Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 124

Thread: Проблем с чисто нов термостат Беар

  1. #1
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default Проблем с чисто нов термостат Беар

    Здравейте колеги,колата е Алфа ромео 156 1.8 тс 140 коня 2002 г. модел с газов инжекцион.Вчера реших да сменям термостата понеже стария беше издал багажа.Реших да заложа на оригиналния Беар,който закупих от официален вносител на италиански части Италбулком в Плевен . Дотук добре,при слагането се установява(термостата се слага в сервиз на бош) че датчика не пасва на буксата,и решаваме да сложим стария датчик.Антифриза го сменям с нов,системата се обезадушава, тръгвам да карам извън градско,и стрелката през цялото време се местеше между 80 и 90 градуса и обратно, парното значително слабо. В Италбулком се решава че явно този термостат е дефектен,слага се нов,(в техния сервиз)парното се засили значително, но пак не е както трябва да бъде,смисъл на бензинови коли, дори и на -10 на вън, ако го пуснеш да ти духа от към краката направо ти топи обувките . А в случея не е така.Стрелката пак се местеше между 80 и 90 градуса.Замерихме температурата в движение с лаптоп варираше между 79 и 88 градуса.Странното е че при работа на място стрелката седи почти закована на 90 градуса, а парното е както трябва да бъде.От Италбулком казаха че работната температура на този двигател е между 81 и 85 градуса.Но по каталог този термостат отваря на 88 градуса.За мен проблем има,но незнам къде е точно.Кора под двигатела нямам.Дали това не е проблема? Колеги някви идеи къде точно е проблема?

  2. #2
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Липсата на кора способства за по-голямо охлаждане на мотора, но едва ли е основното.
    Промихте ли системата преди да смените антифриза и най-вече радиаторчето на парното. Другото, което може да е проблем са клапите да не са в правилна позиция.
    Сложи врътката на градусите в крайно дясно и пусни вентилатора на 3 или 4 степен, а не на авто и виж дали наистина не грее.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #3
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Малко половинчата работа.
    Нов термос, стар датчик .....

  4. #4
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 22:56.

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Температура 80 - 90 гр, съчетано със слабо парно, за мен означава недобре обезвъздушена система.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    На диагностик ще се види, че температурата не играе в такава граница постоянно, както го виждаш по стрелката на таблото. Най-вероятно всичко си работи както трябва, а просто уреда те лъже.
    И няма значение дали е бензин и дезел колата. Ако термостата отвори, то въздуха от радиаторчето ще е един и същ като температура.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #7

    Default

    Всъщност температурата играе защото термостата е така наречения летен който е за по топлите страни като италия например и тои почва да отваря на 78 до 82 лекичко като до 88 е напълно отворен... Това е нормално ако искаш да стои на 90 си зимаш такъв който почва да отваря на 88, това е... нито термоса нито датчика е виновен в случая...
    156 2.4JTD 136+ PS

  8. #8
    Старши алфист кученцетоОгиитаткоДоги's Avatar
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    с. Златица/иначе съм кореняк софиянец
    Posts
    771

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    Всъщност температурата играе защото термостата е така наречения летен който е за по топлите страни като италия например и тои почва да отваря на 78 до 82 лекичко като до 88 е напълно отворен... Това е нормално ако искаш да стои на 90 си зимаш такъв който почва да отваря на 88, това е... нито термоса нито датчика е виновен в случая...
    Колега благодаря, мисля че там е проблема.Понеже и на диагностика в движение точно това показваше на 78 отваря на 88 затваря .150 кинта на вятъра. Един жабар държи уж официалния вносител на италянски части в Плевен.И започна да ми се прави на умен че проблема,не бил в неговия термостат, а в мойта кола.За сигурност тия дни ще мина да питам на колко го дава по каталог че отваря този термостат и повече няма да стъпя там.Като имам инфото за термостата ще го напиша.

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    127

    Default

    Ето малко техническа информация: http://www.carrepairdata.com/service...2205/1747/103/

    Термостата е затворен и започва леко да се отваря при достигане на температура на водата около 82-85 градуса, докато се отвори напълно при 96 - 103 градуса.

    Твоят ако отваря на 78 градуса, то не може да се затваря на 88 градуса... нещо не се връзва.
    Проверете дали сценарият не такъв, че когато отвори термостата започва да нахлува твърде студена охладителна течност от радиатора и тогава термостата се затваря т.е. двигателя не може да загрее до работна температура охладителната течност от малкият и от големият кръг.

    Допълнително, за да се радваш на хубаво парно, системата трябва да се обезвъздуши и след като е отворил напълно термостата (т.е. на загрял и работещ двигател леко отваряш пробката за обезвъздушаване за да излезе въздуха), само така ще излезе и въздуха от радиаторчето на парното.

    И наистина без кора под двигателя в това студено време, когато колата е в движение двигателя се преохлажда.
    Last edited by Nikosaul; 07-01-2015 at 21:17.

  10. #10
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    Всъщност температурата играе защото термостата е така наречения летен който е за по топлите страни като италия например и тои почва да отваря на 78 до 82 лекичко като до 88 е напълно отворен... Това е нормално ако искаш да стои на 90 си зимаш такъв който почва да отваря на 88, това е... нито термоса нито датчика е виновен в случая...
    Няма такова нещо летен и зимен термостат. Един термостат е и температурата, на която започва да отваря е написано обикновено на корпуса.
    Ако си спомняш от преди 2-3 години имаше такова изказване от твоя страна, че ти си с такъв термостат и още чакаме снимки, за да го докажеш. Само да напомня.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  11. #11
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    температурата, на която започва да отваря е написано обикновено на корпуса.
    И аз съм виждал, че на Behr температурата я пише на корпуса .
    ...

  12. #12
    Запален алфист ivomanev's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    София
    Posts
    134

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Няма такова нещо летен и зимен термостат. Един термостат е и температурата, на която започва да отваря е написано обикновено на корпуса.
    Ако си спомняш от преди 2-3 години имаше такова изказване от твоя страна, че ти си с такъв термостат и още чакаме снимки, за да го докажеш. Само да напомня.
    Има такова нещо, но не се определя като летен и зимен! Просто има термостати които са си за Италия и за по-топлите страни, и проблема е че в много малко магазини го знаят и могат да ти кажат за това!
    Първоначално ти казват че няма такова нещо, и като ги накараш да се поразровят и прочетат какво все пак продават, остават учудени че все пак има два температурни варианта на този термостат, от които единия наистина отваря на 80 градуса!
    Казвам го от опит - не говоря празни приказки
    Last edited by ivomanev; 17-01-2015 at 14:07.
    Alfa Romeo 156 - 1.9 JTD 100 и не знам си там колко коня

  13. #13
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Няма такова нещо.
    Тва е бг мит.

    За тази кола , Бер правят един термос и той е с обозначение 88, няма летен, няма зимен.

    Когато някой ми даде каталожен номер на "летен" , "За Италия" термостат, с удоволствие ще му се извиня.

  14. #14
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by emzo View Post
    Няма такова нещо.
    Тва е бг мит.

    За тази кола , Бер правят един термос и той е с обозначение 88, няма летен, няма зимен.

    Когато някой ми даде каталожен номер на "летен" , "За Италия" термостат, с удоволствие ще му се извиня.
    Да го удебеля и аз това нещо, за да се знае и намекне.
    Quote Originally Posted by ivomanev View Post
    Има такова нещо, но не се определя като летен и зимен! Просто има термостати които са си за Италия и за по-топлите страни, и проблема е че в много малко магазини го знаят и могат да ти кажат за това!
    Първоначално ти казват че няма такова нещо, и като ги накараш да се поразровят и прочетат какво все пак продават, остават учудени че все пак има два температурни варианта на този термостат, от които единия наистина отваря на 78 градуса!
    Казвам го от опит - не говоря празни приказки
    Ето, аз карам кола в южна Италия, която заради метеоритен сблъсък със земята е застанала точно на екватора даже. Най-топлото.
    Термостата ми се разваля. Отивам в местния дилър и искам термостат. Кой парт номер ще ми предложите за моя автомобил?
    Last edited by BO; 08-01-2015 at 09:06.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не знам да има студени или топли термостати за един и същи модел на АР. Иначе има разлика в температурите на термостатите при различни модели.
    За други марки и модели има.
    Странното е че в документацията (E-learn) за даден модел е посочена температура на отваряне 81 - 85 а реално термостатите са на 88.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •