Results 1 to 5 of 5

Thread: Подмяна механизма на ел. стъклата (заден десен)

  1. #1
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default Подмяна механизма на ел. стъклата (заден десен)

    Тъпия водач на стъклото са го напрвили от една лесно чуплива пластмаса. Счупи се баш когато най-малко трябва да се чупи (в планината преди 5 дневен престой без надзор) и джама се изсипа вътре във вратата. Добре че в планините са честни хората и не пипат коли, дето в стъклата им са забодени бъркалки за кафе и пластмасови вилици. Като свалих водача, много лесно го дочупих на ръка.

    За смяната:

    - Маха се гумената подложка в ръкохватката на вратата. Под нея се откриват 2 болта, които се развиват с шестограм 5.



    - Пластмасата се маха, откача се кабела на копчето за ел. стъклото и се открива гледка към нови 2 болта с шестограм 5:



    - С помощта на малка плоска отверка внимателно се маха капачето зад вътрешната отварачка на вратата. Под него има болт за шестограм 5:





    - В долната част на кората има 3 болтчета, които се развиват с помощта на кръстата отверка:



    - Кората се държи на 6 пластмасови щипки. Излиза напред и нагоре.



    - Преди да се отстрани кората, много внимателно се разкача буксата на пищялката и вътрешната отварачка с жилото.
    - Зад кората има една метална кора, която се държи за вратата с 9 болта. Развиват се с глухо ключе 10.



    - Машинката за ел. стъклото се сваля като се свали мотора от трите болта. Той е коплиран на шлици в машинката, която се намира зад металната кора. Развиват се и двете гайки на водача:



    Освен счупения водач, заварвам здраво дъвкани и пречупени жила, както и изкривена водеща макара (защото е захапало жилото на криво).

    Водача:



    Релсата:



    Макарата:





    Наложи се купуване на нова машинка.
    Марката според кутията е ELEWIND EW 01.109 S R (Полша).
    Но самата машинка си е брандирана Politecnica 80 (Италия).





    Начина и на монтаж се оказа по-различен, но като цяло е доста по-здраво от оригиналното Водача на стъклото е метален. Закрепването към стъклото отново е с метален щифт. Единствено пластмасови са гнездата, в които се движи релсата, но там няма как да са метални.





    - Монтира се релсата към металната кора, след което макарата, но без да се маха предпазната свинска опашка, стягаща жилата към макарата.
    Това се прави точно преди монтажа на електромотора, с цел да се избегне разплитане на жилата.

    - Закача се и стъклото към металния щифт. Намушква се и подсигурителния пластмасов шплент.





    Другото по-различно е, че електромотора се нанизва на трите шпилки и се затяга с гайки от горната страна.



    - Включва му се буксата и може да се направи тест.

    Ако всичко е на ред сглобявате по обратния път.

    Препоръчвам я тази италианска машинка. Първо защото не е китайска. А оригиналната е испанска. Второ - работи добре и безшумно. И не на последно място - Цената и е на 1/3 от оригиналната.
    Last edited by b_angelov; 26-08-2014 at 15:16.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ПЛЕВЕН
    Posts
    342

    Default

    Браво , за пореден път си полезен за всички , които обичат колите си и не са с две леви ръце!!!
    Alfa Romeo Giulietta 170hp

  3. #3

    Default

    На мен ми се беше скапала резбата на търкалото за шилото. Та и аз сменях.
    Колко струва механизма?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 06
    Alfa Romeo 33 1.5 90hp 85
    Ex: Alfa Romeo 156 1.8TS

  4. #4
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by ivan_petkov_stz View Post
    На мен ми се беше скапала резбата на търкалото за шилото. Та и аз сменях.
    Колко струва механизма?
    Цената беше 91 лв. "Оригиналния" беше 250 лв. по спомен.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Бургас
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    Цената беше 91 лв. "Оригиналния" беше 250 лв. по спомен.
    Колега от къде го взе да поръчвам и аз

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •