Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Първата ми Alfa

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default Първата ми Alfa

    Привет алфисти!
    Дъщеря ми вчера навърши 18 и до месец би трябвало да вземе шофьорските изпити. От доста време се оглеждам по "моргите" след Метро във Варна и по обявите за нещо по запазено 2003-2005.
    Намерих в приемливо състояние рено клио, тойота корола и хонда джсз. Тя обаче се нацупи и на трите и на въпроса какво тогава ти харесва посочи една алфа 147. С един замах затри шестмесечните ми проучвания за най-подходящ автомобил за млад шофьор. Тогава влязох във вашия форум и благодарение на споделеното от вас избрах модела - 156 2.4 jtd Sportwagon 150 hp. Обявата още е в мобилето
    http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi...0&slink=98wee3
    Спрях се на дизела, като по спокоен мотор като за начинаещ, 2.4 заради по - големия ресурс на голямата кубатура и 156 заради размера - в семейството имаме поло и голям ван. С комбито ще имаме кола за всички нужди. До тук виждате съвсем обмислена покупка и нищо необичайно, освен че за две седмици докато я стягам за бъдещия и стопанин успях да се влюбя в марката и даже сериозно се оглеждам за Croswagon Q4, но за това после.
    Когато купуваш 12 годишна кола чиято марка е опювана във всички форуми освен вашия,очакваш изненади. Купих колата за 4 200 плюс още 200 за ония джанти с дупките, които продавача уж искаше да си запази за следващата Алфа. Първото ми добро впечатление беше от удобната седалка. Тази като че ли е правена точно за моя болен кръст. Второто вечатление обаче беше изтрезвително. Наложи ми се да я настъпя повечко за да се престроя и като погледнах отзад - черна димна завеса. Приплака ми се - пак се прекарах с издухана кола. Оставих я на другия ден в сервиза с нагласата да чуя най- лошото.Докато се прибера до офиса с таксито,майстора ми звъни - ела колата е готова. Не повярвах но веднага обратно на другия край на града. Питам майстора какво стана безднадежден случай ли излезе. Обясни ми че имало само клеясяло клапанче което се е оправило с почистване. На компютъра всичко било идеално .Обаче вика тази кола много върви.Не бих седнал втори път в нея. Гледал за чип намало никакви доработки. Викам си какво толкова 150 коня , дизел .... Качих се да пробвам дали пак не пуши и о ужас - това комбенце се преродило в зверче.Не пали гуми а направо къса гуми. Леле каква стана - уж за детето взех спокоен дизел да се учи. Звъннах на продавача да му кажа че година и помовина е карал спунат кон. Обясних му и че според майстора върви като за над 200 коня, a той реши че се шегувам. На другия ден ми се обажда и вика извинявай, колата е ремапната на 210 коня от предния собственик, но той не знаел. Можело да върнем стария софтуер. Как ще връщаме. Аз кога съм карал самолет. ... .... Вече втора седмица тренирам да карам бавно, и понятие си нямам как ще я поветя на дъщеря ми като си вземе книжката. Уж е разумно дете. Не е правила велики глупости до сега, но скоростта увлича. Има и моменти когато те предизвикват, като оня ден когато един се опита да ме засече на обратен завой на акациите. Просто натиснах газта още един пръст надолу и застанах пред него. И намалих и почти го накарах да спре за наказание. Как така ще сече алфа.
    Много се увлякох но много ми се искаше да споделя емоциите си, а всъщност имах няколко въпроса :
    - възможно ли е показанията на борд компютъра да са вярни -среден разход за предните 2300 км 6.7, които паднаха на 6.6 след почистването на дебитомера и 5.4 за последните 20 км само градско;
    - сега е със стоманени 15 цола джанти . Някой пробвал ли е по високи от написаните в книжката мисля 205/55/16 за алуминиевите 16 цола ,че ми се виждат твърде ниски за варненските дупки.
    Другите въпроси май са за друга тема.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Петрич
    Age
    44
    Posts
    1,317

    Default

    Честито колега,много радост да ви донесе Белисимата и да този мотор не става за спокойно карене,особено ако ти е оловна подметката.Това за ремапа нещо не го разбрах,ако е само ремап няма как да изкарат 210коня виж ако има и други доработки(Друг кулер,друго турбо и т.н) е напълно постижима тази мощност,но само с ремап едвали.
    Поздрави.

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default

    Тепърва ще разнищвам случая. Правена е от по предния собственик. И аз прочетох че с компютъра повдигат конете само до 175 . За турбото ми казаха че било с променлива геометрия но дали е това оригиналното не зная. Имам доверие на дизелжията че не е пипано по двигателя. Аз съм отварял предния капак само веднъж.Видях че двигателя е прашен и сух и дотолкова разбирам.
    Колата е гледана и се надявам по предния собственик да е от форума, да си я познае и да си "признае" какво е правил по нея.

  4. #4
    Хидравлик M.Gruev's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Казанлък
    Posts
    400

    Default

    Карай си я с 16-ките не са толкова ниски, че да има проблем с дупките. На С5-цата гумите ми са 255/40/19 и се оправям, a ти за 16-ки се притесняваш...
    Средния разход е нормално да е около 6.5 - 7/100. Моята също гори горе-долу толкова и също съм с ремап.
    Турбините на всички 2.4 са с променлива геометрия.
    Струва ми се, че е най-разумно дъщерята да получи Полото, а ти да си караш Алфата.
    Last edited by M.Gruev; 29-03-2015 at 23:15.
    Alfa Romeo 164 3.0 V6, Alfa Romeo Alfetta GT 2.0
    Citroen С6 2.7 V6 HDI, Citroen C-Crosser 2.2 HDI, Citroen CX 2.5 GTI TURBO
    Peugeot 405 1.9 Mi16 4x4

  5. #5
    НаФТа ФеН Член на клуба EMo0o's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    2,178

    Default

    Честито и от мен
    Last edited by EMo0o; 29-03-2015 at 23:25.
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD '99
    Alfa Romeo 166 2.4 JTDm '05

  6. #6
    Чук и Гек
    Join Date
    May 2008
    Location
    Сифия
    Posts
    420

    Default

    Колега честит комбинат Имам същата кола само че седанова,даже и цвета е същия За мощността си е напълно възможно,хардуера позволява подобна мощност стига да има читав съединител Иначе да колата си е бързичка за начинаещ шофьор ,особено момиче
    Браво за добрия избор,колата е почти вечна при правилна поддръжка и е способна да ти създаде много удоволствие и комфорт от шофирането
    Поздрави
    Петър
    AR Type 939 2.4 JTDm TI Q-Tronic DPFon EX
    AR Type 932 2.4 JTD hard tuned EX
    Bmw E61 535d 500hp/900nm EX
    AR 155 Evo 3.2 v6 Project

  7. #7
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Честито !

    Ся аз отскоро имам и дизелова вагонетка , и не виждам нищо спокойно в тая кола

    Разход под 7 трудно ( говоря за града ) но и над 10 пак трудно ( хем моята е 20 вентила )

    Аз карам със 17-ки на 225 - Никакви ядове , ама за Варна май 16-ки са идеалния вариант ( говоря от гледна точка -> младши шофьор -> магнит за дупки -> спонсор на гумаджийници )

    И един два съвета от мен - Маслото винаги на време и внимателен подбор на майстори ! Щот аз от майстори каква хурка съм ял .... не е истина
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  8. #8
    Запален алфист alfa_romeo_forever's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Перник и околността
    Posts
    1,397

    Default

    Ха ха Евала колега и добре дошъл ! ! ! Много ми Харесва като някой говори с толкова чувства и емоции за колата си !
    Да ти е честита колата и все радост като сега да ти носи !
    Сигурен съм ,че на дъщеря ти ще и хареса много .. Алфата е много удобна и кола някак си всичко се намира там където си мислиш че е ...
    Що се отнася до джантите взимаш хубави гуми с борд и вече зависи дали щерката обича да пробира дупките , че си е занимавка тук в България

    Поздрави !
    Fiat Bravo 1.9 JTD 105hp - Ex..
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed - Ex ..
    Alfa Romeo 156 2.4 20v "TI" - Ex ..

  9. #9
    Запален алфист Staikov's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Смолян
    Posts
    127

    Default

    Турбината на 2.4 136-то коня не е с променлива геометрия Иначе честито за комбалачето създраве да си го караш.Аз бях много доволен от 56-цата и малко съжалявам,че си я продадох а седалката ли ...ммммм седалката беше найстина невероятна при полужение,че съм 192 висок и кръста ми се скапва за разтояние от 250 км без да слизам от колата с 56-цата този проблем го нямаше не усещах пътя.Успех и дано нямаш грижи

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Петрич
    Age
    44
    Posts
    1,317

    Default

    Колега и на 136,140 и 150 коня моторите турбината е с променлива геометрия,разликата е само на управлението на турбината на 136коня е вакуум,а на всички след това управлението е по електронен път.

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default

    Благодаря на всички за съветите и пожеланията. Явно този форум е жив, както са живи и жребците под капака на Алфите. Все повече ми харесва колата и и се отблагодарих с :
    - задни напречни щанги 4 бр. ;
    - втулки на шенкел 2 бр. ;
    - преден ляв тампон на двигател ;
    - тампони стабилизаторна щанга ;
    - десен маншон на полуоска ;
    - дясна вътрешна кормилна щанга ;
    - десен горен носач ;
    - дясна биелета ;
    - масло Selenia Turbo disel 5 l. + всички филтри
    тъй както уж всичко и е било наред . Сега не отразява даже и легналите полицаи.
    Всичко това за 887 лв. със смяната. Сменя ми ги приятел, като условието ми беше да слага само най-доброто. Остава да сменя и задните амортисьори с пружините. Поръчах Закс.
    Много митове за тези Алфи, но не виждам частите да са скъпи. Да видим колко време ще издържи ходовата част.

  12. #12
    Прохождащ Алфист Nimi's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Варна
    Age
    59
    Posts
    201

    Default

    Честита придобивка и много да те радва!

    А пожелавам ти и дъщерята да е толкова ентусиазирана колкото тебе. Малко обаче имам притеснения в тази насока. От опит споделям.

    Девойките повече си падат по 147-цата като визия особено пък сравнена с SW-то.

  13. #13
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default

    Ако не и хареса веднага и давам моя ван Hyundai Trajet

  14. #14
    Бад Мадър Факър SandoOne's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    София
    Posts
    1,516

    Default

    Един съвет ако я гласиш за щерката карай с нея няколко месеца ... чипосани дизели не са за начинаещи още повече дизела не се чува може да се увлече за малко и ще е на 120 без да се усазнала иначе добре дошли в сектата и се надявам да не ви е последната алфа и важното е
    Алфа Ромео 156 1.8 ГИ T.S 98 г.by The Cleaner (Радко шарниро избивача , човека с големия чук!!!)
    Фиат Пунто 1.1 6 спид Агу Ex.

    И да не забравим да сложим бяла роза върху кубчето скраб което ще остане някой ден от алфати ни ...
    Ramstein - Benzin
    https://www.youtube.com/watch?v=SEGLhUZRZdY

  15. #15
    Заблуден дизелджия RoMeO_156_GTA's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Велико Търново
    Posts
    1,726

    Default

    Хубаво представяне! Честито и безаварийни километри и на двамата шофьори!
    Quote Originally Posted by Nimi View Post
    Девойките повече си падат по 147-цата като визия особено пък сравнена с SW-то.
    Другия вариант е колегата да си търси зет с 147 и да ги разменят
    AR GT Face 1.9 JTD 16v Nero Carbonia
    AR 146 Face 1.9 JTD 8v Grigio Martora / Fiat Punto Mk1 1.2
    Ex: 147 1.9 JTD Proteo Red; 147 1.9 JTD Nero; 147 1.9 JTD Grigio Africa; 156 Face 1.9 JTD Blue Notte; 147 Face 1.9 JTDm Nero; E61 530 Xi

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •