Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61

Thread: 156 2.4 jtd 150/210 нова на старо 2002

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default 156 2.4 jtd 150/210 нова на старо 2002

    От две седмици съм нов собственик на 156 2.4 jtd ремапната от 150 на 210 hp. Това последното го научих след като почистих клапана на дебитомера и съм много приятно изненадан. Не си представях даже че 12 годишен дизел може да е толкова пъргав и мощен едновременно. Възхитен съм от всички качества на колата и с мерак започнах да я стягам за бъдещия и водач - дъщеря ми. По принцип винаги предпочитам при покупка по старичка и съответно по евтина кола и започвам да я подмладявам. Въпреки че понякога вкарвам повече пари от покупната цена ми излиза по евтино от кола на по малко години и същите ядове. В тази тема ще опиша какво ми се наложи да ремонтирам на уж поддържана кола на която сядаш и караш , като се надявам и да помагате.
    Първо се заех с двигателя защото правеше черна мъгла на баира. След само 50 лв. за диагностика и профилактика майстора ме изпрати с думите перфектен двигател - всички показатели са в норма, карай с повече обороти ... После дойде ред на ходовата част. Не че имаше нещо належащо но имах мерак поне в началото да я накарам да стъпва меко и безшумно. Сега на дупки се чува само поскърцване на кожата някъде от салона. Излезе ми над 800лв. заедно с маслото и филтрите но още веднъж се изумих колко стабилна може да е една кола в завой и как ходовата част гаси неравностите. За всички следващи проблеми които забелязах до момента бях прочел в този форум предварително като характерни за модела, но ми бяха убягнали при огледа. A това са :
    - различен цвят на фаровете - жълт и бял ксенон ;
    - светване понякога на иконката на еарбека ;
    - пак понякога иконката с жичката за подгрев премигва половин минута преди да угасне ;
    - една иконка с лампичка свети когато вкюча свтлините и по книжката е сигнализация за изгоряла крушка а всички работят
    - най-притиснителното - дисплея на информационното табло взе да губи части от знаците след като позатоплих в купето
    - и накрая чистачките на един от режимите изключват от време на време.
    Днес тръгнах за фирмения сервиз но по пътя спрях при един електричар да ми сложи две еднакви ксенонови крушки - Филипс 250 лв двете със смяната , и той като чу за другите проблеми ме подмами да му оставя колата. От мързел го направих и веднага след това съжалих. Да видим утре какво е поправил. Дано не прецака нещо. Поръчах му само да почисти клемите.
    Та засега до тук. Надявам се да бъда полезен на все още колебаещите се на тема Алфа или голф. Даже след само стотина километра градско аз вязох в капана на чара и мощта на тази марка и не ми пука още колко пари ще дам за да я вкарам в пътя както се казва.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Дели View Post
    От две седмици съм нов собственик на 156 2.4 jtd ремапната от 150 на 210 hp. Това последното го научих след като почистих клапана на дебитомера и съм много приятно изненадан. Не си представях даже че 12 годишен дизел може да е толкова пъргав и мощен едновременно. Възхитен съм от всички качества на колата и с мерак започнах да я стягам за бъдещия и водач - дъщеря ми. По принцип винаги предпочитам при покупка по старичка и съответно по евтина кола и започвам да я подмладявам. Въпреки че понякога вкарвам повече пари от покупната цена ми излиза по евтино от кола на по малко години и същите ядове. В тази тема ще опиша какво ми се наложи да ремонтирам на уж поддържана кола на която сядаш и караш , като се надявам и да помагате.
    Първо се заех с двигателя защото правеше черна мъгла на баира. След само 50 лв. за диагностика и профилактика майстора ме изпрати с думите перфектен двигател - всички показатели са в норма, карай с повече обороти ... После дойде ред на ходовата част. Не че имаше нещо належащо но имах мерак поне в началото да я накарам да стъпва меко и безшумно. Сега на дупки се чува само поскърцване на кожата някъде от салона. Излезе ми над 800лв. заедно с маслото и филтрите но още веднъж се изумих колко стабилна може да е една кола в завой и как ходовата част гаси неравностите. За всички следващи проблеми които забелязах до момента бях прочел в този форум предварително като характерни за модела, но ми бяха убягнали при огледа. A това са :
    - различен цвят на фаровете - жълт и бял ксенон ;
    - светване понякога на иконката на еарбека ;
    - пак понякога иконката с жичката за подгрев премигва половин минута преди да угасне ;
    - една иконка с лампичка свети когато вкюча свтлините и по книжката е сигнализация за изгоряла крушка а всички работят
    - най-притиснителното - дисплея на информационното табло взе да губи части от знаците след като позатоплих в купето
    - и накрая чистачките на един от режимите изключват от време на време.
    Днес тръгнах за фирмения сервиз но по пътя спрях при един електричар да ми сложи две еднакви ксенонови крушки - Филипс 250 лв двете със смяната , и той като чу за другите проблеми ме подмами да му оставя колата. От мързел го направих и веднага след това съжалих. Да видим утре какво е поправил. Дано не прецака нещо. Поръчах му само да почисти клемите.
    Та засега до тук. Надявам се да бъда полезен на все още колебаещите се на тема Алфа или голф. Даже след само стотина километра градско аз вязох в капана на чара и мощта на тази марка и не ми пука още колко пари ще дам за да я вкарам в пътя както се казва.
    Принципно въпросния двигател с "remаp" излиза долу/горе 180-185hp
    http://www.digitaltuning.bg/tuning/a....9-jtdm-150-cv
    Да за тези коли си струва всяка една стотинка дадена. Относно където излиза грешката за изгоряла крушка, мисля, че компютъра лови само предни/задни габарити, стопове и светлините на номера. Може да се проверят лесно, да се извадят, да се видят и на ново да се вкарат.
    Относно за аербега, демек както караш и премигва? Освен нещо оттечка...а чистачките на кой режим? Най-вероятно нещо модула...



  3. #3
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by Дели View Post
    От две седмици съм нов собственик на 156 2.4 jtd ремапната от 150 на 210 hp. Това последното го научих след като почистих клапана на дебитомера и съм много приятно изненадан. Не си представях даже че 12 годишен дизел може да е толкова пъргав и мощен едновременно. Възхитен съм от всички качества на колата и с мерак започнах да я стягам за бъдещия и водач - дъщеря ми. По принцип винаги предпочитам при покупка по старичка и съответно по евтина кола и започвам да я подмладявам. Въпреки че понякога вкарвам повече пари от покупната цена ми излиза по евтино от кола на по малко години и същите ядове. В тази тема ще опиша какво ми се наложи да ремонтирам на уж поддържана кола на която сядаш и караш , като се надявам и да помагате.
    Първо се заех с двигателя защото правеше черна мъгла на баира. След само 50 лв. за диагностика и профилактика майстора ме изпрати с думите перфектен двигател - всички показатели са в норма, карай с повече обороти ... После дойде ред на ходовата част. Не че имаше нещо належащо но имах мерак поне в началото да я накарам да стъпва меко и безшумно. Сега на дупки се чува само поскърцване на кожата някъде от салона. Излезе ми над 800лв. заедно с маслото и филтрите но още веднъж се изумих колко стабилна може да е една кола в завой и как ходовата част гаси неравностите. За всички следващи проблеми които забелязах до момента бях прочел в този форум предварително като характерни за модела, но ми бяха убягнали при огледа. A това са :
    - различен цвят на фаровете - жълт и бял ксенон ;
    - светване понякога на иконката на еарбека ;
    - пак понякога иконката с жичката за подгрев премигва половин минута преди да угасне ;
    - една иконка с лампичка свети когато вкюча свтлините и по книжката е сигнализация за изгоряла крушка а всички работят
    - най-притиснителното - дисплея на информационното табло взе да губи части от знаците след като позатоплих в купето
    - и накрая чистачките на един от режимите изключват от време на време.
    Днес тръгнах за фирмения сервиз но по пътя спрях при един електричар да ми сложи две еднакви ксенонови крушки - Филипс 250 лв двете със смяната , и той като чу за другите проблеми ме подмами да му оставя колата. От мързел го направих и веднага след това съжалих. Да видим утре какво е поправил. Дано не прецака нещо. Поръчах му само да почисти клемите.
    Та засега до тук. Надявам се да бъда полезен на все още колебаещите се на тема Алфа или голф. Даже след само стотина километра градско аз вязох в капана на чара и мощта на тази марка и не ми пука още колко пари ще дам за да я вкарам в пътя както се казва.
    Светването на ербега най-вероятно е от буксата на седалката на пасажера. Класика в жанра. На диагностика си "докладва" къде е проблема.
    Индикацията на подгрева щом не свети по-продължително при всяко палене, проблема е в калпава връзка по кабелите или в "лулите" на свещите, щото твоите трябва да са с "щипки", а не с гайки.
    Индикацията за изгоряла крушка най-често я "палят" габаритите или осветлението на задния номер, където са два плафона и трябва да се понаведеш да ги видиш.
    Инфодисплея се оправя само със сменяне с нов. Това си е болка на модела. Когато е охладен работи, като се загрее и нищо не се вижда.
    Чистачките вероятно ще се оправят с една профилактика на моторчето, почистване и смазване на зъбчатката и пистите и на буксите.
    В общи линии само дисплея е трудно отстранимия, дразнещ но несъществен проблем.
    Удоволствието от карането на такъв автомобил е заразно.
    Да ти е жива и здрава потенциалната му шофьорка и контролирай в началото нещата, че колата предизвиква към заигравки.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  4. #4
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Колега, за крушките те е повозил стабилно електричаря....не знам какви са тея крушки, но са по-скъпи от оригиналните.....а тая кола 100% не е с оригинален ксенон....
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  5. #5
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default

    Благодаря за ценните съвети. Днес след като не ми се обади майстора до 16 часа не издържах и отидох да видя дали въобще работи по колата ми. Беше сменил крушките с Philips D3S "X-treme Vision" - специално заради колегата проверих как вървят на пазара.
    Още една лампичка има сменена и фаровете са регулирани на стенд. Обясни ми и за останалите проблеми, даже се опита да ми покаже на тест компютъра си грешките. Стори ми се начетен и разбиращ и за втори път му се доверих. Локализирал е проблемите и ми хареса че изводите му съвпадат с вашите предположени. Това което ме притеснява е че всичко е поусукано ,като например грешка в подгревния модул блок А. Там няма само един чарк и това че чистачките при него не блокират както вчера на дъжда на режима с паузи. Но това са бели кахъри . Дисплея ще го оставя за след амортисьорите и летните гуми. Притесни ме обаче една грешка в егеера. Уж дизелжията каза че всичко е ок и със сигурност е изчистил грешките. Да не би ремапването да е причина за това.
    И накрая виждам различни мнения за това може ли от 150 коня да стане 210 - по предния собственик го е правил, но дали е така не мога да твърдя и не ме вълнува защото колата е икономична и върви като оса.

  6. #6
    Barbarian AttilaSL's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Weston-super-Mare UK
    Age
    45
    Posts
    312

    Default

    Здравей,дано не съжаляваш но никога не ходи с такава кола в непроверен сервиз.
    Не видях да си писал от къде си та да ти препоръчаме някой доказан.
    Поздрави!
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD 2003 г 150+

  7. #7
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Quote Originally Posted by Дели View Post
    Благодаря за ценните съвети. Днес след като не ми се обади майстора до 16 часа не издържах и отидох да видя дали въобще работи по колата ми. Беше сменил крушките с Philips D3S "X-treme Vision" - специално заради колегата проверих как вървят на пазара.
    Още една лампичка има сменена и фаровете са регулирани на стенд. Обясни ми и за останалите проблеми, даже се опита да ми покаже на тест компютъра си грешките. Стори ми се начетен и разбиращ и за втори път му се доверих. Локализирал е проблемите и ми хареса че изводите му съвпадат с вашите предположени. Това което ме притеснява е че всичко е поусукано ,като например грешка в подгревния модул блок А. Там няма само един чарк и това че чистачките при него не блокират както вчера на дъжда на режима с паузи. Но това са бели кахъри . Дисплея ще го оставя за след амортисьорите и летните гуми. Притесни ме обаче една грешка в егеера. Уж дизелжията каза че всичко е ок и със сигурност е изчистил грешките. Да не би ремапването да е причина за това.
    И накрая виждам различни мнения за това може ли от 150 коня да стане 210 - по предния собственик го е правил, но дали е така не мога да твърдя и не ме вълнува защото колата е икономична и върви като оса.
    Не ги знам какви са тея крушки Д3С, но един цял комплект ксенони върви към 100тина лева....сигурно не е Филипс, но все пак си прави сметката, колега

    Иначе за конете....вероятно не са 210...ако наистина искаш да знаеш колко са, качваш я на дино-стенд и разбираш веднага.След като вадиш 250лв за 2 крушки, 80лв за диното едва ли са ти проблем
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  8. #8
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default

    От Варна съм. Най-прилежно си прочетох всичко по въпроса от форума и тръгнах към фирмения сервиз, но по пътя спрях на случаен ел. техник за да ми смени крушките, че пишете оригиналните биле скъпи. Между другото в този форум по темите бях прочел за цените на крушките. Около 60 лв. за китайски и 120 лв. за осрам . На филипса пише Made in Germany и е по 125 лв. крушката. Същата при вносителя е на 179 лв. за краен клиент. Не разполагам с време да обикалям магазините и да търся винаги най-евтиното и затова често ме прекарват. Какво да правиш. За мен по важното е да печеля повече отколкото да харча по малко.
    Осъзнавам като грешка, че се доверих на непроверен майстор , но да видим довечера какво ще е направил. Дано поне не ми взриви ербеците . Лошото е че проблемите са от проблемните , които се появяват от време на време. Благодаря още веднъж за съветите . Мисля да дойда и на една от сбирките да ми покажете това онова под предния капак.

  9. #9
    Болен алфист rossenvn's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Варна
    Age
    45
    Posts
    1,227

    Default

    Заповядай, вече се затопли и по-често се събираме по повечко хора Погледни в раздела за срещите кога .
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Ti - "новата" - 150 млади кончета и едно дърто магаре зад волана
    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD - червен трактор - 105 одъртели коня и 1 кьопаво магаре зад волана

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default

    Много страници има по тази тема и не можах да разбера кога и къде са срещите.

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default



    Ето и малко снимки. Да видим дали ще си я познае по предния собственик и да ми каже как и на колко коня я е ремапнал . Знам само че е от София .

    ---------- Post added at 13:30 ---------- Previous post was at 13:28 ----------








  12. #12
    Refuse to lose Zaxx's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    36
    Posts
    118

    Default

    Поздравления колега, изглежда стегната и има същият салон като на мойта !.
    "Алфа Ромео е като Анджелина Джоли - всички сме чували, че е луда и яде лепило, но никой няма да й откаже, нали?"
    Аlfa Romeo 156 1.6TS 2000г / 147 1.9JTDm 2006г

  13. #13

  14. #14
    Младши алфист
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Варна
    Age
    62
    Posts
    25

    Default

    Стегната - сега да видите как се стегна с нова ходова част. Иначе нямаше драскотинка по боята, отвътре има следи от ползване, но основната причина да я харесам е прашния и сух двигател. Останалото се прави, но колкото и пари да влагам в нея няма да достигне до цената на голф със същите години и състояние. Не мисля че цените на частите са по скъпи от тези на останалите европейски коли. Само митове ...

  15. #15
    Refuse to lose Zaxx's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    София/Пазарджик
    Age
    36
    Posts
    118

    Default

    Quote Originally Posted by Дели View Post
    Стегната - сега да видите как се стегна с нова ходова част. Иначе нямаше драскотинка по боята, отвътре има следи от ползване, но основната причина да я харесам е прашния и сух двигател. Останалото се прави, но колкото и пари да влагам в нея няма да достигне до цената на голф със същите години и състояние. Не мисля че цените на частите са по скъпи от тези на останалите европейски коли. Само митове ...
    И аз бях пред тази дилема и сега не съжалявам за избора си при положение, че до сега вкъщи се е карало само японско и немско ... последните години само японско
    "Алфа Ромео е като Анджелина Джоли - всички сме чували, че е луда и яде лепило, но никой няма да й откаже, нали?"
    Аlfa Romeo 156 1.6TS 2000г / 147 1.9JTDm 2006г

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •