Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52

Thread: Избор на масло според точни показатели?

  1. #31
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    С 220 не вярвам да не го пипа
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  2. #32
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Няма такъв ДВГ, който да не харчи масло, въпроса е колко и къде отива. TS и JTD ако са изрядни са с много малък разход на масло, а ако е уцелено и правилното масло се получава изненадващо добра комбинация.

    Ако се кара предимно на къси разстояния и за кратки интервали (т.е. "градско") маслото няма да мърда на щеката, но това съвсем не означава че няма разход на масло. А колегата "Black power" дава инфо, че кара на магистралата с доволна скорост, така че за него е "друг случая"

  3. #33

    Default

    За 8000км от максимум е паднало на няколко милиметра (1,2 на око) под него. А двигателя е на 216 000км реални с хибридизирано gt 2256v на 2.3 бара.

  4. #34

    Default

    Quote Originally Posted by Black Power View Post
    За 8000км от максимум е паднало на няколко милиметра (1,2 на око) под него. А двигателя е на 216 000км реални с хибридизирано gt 2256v на 2.3 бара.
    Аз тези дни мисля да сменям и аз масло и мисля да заложа на добрата стара Selenia 20k



  5. #35
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by Black Power View Post
    За 8000км от максимум е паднало на няколко милиметра (1,2 на око) под него. А двигателя е на 216 000км реални с хибридизирано gt 2256v на 2.3 бара.
    Ако си караш пълноценно колата на тва налягане едва ли ще издържи моного турбинката ако си с 5/40....

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  6. #36
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Някои карат колите много други по- малко, колите са различни. На практика се обезмисля честата смяна на масло при средна експлоатация на една кола за период около седем години и пробег в порядъка на 70- 140 000 км.
    Реших да коментирам наблюденията ми , защото смяната на масло съвпадна със смяната ми на антифриз и проблем с включването на перките, което коментирам в една съседна тема.Та в общи линии е това, че когото смених антифриза започна борбата с включването на перките, което ми коства общо над 2-3часа работа на място на двигателя за да достигне раб. температура и да видя дали включват перките.Първите два дни след смяната на антифриза бях със старото масло, което беше на 8хиляди ,и на каране на по високи обороти до достигане на около 80градуса на двигателя му трябваха още 5-10мин. на място за да подмине чертата на 90гр. на таблото.След като смених маслото при идентични атмосферни условия и маршрут, след достигане на 80гр спрях и чаках над 15мин. но двигателя така и не достигна чертата на 90гр., като накрая се принудих 1-2минути за го форсирам на място до 3-3500 оборота за да достигне тези градуси.Нали знаете от какво се покачва температурата?!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  7. #37
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Станало ти е интересно значи!

    Кое масло избра да сложиш?

    Маслото има три основни функции: да смазва, да отвежда топлината от мястото на триене и да почиства мястото на триене. Когато се поизхабят съставките му (а те се изхабяват най-много от почистващата му функция) тогава спада и динамичният му вискозитет от което страда охлаждането и на последно място смазването. Или казано по просто, когато е изхабено маслото то продължава да има качество на смазване!!! но маслото не успява да достигне до мястото на смазване и съответно не може да отведе топлината от мястото на триене (какъв порочен кръг). При това положение се натоварва охладителната система. Лошото, е че охладителната система не може да отмени функциите на маслото.

    Темата е обширна и изисква желание за приемане на много нови факти и някои добре забравени неща.

  8. #38
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Станало ти е интересно значи!

    Кое масло избра да сложиш?

    Маслото има три основни функции: да смазва, да отвежда топлината от мястото на триене и да почиства мястото на триене. Когато се поизхабят съставките му (а те се изхабяват най-много от почистващата му функция) тогава спада и динамичният му вискозитет от което страда охлаждането и на последно място смазването. Или казано по просто, когато е изхабено маслото то продължава да има качество на смазване!!! но маслото не успява да достигне до мястото на смазване и съответно не може да отведе топлината от мястото на триене (какъв порочен кръг). При това положение се натоварва охладителната система. Лошото, е че охладителната система не може да отмени функциите на маслото.

    Темата е обширна и изисква желание за приемане на много нови факти и някои добре забравени неща.
    Eni i-sint 5W40
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  9. #39

    Default

    Никой не спори, че новото е по- добро, но има едно понятие- праг на икономическа ефективност.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #40
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    село Плевен
    Posts
    81

    Default

    Предложете някакво масълце за дизеляка, че до един месец трябва да го сменям. Изисквания - да е 5w40, да не е Селения и да е до 120/30 лева за 5 литра.

  11. #41
    Старши алфист zaryto's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Пловдив
    Posts
    560

    Default

    Quote Originally Posted by stu View Post
    С 220 не вярвам да не го пипа
    С 200 не го пипа миналата седмица пробвах.
    Ако можеше да вдигне 220 и с 220 щях да ти дам резултат .
    Brera 2.4 JTD 20v, 147 1.6 16v Ex, GT 1.9 16v Multijet Ex, 147 1.9 16v Multijet Ex, 147 1.9 8v JTD Ex, 145 1.6 Boxer Ex
    За ортодоксалните “Алфисти” друг мотор освен боксера не съществува!!!

  12. #42
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Радвам се че се интересуваш.

    Предполагам, ти и твоите прители все още не сте докарвали един двигател до пробег от 150хил.км. и последващо не сте замервали износването и параметрите му след тези смени на 15-20 хил.км.
    Не знам за заводски параметри ама аз лично съм носил пълна синтетика 5W40 SM (щото не вярвах, че ще изкара 30 000)за анализ след 18 000км и маслото си беше перфектно - вискозитет, отлагания от гориво, нагар, смоли, стружки.... тези 5-7К км сигурно са за някое М10Д или американско за дефорсак - там сменят на толкова. Та не е зле някой път да пробваш - няма да ти навреди.

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Когато се поизхабят съставките му (а те се изхабяват най-много от почистващата му функция) тогава спада и динамичният му вискозитет от което страда охлаждането и на последно място смазването.
    Съставките на двойно естерно масло знаеш ли кога ще се изхабят ? Динамичния вискозитет пада най-много от висока температура, не от съставки, не от почистване. Ако толкова те е страх от вискозитета сложи си 5W50 5W60 10W60 пълна синтетика (считай двойно естерно или друга истинска синтетика, която никога не е имала нищо общо с нефт) и пак ще си изкараш 30 000км
    Другото дето си го писал няма да го коментирам - сложи си манометър (поне лесно се слага на алфата) и сподели какво налягане ти дава преди 8 и след 8К км, може да ползваш и полусинтетика за опита.
    Last edited by Alamo; 10-08-2014 at 21:04.
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  13. #43
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Радвам се че темата се допълва, и то с факти.

    За твоя информация, до преди ползвах уред за измерване на налягането на маслото, но сега вече ползвам комбиниран датчик и за отчитане на температурата на маслото. Сещаш ли се какво масло трябва да ползвам.

    Както си разбрал и ти, маслото се уврежда най-много от висока температура, а знаеш ли какво му се случва когато прегрее? Има ли нещо общо с процесите които съм описал?

    Ако си дал за тестови анализ масло на 30хил.км, можеш ли да споделиш информацията от теста тук, или поне да дадеш инфо за TBN стойността, която е била замерена.
    Сподели и с какъв стил на каране са изминати тези 30хил.км.

    Естерните масла са хубави (било то и двойно естерна технология???), но знаеш ли на каква естерна основа са? Знаеш ли за какво служат добавените естерни мазнини?

    И още нещо, няма такова масло, което да не произлиза от петрол! Базата на маслото е от петролен продукт, последващо има различни видове обработки, и накрая най-хубавото, което може да се получи е PAO.

    Апропо, предпоследното масло, което ползвах беше MOBIL 1 ESP - 100% PAO, произведено във Франция, вече е в списъка с маслата, които няма да ползвам - причината: при пробег от 4500км (общо 148мото-часа), от които 70% градско (25-35 минутни преходи) и 30% извънградско (умерено каране -140км/ч.), даде аларма за нисък динамичен вискозитет на 2000 оборота при загрял на 100 градуса двигател. Двигателя ми е EU4 и е с два датчика за налягане един на масления филтър и един в главата. Кой датчик мислиш че е вдигнал алармата? Бързи масла предпочитам и HTHS >3.5, а не гъсти масла. Фен съм на MOTUL, предплагам и ти щом споменаваш двойно-естерна технология, но имай в предвид че 300V серията е много повече маркетинг.

    наздраве
    Last edited by Nikosaul; 10-08-2014 at 23:56.

  14. #44
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    село Плевен
    Posts
    81

    Default

    YACCO VX 1000 LL 5W-40 100лв.
    http://www.yacco-bulgaria.com/produc...LL_5W40_BG.pdf

    LIQUI MOLY TOP TEC 4100 5W-40 98лв.

    http://www.liqui-moly.de/liquimoly/m...%204100_EN.pdf

    Разликата в цената е минимална, но кое от двете ще е по-добре за JTD-то ?

  15. #45
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Здравей, според техническите данни, които си приложил, LIQUI MOLY TOP TEC 4100 5W-40 е с по-добри технически показатели. А и YACCO-то е по-скоро бензиново масло, поне според API хомологацията, която притежава.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •