Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Клапи в смукателен колектор 2.0TS

  1. #1
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default Клапи в смукателен колектор 2.0TS

    Някой да знае въпросните клапи за какво служат, ясно е че променят завихрянето на въздуша, ама защо, евентуално възможно ли е премахването им? Познавам 2-ма колеги които ги смениха с метални от по-малките мотори, горе долу са доволни, т.е. не са се оплаквали.

    Дилемата е породена от един проблем, въпросната клапа застава в някаква позиция и колата започва да придърпва в оборотите между 2-3000, мине ли ги върви на пушка. Явно клапата залепва, тъй като колата се кара на газ и мизерията си казва думата. Буренцето е ок, вакуум има, маркучетата също са добре. Когато го бутна и раздвижа на ръка, известно време няма проблем, после пак чеп...

    Колата е 2.0 тс 155кс 98г.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Пластмасовите колектори на 2.0TS 16V, някой ги сменяват с такива от 2.0TS 8V, пасват си идеално!
    Тази пластина за която говориш всъщност отваря и затваря късият път на въздуха във всмукателните колектори.

    Придърпването не е от това, според мен.

  3. #3
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Абе тъпо е измислено, ама ко да прайш...
    Защо се налага това скъсяване на пътя на въздуха?
    Все си мисля че ако изтърбуша клапата ще спре да се шашка. Имам един колектор под ръка на който съм му намислил тази интервенция, пък ще видим кво ше стане.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    Пластмасовите колектори на 2.0TS 16V, някой ги сменяват с такива от 2.0TS 8V, пасват си идеално!
    Тази пластина за която говориш всъщност отваря и затваря късият път на въздуха във всмукателните колектори.

    Придърпването не е от това, според мен.
    Зa пръв път чувам за такава интервенция.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Абе тъпо е измислено, ама ко да прайш...
    Защо се налага това скъсяване на пътя на въздуха?
    Все си мисля че ако изтърбуша клапата ще спре да се шашка. Имам един колектор под ръка на който съм му намислил тази интервенция, пък ще видим кво ше стане.
    Въпросът е по-скоро - защо се налага удължаването на пътя на въздуха?
    Това се прави с цел завихряне на въздуха преди навлизането му в горивната камера с цел подобряване на горенето.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Пътя на въздуха в нормално положение на колектора е удължен, тогава когато обороти са от ниски до средни (т.е. от 1200 до към 2700) в този работен диапазон скоростта на въздуха е недостатъчна за да се създаде т.нар завихряне на потока при навлизане в горивната камера, за това колкото повече количество въздух има в колектора пред всмукателния клапан, толкова теглото на въздуха е по-голямо и спомага за това въздуха да навлиза чрез завихряне в горивната камера. А при обороти над 4400 пътя на въздуха се скъсява защото тогава скоростта на потока на въздуха е достатъчна за да създаде това завихряне и да се гарантира равномерно размесване на горивната смес в горивната камера.

    Алуминиевите колектори са алтернатива за газифицирани TS 16V, където газовото често киха заради разни проблеми.
    Last edited by Nikosaul; 25-12-2014 at 22:27.

  7. #7
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    т.е ако махна клапите ще стане мудна във високите, понеже колата се кара доста спокойно това донякъде ме устройва
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    няма да стане, обаче разхода ще стане безобразен, а и може да има проблем със всумакателните клапани, доста работа ще им се отвори (в смисъл че по-голямо натоварване ще трябва да понесат)

    Алуминиевият колектор от 8V е със средна дължина спрямо пластмасовият на16V, като с него ще е леко по-мудна и малко по-лакома в ниските обороти.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    няма да стане, обаче разхода ще стане безобразен, а и може да има проблем със всумакателните клапани, доста работа ще им се отвори (в смисъл че по-голямо натоварване ще трябва да понесат)

    Алуминиевият колектор от 8V е със средна дължина спрямо пластмасовият на16V, като с него ще е леко по-мудна и малко по-лакома в ниските обороти.
    Това с 8v колектор продължава да ме хвърля в размисли, как точно е постижимо, пък и той 8v колектора е и алуминиев и пластмасов.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    на AR 155 2.0TS 8V, колектора пластмасов ли е? Струва ми се че целият е алуминиев.

    на AR 156 2.0TS 16V, колекторните тръби откъм главата са алуминиеви, а аспирационният колектор е пластмасов

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Nikosaul View Post
    на AR 155 2.0TS 8V, колектора пластмасов ли е? Струва ми се че целият е алуминиев.

    на AR 156 2.0TS 16V, колекторните тръби откъм главата са алуминиеви, а аспирационният колектор е пластмасов
    Ами на първите 55ци 92ра година целия колектор както и на моята 164ка е алуминиев, но след това от 94та натам става пластмасов, но това както и да е, не мисля, че е съвместим с 16v. колектора.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  12. #12

    Default

    Правил съм си доста експерименти с тия колектори, изключвал съм им клапата, махал съм я, карал съм с правен колектор и стигнах до извода че не може да се направи по добре от това както са го направили там...... Така че не се занимавайте с тия неща, просто гледайте да ви работят нещата там......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  13. #13
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Това ясно, какво става ако я няма клапата примерно, или е в средно положение. Питам понеже съм склонен на компромиси откъм вървежа, важното е да е икономична. За вървежа си имам друга ламя.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Няма да се получава засмукване чрез завихряне, за което са проектирани 16V моторите, от което само малко се нарушава вървежа в средни обороти и леко завишава разхода. т.е. пада ефективността на ДВГ.

    Най-добре е да намериш здрав неотварян аспирационнен колектор и да си го смениш.

    И едно напомняне, ако не си с газов инжекцион направи си настройките на газ със сегашният колектор, така че да не ти гърми гориво-въздушната смес в колектора, за да не повредиш и новият.

  15. #15
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    То не е гърмял никога. Смених го лятото с друг, здрав, работи около месец и стана същата работа. Инжекциона е хубав, бардолини ала бала...
    Интересното е че на бензин почти не се усеща, газта явно е доста по-капризна.
    Едно време на моята кошница като я угася се чуваше едно "жвакане" 2-3 пъти, на тая ми прави впечатление че го няма това. Как да измеря вакуума, да не би нещо там да има пропуски, неко по запознатите споделят какъв е принципа на работа на тази система.
    От къде взима вакуум, как се проверява клапанчето и т.н. По сервизите се чешат по картуните и се вижда че хабер си нямат, пък не ми се дават пари някой да се учи по колата ми и пак да е същата работа. Като краен вариант ще я разходя до Варна при Иво, ама не ми се ще да го занимавам човека с глупости, имат си достатъчно работа.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •