Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 106 to 120 of 136

Thread: Мнения за избор на масло

  1. #106
    започва да се пристрастява taks's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Бургас
    Posts
    33

    Default

    Благодаря за изчерпателните отговори ще сложа мотул 10-40 пък да видим какво ще стане.

  2. #107
    Младши алфист Straho's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Gabrovo
    Posts
    17

    Default

    Един въпрос и от мен като стана дума за масла.Грешка ли съм направил като позволих да ми сложат Селения Турбо Дизел 10W40 на 2.4 JTD 20v ,а след проучване се оказа ,че е оказано Селения 5W40 WR ?

  3. #108
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Ако питаш дали Slenia 5W40 WR е по-хубаво от Selenia Turbo Diesel 10W40, то отговора е - да, по-хубаво е! Ако мотора ти е в добро здраве ще изтърпи и тази Selenia TD10W40, за не повече от 3-4хил.км.

  4. #109
    Младши алфист Straho's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Gabrovo
    Posts
    17

    Default

    А след тези 3-4 хил км какво ще стане ? Аз го карах 1500 трябва ли да го сменя веднага ?Може ли да изкара 10 12 хил без да направи никакви щети ?

  5. #110
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Мога да ти кажа повече за маслото, а то е че според техническите си данни е минерално масло със слaб TBN=7 и нисък вискозитетен индекс=155, от което следва че по предназначение това масло запазва характеристиките си най-много до 5хил.км., с хубава нафта, която е с по-малко то 5% сяра в съдържанието си. А в милата ни родина е добре известно, че нафтата ни е с много повече от 5% сяра. Същата тази сяра, която убива маслото в двигателя най-много за около 3-4 хил.км.(в зависимост от стила на шофиране). Това означава че след тези 3-4хил.км ще имаш в двигателя течност-масло, което все още ще има някакви мазителни свойства, но няма да има достатъчен вискозитет, за да се движи през маслената магистрала на мотора (което създава предпоставка за увеличено износване в газоразпределетилния механизъм и недостатъчно смазване в лагеруващи механизми), това масло няма да има и достатъчно почистващи свойства (т.е. създава се увеличено натрупване на отлагания по вътрешността на двигателя и буталата).
    Какво ще стане с мотора не мога да прогнозорам, но тези 10-12хил.км. които си предвидил са твърде много.

  6. #111
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Стига бе, ако направиш подобен анализ и на другите масла , по пътищата не трябва да се движат коли, а всички вече да са с блокирал двигател.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  7. #112
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    221

    Default

    Това с 5-те % сяра в нафтата сигурно е някакво недоглеждане в по-предния пост.....
    Колегата сигурно има в предвид 5 ppm (т.е. 5 на милион)?! Иначе незнам от какво трябва да се правят тия двигатели...та да карат в толкова "приятна" среда
    Alfa 156 2,4 JTD '99


  8. #113
    Младши алфист Straho's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Gabrovo
    Posts
    17

    Default

    Благодаря за информацията колега.Но по твойте думи трябва да сменям на 4 хил км масло с моето каране и по малко. Има ли масло което да сложа и да изкара много смисъл 12-15 хил км или на една година?Това според мен не е редно да си вкарваш колата за смяна на масло секи месец като не я караш много ???Какво предлагаш по тази логика за нафтата някакви добавки за неутрализиране на сярата ?Селениата която е TD то си е пълна синтетика и WR e пълна просто висконзитета е по различен аз за това ще го сменям.Ама те ми дават да мина 20 хил с TD което няма да направя ,но едни 10-12 хил хубаво масло трябва да ги изтрае и да ти е направено за колата според мен поне.Ако има компетентни нека се изкажат да науча нещо.Благодаря предварително!
    Last edited by Straho; 30-06-2014 at 13:27.

  9. #114
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Някак си се почувствах се задължен да отговоря, за да може да водим информиран диалог, а не монолизи от типа "аз така си го правя и не усещам да има проблем". Така де, тия белисими дето ги имаме са изстрадали доста при жабарина който ги е натъртвал преди нас. За това може да се каже, че е наше право да решим какво да правим от тук нататък.

    - Колега Stu, колко превъртели биелни лагери както и износени валове на газоразпределителния механизъм на TS-и и JTD-та 2.4 20V и 1.9 16V, са "рядко срещани", тук в този форум. Турбо-то въобще не го слагам в сметката, то първо изсвирва от лошото масло.

    - Колега Zeppelinist, да, вярно е че точната пропорция на съдържание на сяра в горивото наречено "EU Automotive Diesel" е до 50 ppm за гориво със сертификат Diesel EU-4 и до 10ppm за гориво със сертификат Diesel EU-5 и то при относителна температура от 20-1 градуса целзий. В момента дейставщата наредба за горивата в BG указва съдържание на сяра до 3% за обем от 1тон, а пък отделно от това и до 5% съдържание на био гориво. В BG този процент на съдържание на сяра е по-голям поради технологични причини и все още е невъзможно пълно преминаване към горива сертифицарани като Diesel EU-4 & Diesel EU-5.

    - колега Straho, на маслото Slenia TD10W40 казват че му дават 20хил.км. пробег, и то може да ги издържи без това да е за сметка на ДВГ, но при режим на каране тип "дълги разстояния" - това са пътувания с продължителност повече от 50км/30минути и с равномерно натоварване на ДВГ, а при теб явно режима на каране е тип "Престой/Тръгни" (Stop&Go в оригинал) - това са пътувания с повече студени стартове, последващо загряване и последващо спиране на мотора за повече от 2 часа и пътувания от 10км. до 30км. с времетраене около 15/20 мин., което оказва влияние не толкова на мазилните качества на маслото, колкото на това, че то се изпълва със всички вредни съставки вследствие на горивния процес, в последствие на което маслото губи по-бързо или по-бавно свойствата си, за които писах в предишния пост.

    Според станадрта, на който отговаря двигателя ти Straho, а той е от новата ера, то най-доброто, което смятам че можеш да направиш за своята кола (без да страда джоба ти) е да ползваш масло с вискозитет 5W40 (марка не искам да препоръчвам) и да го караш 12 месеца или 10хил.км, като доливаш когато е необходимо. Сам ще забележиш че маслото няма да мърда на щеката докато не изминеш 5-6хил.км., а след това всеки път, когато караш извънградско нивото на маслото ще намаля на щеката - тогава доливай от маслото което си сложил първоначално. Смеянавай филтър за масло всеки път, когато сменяваш маслото. Добавка за неутрализиране на сярата в горивото няма, но има за повишаване на цетановото число, ако искаш може да ползваш такава.

    Ако искаш съгласувай това с твоя майстор-механик, сигурен съм, че той е компетентен и запознат.

    Наздраве!

  10. #115
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default

    5w40 смяна на 7000км. или една година - пише го в старите учебници по ДВГ при навлизане на турбините.А колегата по горе много точно е описал какво се случва с мотора явно е виждал мотори карани с "хубави" LongLife масла +1 от мен.Отделно че поради екологични евро-стандарти супер са намлени смазващите и миещи свойства на маслото.
    Alfa 147 JTD 16v 140hp Distinctive
    0w40 Shell Helix Ultra

  11. #116

    Default

    Привет, вече за втори път ще слагам масло Eni I-sint 5w40. Сега съм на 10к и при покупката на маслото ми казаха, че това масло е рано да се сменя на 10к и да го карам поне до 12-13к.
    Какво ви е мнението?

    Alfa 156 SW 2.4 JTD 140 hp

  12. #117

    Default

    Quote Originally Posted by Alexius View Post
    Привет, вече за втори път ще слагам масло Eni I-sint 5w40. Сега съм на 10к и при покупката на маслото ми казаха, че това масло е рано да се сменя на 10к и да го карам поне до 12-13к.
    Какво ви е мнението?
    и преди 10 да го махнеш ще е най добре, 10 ти е макса иначе добър избор на масло
    156 2.4JTD 136+ PS

  13. #118

    Default

    И аз съм на същото мнение, сменям масло на макс 10к. км, даже и по-рано.
    Стана ми странно, че този съвет ми даде официалния вносител на маслото.

    Alfa 156 SW 2.4 JTD 140 hp

  14. #119

    Default

    Quote Originally Posted by Alexius View Post
    И аз съм на същото мнение, сменям масло на макс 10к. км, даже и по-рано.
    Стана ми странно, че този съвет ми даде официалния вносител на маслото.
    И според теб кой е по добре информиран
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  15. #120
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Sofia
    Posts
    50

    Default

    Преди година сложих на моята кола Алфа 156 Спортвагон 2.4ДжТД 140 к.с. масло МОБИЛ1 0W40 много хора казаха че съм луд и не е за тази кола. Сега мога да кажа че отново ще си сложа такова масло. За година съм минал около 10000км. и не съм долял нищо просто колата не харчи. Ако е от значение за някои карам я градско и не я форсирам да я ръчкам, просто нормално каране. Много е важно маслото да е хубаво.

Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •