Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: филтър за твърди частици

  1. #1
    Запален алфист alfa156jtd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    345

    Default филтър за твърди частици

    Колеги,ако някой може да ми каже как стоят нещата с този филтър,с подгревни свещи ли е и ако е колко са и как действа,при определени обороти и т.н някаква полезна информация.Благодаря.
    Алфа Ромео 159 1.9 jtdm

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Филтъра е катализатор най-общо казано който задържа твърдите частици (саждите) от изгорелите газове и не ги пуска да излизат в атмосферата. За това и на всички коли които са оборудвани с такъв ауспусите им са бели.

    Посредством набор от датчици (диференциален и температурен) се следят налягането и температурата във филтъра и компютъра на мотора изчислява неговото запълване.

    В софтуера има сложен алгоритъм за работа с филтъра и неговото почистване когато това стане наложително. Тази функция се нарича регенерация която при различните системи се изпълнява по специфичен за тях начин. При най-масовите регенерацията представлява впръскване на допълнително количество гориво непосредствено и малко по-късно от главното впръскване с цел да се повиши температурата в катализатора и частиците да бъдат изгорени и изхвърлени в атмосферата.

    Разбира се процеса на регенерация е свързан с още куп други стратегии като управление на началните фази на впръскване, специфично управление на ЕГР, налягане на турбината и т.н.

    Така наречения партикъл филтър обаче изисква и специфична употреба и поддръжка на автомобила за да бъде неговия живот достатъчно дълъг и да не създава проблеми. Нещо което в малките държави е трудно осъществимо. От състоянието на мотора и от режимите му на работа зависи колко по-бързо ще се задръства и колко по-честа регенерация ще бъде необходима. Общо взето колкото по-кратки са разстоянията на шофиране толкова по-лошо за него.

    Нормално за пълна и правилна регенерация са необходими минимум 15 км шофиране на висока предавка и обороти над 2000. Нещо което в градски условия е почти невъзможно тъй като с връщането на педала на газта температурата в изпускателната система пада и изгарянето на частиците е невъзможно.

    Прекалено голям брой прекъсвания на регенерацията водят до неизбежното. Тоталното затлачване на филтъра и нуждата от свалянето му за почистване със специална апаратура и скъпи препарати, и тъй като нов филтър е умопомръчително скъп, както и честото сваляне за почистване с цени от 500 лв. и повече, всеки рано или късно стига до заключението, че филтъра трябва да бъде свален за постоянно. Това обаче не е толкова просто.

    Мога да пиша много за проблемите при запушен филтър, както и за последствията от ненавременната намеса по отстраняването му, че дори и след некоректното му такова.

    За сега мисля, че това е достатъчно като информация. Ако имаш въпроси мога да продължа
    Last edited by oem; 14-01-2014 at 22:05.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    Запален алфист alfa156jtd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    plovdiv
    Posts
    345

    Default филтър

    Благодаря ти колега,беше изчерпателен.
    Алфа Ромео 159 1.9 jtdm

  4. #4
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Темата се развива прекрасно, предлагам знаещите да продължат да ни ограмотяват.

    Последствия от запушен филтър, симптоми и евентуални лечения?
    Сваляне и премахване?
    Софтуерно изключване?

    Естествено не държим на технически подробности, знаем че с тях си вадите хляба, ама как аджеба аз да съм сигурен, че трябва да махна филтъра физически и/или софтуерно, и как да се предпазя от некоректни "майстори", при положение, че форумните са доволно далеч от мен?
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  5. #5
    започва да се пристрастява czd's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    София/Видин
    Posts
    85

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Темата се развива прекрасно, предлагам знаещите да продължат да ни ограмотяват.

    Последствия от запушен филтър, симптоми и евентуални лечения?
    Сваляне и премахване?
    Софтуерно изключване?

    Естествено не държим на технически подробности, знаем че с тях си вадите хляба, ама как аджеба аз да съм сигурен, че трябва да махна филтъра физически и/или софтуерно, и как да се предпазя от некоректни "майстори", при положение, че форумните са доволно далеч от мен?
    Да темата наистина е полезна. на колегата ОЕМ . И на мен ми е интересно за последствията от ненавременната намеса по отстраняването му.
    Alfa Romeo 159 1.9jtdm EX

  6. #6
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Последствията от запушен филтър могат да бъдат няколко. Тези за които се сещам на първо четене ще изброя на кратко:

    1. От прекалено висок брой опити за регенерация се увеличава нивото на маслото (имам случай да прелива от щеката). Става въпрос за нафта в маслото.

    2. Многобройни опити за регенерация или постоянна регенерация от която няма излизане съм имал случай на стопен дпф и толкова прегрята турбина с тотално изкривена от жегата геометрия.

    Не съм имал случай на стопени бутала, но ако има толкова упорит човек да си кара колата в непрекъснат режим на регенерация може и това да видим някой ден.

    Относно механичното премахване!
    В някои страни от ЕС вече това е забранено от закона. Последно в Англия приеха закон който влезе в сила от скоро и закона е насочен пряко към фирмите които предлагат премахването на тези филтри. За сега контролния орган няма възможност да провери и за това проверката е само визуална. Не се знае какво ще стана тук в близките години.

    Най-добрия вариант е да се отвори и да се изтърбуши вътрешноста му, да се затвори и да се върне всичко на мястото му като вида му да не се различава от фабричен.

    Относно софтуера.
    Тъй като след премахването на катализатора налягането и температурата ще бъдат далеч от нормата е нужно да се промени така алгоритъма на системата, че за компютъра да не са проблем данните които получава от сензорите и да не се опита никога да влезе в режим на регенерация.

    Има няколко начина за спиране на алгоритъма и те се ползват според вида на системата. Някои компютри имат функции за изключване на филтъра тъй като има и коли които излизат без такъв от завода. Има и такива автомобили при които за премахването е нужно да се изключат функциите на регенерация една по една както и да се препрограмират данните за температура и налягане. Също така и да се изключат сензорите когато е наложително тяхното премахване.

    Във всички случаи премахването отнема поне 1 час писане на софтуера.

    Сега идва интересното. В интернет има няколко програмки (кракнати) които голяма част от псевдо тунерите ползват за тази цел и 90% от случаите тези програмки затриват половината или по-голяма част от таблицата за грешки в компютъра. Всичко става много бързо. Зарежда се файла и за 10 секунди е готов новия файл, но колата повече няма да пише никакви грешки. Каквото и да се стане с нея, ако не всички, то поне повечето грешки повече никога няма да ги има. По този начин колата става трудна за диагностика.

    Има случай когато тези програмки освен таблицата за грешки не изключват и филтрите коректно и много скоро се започват проблемите. Пренадуване на турбината, активна регенерация и т.н. но този път без светещи лампи и без грешки. Пълна тишина без шофьора да разбере освен ако не поглежда в огледалото през 5 секунди за бели тласъци дим от ауспуха

    Тези услуги обикновено са евтини и бързи!

    Вероятно над 80% от колите в този форум са направени така. Всеки може да провери това дали е така като започне да откача датчици по мотора и да гледа по диагностика дали се записват грешки.

    Бях постнал в страницата си във facebook на скоро пример от Fiat Croma 1.9JTDm. След такава намеса екуто повече никога нямаше да докладва за следните грешки (оставям преценката на Вас):
    2101 - Motorised throttle
    2107 - Motorised throttle
    2108 - Motorised throttle
    2111 - Motorised throttle
    2112 - Motorised throttle
    0638 - Throttle valve control
    0606 - Control unit faulty (Microprocessor)
    2505 - Key input
    0697 - Sensors 3 power supply
    0641 - Sensor power supply 1
    0651 - Sensor power supply 2
    060A - Monitoring interrupted during initialization
    0087 - Pressure on injector support
    0088 - Pressure on injector support
    2294 - Fuel pressure (high press. pump output regulat. or injector support)
    2295 - Fuel pressure (high press. pump output regulat. or injector support)
    2296 - Fuel pressure (high press. pump output regulat. or injector support)
    0090 - Fuel pressure (high press. pump input regulator)
    0091 - Fuel pressure (high press. pump input regulator)
    0092 - Fuel pressure (high press. pump input regulator)
    0093 - Fuel pressure (high press. pump input regulator)
    0094 - Fuel pressure (high press. pump input regulator)
    2293 - Fuel pressure (high press. pump input regulat. and injector support)
    0190 - Fuel high pressure sensor
    0230 - Fuel pump relay command
    1219 - Excessive regeneration time
    2453 - Differential pressure sensor signal
    2455 - Differential pressure sensor signal
    1205 - Clean or replace particle filter
    1206 - Clean or replace particle filter
    2085 - Temperature sensor on particulate filter input
    2452 - Differential pressure sensor signal
    0237 - Turbo pressure
    0238 - Turbo pressure
    2081 - Temperature sensor on precatalyser output
    061C - Control at switch-off
    0216 - Injection time
    0520 - Oil pressure switch
    D706 - CAN network (NCM - NFR)
    D601 - C-CAN line error
    D711 - CAN Network (NCM - NCA)
    D700 - CAN network (NCM - NBC)
    0685 - Main relay
    1605 - Control unit faulty (HW CY310)
    1301 - Injector coding

    Честито на печелившите!
    Last edited by oem; 15-01-2014 at 01:20.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  7. #7
    Запален алфист alex052's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    софия
    Posts
    390

    Default

    Имам въпрос по темата- как да разбера ,че животното е започнало да си прави регенерация?И мога ли да го вкарам аз по някакъв начин принудително в такъв режим?
    Няма невъзможни неща,просто има недостатъчно финансиране.
    156 1,8ТS-99 ......
    EX
    159 1,9 JTD-08

  8. #8
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by alex052 View Post
    Имам въпрос по темата- как да разбера ,че животното е започнало да си прави регенерация?И мога ли да го вкарам аз по някакъв начин принудително в такъв режим?
    На празен ход държи малко по-високи обороти.
    Двигателят леко си сменя звука.
    Разходът по борд става интересен.
    Пуши.
    Като слезеш от шофьорската врата ти топли на краката
    Докато изстива цялата пука.
    Абе просто е гениално творение на инж. мисъл ..

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  9. #9
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    При регенерацията трябва да се види бял пушек от ауспуха. За момент. Мотора ще претръска, колата ще придръпне леко (ако си в движение) и ще усетиш, че нещо става. И трябва да изпише нещо по принцип. Не помня при алфа как беше точно. Или на дисплея или лампа на таблото светваше. Нямам спомен просто. Един единствен път съм пускал регенерация на алфа принудително и то беше отдавна. Не съм присъствал по време на текуща регенерация.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  10. #10
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    При регенерацията трябва да се види бял пушек от ауспуха. За момент. Мотора ще претръска, колата ще придръпне леко (ако си в движение) и ще усетиш, че нещо става. И трябва да изпише нещо по принцип. Не помня при алфа как беше точно. Или на дисплея или лампа на таблото светваше. Нямам спомен просто. Един единствен път съм пускал регенерация на алфа принудително и то беше отдавна. Не съм присъствал по време на текуща регенерация.
    Нищо не светеше май, само ако сметне компютъра, че вече си достигнал момент, в който не е добре да прекъсваш регенерация светва лампа да не гасиш. Иначе си регенерира без лампи.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  11. #11
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Възможно е. В софтуера има сложен алгоритъм за видовете регенерация. Те са на стъпки според нуждата и са с определена продължителност. В алфа мисля, че са 4 или 5 стратегии и според матрицата зададена в софтуера си изчислява кое ниво на регенерация трябва да бъде изпълнено.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  12. #12
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Светва оранжев символ на дисплея зад волана, придружен със текстово съобщение за няколко секунди.

    И става малко топличко: http://www.youtube.com/watch?v=-DPO_3-MtPo
    Last edited by b_angelov; 17-01-2014 at 13:56.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  13. #13
    започва да се пристрастява czd's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    София/Видин
    Posts
    85

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Светва оранжев символ на дисплея зад волана, придружен със текстово съобщение за няколко секунди.

    И става малко топличко: http://www.youtube.com/watch?v=-DPO_3-MtPo
    Сериозна темпаратура.
    Иначе при мен не е светвала тази лампа още предполагам, че тя е когато е запушен по сериозно. Колегата code много точно го е описал. Друго, което съм забелязал е, че като наближи момента с регенерацията, когато изключиш от скорост и колата се движи моментния разход вместо да пада и да отиде на 2 литра започва да се качва.
    А някакви препоръчителни обороти на двигателя докато си прави регенерацията. Над 2000 дали е достатъчно, че някой път се сеща рано рано сутрин да си я прави.
    Last edited by czd; 17-01-2014 at 21:51.
    Alfa Romeo 159 1.9jtdm EX

  14. #14
    Болен алфист 1912's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    ПЛОВДИВ
    Posts
    1,039

    Default

    мойта пукаше като я загася ,, и миришише яко ..//
    като я махнахме тая пущина беше супер задръстена...
    после я върнах с катализатора и ми дадоха 160 кинта ..
    alfa 164 t.s ex
    tipo 2,0 16v turbo ex
    opel astra amnesia ex
    megane 2 ex
    alfa 159 jtd ех
    audi A6/S TQ 330+
    audi a4 b5 1,8 TQ 500++
    alfa romeo 147 1,9jtdm 16v cadamuro design

  15. #15
    Запален алфист pironkov66's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    139

    Default

    Колеги имам два въпроса единя е то тази кола дефакто не става за градска според вас трябва да се маха веднага дпф филтъра така ли иначе няма смисъл да го чистя през 15 дена защото аз карам по 5 6 км в повечето случай,другия въпрос е като се кара на късо и работи на място дълго време нормално ли е да изпуши бяло яко и да смърди на масло става въпрос за 159ка 1.9 150коня след 4,5 пъти даване на газ изчиства и няма ядове.И последно в компа пише че дпфа е сменен преди 5хил км може ли само софтуерно да е излъгана или е сменен наистина благодаря.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •