Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33

Thread: моля за помощ за гуми

  1. #16

    Default

    Отворени са, не е от окото .

  2. #17
    Алфа Кентавър gorbi's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Варна/Одеса
    Posts
    416

    Default

    Така си бях помислил и аз да сложа на почти новата ми тогава (2000) Ланча Дедра две нови зимни гуми отпред и отзад две някакви си... Пътувам си от Силистра за Варна в снеговете, всичко ОК, драпа си по снега, докато не излязох на една права малко преди Варна... Както си карах духна много силен вятър и в следващия момент, без дори да имам секунда за реакция, бях в канавката при скорост 40 - 50 км./час, със задницата напред. От тогава слагам винаги 4 зимни гуми. Не си правете експерименти, че животът на човека е доста крехък в тия купчини ламарина...
    AR 166 2,4 jtdm
    NT II 2,7 tdi
    Peugeot 206 1,1
    AR 155 1,6 ex, AR 145 1,9 jtd ex, MB 124 CE ex

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не веднъж сме го дискутирали, че ако са 2 новите гуми, то мястото им е отзад.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19

    Default

    При някой ВАЗ, да...

  5. #20
    Алфа Кентавър gorbi's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Варна/Одеса
    Posts
    416

    Default

    Quote Originally Posted by Doomguy View Post
    При някой ВАЗ, да...
    Точното число на необходимите зимни гуми е 4 - и за ВАЗ и за Алфа и за джипка
    AR 166 2,4 jtdm
    NT II 2,7 tdi
    Peugeot 206 1,1
    AR 155 1,6 ex, AR 145 1,9 jtd ex, MB 124 CE ex

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Doomguy View Post
    При някой ВАЗ, да...
    Говоря за коли с предно предаване. Обяснението е просто.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by gorbi View Post
    Точното число на необходимите зимни гуми е 4 - и за ВАЗ и за Алфа и за джипка
    Разбира се. Никой не казва да караш с две зимни и две летни гуми, което си е вече наистина опасно. Става въпрос за нови зимни гуми от пред, а отзад такива на 2-3 години. Не говорим за някои свършили джапанки.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Говоря за коли с предно предаване. Обяснението е просто.
    Не знам какво е обсъждано, но аз изхождам от собствения си опит. Алфа 166 е зверски недозавиващ автомобил, който тежи тон и половина и дърпа, спира и завива единствено с предните колела. С лоши гуми отпред недозавиването се влошава и при всеки по-остър завой си върви направо, не желае да спира без да активира АБС който увеличава сериозно спирачния път и превърта гуми при всяко по-рязко потегляне или по-хлъзгава настилка. В такъв случай слагането на по-добрите гуми отзад не виждам с какво точно помага при поведението на колата. Не знам с какви дървета трябва да си, за да успееш да изпуснеш задницата. 4 добри гуми са най-добрия вариант, но аз предпочитам да купувам през две години и да слагам остарелия комплект отзад.

  8. #23

    Default

    Големите производители на гуми пепоръчват по- добрите гуми да са отзад, за коли с предно, всички коли с предно недозавиват.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #24

    Default

    Чел съм на сайта на Мишелин, въпреки това ми се струват глупости, особено с разпределението на теглото на 166...

  10. #25

    Default

    виж им полигона за изпитване на гуми и прецени дали са глупости, 166 не е специална кола
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #26

    Default

    Всяка кола си е различна, с различно разпределение на масата и различно междуосие. Аргументацията им е валидна до някъде на мокро, на сухо издиша от всякъде... Миналото лято съм карал няколко пъти по напълно наводнен път (не се вижда пътя даже), също съм скачал в локви с висока скорост. До сега не съм губил задницата, а и в такива условия не се изхвърлям с високи скорости. Обаче доста по-често ми се налагаше да спирам аварийно от високи скорости и въпреки чисто новите Дънлопки, абс ми се активираше постоянно. Ако ги бях сложил отзад, спирачния ми път щеше да се увеличи с поне още 10-15 метра, което е доста...

  12. #27
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    За разлика от предната ос, която независимо от товара в колата има относително добро сцепление, това не е така със задната. Това налага и наличието от доста време насам на всякакви конструкторски решения, променящи спирачното усилие на задните колела в зависимост от натоварването им.
    Мои и не само мои наблюдения сочат към това, че при загуба на предницата, все още имаш на разположение някакви средства с които можеш да въздействаш на ситуацията (подаване/отнемане на тяга или ползване на ръчна спирачка). За разлика от това при загубата на задницата, разполагаш с доста по-малко лостове за въздействие.

    Накратко - няма решение, което да удовлетворява всички ситуации. Но има такова, което да удовлетворява преобладаващите.

    Изводите от личния ми опит до голяма степен се припокриват с доста по-задълбочените анализи на експертите в областта.

    Поради това считам, че тази препоръка не следва да бъде отхвърляна с лека ръка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #28

    Default

    два пъти съм се въртял с висока скорост на заледен път с различни коли, автомобила при висока скорост въобще не подлежи на контрол, контрола е в сила при по ниски скорости, когато го овладявам на 100%.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #29
    Старши алфист qpwo's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    912

    Default

    Ползвам тази тема за гуми да споделя: Днес си взех две нови летни гуми Нексен Н8000 205/55/16 94W ...Та въпроса ми е бива ли ги тези гуми горе-долу?
    166 TS 2.0 1999 ГИ

  15. #30

    Default

    Вече си ги взел така или иначе. Докато са нови всички гуми са добри, даже и най-евтините.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •