Page 18 of 22 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast
Results 256 to 270 of 323

Thread: Дойде зимата и ме накара да се замисля

  1. #256
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Да Нямаш Го!

    Та сега да споделя една идея която ми се нрави и искам компетентните колеги които се познават с тока да споделят!

    Така или иначе този подгрев не тръгва искам да направя едно побългаряване,мисля да разкача кабелите и да не разчитам на управлението на компа,та как може да стане да му се даде постоянен ток през релета против прегряване и да се включва с допълнително включване!

    сега знам че ще има мнения от сорта на няма смисъл и че не е толкова правилно ,но искам да го направя на моята кола!

    Мерси Предварително!

    да се включва да грее докато загрее двигателя и да се изключва ръчно с колчета за 3 те степени !

    Не е проблем да се направи един отделен контролер, който да следи температурата на антифриза и напрежението на акумулатора.

    Така този контролер ще включва реотаните, когато температурата на антифриза е под някаква зададена стойност и напрежението на акумулатора е над 13,2 V.

    Така при студен старт нагревателите ще се пускат само ако моторът работи и алтернаторът зарежда нормално и ще се изключват, когато моторът загрее.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #257
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Не е проблем да се направи един отделен контролер, който да следи температурата на антифриза и напрежението на акумулатора.

    Така този контролер ще включва реотаните, когато температурата на антифриза е под някаква зададена стойност и напрежението на акумулатора е над 13,2 V.

    Така при студен старт нагревателите ще се пускат само ако моторът работи и алтернаторът зарежда нормално и ще се изключват, когато моторът загрее.
    Знаех си че ти ще помогнеш сега ако направиш предложение и как да го направя направо си за почерпка
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  3. #258
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Знаех си че ти ще помогнеш сега ако направиш предложение и как да го направя направо си за почерпка
    Нека първо да изясним началните условия.
    Това би трябвало да е схемата при теб:



    M70 e управлението на климатика

    Q25 е калорифера

    J36 и J37 са релетата за двете секции на калорифера.

    B38A и B38B са предпазителите за двете секции

    B99 е общият предпазител.

    Имаш ли ги всички тези неща?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #259
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Нека първо да изясним началните условия.
    Това би трябвало да е схемата при теб:



    M70 e управлението на климатика

    Q25 е калорифера

    J36 и J37 са релетата за двете секции на калорифера.

    B38A и B38B са предпазителите за двете секции

    B99 е общият предпазител.

    Имаш ли ги всички тези неща?
    Да всичко това е налично.
    Едноро реле е черно а другото червено и по малко а от кой датчик взема инфо за температура.
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  5. #260
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Да всичко това е налично.
    Едноро реле е черно а другото червено и по малко а от кой датчик взема инфо за температура.
    Най удобно е да се ползва температурния датчик за стрелката.

    Общо взето има 2 варианта за електрониката:

    1 - С аналогова схема

    2 - С микроконтролер

    Първият вариант ще е по-евтин (чарковете няма да надхвърлят 10 - 15 лв)

    При втория вариант нещата няма да надхвърлят 25 - 30 лв.

    Предимството на втория вариант е в това, че логиката на действие много лесно може да се променя, да се добавят допълнителни функции и пр.

    Аз лично бих избрал втория.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #261
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Най удобно е да се ползва температурния датчик за стрелката.

    Общо взето има 2 варианта за електрониката:

    1 - С аналогова схема

    2 - С микроконтролер

    Първият вариант ще е по-евтин (чарковете няма да надхвърлят 10 - 15 лв)

    При втория вариант нещата няма да надхвърлят 25 - 30 лв.

    Предимството на втория вариант е в това, че логиката на действие много лесно може да се променя, да се добавят допълнителни функции и пр.

    Аз лично бих избрал втория.
    Имаш ЛС!
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  7. #262
    кукундрелник vovata's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Plovdiv
    Age
    48
    Posts
    1,764

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Имаш ЛС!
    Най-накрая няколко смислени мнения в този форум !
    Не минавайте на ЛС, нека и други потребители да научат нещо !
    Alfa Romeo EX 155 1.8SS,147jtd,156TS,156jtd,
    159 1.9 няколко. 2.4 няколко, Auto, ръчка - всичко
    NEW 159 2.0 JTDm Black TI

  8. #263
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by vovata View Post
    Най-накрая няколко смислени мнения в този форум !
    Не минавайте на ЛС, нека и други потребители да научат нещо !
    На този етап колегата искаше да си изясни, как ръчно да пусне нагревателите за да види дали има смисъл от цялата работа. Оттам нататък ще реши и ако правим ново управление по въпроса, цялата техническа информация ще бъде пусната и тук.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #264
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    На този етап колегата искаше да си изясни, как ръчно да пусне нагревателите за да види дали има смисъл от цялата работа. Оттам нататък ще реши и ако правим ново управление по въпроса, цялата техническа информация ще бъде пусната и тук.
    Разбира се че ще има инфо но утре съм на работа в неделя ще пробвам да ги подкарам ръчно за да видя кошко греят и дали има смисъл.
    Колегата ми помага многп но нещо не схващам схемата с реалното на колата иначе самата нея я разбирам сега ще махна релетата и ще ги укъся за да видя дали ще греинат ще извадя и реотана за по сигурно да го гледам.
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  10. #265
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by Zafo_84 View Post
    Разбира се че ще има инфо но утре съм на работа в неделя ще пробвам да ги подкарам ръчно за да видя кошко греят и дали има смисъл.
    Колегата ми помага многп но нещо не схващам схемата с реалното на колата иначе самата нея я разбирам сега ще махна релетата и ще ги укъся за да видя дали ще греинат ще извадя и реотана за по сигурно да го гледам.
    Замоствай силовата верига само по на едно реле.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  11. #266
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Ако ще е само за опит аз бих предложил да вземеш една букса за запалка и от там да вземеш + за релетата, тях самите не ги махаш. Ако нямаш букса може + пак от там и едно ключе от лампа за прекъсвач
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  12. #267
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Здравейте колеги!
    Днес след цял ден разглобяване и мерене с мултицет и пробна ламба стигнах до следните изводи!

    1.реотана работи и грее доста доволно когато е задействан и на 3 те степени.(сега не е толкова студено за да преценя колко топло духа)

    2.При мен схемата е следната от снимката:


    Така е след проследяването на всички кабели.

    3.Ето ги и буксите на модула за парното(климата)


    На нея са двата кабела на пин 10 (син с бяла лента) за 50 А реле за 2 и 3 степен а на пин 12 (светлозелен с бяла лента).

    До тук добре сега само трябва да се намери схема от къде получава инфо за температура на антифриза !
    Аз мисля че това е този датчик но не съм сигурен и днес не можах да стигна до него!



    4.След като ги замостя на двете релета силовите вериги по този начин на снимката и при изваден реотан нагря за секунди и не може да се допре даже малко се изгорих но няма война без жертви!
    След това го поставих на мястото му и пуснах и вентилатора осезаемо духаше топло а не хладно.
    Това ме навява на мисълта че при минусови температури ще е топло даже!



    5.Даже за спорта за да видя дали от буксата на модула(жълтата) на пин 10 и 12 след като бях сигурен че са те проследени с мултицета им подадох " + "
    едно след друго и се чу как релетата щракват и задействат реотана (преди тази манипулация тествах релетата извадени от веригата).

    Засега това сега ще чакам да застудее още не съм събрал всичко по колата за да видя дали ще тръгне само или не и тогава ще ги задействам принудително в студено време за да видя ефекта.

    пробвах с ФЕС но не мога да вляза в климатика пише ми невалиден ИСО код незнам какво се случва а с МЕС ми дава надписите в червено като вляза в раздела за климатика и не мога да я ползвам защото е ФРии версия и не мога да тествам с програма,ако някой ми прати регистрирана версия на МЕС да пробвам ще съм много благодарен.

    И накрая искам много специално да Благодаря на ecotronic за съдействието което ми оказа за да се престраша да разглобя колата до тази степен и да достигна до извода,че работи и ще има ефект.

    сега ако намерим и начин да проследим датчика за температурата ще е от голяма полза за да го подкараме автоматично защото за мен нещата вървят на там към датчика който не подава сигнал.

    ако не ще по-Българявам с ключета и диодчета за принудително включване,но ме е страх от фактора Забравяне и недайси боже пожар.
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  13. #268
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Чудесна работа си свършил

    Сега наистина би било много полезно, ако успееш да проследиш, къде е свързан този датчик. И аз мисля, че той е за допълнителния подгрев, но от документацията не е ясно къде е свързан. Би трябвало да е към управлението на климатика.
    Принципно тези датчици представляват NTC резистори и така съпротивлението им намалява с увеличаване на температурата. Примерно - ако има някъде късо между проводниците му, това ще е равносилно на висока измерена температура и подгревът никога няма да се пусне.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #269
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    За проследяване на кабелите на този датчик ще е голям филм,и мисля че почти е невъзможно!
    какъв му е начина на работа отваря или затваря верига ако я затваря е лесно откачваме го и даваме на късо и трябва да тръгва винаги,ако я отваря просто с откачане на буксата пак трябва да тръгне винаги.

    Идеята ми е дали може да се мери датчика и какво трябва да му се мери че е и на кофти място,а ако го развия(махна от маркуча) ще текне антифриз!

    лошото е че ако не е той и замостим буксата един бог знае какво ще стане!

    съпротивление ли му се мери или нещо друго?

    мисля че е този но не намерих схема никъде



    Някакви идеи а пише че е датчик за измерването на температурата на радиатора а аз доколкото знам на радиатора няма датчик ако не се лъжа?

    ако го сваля и и го вкарам във фризера и после да го замеря да видя дали дава кякаква връзка или съпротивление!

    но не знам как да спра теча на антифриз но ще го измисля,логиката ми в права линия ли е ако е той на студ трябва да отваря или затваря веригата?
    Last edited by Zafo_84; 11-01-2015 at 22:20. Reason: послепис
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  15. #270
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Еми може и едното и другото да е, по вероятно е да затваря верига.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

Page 18 of 22 FirstFirst ... 81617181920 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •