Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Грешка P0170. Въпрос за специалисти.

  1. #1
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default Грешка P0170. Въпрос за специалисти.

    След откачен акумулатор от колата за около 1.5 месеца, след закачането му отново започна да се появява грешка P0170.
    Не се появява постоянно-непрекъснато, но си се появява по някое време, но кога точно не съм хванал.

    Разликите спрямо преди появата на грешката, които съм хванал са следните:
    1. На празен ход след като я запаля от напълно студен двигател, преди появата на грешката, след горе долу 30-50секунди осезаемо се усещаше как започва да си сваля оборотите (отиват към нормалните за празен ход) в процеса на загряване докато колата все още стои на място. Сега това нещо вече не се усеща. Иначе като загрее оборотите на празен ход са си нормални.
    2. Промени си датата на програмиране на компютъра - датата се измести с 1 месец напред - компютъра беше програмиран 22.XII.19XX, а стана 23.XI.19XX.
    В това съм абсолютно сигурен така че нека няма изказвания от рода на "това е невъзможно". Точно тази промяна ме притеснява че може да е проблема - не самата дата, а някаква промяна в програмата на компа - но за съжаление изобщо не съм в час с тази материя...

    Проблеми във вървене или поведение на колата при ускорение не съм забелязал. Всичко си е както си беше преди.

    Слагам две снимки - една на грешката и две показания на сондата.

    Ако някой има идея и то по-скоро свързана с възможна причина от т.2, то нека да сподели.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails lab_graf.JPG   11.JPG  
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  2. #2
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    една такава бензинова котора съм диагностицирал със същия проблем при който ламбдата вече неможе да коригира сместа и бях стигнал до извода, че можеби е от дебитомера, ама не си спомням защо стигнах до този извод. тва беше преди година. ама аз не съм сигурен дъли въпроса ти е точно по тая тема дето аз разчеквам.
    JTDm 170+

  3. #3
    Запален алфист fakirastanly's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Razgrad
    Posts
    267

    Default

    P0170 Fuel Trim (Bank 1)

    Fuel Trimming като понятие означава компенсация на горивната смес

    Вероятно иде реч за ламбда


    http://www.obd-codes.com/p0170
    Last edited by fakirastanly; 30-07-2014 at 16:54.
    Alfa 147 JTD 16v 140hp Distinctive
    0w40 Shell Helix Ultra

  4. #4
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    А защо точно след като бях откачил акумулатора се появи, при условие, че никога до сега не се беше появявала и след това изведнъж хоп грешка?
    Иначе аз прочетох другите теми във форума за тази грешка и видях, че може да е сонда.
    Но обикновено когато изникне проблем от нищото той обикновено е свързан с това което е пипано - а именно разкачения акумулатор.
    Затова и наблегнах на променената дата на компютъра - ако той може да си промени датата хей така, какво му пречи да смени и някой данни от програмата за управление на мотора, а от там вече параметрите да излизат извън зададените за определен режим и ето готова грешка. Ей това ме тормози, че може де е проблема.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  5. #5
    Запален алфист GammaRay's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    50
    Posts
    446

    Default

    Quote Originally Posted by fakirastanly View Post
    P0170 Fuel Trim (Bank 1)

    Fuel Trimming като понятие означава компенсация на горивната смес

    Вероятно иде реч за ламбда


    http://www.obd-codes.com/p0170
    Знаеш ли тая грешка, колко други проблеми обхваща? Ламбда сондата е краен датчик на всички процеси и тя е само един диагностичен уред. НЕ КАЗВАЙТЕ ВЕДНАГА, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ СМЕНИ!!!
    Alfa Romeo 159 1.9 16V SW

  6. #6
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Лог на въпросната ламбда :
    загрял мотор, 30 сек. ПХ, рязко ускорение до 100, 30 сек. на 5та поддържаш 100км/ч и ППХ.
    И това на бензин, след ресет на адаптация, това ако случайно имаш газ

  7. #7
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Quote Originally Posted by emzo View Post
    Лог на въпросната ламбда :
    загрял мотор, 30 сек. ПХ, рязко ускорение до 100, 30 сек. на 5та поддържаш 100км/ч и ППХ.
    И това на бензин, след ресет на адаптация, това ако случайно имаш газ
    И след това какво трябва да видя?
    Нямам газ.
    Адаптация и ресет й правих, ама нищо. Грешката се появява.

    Сондата я наблюдавах: Докато е студена сигнала от нея може да се каже че е правоъгълен със сравнително широки импулси и паузи. След като загрее малко ( не съм отчитал колко точно но може би около 5мин след запалването) импулсите стават с по-малка ширина и като загрее напълно стават като на прикачената снимка.
    При ППХ показва 0 (права черта). При ускорение на 3-та до прекъсвач стига до 0.88 като формата на сигнала е като на снимката.
    Когато е пусната по надолнище на ППХ, но с обороти под 2000 държи стойности близки до 0,88. Ако я карам нормално се колебае около средна стойност 0,5 - формата на сигнала е винаги като на снимката.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  8. #8
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    отиваш в боша и се договаряш да ти сменят туй онуй за да видиш дъли ще се оправи. ако не се оправи черпиш ги мошно и си слагат твойте си датчици.
    JTDm 170+

  9. #9

    Default

    Здравейте колеги, пиша тук за да не отварям нова тема. Колата е Алфа 156 2.0ТС 155 коня бензин/газ...Всичко започна от там, че колата започна да вдига много разхода от порядъка на 18/100, та реших да я закача на диагностика и видях, ще ми дава грешки P0170 u U1600. Изтривам грешките и като покарам пак се появяват. Вчера купих нова Ламбда сонда NGK и определено колата стана по спокойна, но отново ми излизат тези грешки. Изтрих грешките, реших да я адаптирам на на ново, но като покарам същата работа. С новата ламбда минах вече 50 км, но все си излизат грешките като покарам, а утре мисля да ходя и на газаджия да ми я настрой на ново. Преди 25000 км. съм сменил свещите Denso Iridium IK20TT (4702) и Denso Iridium Power IU22 (5361) ,кабелите Champion CLS055 (Made in France) и дебитомер оригиналния Bosch. Да отбележа, че преди 2 седмици пък ме предаде датчик колянов вал и той е чисто нов. Някой ако може да ме ориентира къде да търся проблема, че взех да се отчайвам само сменям, а все някакви проблеми. Благодаря предварително.
    Last edited by grenlould; 06-09-2023 at 15:02.



  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Въросната грешка, най-вероятно се записва заради лошо настроена газова. За да се потвърди или отхвърли това предположение, ресетни адаптацията на ECU-то, изтрий грешката и покарай 100 км само на бензин. Ако грешката не се записва, започни да караш на газ и когато се запише, погледни стойността на FRA параметъра. По нея ще стане ясно, в каква посока трябва да се коригира сместа на газ за да не възниква грешката.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Въросната грешка, най-вероятно се записва заради лошо настроена газова. За да се потвърди или отхвърли това предположение, ресетни адаптацията на ECU-то, изтрий грешката и покарай 100 км само на бензин. Ако грешката не се записва, започни да караш на газ и когато се запише, погледни стойността на FRA параметъра. По нея ще стане ясно, в каква посока трябва да се коригира сместа на газ за да не възниква грешката.
    Вече съм почти сигурен, че проблема е в газта, защото на празен ход като работи и е на газ се усеща едно неспокойствие в двигателя, а като обърна на бензин нещата се успокояват, макар, че пак не е толкова спокоен, но като я адаптирам и си работи перфектно на бензин, но покарам ли на газ пак почват чалъмите. Изглежда ECU-то се осмита от газта ,а адаптацията ще я направя, но въпроса ми е следния. Утре като тръгвам за газаджията задължително ли е да карам до там на бензин след като съм я адаптирал или не е проблем да карам на газ? Защото сега и да и направя адаптацията и като тръгна на газ пак ще и разбута ЕCU-то.



  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Най-добре да ресетнеш адаптацията и после да караш само на бензин преди да се прави настройка на газовата.

    Май трябва да изясним нещо важно. Когато ресетнеш адаптивните параметри, ти не я адаптираш а нулираш вече извършената адаптация и ECU-то се връща на фабричните си настройки. После, като започнеш да караш, то се адаптира според горивото. Ако я караш на бензин, ще се адаптира правилно. Ако я караш на газ, ще се адаптира неправилно, защото вече е ясно, че настройката на газовата не е добра. Ако после се направи нова настройка на газовата, ще стане боза.
    Last edited by ecotronic; 06-09-2023 at 18:11.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Казваш ,че забелязваш неспокойна работа при обороти,случва се някой инжектор на газовото да не е в час,по-рядко цялата рейка да е за смяна,често се чува да чука яко,понякога проблема може и да е от филтърчето на газта ,ако има такова,баш така се държи мотора,на празен ход е ок,но в движение попридърпва ,като се задръсти с ръжди ептен забива,а някои системи и обръщат автоматично на бензин след десетина секунди на пълна газ.Филтърчето е доста финно и лесно се задръства,по правило на газостанциите имат филтри ,но .... .
    Една диагностика на газовата по време на движение може да помогне.
    Аз бих карал по ред-първо на бензин да работи нормално във всякви режими и после газовата.
    Last edited by 546; 06-09-2023 at 19:55.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Най-добре да ресетнеш адаптацията и после да караш само на бензин преди да се прави настройка на газовата.

    Май трябва да изясним нещо важно. Когато ресетнеш адаптивните параметри, ти не я адаптираш а нулираш вече извършената адаптация и ECU-то се връща на фабричните си настройки. После, като започнеш да караш, то се адаптира според горивото. Ако я караш на бензин, ще се адаптира правилно. Ако я караш на газ, ще се адаптира неправилно, защото вече е ясно, че настройката на газовата не е добра. Ако после се направи нова настройка на газовата, ще стане боза.
    Ясно, значи ще я зануля преди да му я закарам, но пътя ми до там е около грубо 30 км. та ще бъде ли достатъчно това разстояние, че да се адаптира колата докато я карам на бензин?



  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by grenlould View Post
    Ясно, значи ще я зануля преди да му я закарам, но пътя ми до там е около грубо 30 км. та ще бъде ли достатъчно това разстояние, че да се адаптира колата докато я карам на бензин?
    Да, достатъчни са. Но нека, както каза колегата по-горе, човекът, който ще прави настройката да прегледа уредбата, защото за да започне да тя да работи лошо, обикновено си има причина и ако тя не бъде отстранена, голяма файда от нова настройка, няма да има.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •