Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Къси светлини

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Exclamation Къси светлини

    Здравейте колеги. Отдавна не съм писал тук защото до сега нямах някакви сериозни проблеми.
    Проблема в момента ми е да намеря подробна схема на веригата за къси светлини.
    Преди десетина дни се появи следния проблем. Загасих колата при нормално светещи светлини вечерта. След около час отново я запалих и късите не светеха. Прибрах се и я оставих така. На следващия ден запалих да ходя на работа и късите светнаха. По обед излизах с колата и късите пак не светеха. Тогава отидох при моя майстор да я погледне. Оставих му я до 17 часа и след това отидох да я прибера. Майстора каза че в зелената кутийка (клюкарката) всичко е окей, два пъти я е проверявал, но късите така и не светнали. Прибрах се и към 19 часа излязох отново, при запалването на колата късите светнаха (направо не повярвах). Прибрах се и я оставих отново със светнали светлини. На другия ден отидох пак при майстора със разпечатена схема на светлините за моя модел. С малко усилие намерихме модул М45 (поне аз мисля че е той) на левия калник до фара. Откачихме го и го огледахме но нямаше видими повреди. Майстора каза да го закачим и да включвам и изключвам светлините от ключа без да изключвам от контакт. Видя( по скоро чу), че едно реле не цъкаше и го сменихме с друго. Светлините светнаха. И така всичко до снощи беше наред. Снощи отново се повтори ситуацията - при работещи светлини загасих колата и след това като я запалих късите не светнаха. Сутринта минах през майстора и неговото предположение е прекъснал кабел но каза че може да се ориентира по добре ако има подробна схема кой кабел къде отива иначе трябва да разкулачваме целия сноп и да търсим кабел по кабел кой точно е за късите.
    За това моля ако някой има такава схема за М45 и за инсталацията по осветлението да ми я предостави.
    А може и разбиращи колеги да дадат предположения къде да се търси повредата. Благодаря предварително на всички отзовали се.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  2. #2
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Ето ти схема (на английски)
    Attached Files Attached Files
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    M45 е зелената пластмасова кутия вдясно от таблото с предпазителите под волана. Това е така наречената клюкарка, през която се управлява релето за късите. То се намира в модула на калника (B3 на схемата).

    Дай схемата на твоя човек и проверете дали когато не работят фаровете релето има управляващо напрежение (+12V на извод 85). Ако липсва това управляващо напрежение, търсете проблема в клюкарката или във врътката за фаровете. Ако релето е задействано, пък фаровете не светят, проверете дали има постоянно +12V на неговия извод 30. Малко е вероятно проблемът да е след релето в посока предпазители и фарове.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    благодаря колеги. Задължен съм. Ще дам и схемата и пълното обяснение на ecotronic на майстора още днес.
    Ecotronic врътката за фаровете е изправна - майстора я разглабя цялата и я тества на всяко положение - дава контакт без дефекти. Каза че според него се губи управляващата верига на релето (каквото и да значи това) защото сигнала не можел да го премери през релето за да провери дали стига до него. Определено ще му дам твоите насоки - на него ще му говорят повече отколкото на мен. Ще пиша какво е станало след това.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Здравейте колеги. Да кажа как се развиха нещата. След дълги и безплодни ровения и проби без резултат се свързах с Old Alfist (който е от Плевен) и той се съгласи да си разменим клюкарките за проба. Вчера го направихме - майстора смени местата им и резултата - при мен има всички светлини при колегата къси няма. Разделихме се с колегата Old Alfist а майстора пред мен презапои всичко дето може да се запоява в клюкарката. След това я монтирахме и късите се появиха. Да ама това трая кратко - докато затворим капака под волана и пробваме още веднъж дали всичко е наред. Отново нямаше къси. Майстора ми каза да си вървя и да се върна вечерта , а той щял да види какво може да направи по въпроса. Снощи в 17 часа отидох и той заяви, че е проверявал всичко и е пробвал още два пъти да я слага и маха но късите не светнали. Посъветва ме да си намеря друга клюкарка, защото вече не виждал какво може да направи по тази. Съгласих се и поисках да взема колата, той монтира отново клюкарката и ми предложи да идем до една морга дето преди дни видял такава кола и да потърсим тази клюкарка. Запалих колата и тъкмо тръгвах фаровете светнаха. И двамата останахме учудени , но отидохме до моргата - оказа се 156 и нямаше този одул. Върнах майстора и се прибрах. За това време гасих и пусках колата минимум 5 пъти и фаровете си светеха. Днес продължават да светят до преди малко без да правят проблеми. Това е за сега, ще видя до кога ще имам къси. А през това време си търся друга клюкарка, знам че има раздел продава, но ако някой има читава нека пише на лично. Благодаря предварително.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Добрият подход е да смениш клюкарката, щом не може тази да се отремонтира.

    Имай впредвид, че може зависимостта на късите от клюкарката да се елиминира. Това съм го правил на колегата CHEFO666 (Стефан). Нека той да сподели впечатления от нещо негативно, ако има такова.

    Манипулацията е елементарна, отнема 15 минути и не са необходими никакви допълнителни компоненти.

    PS:

    Направените промени по ел. инсталацията са минимални и поради това е много лесно всичко да се приведе в изходно състояние след като си намериш читава клюкарка.
    Last edited by ecotronic; 13-11-2014 at 12:16.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Ecotronic благодаря за съвета. Снощи се обади майстора и каза че е намерил читава клюкарка и в понеделник ще е при него. Питах за сума и каза 30лв. Така че потвърдих и се надявам да се оправи всичко. Благодаря и на колегата Tempras, който предложи да ми помогне с клюкарка на лично съобщение. Извинявам му се че не се възползвах от предложението му, но предпочитам предложението на майстора ми (както се казва утре пак до него ще опра).

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    plovdiv
    Posts
    284

    Default

    Quote Originally Posted by danchev63 View Post
    Ecotronic благодаря за съвета. Снощи се обади майстора и каза че е намерил читава клюкарка и в понеделник ще е при него. Питах за сума и каза 30лв. Така че потвърдих и се надявам да се оправи всичко. Благодаря и на колегата Tempras, който предложи да ми помогне с клюкарка на лично съобщение. Извинявам му се че не се възползвах от предложението му, но предпочитам предложението на майстора ми (както се казва утре пак до него ще опра).
    аз 3 пъти послушах да премахна част от следенето на клюкарката за няколко неща и до ден днешен нямам проблем тва че няма да разбера дали имам изгоряла крушка не ме бърка и визуално мога да разбера от тая тъпа клюкарка няма смисъл и пак да благодаря на Любо трябва да има повече хора като него да помагат
    Историята започва с това че Хенри Форд свалял шапката си когато виждал да минава Alfa Romeo

  9. #9

    Default

    Жоро, нищо не пишеш, дали се оправиха късите, след смяна с майсторската кутийка.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Плевен
    Posts
    371

    Default

    Извинявам се за забавянето. Да оправиха се светлините след смяна на клюкарката.
    Само, че злото никога не идва само.
    Сега има друг проблем. Хвърли пистов ремък на 29.11.2014. Отидох да го сменят и казаха че и паразитната ролка е за смяна. Смених и нея. Таман си тръгнах и почнах да си отмятам задачите и няма и час отново го хвърли пистовия ремък. Направо я закарах пак в сервиза, само че вече си бяха тръгнали - събота са до обед. Днес отидох към 15 часа да видя какво става и ме посрещнаха с новината че демпферната шайба е съдрана и мята, затова хвърля ремъците. намерих демпфер на половин цена и им я занесох. Смениха я и сложиха ремък. На ръка превъртяха няколко пъти да видят как върви и видяха че първата писта изскача от шайбата. Оказа се че шайбата на хидравличната помпа има аксиален луфт и при въртене излиза напред с което изнася и ремъка с един зъб. Само че аз приключих с парите и отказах да я сменям ( казаха че не се ремонтира). Помислиха малко и накрая изрязаха скъсаната писта от моя ремък и го поставиха на вътрешните писти. Сега колата работи без да изхвърля ремъка, макар че пропищява от време на време. Казаха че е временен вариант докато събера пари за хидравлична помпа. Е те това е с моя късмет. Моля се да изкара до налято че да и сменя и хидравликата, иначе май ще я зазимявам за части.

    Живота е компот и всеки се бори за слива във него.
    АЛФА РОМЕО 156 1,9 JTD предишна
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD сегашна 150p.s. 2003г

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by danchev63 View Post
    Извинявам се за забавянето. Да оправиха се светлините след смяна на клюкарката.
    Само, че злото никога не идва само.
    Сега има друг проблем. Хвърли пистов ремък на 29.11.2014. Отидох да го сменят и казаха че и паразитната ролка е за смяна. Смених и нея. Таман си тръгнах и почнах да си отмятам задачите и няма и час отново го хвърли пистовия ремък. Направо я закарах пак в сервиза, само че вече си бяха тръгнали - събота са до обед. Днес отидох към 15 часа да видя какво става и ме посрещнаха с новината че демпферната шайба е съдрана и мята, затова хвърля ремъците. намерих демпфер на половин цена и им я занесох. Смениха я и сложиха ремък. На ръка превъртяха няколко пъти да видят как върви и видяха че първата писта изскача от шайбата. Оказа се че шайбата на хидравличната помпа има аксиален луфт и при въртене излиза напред с което изнася и ремъка с един зъб. Само че аз приключих с парите и отказах да я сменям ( казаха че не се ремонтира). Помислиха малко и накрая изрязаха скъсаната писта от моя ремък и го поставиха на вътрешните писти. Сега колата работи без да изхвърля ремъка, макар че пропищява от време на време. Казаха че е временен вариант докато събера пари за хидравлична помпа. Е те това е с моя късмет. Моля се да изкара до налято че да и сменя и хидравликата, иначе май ще я зазимявам за части.
    Хидравлични помпи се ремонтират.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by danchev63 View Post
    Извинявам се за забавянето. Да оправиха се светлините след смяна на клюкарката.
    Само, че злото никога не идва само.
    Сега има друг проблем. Хвърли пистов ремък на 29.11.2014. Отидох да го сменят и казаха че и паразитната ролка е за смяна. Смених и нея. Таман си тръгнах и почнах да си отмятам задачите и няма и час отново го хвърли пистовия ремък. Направо я закарах пак в сервиза, само че вече си бяха тръгнали - събота са до обед. Днес отидох към 15 часа да видя какво става и ме посрещнаха с новината че демпферната шайба е съдрана и мята, затова хвърля ремъците. намерих демпфер на половин цена и им я занесох. Смениха я и сложиха ремък. На ръка превъртяха няколко пъти да видят как върви и видяха че първата писта изскача от шайбата. Оказа се че шайбата на хидравличната помпа има аксиален луфт и при въртене излиза напред с което изнася и ремъка с един зъб. Само че аз приключих с парите и отказах да я сменям ( казаха че не се ремонтира). Помислиха малко и накрая изрязаха скъсаната писта от моя ремък и го поставиха на вътрешните писти. Сега колата работи без да изхвърля ремъка, макар че пропищява от време на време. Казаха че е временен вариант докато събера пари за хидравлична помпа. Е те това е с моя късмет. Моля се да изкара до налято че да и сменя и хидравликата, иначе май ще я зазимявам за части.
    Според много хора вероятността затова при JTD мотор да се скъса пистов ремък и да попадне парче от него под ангренажния е много малка.

    Впредвид обаче на каръщините, които описваш, че ти се случват, на твое място бих "зазимил" кораба, докато не оправя бакиите с пистовия ремък


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13

    Default

    Не че съм майстор,ама да изхвърля ремъка от хидравликата ми се струва малко вероятно.Трябва да има егати луфта.По-вероятно обтегача да е толкова изяден че да стои накриво.Два ремъка изхвърлих преди да го сваля и да видя колко много е износен и че очебийно седи на криво.Обаче ако имаш толкова проблеми я пускай на части.166 е хубава ама през работната седмица да си я гледаш и последната неделя на месеца да я изкараш до магазина.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    plovdiv
    Posts
    284

    Default

    на едно приятелче му хвърляше ремъка така оказа се шайбата на алтернатора била някакси наранена от нещо има и друго ако пружината на оптегача е заминала както при мен има тракане особено с пуснат климатик лятото защото се изкривява и удряше в самото легло на корпуса под нея смених я и сега е тиха няма такива вибрации всичко е ок провери по нагледно
    Историята започва с това че Хенри Форд свалял шапката си когато виждал да минава Alfa Romeo

  15. #15
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Добре де На тази кола или всичко е износено около пистовият ремък или тези майстори не са стока Ще сменят всичко докато уцелят Предлагам ти да ти погледне колата друг майстор и също да сподели мнение Или просто някой да ти гарантира че след смяна на определен детаил няма да имаш поне скоро проблеми с ремъка
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •