Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Технически преглед на МПС

  1. #1
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default Технически преглед на МПС

    Здравейте, този месец трябва да минавам ГТП, и тъй като от изискуемите документи трябва и квитанция за платен данък на МПС, искам едно уточнение!

    Нямам време да ходя до общината, затова мисля да платя данъка онлайн от сайта на столична община или чрез easy pay.
    Същевременно така издадения документ (платежно) ще послужи ли пред пунктовете за ГТП, като валиден?
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  2. #2
    Кърмит avvasilev's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Разград
    Age
    48
    Posts
    144

    Default

    Да! Само гледай да фигурират рамата и ДКН в платежното ... т.е. за основание пиши нещо от сорта "Данък МПС 2014 г., рама № ........, ДК№ ........"

  3. #3
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Благодаря за отговора..
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  4. #4
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Да затворя темата. Оказа се че до нас има каса към СО. Платих си данъка, като в платежното вписаха ДКН на МПС-то и минах ГТП. Издават и касова бележка.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Непрекъснато се говори за това, че ГТП - тата извършвани по различни частни пунктове са фиктивни. Непрекъснато се говори за засилване на контрола. Накараха ги да инсталират видеонаблюдение и пр.
    От друга страна за просрочен ГТП КАТ ти свалят табелите на пътя, спират ти колата от движение и отнасяш акт.
    ..........

    Да си помисли човек, че единствено ГТП - тата извършвани в КАТ по време на регистрация са истински, реално и обективно оценяват техническото състояние и ако то е ОК, на автомобилът му се разрешава да получи регистрационни табели и така да се движи из държавата.

    Наскоро минах по този път и останах меко казано учуден. Освен сверка на номера и проверка на светлини, нищо не ми провериха.
    Очаквах поне спирачките да проверят. Внимателно гледах дали по съседните канали ги проверяват. Не.

    Аз имам дългогодишен стаж зад волана и не са ми нужни стендове за да знам, какво е състоянието им.

    Ами тетка Мара? И тя ли?

    Съзнавам, че за всички така е по-лесно. За нас и за служителите от КАТ. Накратко - недоволни няма.

    А дали е правилно? Кой ще понесе отговорността, когато затриеш нечий живот?

    Докога с тази демагогия?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6

    Default

    Mдаа.
    Никаква проверка не правят на нищо, ама не ти ли отговаря номера на двигателя, става огромен проблем.

    Нема значение че не бачкат спирачки, дърпа на ляво или вредните емисии са 400% над нормите, истинския проблем е номера на двигателя.

    По белия свят двигателят се води резервна част и на никого не му пука дали е сменян или не. Само в бг се минава през някакви ужасни перипетии, технотестове, преиздаване на талони и прочее бюрюкрация и излишно затрудняване на гражданите... Една от многото тъпотии.


    Или пък пожарогасителите. Аз си нося един празен в старата кола. Ама очевидно е празен, тежи 100 грама сигурно, обаче всяка година му слагам "редовна" лепенка и няма проблем.
    А ако си имаш нов, неизползван на една година, но няма лепенка - глоба.

    Тъпи закони и още по-тъпи милиционери. Неочаквано добра комбинация.

  7. #7

    Default

    От друга страна, дали са затегнали контрола за емисиите? Винаги минавам в СБА, тази година обаче, преди да вляза, доста настоятелно ме питаха дали катализатора си е на мястото, че "щяло да има проблем" ако започнат и се установи, че не е.



  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    ....
    Или пък пожарогасителите. Аз си нося един празен в старата кола. .....
    Приятелски съвет - Вземи си един истински и по възможност по-голям. Само този, който не е имал неудоволствието да изпита нуждата му не знае ползата.

    Начина по който аз разбрах това, не го пожелавам никому.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Мен ме върнаха на каналите на КАТ София заради завишени стойности на CO. Евро 4 се води колата, но беше извън нормите. На другата седмица минах след отстраняване на проблема. Абсолютно нищо друго не провериха освен номерата на двигател и шаси.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Другото, което ме учуди е, че не пломбират задната табела, както преди. Демек - всеки може да ти гепи табелите за 1 минута и без да ползва никакви инструменти.

    Оказва се, че това се правело за да могат самите милиционери по-лесно да ги свялят на пътя, когато преценят.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    То дали ще ти гепят предната или и двете, все си прецакан, та спестяваме едни пари за пломбиране...
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  12. #12
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Това пак е монета с две страни, каквито често имаме в живота.
    Да, донякъде това не е правилно, съгласен. Не може да се минава без елементарни проверки.
    Но от друга страна, когато регистрирах БМВ-то, то минах и по обратната страна на монетата. НЕ ми дадоха талоните заради една изгоряла крушка на номера (лява, ако има значение), липса на годност на пожарогасителя и неотваряемост на предните странични стъкла (имаха черно фолио, което премахнах преди да ходя за регистрацията, за да съм изряден, но от лепилото стъклата залепнаха от вътрешната страна на уплътнителите).
    Та сега аз ли нещо не съм уред, че им споменавах майките седмици наред или...
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #13
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    Много трудно някой ще ме убеди, че годишен технически преглед е нещо смислено. Всеки аспект на проверката, гарантира състоянието на автомобила само в момента на прегледа. По смислено би било тия проверки да се правят "на терен". Какво че са ми проверили шарнирите със щанга, като седмица след това носачите са за смяна. Или е много важно да видя дали ми работят спирачките и ръчната, на стенд в оторизиран за прегледи сервиз? Ами нали ги проверявам, ако се появи и най малко съмнение? Там друго ли показва стенда? А като на прегледа са наред, до другата година мога ли да разчитам че ще са?
    Това със светлините пък, е направо абсурдно.
    "Затягат" прегледите, а трябва да затягат пътното поведение. Не се спазват елементарни правила вече. Вчера един "бързак" ми се нерви, че карам с 50 в населено място.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    За някои ГТП е досадно и излишно нещо, но за други е необходимост.

    Навсякъде правилата са различни. Примерно в UK треперят от техния MOT а в САЩ се проверяват само газове и нищо друго.

    Личното ми мнение е, че у нас, впредвид автопарка и квалификацията на някои шофьори, реален ГТП си трябва.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    За мен проверката за газове е абсолютно достатъчна. Но предвид ситуацията у нас, предпочитам да я правят на пътя, изненадващо. Не като сега - "Акция светлина" и....
    Опитват се да ни внушат че новите коли са по надеждни. Може би има нещо вярно, но.... имайки наблюдение върху фирмен сервиз, макар и доста бегло, стигам до извода че и гаранционна кола може да има проблем. И с какво това се променя от годишният преглед? Какво ако мина прегледа с чисто нови китайски спирачни дискове от кашкавал, които след 3 дни са "къдрави"? Нищо!
    Какво ме топли че за прегледа ще се свалят мигащите "електрожени", след като на другият ден пак са на колата и ми вадят очите?
    Случват се и катастрофи поради техническа неизправност. При това - на минали преглед автомобили. Но са малко, в сравнение с тия от безумно шофиране.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •