Page 1 of 22 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 323

Thread: Въпроси за компютри и електроника.

  1. #1
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default Въпроси за компютри и електроника.

    Та питането ми е към компетентните, на дъното на единия ми компютър в близист до процесора има 5 електролитни кондензатора по 3000 мф.Три от тях са подути.

    - Не се чете пробивното напрежение, като ги сваля може би ще успея да го прочета, но ако не и са на 6,3v а аз сложа примерно на 10v има ли опасност нещо друго да гръмне.
    - Като извадя дъното,има ли опасност да се затрие операционната система.Смятам за удобство да махна и процесора.Не че ми е проблем да я кача, но има офис, солид ейдж, аутокад и др и настройките според нуждите на жена ми са си играчка.
    - Има ли някакви предохранителни мерки при разпояването и запоявянето, пред вид да не гръмнат други елементи от статично електричество.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    От това, че един електролитен кондензатор е на по-високо пробивно напрежение има само ползи и никакви вреди. Тези по дъната обикновено се надуват, защото производителят гони икономия на пари и пространство и поради това ги подбира с пробивно напрежение много близко до работното и без никакъв запас.

    Нищо няма да се затрие от ОС при тази манипулация.
    Ползвай не прекалено мощен поялник и в никакъв случай индукционен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Митак, нищо няма да загубиш от ОС-а докато не смениш диска или не го разбъзикаш от друг комп. Не знам как се свалят кондензаторите, но все ми се върти в главата нещо свързано с духалка...
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  4. #4
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Има вакуумни помпички за отстраняване на калая от мястото на спойката.Не ползвам индукционни поялници имам с нагревател от 30 до 100 вата.Ще използвам 30 ватовия че да не отлепя пистите.Питам да се презастраховам че ако затрия нещо от нейния компютър, спасението е само в друга галактика.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Тя и моята така твърди, че няма по-важно от нещата на нейното пц......докато не гръмне някой диск и отива да пусне водата да се поизточи

    Сигурно е излишно, но понеже е важно, да го кажа все пак.......... Гледай като сменяш електролитните кондензатори да не объркаш поляритета им.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Няма страшно, чак толкова познания имам, виж за какво служат тез кондензатори не знам, сменям ги понеже забелязах че са подути, иначе всичко си работи...или поне аз не ползвам това дето не работи.На монитора ми беше се подул един кондензатор и умря.Като го смених си тръгна.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Като по правило, щом един кондензатор е с капацитет от порядъка на 1000 мF и нагоре, най-често служи за изглаждащ пулсациите филтър в захранващите вериги.
    Т.е - колкото по-голям капацитет има и по-високо пробивно напрежение - толкова по-добре.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ми ясно че изглажда пулсациите ма не знам какви са веригите.Пък за пробивното напрежение на монитора и на едно захранване слижих с повисоко такова и вямам ядове.Ама дъното ми се види деликтна работа и не съм задълбавал толкова в материята, та рекох да питам да не стане така вместо да гръмне кондензатор да гръмне нещо друго.Имам познания колкото да си оживя нещо по готова схема или за елементарни ремонти по съществуваща вече такава но повечето неща не са ми ясни.Особено в съвременните технологии по електроника..
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  9. #9
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Митак,
    Кондерите, както и други компоненти по дъната страдат от кофти захранване. На повече компютри, които се продават готови в търговската мрежа, пък и такива, които се асемблират на място за клиента - се слагат супер грозни захранващи блокове с измамно висока мощност. Някакви консерви от по 500W и нагоре за няма и 30 лв. Захранването е гръбнакът на компютъра. Смени си проблемните кондери, но смени и захранващия блок.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  10. #10
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,981

    Default

    ---
    Last edited by ivan dimitrov; 02-03-2019 at 00:37.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  11. #11
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Ми не знам как ще постъпя относно разпояването, като го почна ще преценя.Точно на този комп. му се беше прецакало захранването впоследствие го смених с по-добро.Ма то беше отдавна, може и кондензаторита тогаз да са се надули, ама сега наскоро ги видях щото след ремонта в къщи направих едно почистване на машините.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  12. #12
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Тоа въпрос го изяснихме.Ся един въпрос към Любо, дали ще можеш ако ти постна снимки на едни платки, да ми кажеш и посъветваш дали може и как да ъпдейтвем едно трикално радиоправление в 4 канално.Т.е. управлява три моторчета едното е с реверс, другите две обаче могат да увеличават или намаляват обороти, едновременно или потделно, но не могат да се реверсират.Та по едри снимки без схема дали ще можеш да разгадееш платките и необхадимите преобразувания.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    Тоа въпрос го изяснихме.Ся един въпрос към Любо, дали ще можеш ако ти постна снимки на едни платки, да ми кажеш и посъветваш дали може и как да ъпдейтвем едно трикално радиоправление в 4 канално.Т.е. управлява три моторчета едното е с реверс, другите две обаче могат да увеличават или намаляват обороти, едновременно или потделно, но не могат да се реверсират.Та по едри снимки без схема дали ще можеш да разгадееш платките и необхадимите преобразувания.
    Така визуално ще е много трудно да се прецени, но дай все пак да видим. Това управление, ако е фабрично няма ли някаква документация?
    Като снимаш, снимай по-ясно обозначенията на чиповете.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Утре, че дъщерята е прибарала фотото.Няма документация.Беше на едно хилекоптерче от Джъмбо което се оказа много китайско, заминаха му зъбните колелца.Освен това вятъра го запокитва някъде, а в къщи става идеално за подстригване на цветята на жена ми, което подразбираш не е здравословно за мене.Та си мисля да го използвам за корабче ама ми трябва реверс.Принципно не ми трябва защото обхвата му е малък до около 25 метра, а аз има 6 канално до 200 метра при това може да го програмирам за 6 различни модела, но ми е жал да го хвърля, та му търся приложение.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Едно време в "млад техник" имаше едно единствено руско дистанционно, работещо на 27 Мhz - едноканално и работеше на около 20 - 30 м. Струваше 18 лв.
    Вдигнах обхвата му на около 300 м. и след няколко дена проби у нас възникна кварталният с още един с костюм. Накараха ме да го потроша пред тях.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 22 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •