Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: Помогнете за съвет за термостат-Алфа Ромео 1.9 JTD 115кс.

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default Помогнете за съвет за термостат-Алфа Ромео 1.9 JTD 115кс.

    От всичко прочетено във форума,освен заяждане и доказване кой знае повече ми омръзна.Въпроса ми е следния:
    От известно време,безкрайно трудно достига нормалната температура,по уреда разбира се,не мисля че е нормално като пътувам,да достигне отметката на 90гр. след 20-30км.А като тръгна да спускам на 5-та почти без газ,температурата пада до начално положение-50гр.,дори и парното става хладно.От изчетеното до тук,едни казват сменяй,други не.Покарах колата 10мин. из града да свърша малко работа,не мръдна стрелката,макар че е студено сега,маркуча към радиатора е студен,което по обяснения,термостата е затворен.Та въпроса ми е,нормално ли е да вдига градусите толкова трудно и да не ги поддържа и постоянно да е от начално положение до малко след първата отметка преди 90гр.,после да падат пак и така...Благодаря предварително.
    Last edited by seagal; 08-12-2013 at 12:55.

  2. #2
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Под 0та дори и при изряден термостат, се охлажда.
    Обърни внимаение на околната темп.
    Над 0та заковава по средата и не мърда.

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Ами досега не стига до средата и да го закове,малко над първата отметка стои....
    Но поне за мен не е нормално дори и да охлажда на спускане на скорост,да се връща отново на 50.Все пак сега околната температура е 5-6 градуса,не е още под нулата...

  4. #4
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Стило-то ми е със същия мотор. Ако вън е 0 градуса, достига 90 след около 4-5км градско каране. Алфата ми достига 90 градуса след 6-7км. Като спускаш при дизела е нормално да пада но при теб мисля, че термостата ти е за смяна. А маркуча най-вероятно е студен защото върти само големия кръг и за 10 мин с насрещен вятър няма как да загрее...
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    67

    Default

    Колега, имах същата кола със същия мотор. Нали помниш зимата на 2011 г. беше кучи студ рано сутрин в 7:30 часа, за около 5-6 км колата загряваше до малко под 90 градуса и падаше до средната чертичка между 90 и 50 градуса и то ако съм на светофар с пуснато парно на макс топло. Но понякога може и стрелката да те лъже, което е от датчика за температура които е на самия термостат.
    Ако стрелката ти се мести прекалено бързо е възможно да имаш въздушен джоб някъде в системата, ако не си стигнал до темите с обезвъздушаване - става като пуснеш парното на макс топло на 4 и покараш малко.
    А термостата се познава по това дали ако запалиш колата сутрин и стрелката започне да се вдига, дали тогава маркуча е топъл.
    Ако все пак се окаже че си за термостат, пиши едно лично ако искаш 2-ра ръка.

  6. #6

    Default

    Като каращ дизел, мога да ти кажа, че моята загрява за около 15 мин. до 90 и после не помръдва, преди да го сменя, когато слизах от Боровец при температура на въздуха около 8-10 градуса стрелката падаше главоломно, като твоята, сега след смяната не го прави, или поне не съм видял. Стрелката ми няма никакви колебания от 90 гр,
    Термостата не затваря херметично, винаги минава малко топло през него дори когато е затворен
    Last edited by lordliness; 08-12-2013 at 13:33.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Аз термостат съм купил-Vernet,просто преди да го сменя се зачетох по форумите,но само празни приказки,исках да разбера дали е нормално и наистина е за смяна,или просто може датчика да показва нереални стойности.Иначе тръгвайки за Пловдив,чак на магистралата ще се приближи до 90гр.,просто ми направи впечатление че повече време стои до първата отметка и бързо пада в начално положение.

  8. #8

    Default

    Според мен е смяна.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #9
    Запален алфист E.Stoimenoff's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Posts
    116

    Default

    И аз от вчера съм с нов термостат Вернет..Преди стария отлепяше най-много малко над 50...снощи като си я взех за 3-4км стигна малко под 90. Доволен съм сега !

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Ще го сменя все пак,защото съм го взел вече,ще кажа дали има разлика.Макар опитите да го сваля и сменя се оказа невъзможно,поради това че към долната гайка има свързан още един възел,който не мога да отстраня в гаража.Дано има ефект че не искам да се държи така температурата.Интересното е че е оставих да работи 15мин в гаража,а тръбата към радиатора си остана студена,с пръста усетих че клапана е затворен но ще видим какво ще стане,благодаря на всички....

  11. #11
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Палиш, караш 10 мин, слизаш, пипаш маркуча след термостата към радиатора, ако е затоплен - сменяш.

    Ако е с оригиналния термостат колата, то темата е излишна - директно сменяй.
    На 50 италиянки, 1 да има с читав термостат

  12. #12

    Default

    Аз да ползвам темата и да попитам, термостат BEHR за 1.9 JTD нормално ли е да струва 100лв. с малко отстъпка?
    И има ли смисъл да търся друг?
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Термостата го смених още като е купих на 8-ми март 2011год. с BHER,сега след 90 000км за първи път ми прави такива неща с температурата...

  14. #14
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Ако става въпрос за 156-а, е нормално стрелката да мърда!
    На 147 и повечето по-нови коли стрелката осреднява и си седи на 90г. без значение дали е малко по-малко или малко повече (имам предвид +- 6-7гр. например) за да не се притеснява шофьора както е в случая!

    Ако стрелката седи м/у 90 и чертата преди това (над нея) значи термостата е добре!
    Ако пада под тази черта при нормално каране, значи е за смяна....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Панагюрище
    Posts
    68

    Default

    Ами под чертата пада,само като спускам на скорост и се връща на 50гр.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •