Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70

Thread: Акумулатор

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако приемем, че кпд - то на ДВГ + алтернатор е 33 %,
    Tова не е ли твърде оптимистично?
    А и най-доброто КПД, мисля че е само около зоната на максимален въртящ момент.
    На празен ход (висене по задръствания) май е доста по-нисък тоя процент.

  2. #32
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Tова не е ли твърде оптимистично?
    А и най-доброто КПД, мисля че е само около зоната на максимален въртящ момент.
    На празен ход (висене по задръствания) май е доста по-нисък тоя процент.
    Да, оптимистично е. Правя сметката за минималния възможен разход.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #33
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    И като за капак зареждането което дава алтернатора при ниски обороти на мотора докато висим по задръстванията много често е недостатъчно за фарове,вентилатори и подгреви на стъкла,огледала и седалки и което не достига като ток се дърпа от акумулатора.После гасим и на сутринта се чудим що не върти жизнерадостно,уж нов ,а се лигави.

  4. #34

    Default

    Това сигурно е най-оптимистично възможното, но при мен няма толкова градско, а го правя преди всички не толкова заради акумулатора(него така или иначе и нов да е имам възможност и ще го правя вече) защото 2-3 пъти в годината ще му "бия заряд", а най-вече жаля алтернатора, щото съм си такъв че сдаде ли багажа няма да го ремонтирам, а направо ще го сменям.


    Тоест не ми се дават пари за алтернатор, който е сдал багажа преждевременно ...а и не виждам смисъл да предизвиквам съдбата като нехая.


    Точно заради това преди 2 седмици смених всички 5 ватови крушки в купето с лед крушки от 1 ват, а вчера ми пристигнаха и дългите крушки които са като бушони за лапмов телевизор и са с дължина 41 милиметра за предния плафон в купето и за заменяне на крушката от 10 вата в багажника.


    Така в купето, багажника и вратите(предните) ще съм с обща консумация = преден плафон 2х 1 ват + 1 крушка от 2 вата + заден плафон 2х 1 ват + предни врати 2х 1 ват + багажник 1 х2 вата = 10 вата обща консумация, вместо предишната "оригинална" консумация от 2х5 вата +10 вата+ 2х 5 вата + 2х 5 вата + 10 вата = 50 вата ...


    Тоест 400% по-малка консумация от предишната ...


    Предстои на късите да избера дали да е с трицветни ЛЕД крушки които гледах и нма мен и на един колега ми харесаха, но малко не вярваме на посочените ватове като заместваща мощност, нито на луксовете/лумените ... Ама ще избирам, след като почета малко по форуми най-вече за насочването на светлината от ЛЕД крушките ...


    Междувременно се оглеждам и за замяна на задните 21/5 ватови крушки с ЛЕД, но без да ми показват грешка на компа, но засега не виждам възможност...


    На регистрационния номер отзад ще ги оставя, щото няма смисъл да ги сменям с ЛЕД и да ми дава грешка, а с други ЛЕД които също консумират 5 вата не виждам особен смисъл при положение че консумацията е същата ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #35
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Същественото предимство на LED дневните е в това, че работят в токов кръг, който не се следи от клюкарката и като така не е необходимо да се ползва еквивалентно съпротивление, което води до запазване на консумираната мощност.

    Всяка друга подмяна на КНЖ с LED (с изключение на фаровете) не води в съществено понижаване в консумацията.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #36
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Имайте на предвид, че стикерите на акумулаторите много нямат общо с действителните им параметри в експлотационни условия. Това е информация от човек който се занимава именно с продажба на същите и е доста напред с разните им тестери и глупости, винаги тества новоте модели с тия машинарийки.

    Пс Та по тая логика стигаме отново до "колкото повече- толкова повече".
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  7. #37

    Default

    Да, прав си.


    От моят квартал има един шофьор на "международни превози", тоест фирма за международни превози и той ми казва: "Отивам в Испания, товарят ме с акумулатори от един голям склад- акумулаторите нямат етикети.Карам ги до Белгия, разтоварвам половината и ония започват да им лепят етикети Варта...В Германия разтоварвам другата половина и там им лепят етикети на друга марка..."

    "Еб**а му м***а ..., и ние си мислим "Купувам марков акумулатор"
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #38
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post

    Ето и малко сметки:

    1 kWh енергия се добива от изгарянето на 0,083 kg бензин (0,114 л.).

    Ако приемем, че кпд - то на ДВГ + алтернатор е 33 %, това озвачава, че 1 kWh електроенергия в колата ви се добива от 0,341 л. бензин.

    Това означава, че карането в продължение на 1 час на къси светлини, ви струва 0,78 лв. Без да броим крушки, рефлектори и пр.
    Егаси късите светлини. Като на кораб.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #39
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Егаси късите светлини. Като на кораб.
    Забравил съм да го сметна за 130 W.

    78 лв. х 0,13 = 10,14 лв.

    С LED разходът е 0,39 лв.

    Благодаря за забележката.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #40
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    И още нещо интересно:
    Един от гурутата по ДВГ на тукашния Технически университет ми каза преди време,че на някои съвременни коли (по-скъпичките и маркови) ЕКУ-то директно командвало " плочката с четките" колко и как да се зарежда акумулатора според сезона и температурата,ставало "оргиналната" да се замени и със стандартна за параметрите на алтернатора,но се губела тази екстра . Сега ,дали се е бъзикал или не, не се чувствам компетентен да преценя,но би било хитро,ако това би удължило живота на батерията и надеждността.
    А бе не става да се замени ей тайа, защото системата е "умна" и си следи и електрониката за правилно функциониране.
    Ето и нагледно вариациите на заряд при моя автомобил с такава система. Само схема, че описанието е по-дълго и няма смисъл да изпадаме в допълнителни полемики:


    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Забравил съм да го сметна за 130 W.

    78 лв. х 0,13 = 10,14 лв.

    С LED разходът е 0,39 лв.

    Благодаря за забележката.
    Демек ще караш поне 2 години, за да излезеш на 0 от замяната им, за да почнеш и да "пестиш" по нещо. А тия диоди от практиката показват, че не могат да изкарат 2 години. Сега, ако си намалил интензитета им може и да изкарат 2 години, специално при теб.
    Или накратко - танто за кукуригу.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  11. #41
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    ... А тия диоди от практиката показват, че не могат да изкарат 2 години. Сега, ако си намалил интензитета им може и да изкарат 2 години, специално при теб.
    Или накратко - танто за кукуригу.
    Прав си. Китайците (и не само) масово се силят с мощността, защото това се харесва на клиента.

    Например продават за около $30 LED крушки (чифт), обявени за 30 ватови, които реално са 10. Но и при 10W те пекат като за световно и поради това, вероятно ще сгънат скоро, както казваш.
    В конкретния случай (DRL намястото на мигача на 159) 2W са предостатъчни и при тази мощност топлоотделянето е съвсем поносимо и няма проблем да се окажат вечни.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #42
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Леле, леле..., ако ще слагате лед крушки за да пестите енергия (пари), по-добре си купете някаква друга евтина кола на метан. На тоя тип автомобили, тия сметки изглежда малко смешно да се смятат, след като данъци, застраховки, подръжка и обслужване надхвърлят 1500лв + 1500-2000лв за гориво на година. Аз също съм с лед дневни, ама не за да спестявам пари, а защото ме кефи и освен това гледам да не изгарям рециклираните ми рефлектори. Да не говорим за цената на качествените лед светлини, че тогава ти 60ст дето ще ги спестяваш на час ще има да движиш 2г докато се избият, тъкмо докато изгорят и пак отначало. Общо взето колкото повече сметки водиш, толкова повече разбираш как си си го наврял до картофите. "Кеф цена няма" беше едно от първите неща които осъзнах преди 10-12г купувайки първата си алфа и продължавам да го твърдя и до днес. Без лоши чувства, предполагам Еко ще се засегне малко, за което се извинявам, но така стоят нещата.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  13. #43
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Изобщо не се засягам, защото си напълно прав. Идеята далеч не е в пестенето. Просто посочих нещата и от тази гледна точка.
    Иначе и при мен основният мотив е в щаденето на късите светлини и в по-доброто възприятие на стоп светлините през деня. А и на мен повече ми харесва, как светят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #44

    Default

    Мдаа, и аз им нямам много доверие на китайските ЛЕД творения. Взех си ЛЕД габарити от алиекспрес, след няколко месеца едната крушка започна да мига. Другата си свети, без проблем. Един приятел си взе подобни от друг сайт, и при него едната крушка се предаде...

    Затова си оставам фен на импулсните модули, които пускат дългите на 30%
    Модула струва 13 лева и е 'вечен', а крушките на дългите, ако са халогенни са 7-10 лева чифта и светят много години.

    И с него не светят габарити, интериор, номер, нищо, само двете "дълги" крушки.
    Last edited by dhtj; 03-10-2018 at 11:56.

  15. #45

    Default

    Леле, леле..., ако ще слагате лед крушки за да пестите енергия (пари), по-добре си купете някаква друга евтина кола на метан. На тоя тип автомобили, тия сметки изглежда малко смешно да се смятат, след като данъци, застраховки, подръжка и обслужване надхвърлят 1500лв + 1500-2000лв за гориво на година. Аз също съм с лед дневни, ама не за да спестявам пари, а защото ме кефи и освен това гледам да не изгарям рециклираните ми рефлектори. Да не говорим за цената на качествените лед светлини, че тогава ти 60ст дето ще ги спестяваш на час ще има да движиш 2г докато се избият, тъкмо докато изгорят и пак отначало. Общо взето колкото повече сметки водиш, толкова повече разбираш как си си го наврял до картофите. "Кеф цена няма" беше едно от първите неща които осъзнах преди 10-12г купувайки първата си алфа и продължавам да го твърдя и до днес. Без лоши чувства, предполагам Еко ще се засегне малко, за което се извинявам, но така стоят нещата.

    Едното не пречи на другото, но съм сигурен, че почти всички ги слагат на първо място заради повече осветеност на пътя.


    Останалото са "допълнителни" бонуси.


    А дали ЛЕД или друго всеки сам си решава.


    За "греенето" според мен също е относително.Имам едни лунички които са на 220/230 волта за мивката - немски, купил съм ги преди 8 години.От три лунички досега нито една не се е предала.Немски са и във всеки един момент можеш да ги хванеш и свалиш с пръсти, защото просто не греят ...


    Бяха с около 30% по скъпи от китайските лунички на пазара които се предлагаха тогава.Сегашните китайски лунички са около 500% по евтини от тези немски лунички.


    При всички положения не пречи да се проват ЛЕД крушки, който при по-голяма осветеност, по-ниска консумация и по-малко греене във фара ще са по-добрият избор от халгенките ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •