Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Смяна на долен носач на Алфа 156 на коляно

  1. #1
    Кърмит avvasilev's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Разград
    Age
    48
    Posts
    144

    Default Смяна на долен носач на Алфа 156 на коляно

    Предупреждение: Снимки няма, защото работата по смяната не предполага и да снимаш!

    1.Вдигаме колата на крик. Предварително сме я подсигурили с трупчета на една задна и една предна гума по диагонал!

    2.Махаме гумата. Леко вляво и напред има лапа, подходяща за подпиране на автомобила с нещо /Нещото може да бъде пънче или стойка за автомобил/.

    3.Викаме си помощник да държи спирачката, докато развиваме гайката на главината. Помощникът държи спирачка, а ние разконтряме и развиваме гайката на главината. За целта ви трябва камък 36, който може да бъде престърган на струг или стандартен 9 зависи от квадрата му. Ако камъка е на 1/4 влиза без проблем, 1/2 трябва да мине на струг!

    4.Развиваме гайките в опорните точки на носача:
    4.1. Болтът, който държи вилицата на амортисьора; ключ 17 или19, не помня вече;
    4.2. Гайката на шарнира; ключ 22
    4.3. Болтовете на тампоните; ключ 15

    5. Развиваме биелетката откъм амортисьора. Кръстим се с две ръце да не превърти. Обикновено има контра - шестограм от лицевата страна или ключ 15 отзад. Може да се наложи намеса на ъглошлайф - в такъв случай яхвате колелото и в най-близкия магазин за биелетка!

    6. Развиваме гайката на кормилния накрайник - 17 по спомен! Отместваме шенкела встрани, след като сме го извадили от шлиците на карето. Подпираме или привързваме, за да не сменяме после спирачен маркуч!

    7. Носача е демонтиран! Развиваме болта, който държи вилицата към амортисьора, махаме вилицата.

    8. Новия носач монтираме, като започваме от тампоните.

    9. Внимателно поставяме шарнира в отвора, като едновременно подвеждаме и шлиците на карето.

    10. Отново викаме помощник, който да натисне носача надолу, докато монтираме вилицата на амортисьора.

    11. Леко /3-4 резби/ завиваме гайката на шарнира.

    12. Завиваме гайката на главината, доколкото позволява.

    13. Слагаме болта на вилицата, за да я придържа в това положение. Не стягаме, просто поставяме гайката на място!

    14. Затягаме гайката на кормилния накрайник и гайката на шарнира.

    15. Ако биелетката е здрава, я стягаме. Ако не е , стягаме новата!

    16. Викаме помощник да държи спирачката, за да затегнем гайката на главината.

    17. Подлагаме стойка под носача и отпускаме крика, за да имитираме работно положение на носача. Затягаме дългия болта на вилицата.

    18. Проверяваме всичко, което сме демонтирали, дали си е на мястото и дали е затегнато.

    19. Слагаме гумата и отпускаме крика!

    20. Честит нов носач и ужасна мускулна треска!
    Last edited by avvasilev; 13-05-2015 at 19:07.

  2. #2
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 09:37.

  3. #3
    Кърмит avvasilev's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Разград
    Age
    48
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by nickgaidarov View Post
    Хвала за описанието, колега.
    На първо четене изглежда много добре.
    Само два въпроса:

    1. Този помощник, който викаш от време на време, не може ли да стои там постоянно и да прави снимки? Със снимки всичко е много по-убедително и нагледно.

    2. Ще приемеш ли идеята ми накрая да се включи и точка 21 - Пиете по една бира за добре свършената работа?
    В общи линии си прав, но помощника рискува нЕкоя щанга в сурата, ако е там постоянно и ми се вре в ръцете ...

    А за бирата нямам възражения ...

  4. #4

    Default

    Може да развиеш гайката на главината и без помощник.
    Просто почваш от нея докато колата е на четирите си гуми с дръпната ръчна или подпряна. Разхлабваш я и си продължаваш.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5
    Кърмит avvasilev's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Разград
    Age
    48
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Може да развиеш гайката на главината и без помощник.
    Просто почваш от нея докато колата е на четирите си гуми с дръпната ръчна или подпряна. Разхлабваш я и си продължаваш.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by avvasilev View Post
    Е да, понякога не става. Става само със стоманени джанти.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Всичко много хубаво ама шарнира излиза от шенкела без да се развива главината. просто има чалъм и излиза само в едно положение.
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  8. #8
    Кърмит avvasilev's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Разград
    Age
    48
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by Novachev View Post
    Всичко много хубаво ама шарнира излиза от шенкела без да се развива главината. просто има чалъм и излиза само в едно положение.
    Той вярно, че излиза, но после другия как влиза? Не се заяждям, питам само, защото за четири смени досега не го разбрах!

  9. #9

    Default

    Както излиза,така и влиза...само трябва да запомниш момента аз моите носачи само на крик съм ги сменявал и все сам....голем инат съм
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  10. #10
    Кърмит avvasilev's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Разград
    Age
    48
    Posts
    144

    Default

    Пичове, написал съм най-бързият и лесен начин за смяна ... според мен, изхождайки от опита си! Като знаете как става по-лесно, напишете точен алгоритъм, а не само някакви подхвърляния, моля!

  11. #11

    Default

    Спокойно ,колега....аз не съм казал,че знам по-лесен начин....и аз като теб се гърча сам.Алгоритъм няма....просто се дига шенкела нагоре и се изкривява носача на една страна и шарнира излиза/влиза.Това е.Нищо не подхвърлям.Поне аз така съм го правил ,когато сменях моите носачи...
    Даже това беше още когато купих алфата и бях много далече от смяната....та тогава Novachev ми прати текстов файл с последователността на действия.....след тва още два пъти съм ги сменял без яд.
    Last edited by undy; 15-05-2015 at 21:06.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  12. #12
    Бензинджия на газ Novachev's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Бургас
    Posts
    2,867

    Default

    Quote Originally Posted by avvasilev View Post
    Пичове, написал съм най-бързият и лесен начин за смяна ... според мен, изхождайки от опита си! Като знаете как става по-лесно, напишете точен алгоритъм, а не само някакви подхвърляния, моля!
    Добре колега ще напиша само че вече съм ги описвал тези работи преди 5 години и повече в същия форум
    156 1,8 ТS 99
    Nissan Murano 2005

  13. #13

    Default

    Момчета (и момичета), знам че поста е стар, но мисля да сменя сам цялата предница. Не съм го правил никога досега, но има доста клипове, изписани теми и т.н.
    Според мен би трябвало някой, който разбира, но ми искат 400 лв за смяна на предница. Преди време си оправих една част и спестих 450 лв. по клип.
    Та да минем на въпроса: Дали неук човек би се справил по клипове и теми?
    (смисъл да не объркам нещо и да се хвърля някъде)

  14. #14

    Default

    Не.
    Former Alfa owner.

  15. #15
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Зависи колко си сръчен. Не е много трудна работа, но си има тънкости и трябват някой инструменти.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •