Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 71

Thread: Акумулатор

  1. #31
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    АГМ батерии не ползвам за лични нужди. А тези които ползвам за други нужди са необслужваеми (капсуловани).

    Та отговорът ми е 0 пъти.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #32
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    АГМ батерии не ползвам за лични нужди. А тези които ползвам за други нужди са необслужваеми (капсуловани).

    Та отговорът ми е 0 пъти.
    ОК, тогава как да си проверя дали акумулатора ми е на 100% зареден в този случай.
    Мани, влизаме в заяждане.

    Аз ти предлагам нещо друго.
    Тука имам един акумулатор. Закачам го на зарядно. Въпросното зарядно навлиза в поддържащо напрежение на около 14.4 волта, като след това започва да зарежда с променливо напрежение в диапазона на 13.8 волта.
    Та в момента когато от 14.4 волта премина в последна фаза на заряд и започва да спада напрежението и ти измеря гъстота на електролита от 1.28, на всяко едно мое мнение в този форум ще казваш ли, че аз всичко знам, а твоите мнения са измислени?

    Ако това не мога да ти го докажа, то ще е обратното.

    Съгласен ли си на този облог?

    п.п. И нещо друго ми стана интересно - ти АГМ батериите пак ли до 16+ волта ги зареждаш, за да са заредени на 100%?
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #33
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    ОК, тогава как да си проверя дали акумулатора ми е на 100% зареден в този случай.
    Мани, влизаме в заяждане.

    Аз ти предлагам нещо друго.
    Тука имам един акумулатор. Закачам го на зарядно. Въпросното зарядно навлиза в поддържащо напрежение на около 14.4 волта, като след това започва да зарежда с променливо напрежение в диапазона на 13.8 волта.
    Та в момента когато от 14.4 волта премина в последна фаза на заряд и започва да спада напрежението и ти измеря гъстота на електролита от 1.28, на всяко едно мое мнение в този форум ще казваш ли, че аз всичко знам, а твоите мнения са измислени?

    Ако това не мога да ти го докажа, то ще е обратното.

    Съгласен ли си на този облог?
    Когато ти говорих, че гъстота от 1,28 посмъртно не може да се постигне с напрежение под 2,7V очевидно е трябвало и да ти поясня, че говоря за прост цикъл на заряд с еднополярно напрежение.

    Когато се ползва комбинации от импулси заряд/разряд или асиметрично напрежение, това може да се постигне и с по-ниско напрежение.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #34
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Гъстота от 1.28 при 20 гр. посмъртно не може да се постигне с 2,46V!
    Баси, все си мислих, че има зарядни (повечето), които все още са в нашия елементарен живот.
    Значи посмъртно, демек ако умра, то може и да не може да се достигне. Знам ли. Ама на дали би ме интересувало тогава.

    Бих казал само - посмъртна излагация.
    Лека вечер!
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  5. #35
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Баси, все си мислих, че има зарядни (повечето), които все още са в нашия елементарен живот.
    Значи посмъртно, демек ако умра, то може и да не може да се достигне. Знам ли. Ама на дали би ме интересувало тогава.

    Бих казал само - посмъртна излагация.
    Лека вечер!
    Така се получава, когато ползваш наготово технологиите, без да ги познаваш и разбираш.

    Не се тръшкай толкова. Не ти е първата излагация. А със сигурност няма да е и последната.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #36
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Така се получава, когато ползваш наготово технологиите, без да ги познаваш и разбираш.

    Не се тръшкай толкова. Не ти е първата излагация. А със сигурност няма да е и последната.
    Ама само как смело твърдиш нещо за някой дори без да го познаваш.
    Нищо, аз ще ти пожелая лека вечер отново и ще кажа, че си пич. Пич си когато не си в неизгодна позиция, а когато попаднеш в такава позиция нещо ти врътва.
    Поздрави отново.
    За разлика от теб аз имам доблест да си призная когато греша и също така имам чест да пожелая лека вечер на пич, въпреки обратния негативизъм, да го наречем.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #37
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Ама само как смело твърдиш нещо за някой дори без да го познаваш.
    Нищо, аз ще ти пожелая лека вечер отново и ще кажа, че си пич. Пич си когато не си в неизгодна позиция, а когато попаднеш в такава позиция нещо ти врътва.
    Поздрави отново.
    За разлика от теб аз имам доблест да си призная когато греша и също така имам чест да пожелая лека вечер на пич, въпреки обратния негативизъм, да го наречем.
    Аз така и не разбрах, какво точно не разбра от цялата дискусия, че започна с лирическите отклонения?

    Да обобщя:

    Казах, че 1,28 гъстота не може да се постигне с напрежение под 2,7V на клетка с обикновен изправител (което мислех че е ясно, но се оказа, че не било)

    Готов ли си да се обзаложим на това?

    Ти взе да пишеш за АГМ, течни батерии и космически совалки - все неща, които нямат много общо с нашия автомобилен акумулатор.

    Ти взе да се кълнеш в зарядното от магазина.

    ОК - няма лошо, но за разлика от простия изправител, можеш ли да гарантираш това, че зарядното от лидъл за 20 лв прави мега - хипер умен заряден цикъл и така зарежда батерията, както трябва?

    Накратко - не разбирам какво толкова не ти стана ясно, че зае позицията на ощипана мома.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #38
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ОК - няма лошо, но за разлика от простия изправител, можеш ли да гарантираш това, че зарядното от лидъл за 20 лв прави мега - хипер умен заряден цикъл и така зарежда батерията, както трябва?
    .
    Да. Мога да гарантирам и предложението ми важи със зарядно от Лидъл, щом искаш. Само, че цената му е 36лв, ако има значение за теб, за да не се извъртиш и от това.

    https://www.youtube.com/watch?v=rQntWFSZ86w

    Съгласен ли си на облога, отново да питам?
    Last edited by BO; 04-01-2015 at 22:57.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #39

    Default

    На тези ектронни шашкании, хич им нямам вяра.
    С трансформаторно устройство със сила на тока 4A си зареждам 100А/ч. EXIDE Premium, за ден и половина, хей така периодично, отвреме навреме, през някой уикенд, без повод, като задължително го свалям от колата.
    Преди няколко дена при -15 си завъртя стартера като вентилатор.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  10. #40

    Default

    Голям спор но малко безмислен.Повечето алтернатори с вграден регулатор зареждат с по ниско напрежение 13,8-14 V което разбира се е ниско.Освен това ако си купиш няколко регулатора няма да премериш две еднакви напрежения на регулиране.Старите механични релета си правеха заряд 14,4 V което според мен си е идеалното напрежение 6 клетки по 2,4 V .От това напрежение нагоре акумулатора грее и започва да ,,кипи,,Производителите на автомобили са комбина явно с тези на акумулатори.С редовно недозареден акумулатор 13,8 V живота му се съкращава и на 3-4 години купуваме нови.Освен това са ,,необслужваеми,, за да не може да се долее с дестилирана вода и отново му се съкращава живота,а и няма как да се измери гъстотата.От моя опит мога да дам съвет.Дозареждайте си акумулаторите ако може с асиметричен ток поне два пъти в месеца зимата.Ако е възможно отлепете капачката отгоре и всяко лято доливайте всички клетки.Удължава се живота около 2 години.Аз лично при редовна грижа съм карал акумулатор и 7 години.Лека и безаварийна година на всички колеги!
    ALFA ROMEO 166 /2,4 JTD 150/2003
    LANCIA KAPPA /2,4 JTD 136/1999

  11. #41
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Колегата Боби Узунов зададе ясен въпрос и аз дадох ясен отговор, обяснявайки, какви са критериите за напълно зареден акумулатор.
    Паленето и гасенето на светодиоди на знайни и незнайни устройства не са никакви критерии.
    Такива критерии са гъстота на електролита, напрежение в края на заряден цикъл с обикновен изправител и отделяне на газ.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #42
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    "Обикновено" зарядно не трябва да прави повече от 15V и то при ампераж под 1/10 от номиналния, иначе "пробиват" клетките. Импулсните може да стигат и над 16V( до около 18V). При зареждане с обикновено зарядно е хибаво да се "разреди" първо акумулатора и после да се зареди за време, сметнато съобразно параметрите на зарядното и акумулатора. При импулсните е айляшка работа, включваш и заебаваш.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  13. #43
    Запален алфист Росен Желев's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Бургас
    Posts
    284

    Default

    По темата ходих в БОШ сервиза замериха го и ми дадоха бележка че е повреден. Отидох в Елиткар и там казаха че ще го пращат във Варна да го видят ако може да го оправят и ми дадоха оборотен. Интересното е че радиото ми пукаше има отделна тема за това и като сложих оборотния и се оправи. Явно акумулатора окъсяваше някъде. Дали ще могат да го оправят?
    Алфа 166 2.4 JTD

  14. #44
    започва да се пристрастява ildivvy's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    54

    Default

    Не са лоши съвременните,интелигентни зарядни за акумулаторите! С осцилоскоп може да се види съвсем спокойно как си сменя режимите според заряда на акумулатора.В случая с колегата,ако колата му зарежда добре с 14В примерно,явно акумулатора му не е в ред.Това е голяма загуба на напрежение за това кратко време!
    BMW 318ti '96

  15. #45
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Не съм спец по токовете и батериите, но поради периодични проблеми с акумулатора съм изчел това онова и мога да подкрепя мненията на колегите Ecotronic и Пеньо Пенев. Относно достигнатото напрежение при заряд, ще цитирам упътването, което е на моя акумулатор (оловн-киселинен, обслужваем, български). Та в него намерих най-доброто описание, от всичко друго, което съм намирал в нета, за това как се зарежда акумулатор. И там пише, че при заряд трябва да достигне напрежение 15.6-16.2 волта. Ако акумулаторът е стар, няма да може чак толкова да се напомпи и сигурно ще почне да кипи прекалено. Тука вече трябва да се мери гъстота и т.н. явно тя е истинския показател. При откачане от зарядното волтажа постепенно трябва да падне и след престой да е 12.6 волта. Това го пише и в указанията на самите автомобили-тогава се счита, че батерията е 100% заредена.
    Относно препоръката на колегата Пеньо Пенев-за периодично зареждане-май всеки, който разбира това препоръчва. Точно защото в колата акумулатора не може да се дозареди и май е вярно, че са в комбина производителите на акумулатори и на автомобили.
    Другото, което съм видял като препоръка е като си купите нов акумулатор, да го сложите да се зареди напълно и тогава да си го ползвате. Защото първо не се знае дали е бил зареден напълно поначало и второ не се знае колко време е седял в магазина.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •