Results 1 to 15 of 316

Thread: С какво масло карате вашите 159?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,470

    Default

    Quote Originally Posted by stoian_off View Post
    Здравейте колеги.Какво ви е мнението за масло Selenia 5W30 Wide Range,Pure Energy за кола с DPF.Подходящо ли е, и какво ви е мнението?
    30 е температурен индекс .. по- добре да е по- устойчиво .. лятото е доста горещо. по добре да е W40
    Аз съм твърдо против Selenia защото съм карал на TwinSpark и Gold и Racing общо взето първите 5000км е добре след това вариатора и самият мотор става по- шумен, ниски и високи обороти.
    Минах на Motul и след 12к нямаше промяна в работата на мотора и вариатора, понеже карах доста на LPG беше съвсем бистро при смяна. motul 8100 x-cess 5w40
    Сега карам Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40 с най-новата технология Fluid Titanium - колата изобщо не ми гори масло- изобщо, карам си като нормален човек, рядко я натискам.
    Бих предложил на колегата Motul или Castrol .. аз лично с друго не бих заредил в този момент. Дори скутера си карам с Castrol - бездимно
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #2
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    81

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    30 е температурен индекс .. лятото е доста горещо. по добре да е W40
    Абсолютни глупости!
    Цифрите в основната спецификация на маслото означават ВИСКОЗИТЕТ (т.к. течливост) при определена (работна в случая) температура

    Е, второто число (5W40)ТРЯБВА да е ТОЧНО такова, каквото е предписал производителя - вискозитет при работна температура (100-150 градуса по спомен)! Ако това не е спазено, то маслото ще е или по-гъсто или по-рядко, относно спецификата на двигателя и това, което инжинерите са сметнали за необходимо.
    Първото число (5W40) е вискозитет на маслото при студен старт или иначе казано при първо палене за деня. Това вече има значение в каква географска област се намира двигателя - 0W ще e по-течливо от 10W при -10 градуса (примерно) т.е. двигателя ще се развърти по лесно с 0W.

    Буквата W идва от WINTER (зима) и се отнася за първата цифра в спецификацията - 0W, 5W, 10W и т.н.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  3. #3
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,470

    Default

    Quote Originally Posted by Gamma View Post
    Абсолютни глупости!
    Цифрите в основната спецификация на маслото означават ВИСКОЗИТЕТ (т.к. течливост) при определена (работна в случая) температура

    Е, второто число (5W40)ТРЯБВА да е ТОЧНО такова, каквото е предписал производителя - вискозитет при работна температура (100-150 градуса по спомен)! Ако това не е спазено, то маслото ще е или по-гъсто или по-рядко, относно спецификата на двигателя и това, което инжинерите са сметнали за необходимо.
    Първото число (5W40) е вискозитет на маслото при студен старт или иначе казано при първо палене за деня. Това вече има значение в каква географска област се намира двигателя - 0W ще e по-течливо от 10W при -10 градуса (примерно) т.е. двигателя ще се развърти по лесно с 0W.

    Буквата W идва от WINTER (зима) и се отнася за първата цифра в спецификацията - 0W, 5W, 10W и т.н.

    * не е при определена, а при точно 100 градуса
    * цифрите са устойчивост при определена температура, а не вискозитет(това е вторчина променлива) -след като превишиш максималната температура и маслото стане на чорба и не смазва достатъчно..
    * при мен зимата като не пада под -10 градуса и лятото като достигаме температури от 40+ на околната среда
    -Аз пътува и в Гърция, южна Италия и тн .. там е още по- горещо, а по големите изкачвания ?
    Дали няма да е по устойчиво W40 ?
    Ще слагам 0W30 .. кога ще паля/карам при -40 градуса ?

    Каквото ти харесва с такова карай ..
    В книгата на Алфа 156 пише, когато караш нормално слагаш 10W40 .. когато караш като racer 10W60 .. защо ли ?

    Според SAE J300-07 от 2007 г. минималният вискозитет HTHSmin при 150 ° C и висока скорост на изменение на натоварването за SAE 0W-40, 5W-40 и 10W-40 е променен от 2,9 mPa·s на 3,5 mPa·s. Обосновката е, че преходът от SAE xW-30 към SAE xW-40 трябва да осигури увеличена дебелина на лагерния маслен филм в по време на работа на двигателя
    - по- малко износване.
    Last edited by flipz; 06-08-2022 at 21:24.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  4. #4
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    81

    Default

    Ей, не падаш по гръб...

    След SAE виждаме няколко числа, които са разделени от буквата W и тире. Да вземем за пример SAE 5W-30. На достъпен език го обясняваме по следния начин. 5W е нискотемпературният вискозитет, който означава, че студения старт е възможен при температура не по-ниска от -35 °С ( тоест от числото преди W изваждаме 40). Това е минималната температура, при която маслената помпа е в състояние да изпомпва маслото през системата, без да допуска сухо триене на вътрешните части. Тоест, колкото е по-ниска цифрата преди „W“, толкова маслото е по-течливо при ниски (зимни) температури. Първата цифра пред W показва именно това, но по никакъв начин този параметър (цифра) не влияе на работата на загрелия двигател.
    Много по-интересно е второто число, това след буквата W – или високотемпературния вискозитет. В нашият пример 30. Това число представлява сборен показател, показващ минималния и максимален вискозитет на маслото при работни температури на двигателя: 100 – 150 °С. Колкото цифрата след W e по-голяма, толкова е по-висок вискозитета на маслото. Повишената течливост, която се търси при студения старт, тук вече не е желана, защото горещото масло така или иначе е течливо. Но дали по-високият вискозитет на маслото е добре за вашия автомобил, може да ви отговори само и единствено производителят на автомобила.
    Last edited by Gamma; 06-08-2022 at 21:39.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  5. #5
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,470

    Default

    Quote Originally Posted by Gamma View Post
    Ей, не падаш по гръб...




    Омота се в собствените си размишления!
    От това, което си написал следва да си караш колата с 5W50, а не с 5W30
    * Това са твой следствия ! Ако съм мислил като теб да съм карал с такова или да съм го написал.


    Абсолютно НЕ.
    ALFAOWNER
    "
    Само последните 1.9 бяха обозначени с 30 и мисля, че това беше само в стремежа за по-ниски емисии, масло 30 ще има малко по-малко съпротивление от масло 40.
    Механиката на двигателя е проектирана да работи с масло 5w40, така че това би било най-доброто за използване "
    https://www.alfaowner.com/threads/oi...-5w40.1126569/

    2)
    Както беше отбелязано, спецификацията беше намалена, за да се помогне на разхода на гориво (по-малко триене), но ако имате работещ DPF, може би е по-добре да използвате 40, тъй като маслото се разрежда с течение на времето с допълнителното дизелово гориво, добавено по време на регенерационния цикъл!

    - хора с по 4-5000 публикации / надеждни алфисти
    Last edited by flipz; 06-08-2022 at 21:45.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #6
    започва да се пристрастява Gamma's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Бургас/София
    Age
    46
    Posts
    81

    Default

    В крайна сметка в "книжката" пише:
    Click image for larger version. 

Name:	maslo.jpg 
Views:	19 
Size:	22.0 KB 
ID:	172673
    Last edited by Gamma; 06-08-2022 at 22:00.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm Ti
    Fiat Marea 1.6 16V ELX
    Chrysler PT Cruiser 1.6i

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,470

    Default

    Quote Originally Posted by Gamma View Post
    В крайна сметка в "книжката" пише:
    Click image for larger version. 

Name:	maslo.jpg 
Views:	19 
Size:	22.0 KB 
ID:	172673
    Имам тази книга от 7 години .. мислиш ли че не знам какво пише ?
    Като ти харесва, карай си с това което пише. Колегите от Италия са решили поради определени обстоятелства това да впишат
    Аз карам повече от 5 години с което съм преценил. Castrol EDGE FST TITANIUM 5w40
    PS. ако ти е интересно.

    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...=1#post1498426

    "А за 1.9 jtd 16v 2006г. какво да сипя? В моята книжка пише WR, т.е. 5w40, а в новата WR P.E. (5w30) То 1.9 не е ли същия мотор и при новите?"

    "От 2009 края започват да препоръчват и за 2.4 двигателя 5w30 , но маслото е 5w40(първоначално препоръчаното от производтеля).

    От момента в който влиза стандарта Euro 5a в книжките пишат 5w30 което е с по-малко пепелно съдържание и отговаря на този стандарт -образува по-малко пепел, сажди и вредни вещества при изгаряне.

    Отделно от 2010 год. няма 1.9 дизел, а само 2.0 дизел при 159-ката.Няма и 2.4 двигател.

    Сега има и масла 5w40 което отговаря на Евро 5 стандарта и е с намалено пепелно съдържание.Има един сертификита повече, сега не ми свлиза в страницата на Бардал.Бардал имат такова и е с около 4-6 лева по скъпо от първоначалното 5w40 произвеждано преди да влезе в сила Евро 5 ."
    Last edited by flipz; 06-08-2022 at 22:56.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    Не съм експерт по маслата, но има разлика от 5w30 до 5w30... не е едно и също. Разгледайте Motul колко разновидности 5w30 имат които покриват различните стандарти и съответно от кои производители са сертифицирани тези масла.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •