Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86

Thread: Термостат 1.9JTD 16v 140 HP

  1. #1
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default Термостат 1.9JTD 16v 140 HP

    Здравейте юнаци.
    Да ви питам нормално ли е това което се случва при мен или да сменям термостата.
    В градски условия колата си загрява и е почтни на 90 °C
    на извънградско варира като при спускания слиза и до 60 °C .Като вдигна капака маркучите са меки радиатора е топъл.Нормално ли е за този мотор да е така.Служебните 307 2.0 hdi 90кс. като заковат на 90 °C и не мърдат докато при Megan 3 1,5 dCi 90кс.Е подбно като при алфата.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не е нормално. Термостатът е за смяна.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    започва да се пристрастява B&V's Avatar
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Варна
    Posts
    92

    Default

    Здравей колега. Аз имам същата кола и имах същия проблем тази зима. Особено след спускане температурата ми падаше на 50 градуса. След като смених термостата дори и в най-големия студ след като загрее заковава на 90 и не мърда от там. Много съм благодарен на Пининфарина, той ми го смени с модел от Рено по мое изрично желание.
    Alfa Romeo 147, 1.9 JTD 16 V

  4. #4
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default

    Благодаря ви колеги ще се сменя явно като влезе в бокса за ремачките и водната помпа (посъветваха ме с ремъка и тя да се смени)

  5. #5
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Е ако е нов внос и не се сменян - сменяй.

    Ако е нов термостата и навън е под нулата и си пуснал парното, стрелката може да падне.

  6. #6
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default

    Да нов внос е а парното е супер но има една друга чудесия но нека сменят днес масла филтри като се сменят и на купето да видим ще го имали проблема.Има една неприятна лека миризма на изгорели газове като се усилят оборотите на парното.Ако не се оправи ще пусна нова тема че какви ли неща неси мисля вече.
    Last edited by fakirastanly; 05-03-2014 at 14:25.

  7. #7

    Default

    Термостат.
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD 2001 150 HP Berlina

  8. #8
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    И със здрав термостат ако спускаш 10-15км и си пуснал парно, не само ще падне до 50 градуса, а даже ще го кара на замръзване без значение какъв ти е термостата...дизела не може да държи температура особено при спускане на скорост...

    ---------- Post added at 21:55 ---------- Previous post was at 21:53 ----------

    Quote Originally Posted by fakirastanly View Post
    Да нов внос е а парното е супер но има една друга чудесия но нека сменят днес масла филтри като се сменят и на купето да видим ще го имали проблема.Има една неприятна лека миризма на изгорели газове като се усилят оборотите на парното.Ако не се оправи ще пусна нова тема че какви ли неща неси мисля вече.
    Изгорелите газове аз ги имах от спукана метална тръба на егр-a, след затапване с ламаринка се оправи.
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by pesho_kj View Post
    И със здрав термостат ако спускаш 10-15км и си пуснал парно, не само ще падне до 50 градуса, а даже ще го кара на замръзване без значение какъв ти е термостата...дизела не може да държи температура особено при спускане на скорост...

    ---------- Post added at 21:55 ---------- Previous post was at 21:53 ----------



    Изгорелите газове аз ги имах от спукана метална тръба на егр-a, след затапване с ламаринка се оправи.
    Много добре си ги държи. Не мърда при работещ термостат. Как се охлажда според теб до 50 гр. когато големия кръг е затворен.
    И втори въпрос- защо моя двигател не се охлажда докато се катеря нагоре- надолу по Боровец.
    Last edited by lordliness; 06-03-2014 at 03:57.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Много добре си ги държи. Не мърда при работещ термостат. Как се охлажда според теб до 50 гр. когато големия кръг е затворен.
    И втори въпрос- защо моя двигател не се охлажда докато се катеря нагоре- надолу по Боровец.
    Дъжи ги ама друг път!!!


    За двигателя разбрах, но каква точно е колата 147-156?

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by haljscho View Post
    Дъжи ги ама друг път!!!


    За двигателя разбрах, но каква точно е колата 147-156?
    Знам, че се смяташ за много отворен, пише каква е, ти ли ще ми кажеш какво прави моята кола без да си я виждал никога?
    Стои на 90 и никога не мърда, отговори на двата въпроса да те видя.
    Явно не си карал много читави коли
    Click image for larger version. 

Name:	Без име.jpg 
Views:	57 
Size:	10.5 KB 
ID:	128905

    на слизане от Боровец скорост 80- 90 външна температура около 10 градуса по целзий
    Last edited by lordliness; 06-03-2014 at 07:49.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12

    Default

    Това е глупаво да се твърди че при спускане системата се охлажда,термостата трябва да си държи определени нива на температура да речем от 88-93 това е само за пример.За това се нарича термостат за да термо-регулира.Ако го нямаше този термостат или ако не работи тогава може да се охлажда при спускане.
    Alfa Romeo 156 Sportwagon 2.4 JTD 2001 150 HP Berlina

  13. #13
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Знам, че се смяташ за много отворен, пише каква е, ти ли ще ми кажеш какво прави моята кола без да си я виждал никога?
    Стои на 90 и никога не мърда, отговори на двата въпроса да те видя.
    Явно не си карал много читави коли
    Click image for larger version. 

Name:	Без име.jpg 
Views:	57 
Size:	10.5 KB 
ID:	128905

    на слизане от Боровец скорост 80- 90 външна температура около 10 градуса по целзий
    Да те питам нещо колега мЪ да не ми скочиш с рогата напред.Една сутрин когато температурите бяха минусуви,паля колата и ужас моторчето на парното не работи.Тръгвам за работа стържа лед от прозореца от вътре и в един момент след 4-5 км гледам температурата на водата 80 градуса.Притесних се,такава тенпература зимата докато ходя на работа никога не съм виждал на моята кола 156,2.4 JTD няма подгрев нкакъв.Разбира се парното винаги ми е работело преди това.След като си смених регулатора на мотора на парното,нещата си дойдоха на място,не вдига повече от 60 градуса .Става въпрос за НОРМАЛНО каране.За слизане от балкана ЗИМАТА няма да коментирам какво става.Какъв ми е проблема за тез ниски стойности на водата при пуснато парно ?
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    С чисто нов термостат Вернет,след това Бер,моята 2,4 156 не може да загрее при нормално каране при пуснато парно над 10км,градско при 90 градуса,пускам парното на макс и температурата пада до 70градуса,това при минусови температури.Термостат си работи коректно,т.е. е затворил,но колата си изстива.За 147 не знам,но дизелова 156 е абсурд да държи 90 градуса при пуснато парно без да е на ръчка,камо ли при спускане.

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Нормално е при много ниска околна температура, работа на празен ход и пуснато парно дизеловият двигател да не може да достигне работната си температура (не вярвайте на индикацията, защото тя работи доста неточно). При продължително спускане на скорост моторът пък влиза в режим "fuel cut-off" и тогава топлината, която отдава мотора е само тази от триенето и от сгъстяването на въздуха в цилиндрите. Т.е - нищожна в сравнение с тази, която се обменя между радиатора на парното и студения въздух в купето. В такава ситуация падането на температурата е още по-голямо.

    Накратко - когато термостатът е затворен и няма приток на течност към големия радиатор а температурата е по-ниска от работната, няма нищо притеснително.

    Но когато термостатът отваря при по-ниска от работната температура, означава, че той е за смяна.
    Last edited by ecotronic; 06-03-2014 at 10:56.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •