Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Луфт в лявата полуоска 1.9 16v JTD

  1. #1
    започва да се пристрастява pi4_s_bravo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    софия
    Posts
    63

    Default Луфт в лявата полуоска 1.9 16v JTD

    Колата е Крома 2 1.9jtd 150 к.с но понеже мотора е по-разпространен в 159-ките питам тук. Проблема е тресене и вибрации при ускорение,и то се усеща в ляво. При разклащане на чашата на вътрешното каре цялата чаша има луфт радиален , все едно между нея и диференциала има хлабина. Няма теч на масло от семеринга , но явно има някакъв проблем. Четох мнения по въпроса когато има луфт в карето (вътрешно) спрямо чашата, но при мен луфта е между чашата и диф-а. Всякакви мнения и предложения са добре дошли.

  2. #2
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Докато не свалиш полуоската трудно можеш да определиш откъде е луфта...бас държа, че вътрешното каре ти е за смяна. Каретата на 159, 156 пълен фейслифт, фиат Стило и явно и твоята са еднакви. 50лв ми струваше карето от Александър ауто. Смених ги и се оправи.
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  3. #3
    започва да се пристрастява pi4_s_bravo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    софия
    Posts
    63

    Default

    Полуоската я свалях като сменях съединителя и луфт в карето не успях да хвана там. Днес като свалях лявото колело случайно пак разклатих чашата и луфт има там, т.е ако хвана полуоската преди маншона на вътрешното каре и се опитвам да я мърдам луфт има само между чашата и кутията. Има едно парче алуминиево хванато на корпуса на кутията около семеринга на лявата полуоска ,но дали държи самата полуоска или нещо такова незнам.

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ПЛЕВЕН
    Posts
    342

    Default

    Quote Originally Posted by pi4_s_bravo View Post
    Колата е Крома 2 1.9jtd 150 к.с но понеже мотора е по-разпространен в 159-ките питам тук. Проблема е тресене и вибрации при ускорение,и то се усеща в ляво. При разклащане на чашата на вътрешното каре цялата чаша има луфт радиален , все едно между нея и диференциала има хлабина. Няма теч на масло от семеринга , но явно има някакъв проблем. Четох мнения по въпроса когато има луфт в карето (вътрешно) спрямо чашата, но при мен луфта е между чашата и диф-а. Всякакви мнения и предложения са добре дошли.
    По симптомите -тресене при ускорение , трябва да е чашата , не карето .Смяната само на каре не решава проблема или го "решава" временно за няколко хиляди километра в зависимост от качеството на самото каре.Оригиналното е около 140 лв.Евтините са ментаци и естествено се предават доста по-бързо.Чашата се износва в каналите , явно материала не е разчетен за теглото на колата , като парадокса е , че тези чаши и карета ги ползват 159-та , кромата и новото браво , а теглото е доста различно-200-300 кг.и явно това оказва влияние.Интересното е , че масово се предава дясната полуоска , а при теб е лявата.Сигурен ли си и проверил ли си и дясната?Иначе има възможност за рециклиране на чашата , малко е специфично , но се прави и след това се слага ново каре и нещата се решават.Самата чаща си е доста скъпа-около 600лв.
    Alfa Romeo Giulietta 170hp

  5. #5
    започва да се пристрастява pi4_s_bravo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    софия
    Posts
    63

    Default

    Дясната може би заради висящия лагер е перфектна. Луфт единствено хванах в лявата, мен в случая ме притеснява да не се окаже че нещо по диференциала е износено и затова мърда полуоската спрямо него. При ниски скорости на 2-ра да кажем е като люлеене докато ускорява, на по-високите заради оборотите на полуоската го усещам като вибрация. Ако съм сигурен че проблема е само в чашата и карето ще го правя, лошото е да не се окаже след това че има проблем и по диф-а и луфта си е останал.

  6. #6
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Щом има вибрация си за каре...колегата е прав, че чашката се износва но при мен специално чашките нямаха външни белези на износеност и бяха идеално гладки на вътрешните стени, виж триподите ми бяха яко разхлопани и в сравнение с новите имага доста луфтове. Оправих се само със смяна на каретата и 20000км нямах проблем и така я продадох. Симптомите бяха "сеене" на предницата при ускорение.
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ПЛЕВЕН
    Posts
    342

    Default

    Quote Originally Posted by pi4_s_bravo View Post
    Дясната може би заради висящия лагер е перфектна. Луфт единствено хванах в лявата, мен в случая ме притеснява да не се окаже че нещо по диференциала е износено и затова мърда полуоската спрямо него. При ниски скорости на 2-ра да кажем е като люлеене докато ускорява, на по-високите заради оборотите на полуоската го усещам като вибрация. Ако съм сигурен че проблема е само в чашата и карето ще го правя, лошото е да не се окаже след това че има проблем и по диф-а и луфта си е останал.
    Така както го описваш люлеене и после вибрации със сигурност е чашата .Субективното ти усещане , че е в ляво може и да те лъже, а това , че дясната ти се е сторила о.кей ,може да те подвежда.Трябва разглобяване и оглед и на чашата и на карето -/трипода/от човек, който е в час , какво вижда и търси.Впрочем люлеенето и вибрациите изчезват ли след определена скорост или ги има само на 2 -ра и ниска скорост?Ако не изчезват , тогава може и да е нещо по диференциала , ако изчезват си за чаша и каре , но коя не мога да гадая дистанционно.
    Alfa Romeo Giulietta 170hp

  8. #8
    започва да се пристрастява pi4_s_bravo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    софия
    Posts
    63

    Default

    При висока скорост не се усещат освен когато се подаде повечко газ- тогава има леки вибрации. Най-вече се усещат при плавно ускоряване на 2-ра при обороти под 2000. Ако се наложи смяна само чаша може ли да се намери ,или трябва цяла полуоска?

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ПЛЕВЕН
    Posts
    342

    Default

    Quote Originally Posted by pi4_s_bravo View Post
    При висока скорост не се усещат освен когато се подаде повечко газ- тогава има леки вибрации. Най-вече се усещат при плавно ускоряване на 2-ра при обороти под 2000. Ако се наложи смяна само чаша може ли да се намери ,или трябва цяла полуоска?
    Само чашата е 600лв.- дясната , лявата предполагам ще е подобна цифра , но както ти казах , за да си сигурен и спокоен е добре да смениш и карето.
    Alfa Romeo Giulietta 170hp

  10. #10
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Късата чашка е малко над 300 лв. по спомен.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  11. #11
    дърт алфист svetlin pilev's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Варна
    Posts
    185

    Default

    При мен симптомите бяха абсолютно същите.Оказа се чашата в ляво,но задължително разглоби и от двете страни за да си сигурен!Каретата ми бяха ОК.Лошата новина е ,че чашата ми струваше 700 лв. и 20 дена чакане на доставка.
    159 SW 2.4 Jtdm 2007
    156 TS 1.8 1999 EX
    Avensis SW 2.2 D4D 2011

  12. #12
    започва да се пристрастява pi4_s_bravo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    софия
    Posts
    63

    Default

    На едно място в София питах информативно за рециклиране на полуоската- 250лв с шлайфане на чашата ,смяна на трипода и баланс на цялата полуоска с гаранция.

  13. #13
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by pi4_s_bravo View Post
    На едно място в София питах информативно за рециклиране на полуоската- 250лв с шлайфане на чашата ,смяна на трипода и баланс на цялата полуоска с гаранция.
    И после смяна на каре,само с техни карета
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #14
    започва да се пристрастява pi4_s_bravo's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    софия
    Posts
    63

    Default

    То това едно на ръка. Проблема на практика къде се появява по-често в лявата или в дясната полуоска? Има ли някаква закономерност или както дойде строго индивидуално? Чисто информативно при Жан цената за смяна на вътрешното каре, шлайфане на чашата и баланс на полуоската 150лв , доволни от него има ли по принцип че повече негативи съм чул.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by pi4_s_bravo View Post
    То това едно на ръка. Проблема на практика къде се появява по-често в лявата или в дясната полуоска? Има ли някаква закономерност или както дойде строго индивидуално? Чисто информативно при Жан цената за смяна на вътрешното каре, шлайфане на чашата и баланс на полуоската 150лв , доволни от него има ли по принцип че повече негативи съм чул.
    Точно същите симтоми,аз ги сменях преди доста време.Първо два пъти трипод,няколко хиляди километра и същата работа.Смених накрая и от двете страни чашите с двата трипода и всичко заспа.
    При мен имаше обаче драма и с маншоните,след смяната изхвърли два пъти греста,без маншона да е скъсан и последния път с чашите освен скоби лепихме и с някакво лепило маншоните и всичко заспа.
    За рециклиране забрави,аз с нови оригинални видях зор,включително имаше и рекламация в фирмения сервиз,както и сменени по гаранция карета...камоли с рециклаж....
    Alfa romeo GTVex
    Alfa romeo 159 08"16V JTDmex
    Audi A6 Avant 09" 3.0 TDI S-line Quattro
    Аudi A3 1.8 20V 02"

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •