Page 40 of 54 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast
Results 586 to 600 of 799

Thread: Кажете нещо хубаво за 159 (общи приказки)

  1. #586
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Като си толкова знаещ, покажи ми снимка от турбина от дизел, върху която има коксуване.

    https://www.musclecardiy.com/perform...ent-wrong-fix/

    Hot shut down is a common cause of oil starvation or lack of lube. Oil cooked in the bearing housing will clog up the turbine end oil feed like cholesterol in your arteries and starve the bearings of lubricating oil.





    Добрите практики, който иска, ги спазва, който иска - не.

    https://www.team-bhp.com/tech-stuff/...o-charged-cars

    HKS - a top Japanese manufacturer of turbochargers - has this to say:

    "The number one cause of turbo failure is oil "coking"
    Last edited by ecotronic; 31-01-2019 at 11:06.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #587
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    https://www.musclecardiy.com/perform...ent-wrong-fix/

    Hot shut down is a common cause of oil starvation or lack of lube. Oil cooked in the bearing housing will clog up the turbine end oil feed like cholesterol in your arteries and starve the bearings of lubricating oil.

    Добрите практики, който иска, ги спазва, който иска - не.

    https://www.team-bhp.com/tech-stuff/...o-charged-cars

    HKS - a top Japanese manufacturer of turbochargers - has this to say:

    "The number one cause of turbo failure is oil "coking"
    Пак да се повторя. Дай снимка на коксуване на турбо от дизелов автомобил.
    А не цитирай нещо от нета, което има някаква косвена връзка.
    Аз искам конкретно нещо, а се дава нещо съвсем друго.
    Все едно да искам доказателство, че бензинов автомобил върви нормално с дизелово гориво, а ти да ми дадеш снимка на туба с бензин.
    За да се образува кокс, то трябва или много висока температура (бензинов двигател), или много високо налягане при ниска температура.
    Няма турбо в нормален автомобил, което е с променлива геометрия, което да може да образува кокс, защото технически двете неща са несъвместими.
    Има много, много редки изключения, но говорим за турбини от хай-хай-енд, които няма, или почти невъзможно да ги срещнеш на улицата във всекидневието си.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #588
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Пак да се повторя. Дай снимка на коксуване на турбо от дизелов автомобил.
    А не цитирай нещо от нета, което има някаква косвена връзка.
    Аз искам конкретно нещо, а се дава нещо съвсем друго.
    Все едно да искам доказателство, че бензинов автомобил върви нормално с дизелово гориво, а ти да ми дадеш снимка на туба с бензин.
    За да се образува кокс, то трябва или много висока температура (бензинов двигател), или много високо налягане при ниска температура.
    Няма турбо в нормален автомобил, което е с променлива геометрия, което да може да образува кокс, защото технически двете неща са несъвместими.
    Има много, много редки изключения, но говорим за турбини от хай-хай-енд, които няма, или почти невъзможно да ги срещнеш на улицата във всекидневието си.

    Малко ли доказателства приведох?

    Ето ти още:

    http://angara77.com/article/1/

    "...Если в этот момент за глушить двигатель, то вал турбины тоже перестанет вращаться. Тонкая послойка масла в подшипниках скольжения сразу сгорает превращаясь в золу...."

    И снимка да ти дам, ти пък ще кажеш, че не съм я направил собственоръчно.

    Това за връзката между променливата геометрия и невъзможността маслото да се опече е интересна теза.

    Би ли обяснил?

    Не държа на нотариално заверени доказателства. И твоите разсъждения ще са ми достатъчни.
    Last edited by ecotronic; 31-01-2019 at 12:31.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #589
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Реалността.
    1. Статията, която си показал горе е смешна и описана от човек, който не е с висока техническа култура. Като други в този форум, които си мислят, че знаят нещо, ама не могат да си го обяснят. Точно и снимката, която е показана в статията на оста на турбината няма нищо общо с изпичането на маслото, а ясно си лични, че няма никакво изпичане породено от "предполагаемия" дефект, който се получава от нагряване -> изключване -> кокс. Ясно си лични локално прегряване на турбината от механично задържане най-често породено от маслен глад. Накратко - поговорката горе, което казах.
    2. За да се получи кокс от нефтен продукт при атмосферно налягане, температурата трябва да е много висока. Под много визирам над 900-1000 градуса. Демек трябва да загрееш оста на турбината над тази температура, за да може като спре движението на маслото през нея, да се получи коксово образование.
    На всеки нечипиран дизел, който е с променлива геометрия има лимитер по газова температура на първия сензор, в границата до 800 градуса. В много случаи лимитера е сложен на 700 градуса. Главната му идея е да пази двигателя от прегряване и основно фактите, че ВНТ турбините (масовите влагани в автомобилите) термично не са предназначени да работят при температури по-високи от тези. И тук си задай и отговори на въпроса защо 90% от бензиновите масови коли не излизат от завода с турбини с променливи геометрии. Е точно поради тази причина, че ако вложиш такава турбина, то тя е много скъпа и не се използват в автомобили от нисък-среден ценови клас. И ако има опасност от скапването ѝ поради изпичане на маслото, то същите тези автомобили имат заложени турбо таймери още от завода, защото много добре знаят колко термично натоварени са.
    Не случайно много от дизеловите турбини нямат дори топлинен щит от страна на турбинното колело, а разчитат на охлаждането чрез корпуса. По-натоварените имат щит, а най-натоварените имат топлинен щит, който се охлажда от маслото. Такава турбина няма да видиш в дизелов двигател поради причините, които казах. И вече най-натоварените турбини имат и водно охлаждане. И последните залагат и на активно турбо-таймер охлаждане.
    За това пак ще го кажа - видяла жабата, че подковават кончето и тя се наредила. Нали.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  5. #590
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    ОК - много приказки - на пазара.

    Ето, какво пише в потребителското описание на АР159 (пише го и в това за 166, за другите не съм търсил):


    (на стр. 154)

    IMPORTANT After a taxing drive, you
    should allow the engine to “catch its
    breath” before turning it off by letting it
    idle to allow the temperature in the engine
    compartment to fall.

    Ся може и това описание да са го писали технически неграмотни хора, но не станаха ли много съвпаденията?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #591
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ОК - много приказки - на пазара.

    Ето, какво пише в потребителското описание на АР159 (пише го и в това за 166, за другите не съм търсил):


    (на стр. 154)

    IMPORTANT After a taxing drive, you
    should allow the engine to “catch its
    breath” before turning it off by letting it
    idle to allow the temperature in the engine
    compartment to fall.

    Ся може и това описание да са го писали технически неграмотни хора, но не станаха ли много съвпаденията?
    Което няма нищо общо с образуването на кокс по турбината.
    Основната причина е за охлаждането и покачването на температурата на антифриза, което няма общо с турбината. Ама нали, жабките там ги знаем.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #592
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Което няма нищо общо с образуването на кокс по турбината.
    Основната причина е за охлаждането и покачването на температурата на антифриза, което няма общо с турбината. Ама нали, жабките там ги знаем.
    Ако някой ти каже, че не се образува кокс ами някакво друго съединение, което води до същите проблеми, ще мирясаш ли?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #593
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Водно охлаждане се влага в турбините и на бензин и на дизел доста отдавна и не мисля,че зависи от класа на колата.Например едно Паджеро 2,5тд от 90год също е с водно охлаждане на турбото и други доста ненатоварени откъм налягаен турбини.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  9. #594

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Като си толкова знаещ, покажи ми снимка от турбина от дизел, върху която има коксуване.
    А кокс по тръбопроводите и сухи лагери ? Или и това няма как да стане
    Last edited by lordliness; 31-01-2019 at 20:19.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #595
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Навъртях ѝ 1000км+ на 59-ката и е време да споделя малко впечатления.
    Все още се обръщам да я гледам след като паркирам, комфорта за мен е доста добро ниво, возията е стегната, но не прекалено, поведението на пътя е уникално, не е толкова директна като 156, но усещането е хубаво. Сравнително добре обезшумена е, можело е и още, но пък с още изолация килограмите щяха да станат прекалено много,по книжки е гледам 1580, по талон ми пише 1660кг, кое е вярно не знам, мойта 1.9 дърпа добре, успява да се справи с тях, далече е от спортист, особено с тези къси скорости, почти свикнах с повечето ръчкане обаче. Килограмите се усещат най-вече при спиране,сравнявам с 156 и е по-зле, така го усещам, единственото което ми липсва от 2.4 са големите спирачки. Въпреки сериозните килограми съм изненадан от разхода, от както я купих нулирах триповете и засега(1000км) ми е на 6.1л/100км(70%магистрално, 15%градско, 15% извънградско) по борд, не знам дали е верен. Като динамика ме задоволява, може един ремап след време, но при наличието на Босе, не бързам за никъде като шофирам. Ръчките за мигачи, чистачки, темпомата ми се щеше да са малко по-така изпипани, отварянето на багажника не ми харесва, не ми е удобно някак, липсата на предлагане на джанти и цените им не ми харесват също. Като здравина е рано да говоря, пък и не съм оправил всички дребни проблемчета с които я купих.
    Да обобщя, изобщо не съжелявам за избора на кола, а за избора на конкретна бройка е рано да определя.доста минуси изброих, но съпоставени с добрите неща са нищожни, пък и перфектна кола няма. Живот и здраве след 5-10г. Джулия.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  11. #596

    Default

    Колеги,я споделете мнение за водна помпа.
    Hepu ли е наистина най-доброто ? Ако не е ,то коя е най-хубавата марка,говорим единствено за качество и надеждност.
    Отделно с металните или с пластмасовите перки са за предпочитане,въпреки че имам някакви странични наблюдения,че уж металните по-добри,пък повечето хора препоръчват с пластмасови...
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  12. #597
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Единственото предимство на пластмасовите е, ако случайно замръзне, да превърти и да не ти рендоса ангренажния ремък (в случай че се задвижва от зъбите), с всичко, което следва от това.

    Във всички останали сценарии, металната турбина е за предпочитане.

    PS:

    Сега колегата dhtj ще каже, че пластмасарията вдига динамиката на мотора с 0,00032%
    Last edited by ecotronic; 12-02-2019 at 17:54.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #598

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    PS:

    Сега колегата dhtj ще каже, че пластмасарията вдига динамиката на мотора с 0,00032%
    Което хич не е малко
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #599
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Което хич не е малко
    Не вървиш, това е при биндзиновити алфи, ако са на пръдня тогава става ужаст.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  15. #600
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Т'ва дет му викате "пръдня" представлява 100 октаново гориво.

    Последната ми равносметка - 300 км градско с "пръдня" за 25 лв.



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 40 of 54 FirstFirst ... 30383940414250 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •