Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Няма "+" на бенз. помпа

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Няма "+" на бенз. помпа

    Преди около месец, преди да се случат първите студове, реших, че ще зазимявам колата. Беше една събота. Покарах колата, като за последно. После я закарах на авто-мовка и я оставих в гаража, покрита с автомобилно покривало. За пръв път тази година реших да използвам покривало за автомобила си. Лошото е, че след около 2 седмици, когато уикенда беше отново слънчев, реших пак да поразхода автомобила, а той не запали. Когато дадох контакт, не се чу онова характерно жужене на бензиновата помпа. В първия момент реших, че си е заминала помпата - вече си е на доста годинки. След това, за 100% сигурност, проверих дали идва "+" на буксата на помпата. Оказа се, че не.
    След това отскубнах всички релета в коша на моторния отсег, защото не знам кое точно е за помпата. За нещастие, крачетата на всичките релета бяха побелели и позеленели от влагата, която кондензирала по тях. Разбрах, че слагането на покривалото е било грешка. Взех един контактен спрей, напръсках обилно всички цокли на релетата, а самите релета зачистих и ги оставих отвън.
    След седмица, отивам пак, слагам всички бушони и релета по местата си и вече почти 100% сигурен, че всичко ще е ОК, давам контакт и... пак няма жужене.
    Тогава с мултицет проверих бушона за бенз. помпа - има 12 Волта. Отивам отзад, на буксата на самата помпа - няма напрежение. Сещам се за краш бутона под шофьорската седалка... натискам го - нъц. Проверявам дали до него идва "+" - нъц.
    Вече не знам къде какво да гледам.
    Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и как го е решил?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Преди около месец, преди да се случат първите студове, реших, че ще зазимявам колата. Беше една събота. Покарах колата, като за последно. После я закарах на авто-мовка и я оставих в гаража, покрита с автомобилно покривало. За пръв път тази година реших да използвам покривало за автомобила си. Лошото е, че след около 2 седмици, когато уикенда беше отново слънчев, реших пак да поразхода автомобила, а той не запали. Когато дадох контакт, не се чу онова характерно жужене на бензиновата помпа. В първия момент реших, че си е заминала помпата - вече си е на доста годинки. След това, за 100% сигурност, проверих дали идва "+" на буксата на помпата. Оказа се, че не.
    След това отскубнах всички релета в коша на моторния отсег, защото не знам кое точно е за помпата. За нещастие, крачетата на всичките релета бяха побелели и позеленели от влагата, която кондензирала по тях. Разбрах, че слагането на покривалото е било грешка. Взех един контактен спрей, напръсках обилно всички цокли на релетата, а самите релета зачистих и ги оставих отвън.
    След седмица, отивам пак, слагам всички бушони и релета по местата си и вече почти 100% сигурен, че всичко ще е ОК, давам контакт и... пак няма жужене.
    Тогава с мултицет проверих бушона за бенз. помпа - има 12 Волта. Отивам отзад, на буксата на самата помпа - няма напрежение. Сещам се за краш бутона под шофьорската седалка... натискам го - нъц. Проверявам дали до него идва "+" - нъц.
    Вече не знам къде какво да гледам.
    Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и как го е решил?
    Замерките правиш ли ги когато се опитваш да въртиш на стартер!?
    Трябва да се замери обстоино около релетата какво се случва защото едното подава напрежение на другото, второто на третото а то на първото и така...
    (в аутодатата има схемата но трябва да се гледа за 164-ка а не за 155-ца)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Untitled.jpg  
    Last edited by mimouzunov; 30-11-2013 at 20:09.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  3. #3
    ... to6ko's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Пазарджик
    Age
    37
    Posts
    1,021

    Default

    Виж контакторите на същите тези релета,да не са нагорели!!!
    Поздрави
    0892 488 330-Теодор
    Alfa Romeo 145 3.0 24V
    Alfa Romeo 146 TI-Turbo

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Не мери с мултицет, а с пробна лампа!
    По хигиенично е!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Не мери с мултицет, а с пробна лампа!
    По хигиенично е!
    А пък и понякога напрежение има но ток няма .
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  6. #6
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    А пък и понякога напрежение има но ток няма .
    Това е основен проблем в електротехниката
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #7
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Замерките правиш ли ги когато се опитваш да въртиш на стартер!?
    Такива замерки не съм правил. Мерил съм единствено в момента, в който се даде контакт. Нали в този момент помпата трябва да завърти за около 1-2 сек.?

    ---------- Post added at 21:08 ---------- Previous post was at 20:59 ----------

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Трябва да се замери обстоино около релетата какво се случва защото едното подава напрежение на другото, второто на третото а то на първото и така...
    (в аутодатата има схемата но трябва да се гледа за 164-ка а не за 155-ца)
    Имам схема от менюалите за 155-ца. Там се вижда, че релето за бензиновата помпа се захранва от релето с диод, при което се подават 12 волта към помпата през 7,5А предпазител. Затова замерих в тази точка напрежението. До там има напрежение. От там насетне някъде се губи.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  8. #8
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Мисля че и на твоя инжекцион, и на стария ML4.1 помпата тръгва със завъртане на стартера. Като за стария съм абсолютно сигурен.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  9. #9
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by to6ko View Post
    Виж контакторите на същите тези релета,да не са нагорели!!!
    Поздрави
    И трите релета съм ги проверил.
    Подавам 12 Волта на управляващата верига и замервах съпротивлението на силовата верига. Едното беше съмнително и го подмених, но без резултат.

    ---------- Post added at 21:16 ---------- Previous post was at 21:10 ----------

    Quote Originally Posted by Tempras View Post
    Мисля че и на твоя инжекцион, и на стария ML4.1 помпата тръгва със завъртане на стартера. Като за стария съм абсолютно сигурен.
    Убеден съм - жуженето се чуваше всеки път, щом завъртах контактния ключ на позиция "контакт".

    ---------- Post added at 21:20 ---------- Previous post was at 21:16 ----------

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Не мери с мултицет, а с пробна лампа!
    По хигиенично е!
    Предполагам, с това ще се избегне онзи подвеждащ момент, в който има напрежение, а няма ток?!
    Но какви се причините за появата на този "феномен"?
    А с пробната лампа релетата ли да проверя, или при буксата на бензиновата помпа?
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  10. #10
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Когато алф нее пален известно време (една нощ) като дам на контакт пуска напрежение на помпата за момент, обаче ако е палена скоро и дам на контакт не става нищо!!! Напрежението идва чак когато почна да въртя на стартер!!!!
    Наи-лесния начин да провериш какво се случва е да забиеш една жица в + на акумулатора и с нея да подадеш напрежение дирекно на бушона за помпата!
    (преди седмица когато събирах двигателя незнаех кои маркуч ми е входен и кои изходен и така след подаване на напрежение на бушона се разбра веднага)
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  11. #11
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    И трите релета съм ги проверил.
    Подавам 12 Волта на управляващата верига и замервах съпротивлението на силовата верига. Едното беше съмнително и го подмених, но без резултат.

    ---------- Post added at 21:16 ---------- Previous post was at 21:10 ----------


    Убеден съм - жуженето се чуваше всеки път, щом завъртах контактния ключ на позиция "контакт".

    ---------- Post added at 21:20 ---------- Previous post was at 21:16 ----------


    Предполагам, с това ще се избегне онзи подвеждащ момент, в който има напрежение, а няма ток?!
    Но какви се причините за появата на този "феномен"?
    А с пробната лампа релетата ли да проверя, или при буксата на бензиновата помпа?
    Мултицета отчита при ток от порядъка на микро-ампери, което може и една плюнка да проведе. Помпата обаче консумира хиляди пъти по-голям ток.
    Ето за това се мери с пробна лампа, където тока е от порядъка на няколкостотин мили-ампера. Лампата трябва да е около 1-2 вата. При тая мощност е безопасно, дори и да окъсиш нещо с нея. При по-големи лампи, например 21 и нагоре вата, тока става значителен, а това е опасно за електрониката, с която са тъпкани нашите белисими.
    Има едно изключение.
    Когато мериш на краен консуматор. Тоест на кабелите на самата помпа или във фасунгата на фаровете например. Тогава и лампа от фар е уместна. Тоест, когато тока е значителен.
    За това, ако нямаш подготовка, мери с пробна лампа 1-2, максимум 3 вата, за да не те боли главата.!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  12. #12
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Един кабел от + на акумулатора и се опира дирекно на бушона на помпата... Ако върти същата проблема си остава по релетата а ако неиска значи е някъде по трасето назад...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  13. #13
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Един кабел от + на акумулатора и се опира дирекно на бушона на помпата... Ако върти същата проблема си остава по релетата а ако неиска значи е някъде по трасето назад...
    Да не забравите и масата!
    Ако тя клеяса, а много често и това става, нищо друго няма значение.
    За това, след директния плюс, една лампа няма да е излишна.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  14. #14
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Да не забравите и масата!
    Ако тя клеяса, а много често и това става, нищо друго няма значение.
    За това, след директния плюс, една лампа няма да е излишна.
    За най-лесно... Без контакт и тн, дирекно кабела (+ на бушона) а след това ще се мисли как ще се продължава...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  15. #15
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Да не забравите и масата!
    Ако тя клеяса, а много често и това става, нищо друго няма значение.
    За това, след директния плюс, една лампа няма да е излишна.
    Ако има проблем с масата, това няма ли да има ефект и в/у някои други системи? Предполагам, че масата на бензиновата помпа е обща с масите на няколко други елемента от управляващата система?! Аз така си мисля и затова не съм тършувал из масите. Всичко останало по колата си е ОК - контакт, стартер, върти, но не пали...
    Всъщност в схемите гледах, че има една маса, която е някъде из багажника, близо до задния десен стоп. Някой знае ли къде точно се намира тя, или да се ровичкам...?!

    ---------- Post added at 17:38 ---------- Previous post was at 17:35 ----------

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    За най-лесно... Без контакт и тн, дирекно кабела (+ на бушона) а след това ще се мисли как ще се продължава...
    За това не се бях сещал. Идеята е хитра. Мисля, че така ще елиминирам съмненията за прекъсната верига.
    Ще пробвам идните дни.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •