Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Смяна на предни и задни пружини

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default Смяна на предни и задни пружини

    Здравейте колеги! Тъй като не открих във форума точно това което ме интересува реших да отворя нова тема..

    Решил съм да си взема 4 спортни (понижаващи) пружини.
    Та понеже не обичам сервизите, искам да си ги сменя сам и имам няколко въпроса, надявам се да получа отговор.

    Свалянето на предните амортисьори ми е ясно, сменях 4-те носача та от там зная как да сваля амортисьорите. Интересува ме самото разделяне на амортисьор-пружина-макферсон защото не съм го правил.
    1-скобите на пружината се слагат докато амортисьора е на колата или след като го сваля ?
    2- гайката на макферсона с лула 17 и ключе 6 се отвива до колкото разбрах, понеже не разполагам с гайковерт ?
    3- след като сваля пружината как се отпускат скобите без да си избия зъбите ( предполагам се отпускат равномерно и постепено но все пак да попитам) ?

    Задните амортисьори, до колкото огледах задницата отдолу ми е ясно как да ги разкача.
    Въпросите са по-скоро за отгоре, виждам че, гайката е 22 но мястото е такова, че няма как да влезе лула 22 (твърде дълга е) с камък 22 пък няма да има как да държа контра с еврейската звезда(без контра предполагам ще се върти и стержена).... Та как да ги освободя отгоре (пак казвам не разполагам с гайковерт).
    Първо отгоре или първо отдолу се освобождава амортисьора?
    От една тема за 156-ца разбрах, че или се подпира отдолу с крик крокодил, или скобите се слагат докато е на колата амортисьора, предполагам и при 147 е така?

    Благодаря предварително!
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  2. #2

    Default

    Колега, по-добре дай някой лев на някой майстор да ти смени пружините, за да не се налага да те карат в Пирогов. За добро ти го казвам. Виждал съм как се извършва процедурата, пипкава работа е, развиваш едната гайка три оборота, после другата гайка три оборота (не повече, защото има опасност да отплесне пружината). И шпилките със скобите за сваляне на пружината трябва да са доста здрави и надеждни. Все пак ти си прецени.
    Former Alfa owner.

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Чувал съм и аз за случай с изпуснали скоби. Скобите който мога да ползвам не са от тези кашкавалените китайските. Евентуално за по-сигурно освен скобите мога да сложа и от тези колани с тресчотките с който окрепват товари по камионите... да го натегна и него та ако отплесне скоба той да поеме част от силата на пружината...

    Ще изчакам някой който го е правил да каже кое как горе долу пък тогава ще преценя, но за сега клоня към опцията аз да си ги сменям.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  4. #4
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    Лесно се сменят...слагаш скобите една срещу друга възможно най-горе и долу на намотките и равномерно ги събираш.Ако започне да се събира накриво,освобождаваш и започваш отначало.
    Ако имаш търпение ще се справиш!
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  5. #5
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    За задните не си играй със скоби, преди да си вдигнал колата на крик развиваш нацяло гайките на стеблото на амортисьорите с дълбок камък 22, след което вдигаш колата, махаш гумата развиваш болтовете които държат амортисьора и той излиза заедно с пружината.Моли се дългият болт да не е клеясал, защото става като "заварен".При поставянето на новите пружини ще ти трябва и още един крик-крокодил за да може с него да вдигнеш амортисьора и да се натегне пружината, като се намести стеблото и тампона и готово.При предните е по сложно-най добре преди да започнеш, още докато не си вдигнал колата на крик разхлаби съвсем малко гайките на стеблата на амортисьорите, като при това положение най вероятно няма да ти трябва и контра.След това разкачаш всичко отдолу-носачи и др.Моли се дългият болт на вилицата де се развие, тъй като повечето са като заварени, и с тези шестограми много често превъртат и става сложно.При мен се наложи да го режа и от двете страни с флекса и пак не излизаше едно парче, което остана във вилицата.След като извадиш амортисьора с пружината поставяш скобите и започваш да стягаш равномерно от двете страни за да не се изметне пружината.Стягаш докато се освободи планката с тампона от горната страна на амортисьора, след което развиваш гайката на стеблото и изваждаш пружината.Внимателно започваш да развиваш с еднакви обороти от двете страни докато не се разтегне нацяло- доста ще се изненадаш колко по дълга е!Поставяш новата на амортисьора, поставяш и скобите и я стягаш докато се свие толкова, че да може да поставиш планката с тампона и да завиеш заветната гайка на амортисьора-ще изпиташ голямо облекчение, когато завиеш гайката и знаеш, че вече няма опасност нещо да се обърка.Преди да махнеш тампона и планката на старите пружини си отбележи за да може да ги поставиш правилно на новите, че иначе пак трябва да повтаряш.Не знам какви са ти скобите ,но нашите пружини от едната страна са с много малък диаметър, и моите скоби не можеха да ги хванат там добре и с двата зъба, като направих грешката да започна да ги стягам така и в един момент видях , че нито един от двата зъба не държи добре и скобите ще изпуснат.Добре, че точно за подобно развитие се бях сетил да сложа едни много дебели ластици, за да убият енергията на пружината ,както и стана.Скобите изтърваха, но нищо не се случи, просто се разтегнаха изведнъж, но явно ластиците си свършиха работата и нямаше нито подскоци нито др.После от горната страна ги хванах само с единият зъб на скобите и така нямаше проблем, но скобите трябва да са качественни, за целта аз си купих скоби Force.
    Last edited by stu; 26-04-2015 at 00:35.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Дано отзад стане без контра, иначе и един познат ми каза, че докато са хванати амортисьорите отдолу може да се развие гайката без контра, та днес пробвах с камък 17 на предните само да видя дали ще тръгне гайката, но не върти си се и оста... та дано отзад стане така ако някой ги е развъртал по друг начин може да сподели, ако не стане този да имам друг вариант.

    Скобите който мисля да ползвам не са нови стари са, ще ги взема на заем от приятел, ползвани са успешно няколко пъти.
    Last edited by NoFeArr; 26-04-2015 at 01:01.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  7. #7
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Толкова ли нямаш една лула 17?
    Това са скобите които използвах http://www.zimber.bg/lang-en/cat-aut...687-force.html
    Last edited by stu; 26-04-2015 at 01:07.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Лула без да е свален амортисьора ще стигне ли до гайката ?? Струва ми се прекалено на дълбоко гайката за да се стигне с лула, иначе нямам под ръка лула имам само прави гаечни 17-ки, но задължително като започвам смяната ще взема една лула 17.

    А иначе пробвах с камък и не търсих лула просто за да видя дали без контра ще тръгне гайката, иначе не е трудно да отскоча до магазина да си взема един ключ.
    Last edited by NoFeArr; 26-04-2015 at 01:10.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  9. #9
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Точно си стига, аз ги развивах с лула 17, но при мен стана без контра.

    ---------- Post added at 01:21 ---------- Previous post was at 01:11 ----------

    Quote Originally Posted by NoFeArr View Post
    Дано отзад стане без контра, иначе и един познат ми каза, че докато са хванати амортисьорите отдолу може да се развие гайката без контра, та днес пробвах с камък 17 на предните само да видя дали ще тръгне гайката, но не върти си се и оста... та дано отзад стане така ако някой ги е развъртал по друг начин може да сподели, ако не стане този да имам друг вариант.

    Скобите който мисля да ползвам не са нови стари са, ще ги взема на заем от приятел, ползвани са успешно няколко пъти.
    То и за задните варианта ти е лула, но все си мисля, че ще се развият и без контра.Има и друг вариант, ако така и не намериш лула 22 вземаш едни клещи тип гарга и ако е възможно хващаш стеблото на амортесьора в най горната част (която не влиза в амортесьора) за да не го нараниш.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  10. #10
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Добре, благодаря, щом стига значи по предните ми се изясни картинката.

    Остава само чуденето ако на задните се наложи да ползвам контра... как да стане, защото в такъв случай 22 дълъг камък с върток/тресчотка отпада. Сега се сещам освен ако се наложи да се ползва отзад контра, да ползвам само камъка през дупката му да пусна еврейската звезда за контрата, а самия камък да хвана с гаечен ключ (има такива камъни който могат да се хванат).
    Понеже нямам дълъг камък 22 (имам 21 ама ха де ) та предполагам дължината му ще е достатъчна за да излезе над кухината (отвора) в който се намира гайката за амортисьора, че си е на дълбоко. Но май в процеса на работа ако има спънки ще се мисли. Ако някой е минавал по този път може да сподели де, да не се мъча да откривам топлата вода.
    Благодаря на колегата *stu за споделения опит, определено е полезен.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  11. #11
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Само още веднъж да ти напомня-внимавай със скобите и предните пружини, че са доста корави и може да стане беля!Аз по принцип набих двойно повече пари в инструменти за смяната им, отколкото ми искаха в сервиз, но това предполагам се дължи на това, че съм зодия "теле", и когато се зайнатя-край!!!Да знаеш,че ще направиш и предмишница.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  12. #12
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    За скобите, мисля освен внимателното действане, да ги стегна и с колани за товар от тези с тресчотките,та и да изпусне някоя скоба колана трябва да удържи силата.

    А за набиването на пари за смяната, като ползвам скоби от приятел мисля да взема няколко лули и дълъг камък 22, мисля друго няма да ми трябва. Пък и да потрябва ще си дам парите за нещо което ще ми остане и ще ми е от полза инструмент си е полезно да има човек.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  13. #13
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Малко извън темата, но след еднократното изтърване на скобите освен, че реших в горният край да ги захвана само с единият зъб ме осени и още една идея-да залепя гума на всички зъби на скобите, което според мен намаля драстично вероятността да се получи приплъзване м/у скобата и пружината.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    Чирпан
    Posts
    221

    Default

    Да и това си е вариант за още намаляне на шанса за беля.
    147 1,6 105к.с. 2002г.

  15. #15
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Без гайковерт не виждам, как ще ги развиеш.
    Място за лула - няма.

    Другото - предните пружини са с навивки много на гъсто, скобите ти не трябва да са много големи.

    Трето - ако свалят повече от 25-30мм. аморт. ще заминат за норматив.

    Четвърто - намери си гайковерт, става и с електрически.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •