Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19

Thread: 'Свободен пазар' на ел.енергия

  1. #16
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by RPWWD View Post
    Както казах, при положение, че нямаш съответното количество акумулатори за съхранение на енергията за собствени цели, тя отива в мрежата през ОТДЕЛЕН електромер, а не през този, през който енергото те таксува за потреблението, т.е. ти си плащаш по 20 и кусур стотинки на киловат, а те би трябвало да ти плащат по 80 и кусур стотинки на киловат, или колкото беше там тарифата за ВЕИ-тата под 30 киловата, а математиката и икономическата полза остава за собственика. Поне така беше по нормативна уредба.

    По темата: частните търговци на ел. енергия основно я препродават в чужбина, а не се занимават с битови абонати или малки фирми.
    Ако това е постановката у нас, то тя създава предпоставки за злоупотреби.
    Аз мога да купувам енергия на 20 ст, и с не-особено сложно съоръжение и с известни загуби в него да връщам тази енергия обратно, все едно, че аз съм я произвел, но вече на цена х4.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #17
    Болен алфист RPWWD's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    1,602

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако това е постановката у нас, то тя създава предпоставки за злоупотреби.
    Аз мога да купувам енергия на 20 ст, и с не-особено сложно съоръжение и с известни загуби в него да връщам тази енергия обратно, все едно, че аз съм я произвел, но вече на цена х4.
    Някои отдавна го правят
    Giulietta 1,4 Multiair 2014
    Giulietta 1,6 JTDm 2013 - EX
    156 SW 1,9 JTD 2003

  3. #18
    ... nhg's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Габрово
    Age
    49
    Posts
    488

    Default

    Момчета, на практика става точно това, което RPWWD е написал - един колега от форума работеше в такава фирма, която изгражда фотоволтаици и пр.
    За всички ВЕЧЕ СКЛЮЧЕНИ ДОГОВОРИ е най-изгодно собственика да продаде на НЕК 100% от произведената вятърна/слънчева/зелена/кафява/сарамбозова енергия и после да си купи за същите пари 3-4 пъти повече киловати..
    Не знам за Холандия, но схемата за търговия тук е подобна: всички регистрирани търговци на ел.енергия ползват мрежата на енергопреносните дружества, но договарят свободно продажби към крайни потребители (засега само 'малък и среден бизнес') както и вероятно закупуването на необходимите им мощности (щото аз ако съм клиент на Бай Иван ЕООД и консумирам Х киловата на месец то съответно той трябва да има поне Х+1); в края на отчетния период реално потребителя получава две фактури: от търговеца, с който е слкючил договор и от енергопреносното дружество.
    Има една схема за планирано потребление по часове и съответно балансиране, но това си е работа на търговеца (има вариант и сам да се грижиш за това, но си трябват допълнителни възможности); съответно търговеца пък може да наеме някой който да поеме въпросните балансирания, като той може да е съвсем отделен субект.
    Абе има инфо из нета, ама...
    По предварителни изчисления с разходите падат с около 1/3 и според мен не е далече времето, когато и битовите абонати ще могат да договарят (или нещо такова, както го е описал колегата в Холандия).
    Изненадващо за мен открих, че все пак 'нещо се случва' - а не само да се отчитат електромери и да се събират едни сметки всеки месец!
    Last edited by nhg; 15-02-2015 at 12:21.
    Thesis 2.4 Emblema
    x166 2.0 TS / xDedra 1.6 / x145 1.6 boxer

  4. #19
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако това е постановката у нас, то тя създава предпоставки за злоупотреби.
    Аз мога да купувам енергия на 20 ст, и с не-особено сложно съоръжение и с известни загуби в него да връщам тази енергия обратно, все едно, че аз съм я произвел, но вече на цена х4.
    Освен ако не се казваш Цветелина Бориславова, не си висш функционер от БСП, ГЕРБ, ДПС или не плащаш на някой от тях няма как да стане.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •