Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Цени - графики и числа

  1. #1
    започва да се пристрастява dedepene's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Sofia
    Posts
    95

    Post Цени - графики и числа

    Днес по едно време ми се приработи, та легнах да си почина, барем ми мине. Та докато си лежах нарисувах няколко графики:















    Цък на картинките за разкош.



    Числата са от Mobile.de с днешна дата, обяви само от Германия, без ударени, бруто цени. Извадката е общо 656 резултата, които са разбити по години на втората графика.

    Данните за Италия са със същите параметри, извадката е 277 резултата.
    Last edited by dedepene; 04-02-2015 at 13:01.
    '07 Alfa 159 SW 2.4 JTDm Q4 210hp

    Ex: '78 Chevy Malibu V8, '98 Dodge Stratus, '97 Volvo 850 T5

  2. #2
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 18:40.

  3. #3
    започва да се пристрастява dedepene's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Sofia
    Posts
    95

    Default

    Ник, и на двете графики това е годината на първа регистрация (производство) - т.е. колкото по-нова, толкова по-скъпа...нали така...
    Last edited by dedepene; 03-02-2015 at 23:45.
    '07 Alfa 159 SW 2.4 JTDm Q4 210hp

    Ex: '78 Chevy Malibu V8, '98 Dodge Stratus, '97 Volvo 850 T5

  4. #4
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 18:40.

  5. #5
    започва да се пристрастява dedepene's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Sofia
    Posts
    95

    Default

    Добавих една графика за средните (медиана) километри по години. Защо обаче реколта 2011 разваля линейноста нямам никаква идея.....


    ....и още две графики за сравнение с Италия.
    Last edited by dedepene; 04-02-2015 at 11:36.
    '07 Alfa 159 SW 2.4 JTDm Q4 210hp

    Ex: '78 Chevy Malibu V8, '98 Dodge Stratus, '97 Volvo 850 T5

  6. #6
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 18:41.

  7. #7
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    И сега какво излезе.
    Че спокойно си се намира кола на 140к на 10 години.
    Или по 14к на година пробег.

    Такава статистика бях пуснал от официалните данни на ТУВ по години, статистика от милиони автомобили, ма като сме решили, че "там" карали стотици хиляди и не може да намериш кола на 100к спокойно, то няма убеждение.
    Винаги колите по обявите са на по половин милион, а колите във форума са по на 50к.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  8. #8
    започва да се пристрастява dedepene's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Sofia
    Posts
    95

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    И сега какво излезе.
    Че спокойно си се намира кола на 140к на 10 години.
    Или по 14к на година пробег.

    Такава статистика бях пуснал от официалните данни на ТУВ по години, статистика от милиони автомобили, ма като сме решили, че "там" карали стотици хиляди и не може да намериш кола на 100к спокойно, то няма убеждение.
    Винаги колите по обявите са на по половин милион, а колите във форума са по на 50к.
    Спор да няма, че кола регистрирана 05-06 е съвсем нормално да е на 120К, графиката си го показва. Проблемът е в цените на едното място и другото

    В Германия за '05-'06 средната цена е 7К евра, за тук данните са твърде малко, но от 10-15 резултата излиза средна цена по-малко от 8,000 ЛЕВА на средни обявени километри от 140,000 (при средно 120,000 в Германия).

    Айде някой да ми обясни как при сходни години и пробег, цената тук е почти двойно по-ниска? За мене обяснението е именно, че километрите тук не са това, което са в Германия ....или че наистина са коли с тежки заболявания, купувани на кило.
    Last edited by dedepene; 04-02-2015 at 20:29.
    '07 Alfa 159 SW 2.4 JTDm Q4 210hp

    Ex: '78 Chevy Malibu V8, '98 Dodge Stratus, '97 Volvo 850 T5

  9. #9
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Ще кажа накратко как става това.
    Цените, които ти ги виждаш в сайта нямат нищо общо за търговци, които купуват на едро.
    Лично аз съм виждал един автовоз да качва коли, които на табелка (обява) за 12к, а реално в сделката от 20 автомобила стават на 7к, буквално.

    Последния ми пример. Отиваме преди година в Люксембург да купим едно БМВ 3-ка 2009-та година 320д.
    На обява беше точно 27к. И беше много хубава цена.
    Отиваме натам. Пристигаме. Гледаме. Същата кола, идеална, ама с надран калник. Според продавача бил одран един ден по-рано от друга кола. Това беше една от най-евтините коли на паркинга. На моя човек не му хареса много това и беше тръгнал да се връщаме. Просто му казах да пробва 20к или да си ходим.
    Той наистина каза - в това състояние 20к или си тръгваме.
    През това време продавача говореше с някакви за някаква С класа на има няма една година. Просто ни попита - нали за онова БМВ в дъното. Потвърдихме. Единствения отговор му беше - взимайте го. Ами взехме го. В края на краищата това БМВ с докарването излезе под цената, на която беше най-евтиното подобно тук.
    И колата си беше абсолютно слънчева.
    Ей така работят по принцип търговците.
    Същото като и с авточастите. Ако си никой - ценова листа. Ако си голям търговец, то имаш отстъпки. Не е трудно да се досещаш.
    И най-добрата сделка е на коли с козметични забележки. Ударен калник, надрани врати, счупена броня. Просто тези коли се намират на невероятни цени, а тук се оправят без пари и си имаш перфектна кола.
    Ама много хора като видят сгънат калник или врата, то изпадат в паника. А реално много такива щети са просто козметични. Просто трябва да имаш око и да виждаш хубавите сделки, които с ремонт за никакви пари след докарването им ще може да направиш и добра цена и печалба.

    А последния фрапантен случай.
    В един сервиз пристига един от Германия (оказа се познат на собственика на сервиза) с един Приус със сгъната врата.
    Застрахователите в Германия му изплатили точно 7200 Евро за тази щета.
    Тук въпросната кола се оправя за точно 1500 лв. и я продадоха на 1 ден на цена от 10000 лв.
    Същата кола на обява в Германия не може да я видиш за под 8000Е.
    Демек човека си продаде колата за 8500 лв. + 7200 Е. Или демек около 11к Евро. А купувача си купи колата за 5к Евро, при минимална цена от 8к.
    Е това е сделка, при която печелят всички.
    А аз само гледам и не вярвам и се чудя как мога да отида там и да се моля някой да ми млатне и на мен така колата, за да мина и аз по този път.
    Last edited by BO; 05-02-2015 at 13:27.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  10. #10
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post

    А аз само гледам и не вярвам и се чудя как мога да отида там и да се моля някой да ми млатне и на мен така колата, за да мина и аз по този път.


    Ахаааа, значи узря че трябва да се осободиш от електронната игра...
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  11. #11
    започва да се пристрастява dedepene's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Sofia
    Posts
    95

    Default

    Хубави истории разправяш, в които си има всичко - от неочаквани обрати до хепи енд. Само икономическа логика няма обаче Мене пък само това ме интересува....

    Цените, които ти ги виждаш в сайта нямат нищо общо за търговци, които купуват на едро.
    Лично аз съм виждал един автовоз да качва коли, които на табелка (обява) за 12к, а реално в сделката от 20 автомобила стават на 7к, буквално.
    Неизменният принцип е "купуваш евтино, продаваш скъпо". Надявам се поне тук няма да спориме. Значи немския дилър, за да продаде на печалба на 7К трябва да е купил поне на 6 - 6.5 да речем. Е, няма как да ме убедиш, че средния германски продавач, Ханс, ще си продаде колата на дилъра на половин цена от това което вижда по табелките. Това би било феноменално глупаво, а пък среният коеф. на интелигентност на немците е един от най-високите в Европа статистически (цък). Ти самият би ли си продал колата на половин цена - мисля не. Значи изключваме Ханс като потенциален източник на наличност за въпросната автокъща, нали така?

    Остават два други източника за немската автокъкъща да придобие наличности, които да товари на половин пазарна цена (retail) на автовозите в посока България. Едната опция са търгове където лизингови копмании (банки в т.ч.), рент-а-кар фирми, и всякакви други фирми с голям fleet си разпродават периодично оперативно неадекватната или морално остаряла наличност. Другият вариант са застрахователи, които продават автомобили от "тотална щета".

    Имам приятелче, което играе на търговете и през неговия акаунт съм гледал доста на ауторола-та когато си търсех 59-ка. Та на тези търгове като правило се продават коли, които са приключили икономическата си полза за собствениците им, типично километражите там са по 150-200К и без екстри в болшинството. Преди 2 години, като изключение бях намерил една 59ка, малкия бензин, с абсолютно всички екстри и даже спечелих търга на 4К евра без ддс. Обаче продавача ми отказа да я продаде на тази цена, което си беше негово право според общите условия на ауторола. Та толкова и за балъците рент-а-кари, бивши лизинги, корпоративни флийтове или други милионници.

    Останаха застрахователите. Единственият начин застраховател да се окаже в притежание на автомобил (който да продаде на автокъща на безценица) е въпросния да е бил в застрахователно събитие, класифицирано като "тотална щета". Тогава затрахователя изплаща застрахователната сума по шваке и в замяна получава колата. Ами, човек, това си е "тотална щета" - в щатите например на такива коли талона се къса и се издава salvage title с който нямаш право да го регистираш посмъртно и само можеш да го продадеш за за скрап или експорт....с автовоз към БГ например. Нама никакъв вариант, в който ще ме убедиш, че немските застрахователи са най-големите балъци на света, изплащат полиците на Ханс на 100% и после продават за жълти стотинки слънчевия автомобил дето само 1000-1500 лв му вкарваш и заспива работата. След като застрахователя е преценил, че примерно геометрията на рамата е крива или всички сензори са за ре-калибриране (хиляди евра) и от това кола не става, аз съм много склонен да му се доверя. Не желая да возя детето си в свободните интерпретации по темата на някой дупнишки/горублянски баш майстор.

    И те така...каккто и да го гледам, няма никаква логика масово колите в БГ да са двойно по-евтини, но да са еднакво читави.
    Last edited by dedepene; 05-02-2015 at 22:25.
    '07 Alfa 159 SW 2.4 JTDm Q4 210hp

    Ex: '78 Chevy Malibu V8, '98 Dodge Stratus, '97 Volvo 850 T5

  12. #12
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Ахаааа, значи узря че трябва да се осободиш от електронната игра...
    Ооо, отивам с бавареца и направо го разкарвам.
    И взимам още една електричка като стой та гледай.

    dedepene, много се впрягаш нещо. Не, че изчетох какво си писал, ама като гледам колко е, сигурно нещо си се Употил.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Ооо, отивам с бавареца и направо го разкарвам.
    И взимам още една електричка като стой та гледай.

    dedepene, много се впрягаш нещо. Не, че изчетох какво си писал, ама като гледам колко е, сигурно нещо си се Употил.
    За каква електричка става въпрос?



  14. #14
    започва да се пристрастява dedepene's Avatar
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Sofia
    Posts
    95

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post

    dedepene, много се впрягаш нещо. Не, че изчетох какво си писал, ама като гледам колко е, сигурно нещо си се Употил.
    Дреме ти на гз....продължааме напрет...
    '07 Alfa 159 SW 2.4 JTDm Q4 210hp

    Ex: '78 Chevy Malibu V8, '98 Dodge Stratus, '97 Volvo 850 T5

  15. #15
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Depedene, браво, много правилно мислиш.
    Бо, да беше прочел какво е написал колегата...

    Gulfstream G650 with Italian design...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •