филтър и датчик. Четох в една тема, че се намира от задната страна на мотора. Също така, когато я настъпя повече забива и светка червената дюза над лампата за маслото, но не винаги. Някъкви идей за този проблем също?
    Най-важното е в момента да смениш бързо майсторите, и да не караш колата. Има форумни сервизи, избираш си някой и право при него.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    София
    Posts
    6

    Default

    Ами аз вече съм решил при кой форумен майстор ще я закарам, но момчетата са ми обещали да замерят налягането утре. А така и така ще я карам, поне да сменят и филтъра, за да не се окаже че е скапан този с който съм сега. Надявам се да е от това проблема и след това да я карам при форумните майстори да видят аджеба защо тая кола забива.
    Alfa Romeo 156 SW 2.4 JTD 136hp

  4. #4
    Запален алфист zdravko_ss's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Плевен
    Age
    43
    Posts
    481

    Default

    Най-вероятно забива от пренадуване на турбото породено от спекла геометрия, но това е само предположение и една от най-срещаните причини.На диагностика ще си покаже защо светва червената лампа и забива.
    _156_2,4_JTD_136hp_-EX
    156 FL 1,9 JTD 115hp "05

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Като чета първия пост ми се струва, че това е поредния "натъкмен" мотор за да може да бъде продаден.
    Най-вероятно се касае за големи хлабини в лагерите на коляновия вал или в най-добрия случай - в маслената помпа.

    Дано да греша.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by alex_gsi View Post
    Ами аз вече съм решил при кой форумен майстор ще я закарам, но момчетата са ми обещали да замерят налягането утре. А така и така ще я карам, поне да сменят и филтъра, за да не се окаже че е скапан този с който съм сега. Надявам се да е от това проблема и след това да я карам при форумните майстори да видят аджеба защо тая кола забива.
    Силно непрепоръчително е да си разкарваш колата с мигаща лампа на маслото.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  7. #7
    Младши алфист
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    София
    Posts
    6

    Default

    Ще играе ласото, друг вариянт няма. Лошото е, че ще ме тегли 1.4 мъртвец........
    Alfa Romeo 156 SW 2.4 JTD 136hp

  8. #8

    Default

    По добе смени сервиза бързо,аз го минах това вече.Дано да не е като при мен,но аз съм за основен от такива маистори на какви то си попаднал, че можеби е това можеби е онова.Ако я караш проверяваи нивото на маслото в двигатела непрекъснато,да не останеш без масло.

  9. #9
    Запален алфист Marchoni's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Варна
    Age
    42
    Posts
    228

    Default

    Quote Originally Posted by svat22 View Post
    По добе смени сервиза бързо,аз го минах това вече.Дано да не е като при мен,но аз съм за основен от такива маистори на какви то си попаднал, че можеби е това можеби е онова.Ако я караш проверяваи нивото на маслото в двигатела непрекъснато,да не останеш без масло.
    Той в случая може да остане без масло, дори и да е на максимума. Първо най-вероятно ще си отиде турбината. Докато не разбереш проблема не я карай (ти си знаеш де). Според мен е малко вероятно да е от филтър. Все пак като се продава все ще става за нещо.
    156 2.4 jtd 150hp.+++

  10. #10
    започва да се пристрастява aligator89's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Варна
    Posts
    65

    Default

    според мен е било грешка да сипеш 5w40

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    София
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by aligator89 View Post
    според мен е било грешка да сипеш 5w40
    хубаво масло за без пари... сипано е поради втория показател
    Alfa Romeo 156 SW 2.4 JTD 136hp

  12. #12
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by aligator89 View Post
    според мен е било грешка да сипеш 5w40
    Quote Originally Posted by alex_gsi View Post
    хубаво масло за без пари... сипано е поради втория показател
    И що мислите, че 5W40 е грешното масло?
    5W40 е перфектно. 15W40 е много плътно.

    Как ще измерят налягането колега, като не знаят къде е датчика, а трябва да завъртят манометъра на неговото място?
    Отивай при хората дето познават марката, че иначе много ще си патиш.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  13. #13
    Алфист, не алфаджия andro88's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Sofia, Brussels
    Age
    35
    Posts
    615

    Default

    Не искам да съм черноглед и да съм лош предвестник, но като човек минал през "такова премигване на лампата" ще кажа, че почти винаги е породено от заминали лагери на коляновия вал, което не позволява да се качи налягането на маслото и оттам свети лампата. Първата проверка-откача се маслената магистрала на турбото и се запушва с болт със същия диаметър- 8 или 10мм беше по спомен. С 15W40 и запушени маслени магистрали на турбото, при здрави датчик единственото са лагери на коляновия вал. А там вече започва филма.
    Чудно ми как са го направили да не свети при продажбата...
    Между другото лампата свети при 0.5 бара на маслото. Смятай колко зле трябва да е, за да падне под това, при положение, че на свободен ход трябва да е поне 1.5-2 бара
    Късмет и дано не съм прав
    Skoda Superb II 2.0TDI Laurin&Klement EX-Alfa Romeo 166 2.4 JTD '99 Edizione Sportiva EX-Volvo S80 2.5D Summum

    EX-Alfa Romeo 33 1.3 Boxer

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by andro88 View Post
    Не искам да съм черноглед и да съм лош предвестник, но като човек минал през "такова премигване на лампата" ще кажа, че почти винаги е породено от заминали лагери на коляновия вал, което не позволява да се качи налягането на маслото и оттам свети лампата. Първата проверка-откача се маслената магистрала на турбото и се запушва с болт със същия диаметър- 8 или 10мм беше по спомен. С 15W40 и запушени маслени магистрали на турбото, при здрави датчик единственото са лагери на коляновия вал. А там вече започва филма.
    Чудно ми как са го направили да не свети при продажбата...
    Между другото лампата свети при 0.5 бара на маслото. Смятай колко зле трябва да е, за да падне под това, при положение, че на свободен ход трябва да е поне 1.5-2 бара
    Късмет и дано не съм прав
    Аз пък съм гледал че на jtd-та първите които не са с хидравлични повдигачи налягането на маслото е доста по ниско, не 2 бара на празен ход със сигурност
    156 2.4JTD 136+ PS

  15. #15
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    2,5-3,0 бара го дават в Аутодата на 4000об ?! За празен ход не видях.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •