Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26

Thread: На колко Nm се стягат биелните лагери на 147 2.0

  1. #16
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Този метод никога не съм го ползвал на ладовите двигатели ма те са друга бира.В интерес на истината за него разбрах сравнителрно скоро преди около 5 години когато видях как е турци правят основен ремонт на едни двигатели.Тогава се бях зачел в една литература където се описваше подробно силата на стягане твърдоста на болтовете, силата на опънт и провлачването и....много сложно ми се види.В интерес на истината видях наскоро че този се използва в един сервиз върху двигател на алфа./не моята де/дотогава си мислех че турците се правят на европейци.Тъй че според мен тази манипулация трябва да се прави от компетентно лице за да няма после ама нови бяха пък какво стана.А и не на последно място един динамометричен ключ за 10 лв не върши работа дори в ръцете на майстор.Майстора става майстор когато хване в ръце правилния инструмент, дотогава е - майстор ти викам щото не ти знам името.Ето един скринщот от аутодата за фолксваген, потърсете за алфа.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 017781214.jpg  
    Last edited by dimitar_vd62; 19-03-2015 at 21:56.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  2. #17

    Default

    Колеги за петите знам че има.значение как.се слагат, лагерите могат ли да се убъркат при монтаж.Има ли значение коя чат на лагера ще е от към биелата и коя от към петата.
    Alfa's do't drop oil...they mark their territory

  3. #18

    Default

    Quote Originally Posted by juliano155 View Post
    Колеги за петите знам че има.значение как.се слагат, лагерите могат ли да се убъркат при монтаж.Има ли значение коя чат на лагера ще е от към биелата и коя от към петата.
    Има значение ЕСТЕСТВЕНО.

    Стягаш на 25Nm и после на 60 градуса. Горните предписания ги игнорирай да не си строшиш колата Както сваляш, така качваш, на същото място със същото разположение. Аз лично не бих правил упражнението на земята смяна лагери, ма ти си знаеш

    Quote Originally Posted by juliano155 View Post
    Колеги за петите знам че има.значение как.се слагат, лагерите могат ли да се убъркат при монтаж.Има ли значение коя чат на лагера ще е от към биелата и коя от към петата.
    Сега можеш ли да си отговориш сам, като гледаш снимката http://thumbs3.picclick.com/d/w1600/...-GTV-18-20.jpg
    Last edited by thecleaner; 20-03-2015 at 01:53.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  4. #19

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Има значение ЕСТЕСТВЕНО.

    Стягаш на 25Nm и после на 60 градуса. Горните предписания ги игнорирай да не си строшиш колата Както сваляш, така качваш, на същото място със същото разположение. Аз лично не бих правил упражнението на земята смяна лагери, ма ти си знаеш



    Сега можеш ли да си отговориш сам, като гледаш снимката http://thumbs3.picclick.com/d/w1600/...-GTV-18-20.jpg
    Не са ли малко тези 25нм. + 60градуса?Относно това,че е на земята не мисля че е от значение.Предницата съм я вдигнал на 60 см от земята и не съм се мъчил при развиването на болчетата на картера.
    Alfa's do't drop oil...they mark their territory

  5. #20

    Default

    Колеги прави ми впечатление,че при поставянето на лагерите някои лагети настърчат от едната страна на петата а от другата стои наравно с петата.Това ме озадачава.Идеи по въпроса?Не съм стягал още лагерите.
    Alfa's do't drop oil...they mark their territory

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    С колко стърчат? При добро наместване на ръка не трябва да стърчат повече от някоя и друга стотна.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22

    Default

    Малко но видимо.
    Alfa's do't drop oil...they mark their territory

  8. #23
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by juliano155 View Post
    Малко но видимо.
    На око само яйце се пържи
    Вземи един шублер и мери, че това е важно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #24

    Default

    Ще замеря в понеделник,че съм на работа и тогава се прибирам.Като казвам малко имам впредвид доста под половин мм.колега.Улавям го при плъзгане на палец през мястото и го виждам.
    Alfa's do't drop oil...they mark their territory

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Това може да се дължи на недоброто първоначално лягане на лагерите. Те трябва да се свият в рамките на еластичната си деформация за да паснат и такова леко стърчане е нормално, но ако е в рамките под 0,1 mm.
    Това дали лагерът не е по-голям от точния размер може да се прецени и при самото стягане ако се подходи внимателно.
    При по-големия лагер ще се усети постепенно и плавно увеличаване на усилието на стягане още преди да са се допрели челата на биелата и петата. Това дали са се допрели челата може лесно да се установи с луфтомер или цигарена хартия между челните повърхности.

    Когато лагерът не е по-голям от точния си размер, усилието на стягане е общо взето малко и еднакво до допир на челата и след това рязко се увеличава.

    Това стягане и добре човек с опит да го направи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26

    Default

    Стегнах лагерите на 50 нм.за сега си работи ОК.
    Alfa's do't drop oil...they mark their territory

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •