Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Да отварям ли гаража или не...

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default Да отварям ли гаража или не...

    Здравейте колеги (и колежки). От известно време следя форума (ако може да се нарече следене с тоя бавен интернет...) и чак сега се престраших да пиша с надеждата да не бъда нахокан понеже има вече малко писано по темата. Преди да разкажа за проблема малко история:
    Откакто се помня баща ми има Алфета 1.6 77 година. Правил съм какви ли не ремонти по нея, от смяна на чистачки до цялостен ремонт на двигателя, а от половин година насам се сдобих с моята красавица 155-та. И от тогава се почнаха проблемите (главно от към безпаричието за части), но последната и изцепка ме вкара в болница за няколко дена, а именно гръмна кранчето на парното и понеже някой майстор през годините е решил, че предпазната пластмаса тежи много я е спестил и... да кажем че изгарянията не са приятни . Както и да е... От там се почна търсенето на проблема:
    Свалих всичките маркучи и тръби с идеята че може да има нещо запушено но уви, няма. Термостара прегледах- работи безупречно. Говорих с много майстори и по запознати хора и ми казват че няма как да надува от гарнитурата на главата понеже маркучите не са ми твъеди, и когато гръмна карах с отворена капачка на казанчето(не е оставала без вода просто смених старото оригинално кранче с ново марка Birth понеже леко сълзеше от към о-пръстените на оста която движи клапана вътре и съм забравил да я завия като я обезвъздушавах). Изолирах парното за да покарам малко понеже доста от тях ми казаха "Тия клапани са менте може заради това да е гръмнал" но пък колата вдига до 100-105 градуса температура отскоро а в началото не мърдаше над 90. Та въпроса ми е според вас има ли смисъл да слагам ново кранче с надеждата да не гръмне или да отворя главата и да оправя мизериите в двигателя понеже аз съм на мнение че надува ?

  2. #2
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Ако надува ,маркучите ще са твърди.. а ако надува толква да изтрещи кранчето то дося да ти е гръмнал някой и друг маркуч. Смени кранчето и покарай така,но се убеди че всичко е наместено и стегнато,след кат опокараш известно време иди в някой сервиз да ти видят системата като е гореща. Има едни лентички дето се пъхат в разширителния съд да се види дали има наличие на изгорели газове в антифриза
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Смених кранчето днеска и нямаше никакви проблеми докато не я напънах малко колата (над 5000 оборота) и пак гръмна добре че тоя път имам предпазната пластмаса.

  4. #4
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    чек ися малко,че ни хвърли в размисли. Маркучите не са ти твърди а колата фърля кранчета така ли. Как точно гръмна това кранче ?? Ако го изхвърля от мястото където е то значи има проблем там според мен а не в охладителната система...
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  5. #5
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    чек ися малко,че ни хвърли в размисли. Маркучите не са ти твърди а колата фърля кранчета така ли. Как точно гръмна това кранче ?? Ако го изхвърля от мястото където е то значи има проблем там според мен а не в охладителната система...
    Май май-как ще гръмне това кранче? То ако колата е загряла толкова, че да стане на пара антифриза, че да гръмне....Колега, опитай се да вържеш маркучите към радиатора на пряко-с една муфичка и да изолираш по тоя начин парното. Обезвъздуши си ситемата и покарай-ако пак грее и "гърми" отнякъде, значи проблемът е по-сериозен. Но и аз смятам като дон пепоне, че нещо при монтажа на кранчето има проблем

  6. #6
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Започвам да си мисля, че проблемът е големия радиатор отпред, не парното в колата.
    Имаш ли парно като загрее колата, преди 5000?


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  7. #7
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Започвам да си мисля, че проблемът е големия радиатор отпред, не парното в колата.
    Имаш ли парно като загрее колата, преди 5000?
    Големия радиатор няма как да е проблем преди да е отворил термостата (просто няма циркулация през него)!
    Нестава ясно кога "гърми" кранчето на загряла кола (90 градуса) или на загряваща все още кола...
    Интересно е и как така без капачка на разширителния съд е избило...

    (за протокола само, аз за 1 месец два пъти гърмях гарнитура на главата като втория път всичко стана когато беше в обороти двигателя! Резултата е изхвърляне на налягането през капачката на разширителния съд и... големия радиатор (тои и от старост се предаде в последствие) )
    Last edited by mimouzunov; 26-02-2014 at 11:12.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    116

    Default

    Значи кранчето гърми при загряла напълно кола (90 градуса) и по точно при високи обороти (над 4500-5000). Не е от монтажа понеже самия кран нали се състои от 2 части слепени- точно те се разлепят и от там гърми иначе от към монтажа няма никакви грижи. А колкото до греенето преди да сменя крана последния път бях изолирал парното директно отвън от тройниците за изпарителя (забравих да спомена че съм на газ но изключвам версията да надува изпарителя понеже е чисто нов на няма и месец BRC) и ми направи впечатление че загря до пред последното деление на стрелката колата.

    P.S. Маркучите към изпарителя са вързани правилно не са обърнати също и маркучите към радиатора за парното.

    P.S.2 Сега като си помисля преди 2-3 месеца ми беше гръмнал един маркуч. Този който излиза от термостата и влиза в металната тръба която минава под колекторите, но не му обърнах внимание понеже помислих че е от старост.

    ---------- Post added at 11:40 ---------- Previous post was at 11:36 ----------

    Furious 155 Парно си имаше интересното е обаче че когато работоше на място колата духаше хладно дори и да е загряла и почваше да духа топло чак когато я държа на около 2000 оборота.

  9. #9
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Определено имаш проблем с циркулацията, провери термостата
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  10. #10
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Определено имаш проблем с циркулацията
    тук е проблема,
    а и мисля че включването на изпарителя има също голямо въздействие над липсата на парно/циркулация.
    Също е добра идея да се види и водната помпа, дали си върши работата, все пак е кола на доста години.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  11. #11
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by boro2006 View Post
    Значи кранчето гърми при загряла напълно кола (90 градуса) и по точно при високи обороти (над 4500-5000). Не е от монтажа понеже самия кран нали се състои от 2 части слепени- точно те се разлепят и от там гърми иначе от към монтажа няма никакви грижи. А колкото до греенето преди да сменя крана последния път бях изолирал парното директно отвън от тройниците за изпарителя (забравих да спомена че съм на газ но изключвам версията да надува изпарителя понеже е чисто нов на няма и месец BRC) и ми направи впечатление че загря до пред последното деление на стрелката колата.

    P.S. Маркучите към изпарителя са вързани правилно не са обърнати също и маркучите към радиатора за парното.

    P.S.2 Сега като си помисля преди 2-3 месеца ми беше гръмнал един маркуч. Този който излиза от термостата и влиза в металната тръба която минава под колекторите, но не му обърнах внимание понеже помислих че е от старост.

    ---------- Post added at 11:40 ---------- Previous post was at 11:36 ----------

    Furious 155 Парно си имаше интересното е обаче че когато работоше на място колата духаше хладно дори и да е загряла и почваше да духа топло чак когато я държа на около 2000 оборота.
    Повечето маркучи са се цепили при мен... От старост е!
    Провери си защо температурата отива толкова нагоре при теб!
    При мен парното на празен ход също нее на 100% но това нее заради изпарителя, а заради годинките и запушването на радиаторчето...
    Last edited by mimouzunov; 26-02-2014 at 12:20.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  12. #12
    Болен алфист pace's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Перник
    Age
    42
    Posts
    1,018

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Провери си защо температурата отива толкова нагоре при теб!
    Водна помпа или въздух според мен...
    Alfa 155 1.9 TD- EX
    Alfa 166 2.4 JTD-EX
    Alfa 156 2.4 JTD-EX
    Mercedes Benz E 320 cdi

  13. #13
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by pace View Post
    Водна помпа или въздух според мен...
    Или недостатъчно антифриз...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  14. #14
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Ако колегата не бе казал че при изолирано радиаторче на парното дига температура,щях да заложа на него,но в случая си мисля че термостата му е дал фира в затворено положение и при загряла (под налягане) система и в обороти помпата му прави дебит + вече създалото се налягане и затворен термостат и бум.... , странното е ,че гърми кранчето а не някой дърт маркуч.

    Ако има как да се закачи един манометр на някой маркуч преди или след парното и да се види колко надува в обороти на загряло...
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  15. #15
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Ако колегата не бе казал че при изолирано радиаторче на парното дига температура,щях да заложа на него,но в случая си мисля че термостата му е дал фира в затворено положение и при загряла (под налягане) система и в обороти помпата му прави дебит + вече създалото се налягане и затворен термостат и бум.... , странното е ,че гърми кранчето а не някой дърт маркуч.

    Ако има как да се закачи един манометр на някой маркуч преди или след парното и да се види колко надува в обороти на загряло...
    Да де обаче... Автора на темата е написал, че е думнало когато нее имал капачка на разширителния съд! Според мен просто колицата му по някаква причина прегрява и от там стават всички тея нещица...
    Перки пускат ли се вообще?!
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •