Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Пали трудно студена.

  1. #1
    Запален алфист ngbauns's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Age
    40
    Posts
    124

    Default Пали трудно студена.

    Колата пали трудно студена,топла пали без проблем.Сменени са подгревните свещи,релето работи,бушона също.Другата седмица ще я водя на диагностика ако запали.Колата е алфа 156 2.4 jtd 2000 година.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTDm sportwagon

  2. #2
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Проверете какво е налягането в рейката.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Shumen
    Posts
    89

    Default

    Най вероятно връща нафтата и затова палиш трудно,после е нормално.Възвратния клапан явно изтърва и за това така се получава.От личен опит това знам,така се получи при старата ми кола ц 220 цди

  4. #4
    АЛФИСТ iv4oo's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Хасково
    Posts
    167

    Default

    Най вероятно проблема е софтуерен , аз имам същия проблем всичко е наред свещи ,релета, подгрев ,налягане на горивото ,чак и компресията мерих ,и допълнителен клапан сложих да не връща горивото и да държи налягането и пак трудно пали но пали !!!! ремонтирах и стартера и смених и акомолатора и пак си е тази.

    ---------- Post added at 09:54 ---------- Previous post was at 09:48 ----------

    Забравих, и на диагностика съм ходил всичко е 6 ,проблема е само в първото палене в студа после пали лесно ,мисля че трябва да и се подаде повече гориво при паленето -софтуерно понеже няма обогатител .

  5. #5
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Дюзите в какво състояние са? Виж какво количество гориво излиза от излишното на всяка една дюза. Ако пикаят ще палиш трудно, защото отива много малко нафта в цилиндъра и не е достатъчна за детонация. Имаше писано по въпроса колко трябва да е и т.н., но не мога да се сетя за името на темата, пробвай с търсачката.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  6. #6
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Не знам дали е от това но моята студена пали с повече въртене и се оказа, че като изгасне лампичката за подгрева, тя продължава да подгрява още...та като изгасне лампата, чакам още 5,6,7 секунди и тогава въртя, пали почти от раз.
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  7. #7
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Колега единственото което трябва да направиш е да я закараш в добър сервиз. Другото е гадаене и шаманство. Може да не пали от 100 неща
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  8. #8
    АЛФИСТ iv4oo's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Хасково
    Posts
    167

    Default

    Колега ако е проблема в дюзите и лятото ще има проблем , а проблема е само първия старт в студа ,и нали казах че и на диагностика съм я карал и нищо не хващат затова си мисля че проблема е софтуерен

  9. #9
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Дефинирай софтуерен ?

  10. #10
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by iv4oo View Post
    Колега ако е проблема в дюзите и лятото ще има проблем , а проблема е само първия старт в студа ,и нали казах че и на диагностика съм я карал и нищо не хващат затова си мисля че проблема е софтуерен
    Едва ли като е излязла от завода е имала такива проблеми. Така че софтуера е последното нещо за обвиняваме. Виж, ако има някаква зверска намеса от некадърен ремапер...

    Без да съм специалист си мисля че твоя проблем се нарича въздух в системата. Огледай за пропуски насякъде по горивната система. И най вече щуцерите на филтъра и на рейката.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  11. #11
    Старши алфист barash's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Кърджали
    Age
    43
    Posts
    604

    Default

    A дали си сменял скоро ангренажен ремък?
    На един приятел същите симптоми само,че друга марка дизел
    се оказа не правилно зацепен ремък.
    156 2.4 jtd 2001 Sportwagon Sony,Hertz,Boss & JBL sound
    KONI sport adjustable suspension kit,Big BREMBO brake kit
    18 inches Blackline alloy wheels
    Audi a4 b6 1.8t 2005 Convertible - 20 inches Rs4 alloy wheels

  12. #12
    АЛФИСТ iv4oo's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Хасково
    Posts
    167

    Default

    Колата е без ремап ,а защо когато е топло няма въздух в системата ? Аз мисля че проблема е бедна горивна смес ,тъи като в студа е нужно повече гориво при първоначалния старт.Не ми се ще да я пипам но накрая ще и направя един ремап и мисля че всичко ще се оправи ,само незнам кой може да я свърши тази работа в Хасково ?
    Ангренажа е сменян и то много внимателно но и преди и след това си е същото

  13. #13
    156 1.9 jtd cuiceka's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Стара Загора
    Posts
    157

    Default

    Ела в Ст.Загора , има кой да ти свърши работа
    alfa romeo 156 1.9 jtd

  14. #14
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    66

    Default

    това някой може и да са го чели но явно има и такива които не са.от дизел форума е на колегата BRAZEL един от добре запознатите с ТДИ моторите и чипването им
    :Здравейте,
    мнозина колеги притежатели на ТДИ мотори се оплакват от труден старт когато мотора е загрял добре. Най-силно изразено е при ТДИ моторите с мощност 110 конски сили (1.9 ТДИ ASV AFN AHF и т.н.) но често се среща също при Помпа дюза както и при 2.5 ТДИ моторите.
    Принципно много майстори съветват да сме смени акомулатора и да се ремонтира стартера с което положението значително се подобрява но като цяло проблема не се решава.

    Някои хора оправят проблема с топлото палене като прекодират с VAG-COM колата да е на автоматични скорости (въпреки че автомобила е с ръчни) и товага пали чудесно. За съжаление при много модели се получават странични ефекти , вибраций, грешки в ЕКУто както и по лоши реакций на мотора. Това се дължи на факта че картите записани в чипа на ЕКУто отговарящи за горивоподаването и работата на мотор с ръчни скорости и същите карти на проектирани за автоматика са различни . (в един и същи файл има карти за ръчни скорости и за автоматик и чрез VAG COM се посочва по коя половина от файла да с еръководи мотора)
    Проблемът се крие в грешка (малко пресилено казано) на софтуера или по точно в картите отговарящи за горивоподаването при старт на мотора.

    В тази картинка е показана картата отговаряща за горивоподаването по време на старт на мотора при моята кола.(това е оригналната непроменяна карта) Моторът е AFN 1.9 ТДИ 110 коня 97ма година ръчни скорости.

    Изображение
    Снимката показва таблица със стойности. Цифрите в таблицата са милиграми впръскано гориво. вертикалата са градуси по целзий а хоризонталата са обороти на двигателя.

    Можем да го разчетем така.
    Например при минус 29,7 градуса (почти минус 30) и при 250 оборота на двигателя се впръскват 48.8 милиграма гориво за да запали.
    При 15 градуса и 250 оборота на двигателя са вече 28.8 милиграма.
    Така се изразява количеството впръскано гориво като функция от температурата и оборотите на двигателя.

    Като завърти стартера на автомобила ,моторът развива обороти в зависимост от силата на акомулатора и състояниетона стартера.
    Ако например стартера или акомулатора са зле двигателя развива някъде към 200-250 оборота в минута.
    При 250 оборота в минута казахме че при 15 градуса впръсканото гориво е 28,8 милиграма. Тоест завърташ впръсква се гориво и пали от РАЗ. (това е добрият и лесен студн старт)
    Ако погледнем обаче отново таблицата се вижда че при 70 градуса по целзий и 250 оборота впръсканото гориво е 0 милиграма !!! Тоест стартера върти обаче гориво не се подава и затова неще да пали .

    При топъл мотор при повечето собственици на ТДИ ситуацията е такава, че при подаване на контакт стартера върти и набира скорост и едва когато прескочи 250 оборота се подава гориво и мотора пали. Ако акомулатора е добър и стартера е Топтоп то тогава двигателя набира много бързо обороти по високи от 250 и затова проблем с паленето почти не се усеща! (затова повечето смятат че решението е нов акомулатор)
    Ако стойностите в таблицата където всичко е нула се прменят с други (примерно 20 милиграма) то тогава проблема с топлото палене изчезва мигновенно.
    Тези стойности могат да се променят САМО със смяна на чипа и не е възможно да бъдат повлияни от ВАГ КОМ или каквото и да било.
    Същата карта от файла но в сектора отговарящ за автоматична скоростна кутия изглежда по съвсем друг начин. Гориво се подава навсякъде и това е причината заради която след кодиране към автоматични скорости паленето се оправя (защото при старт се ползва друга таблица без нули ). С други думи VW са решили да програмират старта на мотор с ръчни скорости и на мотор с автоматични различно . (сигурно щото автоматика само със старттер се пали и не става с бутане /> )
    Пак повтарям че ако мотор с ръчни скорости се прекодира да ползва карите на мотор с автоматични може да се появят много странични ефекти (главно при по новите модели) За съжаление това се поражда от факта че горивоподаването при автоматика по време на работа (при каране на колата) също е малко по различно от това на кола с ръчни скорости.
    За съжаление оправянето на този проблем с паленето по начина който аз описах (и предлагам) е сравнително скъп (чипове програмиране презапояване или обд-туинг) и не си заслужава да с еправи само заради паленето. За това най-вече си струва да се направи при слагането на чиптунинг (при който се променя цялото горивоподаване) Също така трябва да се знае че чип само от определени производители могат да оправят проблема (тоест зависи от човека който е правил чипа) затова не трябва да се очаква че първия майстор с чип за 50 кинта ще го оправи.

    Надявам се вече да е ясно.'); Прикачени миниатюри




    ---------- Post added at 21:36 ---------- Previous post was at 21:33 ----------

    Колега това е от Ауди-форума,знам много добре разликата между ТДИ и Комон-рейла но може и да ти помогне.

  15. #15
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Едва ли ще му помогне с нещо, поради факта че жтд моторите нямат изразен проблем с паленето. По-скоро колегата има проблем с някой от следните компоненти: проблем в подкачащата помпа или лоша нафта, горивен филтър, горивната помпа, регулатор за налягане на горивото, дюзи. Една качествена диагностика вероятно ще ограничи проблема и евентуално ще се започне от някъде с неговото решение.

    пс Аз лично залагам на "износени" дюзи. На предната ми алфа симптомите бяха същите. Като застуди малко и палеше доста по-трудно, макар че при мен проблема беше съвкупност от втулки на стартера и недостатъчно зареждане на динамото, а дюзите пикаеха всичкото гориво през излишното. При топло време нещата бяха коренно различни.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •