Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: Какво се потроши по 159-ката

  1. #1
    Запален алфист alex052's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    софия
    Posts
    390

    Default Какво се потроши по 159-ката

    По повод темата :"159/Brera в класация за най-трошливи автомобили втора ръка... "реших като наближа 100 000км. да опиша какво се потроши по 159-ката.Ако имате кеф/отнася се за всички собственници на 159/опишете и Вие какво сте сменяли и за колко км.
    -В момента колата е на 97 400км.Купих я от първи сонственник на 56 000км./поне това помня а ме мързи да погледна/Имам документи за всичко сменяно по колата от него, аз също събирам всяка една хартиика с разход.Ако не броим консумативите/ремъци, ролки, масла, филтри и т.н./ се потрошиха следните неща:
    -преди мен е сменяна хидравлична помпа-не знам причината.
    -Един бр. горен ляв носач/като я взех потропваше/ съдейки по състоянието на джантите има защо да се потроши.
    -Алтернатор/на около 75 000км./
    -Вихрови клапи/на 80 400км./ - искормени.
    -ЕГР. блокира на 87 500км.
    -Тампони на долни носачи смених ги на 96500км. но подозирам ,че са сдали багажа доста по рано.
    -Подгревна свещ 1 бр. -97 125км./сдаде багажа на 92 000км./
    -97 125 км. нови вихрови клапи/то това е глезотия в смисъл можеше и да го не го правя/
    - Кора под двигателя/като я купих беше потрошена/ - то май това е за графа консумативи...........
    - Ремонтирах собственоръчно двете предни седалки/ бордовете се бяха смачкали и деформирали и кожата се е протрила/ Като цяло седалките не са с кой знае какво високо качество на изпълнение.

    В общи линии това е, нарочно не писах стойности на ремонтите за да избегна излишни коментари, всеки сам избира къде ,как и срещу колко финикииски знаци да си вкарва в час ППС то.Ако е възможно да не превърнем темата в боза и да я оставим като чиста статистика ще е добре.Като цяло мен лично не ме интересува коя е най-великата кола на света ,а коя е създадена за егоисти.......затова и карам алфа.Колегите правещи нелепи сравнения с четириколесни превозни средства на немски производители ,моля да се въздържат от коментари.
    Няма невъзможни неща,просто има недостатъчно финансиране.
    156 1,8ТS-99 ......
    EX
    159 1,9 JTD-08

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ботевград
    Age
    46
    Posts
    93

    Default

    Моята я взех преди година на 140 000 км. (едва ли беше реално на толкова, но поне е била поддържана!) сега е на 155 хил. и съм пипкал следните елементи:
    още като я взех си беше за маховик....смених го заедно със съединител и лагер помпа; рециклирах долни носачи и смених тампоните им; поради хъркане на волана смених казанче и течност, но пак го има звука...може би трябва да оправя рейката. И до тук с принудителните ремонти. Вече по собствено желание махнах ДПФ, ЕГР и клапи....имам проблем с ел. огледалата (не искат да се затворят или, ако се затворят не щат да се отворят), както и с нави-то....не чете всички дискове, явно е за почистване....о, да...изгоря ми и един ксенон, но братята китайци ме снабдиха с две крушки за $30. Да са живи и здрави!
    В заключение ще кажа, че ако имах възможност да върна времето назад....100 пъти бих си купил пак същата кола, същата марка!! (само ми се иска да вади по-мъжки звук за тези 230-40 коня!!!)
    Last edited by thecleaner; 20-10-2014 at 19:27.
    Alfa Romeo 159SW, 2.4 JTD, 06, remap, no EGR, no DPF, no "peperudk`s", no eco friendly, a.k.a. THE BLACK MAMBA

  3. #3
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Много тъпа кола 3-та година я карам пукнах се от ремонти. Още като я взех я чипнах, мина се не мина време и се наложи да и сменям чисто новия 7-годишен съединител, но това не е всичко - на следващата година сменях термостат, после се наложи да и купувам 4 гуми и наскоро чистачки. Трошка

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  4. #4

    Default

    комплект съединител, маховик и лагерпомпа. преден носач и накрайник

    предния сайбия е сменял бутало, и консумативи и накрайник, мисля и един носач

    иначе скоро смятам да се отърва от егр, дпф и вероятно пеперуди
    Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, 20V, 200hp NO EGR/DPF/flappers

  5. #5
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Освен всички процедури по ремап,ДПФ,колектор и ЕГР,рециклиране долни носачи,смяна горни-единият 2 пъти,другия един,сега съм с къстъм и съм много доволен.Смяна лагер главина,задна дясна,тя си виеше още като я купих.Смяна на рейка с такава от кола на 20 000 км-2010 г.,беше от стария модел,и дори не подлежеше на рециклаж,тогава смених и казанчето и течноста.Смяна съединител на 90 000 км./почна да буксува още на 75 ооо км,имаше си причина,но няма да я споменавам/.Миналата седмица сменях ляво вътрешно каре и маншон,заради вибрации.Миналата зима сменях и термостат.Разбира се и два пъти ангренаж,ама тва си консуматив.Всичко това за почти 70 000 км. откакто е в мен,или почти 5 г.

    П.С.Абе тая кола верно била баси трошката неземна

    П.С.2.Аааааа забравих,сменяни са и 3 биалетки,без задна лява.
    Last edited by Mury; 04-11-2014 at 11:30.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Sofia, Ovtcha kupel
    Age
    39
    Posts
    433

    Default

    По моята, която вече е на 169 000км ( реални):
    * при предходния собственик (колега от форума):
    - стандартни обслужвания - масла, ф-ри, ремъци и пр.
    - Махнат ДПФ + запушен ЕГР + ремап
    - заден лагер
    * Откакто аз я карам:
    - стандартно обслужване
    - подгревни свещи 4 бр.
    - течност хидравлика - сменена със зелена
    - антифриз + спирачна течност сменени
    - термостат (предстои смяна)
    - преден долен носач (предстои му рециклиране)
    - зимни гуми 4 бр. + летни гуми 2 бр.
    Last edited by sasho_n2; 20-10-2014 at 11:25.
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm, SW, Lancia Delta II 1,6
    ".... 150 На превала Ляв 5 и веднага Десен 5! спирай, че си ебало майката за Ляв 2 на скок !!!ХОРАТА... "

  7. #7
    2009 159 JTDm, 150bhp Виктория's Avatar
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Sofia
    Age
    31
    Posts
    21

    Default

    На реални 310000. Нов внос Италия. Производство 2009та. Закупена преди да навърши 5г
    (159 1.9 jtdm 150bhp)

    - ДПФ се запуши моментално (на изкарване от кат - Авариен Режим 1ви път). Ауто италия обявиха 6хил лв цена, съответно го махнахме (в Алекс Девил на околовръстното). Заради тази повреда автокъщата свали от 9500 на 7к лв цената

    - Ремъците двата, ролки всички, масло двг и масло автоматик (някакво специално било), масло хидравлика, накладки на всички колела. 2хил лв (не ме питайте, още ме е яд)

    - Турбо (взриви се в обороти, като първо компа уж го изключи, но то все пак гръмна при форсиране на място. Авариен Режим 2ри път). Части от турбината излизат от блока, 5хил км по-късно (къде са седяли цялото това време, в главата ли, незнам но е факт че има малка шепа от тях върху буталата). Пълен рециклаж в Гаррет за 1800лв и всичко е ток и жица

    - Преден радиатор - течеше отдолу леко и понеже било на невъзможно за заваряване място (думи на монтьорите в Алекс Девил) нов, май Валео (мисля 600-700лв)

    - Всички предни носачи. 2100лв (тук колата е още на 300.000 км)

    - Турбото продължи да е мега лагаво (я се включи я не, плюс това пълен мъртвец до 2500оборота), затова смениха някакъв датчик на турбото (отпред на маската, близо до левия фар), 180лв. Проблема не се оправи

    Дотук колата е направила вече 2-3хил км само градско.

    - Дюзите даваха корекции/отклонение +6,0 и 7,5 на различните цилиндри - свалиха ги (от Алекс Девил) и УЖ ги носиха на Бош да ги правят (слава Богу, не били Сименс). Дюзите били перфектни. Упражнението слагане-махане - около 300лв труд (нулев резултат)

    В този момент на гаджето ми му хрумва че вероятно има проблем с компресията. След канче майстори, уж все специалисти които НИКОЙ не се е сетил да я мери се измерва.
    Резултати
    1ви - 13
    2ри - 9
    3ти - 15
    4ти - 17
    (май трябва да са 22)

    Тук вече в Алекс девил казват че колата е тотал щета (независимо че виждате колко пари са наляти дотук) и да се отърваваме от нея, че основния щял да е над 5хил лв. Теглим путки лелини и си я караме.

    На дълъг път към Гърция наливаме нафта на Еко-то преди Пазарджик. На 300метра от него колата влиза в зверски авариен режим (3ти път дотук, около 4хил км от купуването й). С каране с мръсна газ колата се поотпуши (черните облаци отзад не ги броим)
    Успешно ни закара до остров Корфу, където след 4-5дни обикаляне из зверски завой (като на Топ гиър най-готиния път в света) се строши пак - Авариен Режим 4ти път. Този път вече няма оправяне, независимо от юркането. Със сетни сили (това е автоматик) по незнайни начини приятеля ми успява да я качи по невероятния баир (автоматика превключва при 5500оборота независимо от ръчния режим, а на втора баира не е качваем заради нямащото го турбо)
    Сервиз там оправя колата (по компютър дебитомер и ЕГР):

    - Дебитомер Бош 400лв с работата (островни цени)
    - Чистене ЕГР

    Колата се прибра в БГ и изкара още 2-3хил км преди да клекне пак.

    - Хидравлика (ау!): слава богу оказа се по-къс ремък с 12мм (най-първото сменено нещо) който е натоварвал ролката на хидравликата и ролката е блокирала и ремъка се е запалил върху нея. Ремък и ролка - 300лв в Алекс Девил.

    Колата при палене веднага след смяна на ремъка на хидравликата чука на умряло (като шепа стотинки в блока). Тук вече аварийния режим е сериозен (5ти номер).

    - Бутала - 1600лв с бутални болтове и сегменти (дано оправи липсата на компресия на 2ри цилиндър)

    - Глава пълен ремонт - 400лв (счупени клапани, повдигачи, легла на клапани, гумички на клапани. Ще разберем точно какво съвсем скоро)

    - Работа за основния ремонт - Х пари (остават и основни лагери на коляновия вал да се сменят поне да има смисъл от отварянето)

    Добрата новина е че мотовилките поне са в добро здраве

    Тема с продължение

    ---------- Post added at 18:00 ---------- Previous post was at 17:56 ----------

    Понеже редактирането на мнение в този форум ми е непонятно, няколко корекции:
    Ремонта на турбото беше 800лв а не 1800. 1800 е цената на ново.

    Спирането на ДПФ-а беше 400лв уж с препрограмиране в Алекс Девил. Как обаче НЕ СА ВИДЕЛИ корекциите на дюзите които са ФЕНОМЕНАЛНИ никой неможе да обясни, питах един по един майсторите и приемчиците. При тези корекции просто можеше да не се купи колата!

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    София
    Posts
    103

    Talking

    Моята (от подписа),купена от Италия преди година и седем месеца на реални 149000 км в момента на 169000 км и
    до момента само консумативи(ремъци,ролки,масла и филтри)
    По принцип още с пристигането се махнаха EGR,DPF,вихрови клапи и се чипна.
    DPF,EGR и клапите си работиха,но
    не ми се чакаше да се скапят,мое решение
    За сега съм много доволен от тоя "спреляк"
    Грях е, да я нямаш!!!АlfaRomeo-156SW/2.4JTD/Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm TI

  9. #9
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by Виктория View Post
    ......
    - положението е трагично, оправете я тая кола и я пускайте за продажба. Като гледам сте млади хора, нормално е така да се наиграете, другия път внимавайте като купувате 5г 9-ка за 7000лв. И аз така се наиграх навремето с една Алфа дето ми излезе мама и тате, важното е да сме живи и здрави
    Quote Originally Posted by code View Post
    Много тъпа кола 3-та година я карам пукнах се от ремонти. Още като я взех я чипнах, мина се не мина време и се наложи да и сменям чисто новия 7-годишен съединител, но това не е всичко - на следващата година сменях термостат, после се наложи да и купувам 4 гуми и наскоро чистачки. Трошка
    И понеже съм много отворен един долен носач от тази сутрин TRW. Това е първото нещо което пипам по окачване, тоя хубостник още като я взех прискърцваше, пълних шарнира с грес, издаяни 2г и сега го въртя с 2 пръста вътре в ябълката. Най-интересното е, че не хлопа, но рязко се разскърца злобно неговото мами

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  10. #10
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    И понеже съм много отворен един долен носач от тази сутрин TRW. Това е първото нещо което пипам по окачване, тоя хубостник още като я взех прискърцваше, пълних шарнира с грес, издаяни 2г и сега го въртя с 2 пръста вътре в ябълката. Най-интересното е, че не хлопа, но рязко се разскърца злобно неговото мами
    Значи още преди 2 години си е трябвало да го смениш.
    Точно за това има огромно разминаване за поддръжката на автомобил за един и за друг.
    Ако бях аз, това щеше да е сменено още преди 2 години. Но ето, ти си го поправил въпреки, че е бил на умирачка още преди 2 години.
    Да, знам, че ще кажеш сега, че това не е нищо, но аз казвам моята гледна точка.
    Можеш сега да вземеш да му бутнеш отдолу шарнира на преса, да го подбиеш и да стегнеш шарнира за още поне 6 месеца. Работи, повярвай. Както казах въпрос на гледна точка дали нещото е свършило или не.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  11. #11
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Значи още преди 2 години си е трябвало да го смениш.
    Точно за това има огромно разминаване за поддръжката на автомобил за един и за друг.
    Ако бях аз, това щеше да е сменено още преди 2 години. Но ето, ти си го поправил въпреки, че е бил на умирачка още преди 2 години.
    Да, знам, че ще кажеш сега, че това не е нищо, но аз казвам моята гледна точка.
    Можеш сега да вземеш да му бутнеш отдолу шарнира на преса, да го подбиеш и да стегнеш шарнира за още поне 6 месеца. Работи, повярвай. Както казах въпрос на гледна точка дали нещото е свършило или не.
    Абе алуминиевия носач на 159 може и да не издържи на напрежението от пресата.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  12. #12
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Добре, че е някой да те цитира да се сетя за тебе ..

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  13. #13
    започва да се пристрастява fbegov's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Прага - Чешка република
    Posts
    38

    Default

    159 вагон 2.2 Няма кожа, навигация и люк- реални 149000 Липсващ капак под двигателя и не подгрява седалките (бушон вероятно)
    Купих я преди два месеца, чета от много време.
    Навъртяни 3000км. Никакви излишни звуци освен леко просвирване на вентилатора в купето - оправено
    Постепенно сменяне на всичко, което според мене е консуматив.
    Леки наченки на симптоми от фобията серво - днес поръчах казанчето и течноста.
    С казанчето, свещите и четирите нови зимни гуми, предстои смяна на течности и в скоростната кутия включително, филтри и капака под двигателя.
    В този вид ще си дойда до БГ, че 7 години не съм се отбивал.
    На пролет - ролки и ремъци
    2,2 jts

  14. #14
    Запален алфист alex052's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    софия
    Posts
    390

    Default

    Преди извесно време започна да има следният досаден проблем:
    -по магистрала при неравности сама изк. круиз контрола и не иска да се вкл.Отделно от това вчера по магистралата при неравност пощуря изкл. АBS,системата срещу пробоксуване и още не знам си кое и круиза.То вярно ,че има неравности по пловдивската магистрала ама..........
    Няма невъзможни неща,просто има недостатъчно финансиране.
    156 1,8ТS-99 ......
    EX
    159 1,9 JTD-08

  15. #15
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by alex052 View Post
    Преди извесно време започна да има следният досаден проблем:
    -по магистрала при неравности сама изк. круиз контрола и не иска да се вкл.Отделно от това вчера по магистралата при неравност пощуря изкл. АBS,системата срещу пробоксуване и още не знам си кое и круиза.То вярно ,че има неравности по пловдивската магистрала ама..........
    Най-първо си виж клемите на акумулатора.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •